Project:Μετάφραση Grim Fandango! [beta released]

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Project:Μετάφραση Grim Fandango! [beta released]

Δημοσίευση από Nemo »

Project:Μετάφραση Grim Fandango! [beta released]


Προελευση :
http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.p ... 315&page=9

LADIES AND GENTLEMEN!

Με υπερηφάνεια αναγγέλλω ότι η πρώτη beta έκδοση του patch είναι έτοιμη!

Όσοι έχουν τη διάθεση να παίξουν το παιχνίδι, σημειώνοντας πραγματάκια που τους ενοχλούν, ας μου στείλουν private message και θα τους στείλω το patch. Θα ήθελα όμως σε κάποια στιγμή, να μου στείλετε email με παρατηρήσεις, λάθη που βρίσκετε.

Κοινώς, ψάχνουμε beta testers!
Όσοι πιστοί, προσέλθετε. Οι υπόλοιποι, περιμένετε να γίνουν τα περάσματα από τους beta testers, να κάνουμε τις διορθώσεις και έπειτα το patch θα κυκλοφορήσει ευρέως.
Το patch είναι στο format των archive αρχείων του Grim Fandango (lab files). Στην beta έκδοση υπάρχει λοιπόν ένα αρχείο .lab που περιέχεi:
- τα δύο font files που τροποποιήσαμε για την υποστήριξη των ελληνικων
- το αρχείο υποτίτλων με την ελληνική μετάφραση
- το original αρχείο υποτίτλων με την αγγλική μετάφραση. (λες να υπάρχει πρόβλημα με αυτό;; ) Βασικά το έβαλα για να κρατηθεί η original αγγλική μεταφραση και να μπορεί αργότερα ο player να επιλέξει ποιους υπότιτλους θέλει. Και επειδή βιαζομουν δεν κάθισα να ασχοληθώ με την εναλλακτική (που θα ήταν κάτι με checksum checks σε αρχεία του GF καταλόγου)...

Η επόμενη έκδοση του patch υπολογίζω ότι θα αλλάξει αρκετά, γιατί το παιδί που ασχολήθηκε με τον launcher μου έδωσε κάποιες καλές ιδέες για binary patching (αν πάμε σε αυτή την κατεύθυνση ο patcher θα ξαναγραφτεί σχεδόν απο την αρχή).
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Επιτέλους!
Λοιπόν, ήταν κάπως γνωστό από παλιότερα posts εδώ ότι αυτή η μετάφραση θα γινόταν, όπως και το Rome Total War π.χ.
Το ότι όντως προχωράει δείχνει ότι η μετάφραση παιχνιδιών στα ελληνικά είναι κάτι που ακόμα ελκύει κόσμο (και δικαίως) γιατί είναι μια δημιουργική ασχολία.
Φυσικά ένα παιχνίδι σαν το Grim Fandago είναι τεράστιο και απαιτεί πολύ χρόνο και πολύ δουλειά, ιδίως αν πρόκειται για μια ποιοτική μετάφραση. Από τη μία αναγνωρίζω την προσπάθεια και τον κόπο των παιδιών, από την άλλη ελπίζω να είναι μόνο η αρχή και να εθιστούν. Ήδη στο σχετικό post στο Insomnia, μιλάνε για τα επόμενα παιχνίδια που θα μπορούσαν να μεταφράσουν (π.χ. Monkey island).
Κατά σύμπτωση δεν το έχω παίξει το παιχνίδι, αν και είμαι οπαδός των adventures αυτού του είδους και θα το φχαριστηθώ περισσότερο αν το παίξω με τη μία στα ελληνικά. Φαίνεται ότι το 2007 θα είναι η χρονιά του paspartoo (και το 2008 η χρονιά που θα αρχίσει να βάζει τόνους - ακούγονται άλλωστε φήμες ότι θα υπάρξει και beta υποστήριξη ελληνικών στο linux τότε).
Octabitus
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 01 Μάιος 2004 12:42
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Octabitus »

Το Grim Fandango ήταν ένα από εκείνα τα adventure που με το που το βλεπεις ξενερωνεις. Αυτό το πανηλίθιο φαινομενικα gameplay που κινείσαι λες και παίζεις Resident Evil, μου έδινε στα νεύρα. Μετά από το πρώτο μισάωρο παιχνιδιού και αφού έσπασα στο γέλιο με τους πρώτους διαλόγους που εμφανίστηκαν, εθίστηκα. Φυσικά το έλιωσα μέχρι τέλους. Καθότι έχω και μια προϋπηρεσία στο θέμα translation beta testing (λέγε με Pokemon Yellow Greek), δεν θα με χάλαγε να ξαναπαίξω το παιχνίδι από την αρχή με ελληνικά. Δηλώνω εθελοντής (τώρα που βάλαμε και laptop στο ΚΕΠΙΚ...).
K177 3m 477, 73t g0d s0rt 3m 0ut
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Octabitus έγραψε:Καθότι έχω και μια προϋπηρεσία στο θέμα translation beta testing (λέγε με Pokemon Yellow Greek), δεν θα με χάλαγε να ξαναπαίξω το παιχνίδι από την αρχή με ελληνικά. Δηλώνω εθελοντής (τώρα που βάλαμε και laptop στο ΚΕΠΙΚ...).
Πήγαινε και στο πρώτο-πρώτο link και ξαναπές το, νομίζω ότι πρέπει να στείλεις pm εκεί...
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Άστο το κωλόψαρο, μόλις του κανόνισα μια μετάθεση εξωτερικού σε ένα χωριό στην Βορειοδυτική Μογγολία... :lol:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Praetorian
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 20:47

Δημοσίευση από Praetorian »

Καλημέρα και πάλι!

Ευχάριστα νέα έχω!!!
Μετά από μια σύντομη beta περίοδο ήρθε επιτέλους η πολυπόθητη στιγμή!

H Greek Grim Fandango Translation Team έχει έτοιμο το ->Grim Fandango Greek Patch v1.00b<- !!

To patch μεταφράζει στα ελληνικά τους υπότιτλους του παιχνιδιού καθώς και τα μενού του. Επίσης ανάμεσα στις λειτουργίες του, ο patcher αντιγράφει μια νέα έκδοση του Grim Fandango Launcher του Ben Gorman, που τροποποίησα για να μπορεί ο player να επιλέξει μεταξύ διαθέσιμων γλωσσών (τυπικά greek ή english) στο παιχνίδι.

Υ.Γ. Θα χρειαστει να έχετε "πρόχειρα" τα CD εγκατάστασης του παιχνιδιού για να εφαρμόσετε το patch.

Η Greek Grim Fandango Translation Team είναι οι:
manuel, Praetorian, Vrok, gtsamour και lewton
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Praetorian την 05 Μάιος 2007 14:16, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Michelle? Honey, I'm home... What the hell ?!?!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Συγχαρητήρια παιδιά!!! :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
tasoulhs
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2004 12:00
Τοποθεσία: Βέροια
Επικοινωνία:

Grim Fandango Greek Patch v1.00

Δημοσίευση από tasoulhs »

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια παιδιά!
Θα το τιμήσω τουλάχιστο για αυτό το Σαββατοκύριακο! :mrgreen:

Πρόταση: Πρόεδρε μήπως να πρόσφερες στα παιδιά λίγο χώρο για το patch στη σελίδα με τα downloads, να γλυτώσουν από το rapidshare όποιοι θέλουν να το κατεβάσουν;
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Μπραβο παιδες!Αξιοι! :D
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Well done :clapping:
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Θα βάλουμε mirror και στο GreekRoms εννοείται. Η πλάκα είναι ότι ήθελα να επικοινωνήσω με τα παιδιά για να τους ρωτήσω ακριβώς αυτό και έστειλαν οι ίδιοι πρώτοι να το πουν.

ΜΠΡΑΒΟ!!!
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Συγχαρητήρια σε όλα τα μέλη της ομάδας σας!
Μακάρι αυτό να είναι η αρχή και να συνεχίσετε με πολλά ακόμα παιχνίδια.
Το Indiana Jones που ετοιμάζεται δείχνει πως προς τα εκεί πάει το πράγμα :-)
Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

Έβγε και συγχαρητήρια και από εμένα :wink:

Mirror patch 1: http://www.mame.gr/files/misc/grim_fand ... ch_1_0.zip

Mirror patch 2: http://www.mame.gr/files/misc/grim_fand ... h_1_0b.zip
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BraiNKilleR την 06 Μάιος 2007 01:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
BraiNKilleR
http://www.mame.gr
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Χτες το βράδυ έπαιξα λίγο το παιχνίδι και πρέπει να πω ότι είναι φοβερό!
Θέλει λίγο να το συνηθίσει κάποιος που δεν έχει joystick, αλλά μετά από λίγο όλα φαίνονται φυσιολογικά. Όταν ο χαρακτήρας είναι κοντά σε κάποιο αντικείμενο που μπορεί να δει, γέρνει το κεφάλι του προς αυτό! Ήξερα για το Grim Fantango, και γι αυτό, αλλά είναι άλλο πράγμα να το παίζεις.
Εντύπωση μου έκανε επίσης και η ομιλία των χαρακτήρων, πολύ προσεγμένη.
Praetorian
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 20:47

Δημοσίευση από Praetorian »

:D :D

Ενημερώνω ότι το αρχείο του patch από σήμερα έχει αλλάξει. (Το link στο αρχικό post έχει ενημερωθεί !)

Η αλλαγή οφείλεται στο ότι πρόσφατα μας αναφέρθηκε μια νέα έκδοση του Grim Fandango την οποία αγνούσαμε και συνεπώς το παλιό patch δεν ήταν συμβατό με αυτή. Η έκδοση αυτή περικλείεται στο LucasArts Entertainment Pack (2002).

Διευκρινίζω ότι το νέο αρχείο του patch δεν έχει καμμία άλλη διαφορά από το προηγούμενο, πέρα από το ότι υποστηρίζεται πλέον και η έκδοση του (2002) για το Grim Fandango. Συνεπώς το ελληνικό patch συνεχίζει να έχει την έκδοση 1.00 .

Όσοι δεν έιχαν προβλήματα με το προηγούμενο αρχείο του patch, δε χρειάζεται να κατεβάσουν το καινούργιο.

Ελπίζω να μην είναι πρόβλημα αυτό
Michelle? Honey, I'm home... What the hell ?!?!
Απάντηση