Tehkan world cup 2006

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Απάντηση
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Tehkan world cup 2006

Δημοσίευση από Vag »

Αρκετά παλιότερα, από τότε που μετέφραζα το Tehkan world cup, είχα μια ιδέα για μετατροπή του παιχνιδιού. Σχετικό post είχα φτιάξει και στην Kick Off Association, και τότε υπήρξε αρκετό ενδιαφέρον (μέχρι να σβηστεί το post από κάποιο crash).

Λοιπόν, το project μπορεί να αφορά οποιοδήποτε παιχνίδι, οποιουδήποτε συστήματος, αρκεί να υπάρχει το source code του emulator, να υποστηρίζει save states και να μπορεί να γίνει rom hacking στο παιχνίδι.

Το project αυτό θα αποτελεί έναν συνδυασμό προγραμματισμού, μετατροπής του emulator, rom hacking, save state hacking. Όλα αυτά μαζί ίσως να είναι πολύπλοκο να τα κάνει μόνο ένας, αλλά το καλό είναι ότι μπορούν να γίνουν ταυτόχρονα από πολλά άτομα! Θα υπάρχει ένας συντονιστής, ένας ή πολλοί rom hackers, ένας προγραμματιστής, ένας γραφίστας, ένας μουσικός.

Για να εξηγήσω την ιδέα, θα δώσω ένα παράδειγμα, όπως το είχα σκεφτεί με το Tehkan world cup, αλλά οι δυνατότητες είναι πιο πολλές.

Έστω ότι το νέο παιχνίδι θα λέγεται "Tehkan world cup 2006".
Φυσικά, θα είναι πρόγραμμα που θα τρέχει σε PC, όχι μέσω κάποιου emulator (θα τον περιέχει ουσιαστικά).
Κάποιες οθόνες του παιχνιδιού, όπως η title screen, τα high scores, μπορούν να ξαναφτιαχτούν από κάποιον προγραματιστή ή γραφίστα σαν νέες εικόνες υψηλής ανάλυσης ή αρχεία flash ή κάτι άλλο σχετικό.
Παράλληλα (και προαιρετικά), θα μπορεί κάποιος μουσικός να φτιάξει νέους ήχους και νέα μουσική για το παιχνίδι.
Ο προγραμματιστής θα φτιάξει τον σκελετό του προγράμματος, χρησιμοποιώντας ό,τι έχουν φτιάξει οι παραπάνω, κάτι σαν simulation δηλαδή του αυθεντικού παιχνιδιού, αλλά πιο όμορφο, με νέα στοιχεία, παραπάνω high scores, ίσως και επιπλέον οθόνες, που δεν υπήρχαν πριν στο πρωτότυπο παιχνίδι.
Όταν ο χρήστης ξεκινάει το παιχνίδι, το πρόγραμμα θα τρέχει emulator και θα φορτώνει save state, ώστε θα ξεκινάει από την σέντρα. Στο τέλος του αγώνα, το πρόγραμμα θα πρέπει με κάποιον τρόπο να καταλαβαίνει το σκορ.

Αν τα παραπάνω μπορούν να υλοποιηθούν, ουσιαστικά θα έχει φτιαχτεί ένα βελτιωμένο Tehkan world cup, αλλά με ολόιδιο gameplay. Για να βελτιωθεί και αυτό, μπορεί να γίνει και rom hacking στο rom.
Φανταστείτε οτι έχουμε το πρωτότυπο rom και το μεταφρασμένο στα ελληνικά. Άρα, μπορεί να γίνει το εξής: Θα υπάρχει ένα μενού ρυθμίσεων ή επιλογών στις οθόνες του παιχνιδιού. Θα μπορεί ο χρήστης να επιλέγει γλώσσα. Ή, επειδή αυτό γίνεται με τα dip switches, να επιλέγει από εκεί την δυσκολία, την διάρκεια, κλπ. Αφού έτσι κι αλλιώς, το πρόγραμμα θα τρέχει τον emulator μετά, όλα αυτά είναι δυνατά.
Όμως, μπορούν να γίνουν και άλλες αλλαγές/προσθήκες.
Μπορεί να γίνει rom hacking στο rom για να αλλάξεοι π.χ. το χρώμα της μπάλας. Ή ο,τιδήποτε άλλο... και όλα αυτά να περαστούν και στην οθόνη των ρυθμίσεων.
Σε κάθε περίπτωση, το πρόγραμμα θα ξεκινάει τον emulator και μέσω αυτού, το αυθεντικό rom, αλλά με το σωστό IPS patch και μετά, save state!

Όποιος ενδιαφέρεται για την ιδέα και θέλει και μπορεί να βοηθήσει, ή για γενικές ιδέες/παρατηρήσεις/προτάσεις, ας το πει εδώ.
Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

Χμμμ γιατί μου θυμίζει πολύ RetroFX :wink:

Count me in for anything.
BraiNKilleR
http://www.mame.gr
Olorin
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Απρ 2004 02:03
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Olorin »

Αν και δεν γνωρίζω αν μπορώ να βοηθήσω ενεργά σε κάτι, αλλά το όλο project μου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον!!!

Vag, αν υπάρξει κάποια εξέλιξη ενημέρωσέ μας, πάραυτα!!!! :wink:
[i]Gamer χωρίς παρελθόν, είναι gamer χωρίς μέλλον...[/i]

[img]http://www.zipperfish.com/free/quizimages/nes-award1.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Καλή ιδέα, αλλά η υλοποίηση της είναι εξαιρετικά δύσκολη, πιθανότατα μακράν δυσκολότερη από το να φτιαχτεί ένα καθαρά PC remake εκ του μηδενός :?
Για να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο απαιτούνται πολύ καλές γνώσεις Assembly και C και ο όγκος της δουλειάς που πρέπει να γίνει είναι τρομακτικός...
Αν πάντως αποφασιστεί να ξεκινήσει κάποια συγκεκριμένη προσπάθεια δεν έχω αντίρρηση να συμμετάσχω :)

PS: Ελπίζω να μην ακούστηκα υπερβολικά απαισιόδοξος :roll:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Πρώτα να σας πω ότι λόγω μετακόμισης πρόσφατα, δεν έχω υπολογιστή στο σπίτι, μπορώ να γράφω στο forum μόνο από τη δουλειά, άρα αραιά...

Στο θέμα μας τώρα.
Εγώ πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο, και συμφέρει σε σχέση με ένα PC remake για 2 τουλάχιστον λόγους. 1ον, επειδή τα PC remakes συνήθως δεν είναι πιστά και χάνουν λίγο στο gameplay. 2ον, γιατί αν αυτό το κάνουμε με κάποιο παιχνίδι, θα είναι πολύ πιο εύκολο με το έπόμενο παιχνίδι. Αρκεί να χρησιμοποιούμε τον ίδιο emulator (π.χ. MAME).

Τί είναι το Retro FX;
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: Tehkan world cup 2006

Δημοσίευση από GeoAnas »

Εικόνα

Να, λοιπόν που έρχομαι μετά από 10+ χρόνια να αναστήσω αυτό το thread μόνο και μόνο για να αναφέρω ότι η Ελληνική μετάφραση στο Tehkan World Cup λειτουργεί σε real hardware χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα και είναι χάρμα οφθαλμών!

Δια του λόγου το αληθές:
https://youtu.be/9p9Gy01MHek

Ολόκληρη η ιστορία, εδώ:
https://goo.gl/bpt3eR

:wink:

Εικόνα

Εικόνα
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Tehkan world cup 2006

Δημοσίευση από Vag »

Αχ, είχα καιρό να μπω, γεια σε όλους...

Γιώργο είναι φανταστικό και ξετρελάθηκα που το είδα σε πραγματικό hardware! Είχα δει (και παίξει) το ελληνικό Kick off 2 σε πραγματική Amiga, αλλά αυτό είναι καλύτερο να το βλέπεις, επειδή μιλάμε για τσιπάκια. Ευχαριστώ που το μοιράστηκες. Προφανώς μπορείς να το κάνεις και με τα υπόλοιπα arcades που είχα μεταφράσει: Amidar, Bomb jack, Exerion, Phoenix, Pocket gal και Volfied.
Πάντως στο Tehkan World Cup είχα μεταφράσει ακόμα και το μενού που ενεργοποιείται με τα dip switches· αν μπορείς, μπες να το δεις κι αυτό. Και μια και λέω για dip switches, έχω την εντύπωση πως κάπως ρυθμίζεις τη γωνία που κλωτσάνε τη μπάλα διαγώνια, μπροστά και δεξιά όταν παίζεις με joystick (αν παίξεις με trackball, επιλέγεις διάφορες γωνίες και δύναμη - το έχω διαβάσει, δεν το έχω δει ποτέ με trackball). Γιατί είδα πως σουτάρει διαγώνια δεξιά, κατά 10° περίπου, ενώ θα έπρεπε να σουτάρει κατά 40° περίπου. Αν το καταφέρεις, θα ευχαριστηθείς περισσότερο το παιχνίδι.
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: Tehkan world cup 2006

Δημοσίευση από GeoAnas »

Ακριβώς έτσι είναι Vag! ...κι έσπαγα το κεφάλι μου να βρω τι έφταιγε για το διαγώνιο δεξί σουτ. Θα μπω στα dips να δω τι γίνεται! Welcome back bro ;-)
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Tehkan world cup 2006

Δημοσίευση από GeoMan »

Στο ΜΑΜΕ το Tehkan World Cup (set 4 earlier) ειναι το μονο ROM set με εχτρα dip switches, τα οποια ομως ειναι unknown αρα θελει δοκιμες..
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Tehkan world cup 2006

Δημοσίευση από Maddog »

Vag έγραψε:Αχ, είχα καιρό να μπω, γεια σε όλους...
Μόλις καμμία δεκαριά χρόνια. Welcome back Vag. :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση