Μετάφραση του "This War of Mine" για PC.

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vrohopoios
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005 01:53
Τοποθεσία: Πάτρα

Μετάφραση του "This War of Mine" για PC.

Δημοσίευση από Vrohopoios »

Γεια σας!!!

Είχαμε καιρό να τα πούμε...

Ξέρω πως μάλλον αυτό δεν είναι το σωστό μέρος για να ανοίξω αυτό το Θέμα, οπότε ας το μεταφέρει κάποιος Συντονιστής εκεί που πρέπει.

Το Θέμα αυτό έχει να κάνει με το "This War of Mine" της 11bit Studios για PC, ένα Adventure-Simulation παιχνίδι εμπνευσμένο από τον πόλεμο και την πολιορκία στο Σεράγεβο από το 1992 έως το 1996.
Για να μην σας κουράζω όμως με αυτά, μπορείτε να διαβάσετε για το παιχνίδι εδώ: http://gr.ign.com/this-war-of-mine-the- ... nes-review

Ο κύριος λόγος για τον οποίο άνοιξα αυτό το Θέμα, είναι η μετάφραση του παιχνιδιού στα Ελληνικά. Η ομάδα ανάπτυξης, μετά την μεγάλη επιτυχία που είχε το παιχνίδι, για να μπορέσει να ικανοποιήσει όλους τους παίκτες και να μεταφέρει το παιχνίδι στη γλώσσα τους, δημιούργησε μια Σελίδα στην οποία προμηθεύει με σχεδόν όλα τα απαραίτητα εργαλεία την κοινότητα των παικτών, έτσι ώστε να μπορέσουν μεταφράσουν οι ίδιοι οι παίκτες το παιχνίδι στη γλώσσα τους. Θα έλεγα ότι ο τρόπος με τον οποίο η ομάδα ανάπτυξης έχει στήσει την όλη Σελίδα, αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση και πως πρέπει να τον ακολουθήσουν και άλλες μεγάλες εταιρίες του χώρου.

Ξέρω ότι πολλοί από εσάς μπορεί να μην γνωρίζετε το παιχνίδι και ότι ακόμα περισσότεροι μάλλον δεν θα το παίξετε και ποτέ. Ωστόσο, ακόμα και αν κάποιος δεν διαθέτει το παιχνίδι, μπορεί να μπει και να βοηθήσει στην μετάφραση του παιχνιδιού στα Ελληνικά.

Το παιχνίδι διαθέτει αρκετές γραμμές για μετάφραση. Ήδη έχω ξεκινήσει και έχω μεταφράσει αρκετές από αυτές. Επειδή ξέρω ότι απευθύνομαι στους πλέον ειδικούς ανθρώπους (τόσες μεταφράσεις έχετε στην πλάτη σας! :D ), θα βοηθούσε πραγματικά η συμμετοχή σας σε κάτι τέτοιο.

Το Σύστημα Μετάφρασης που έχει δημιουργήσει η ομάδα ανάπτυξης του παιχνιδιού το έχει ονομάσει "Babel". Μπορείτε να εγγραφείτε (διαθέτει και Forum) και να ξεκινήσετε τη μετάφραση εδώ:

http://babel.thiswarofmine.com/

Όπως και να έχει, πραγματικά αξίζει να ρίξετε τουλάχιστον μια ματιά για το πως έχουν στήσει και το πως λειτουργεί το σύστημα μετάφρασης.

Ευχαριστώ!!!
"Keep On Swinging"
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μετάφραση του "This War of Mine" για PC.

Δημοσίευση από Nemo »

Εικόνα
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Vrohopoios
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005 01:53
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Μετάφραση του "This War of Mine" για PC.

Δημοσίευση από Vrohopoios »

Ναι αυτό είναι Nemo!!!

Υπάρχουν και κάποιοι άλλοι Έλληνες χρήστες που έχουν ήδη μεταφράσει περισσότερες γραμμές. Αν ενδιαφέρεται και κάποιος από εδώ να μας βοηθήσει, καλοδεχούμενος!!! :D
"Keep On Swinging"
Απάντηση