Ν.Μανουσος για PcMaster/CΓΟ

PC, Xbox/360, XboxOne, PS3, PS4, Wii, WiiU, PSP/PSVita, GP2X, DS/3DS κτλ Συζήτηση για όλα τα τρέχοντα ή πιο πρόσφατα συστήματα παιχνιδιών.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Ν.Μανουσος για PcMaster/CΓΟ

Δημοσίευση από Nemo »

Οπως θα παρατηρησαν ολοι οσοι πηραν το PC Master Φεβρουαριου ,ανακοινωνεται στη σελιδα 13 οτι το Computer Για ολους απο το επομενο τευχος 351 θα διατιθεται δωρεαν σε ψηφιακη μορφη ...
Κατι ,που ως ειδηση μονο ως θετικος οιονος δεν μπορει να εκληφθει για την προοπτικη και το μελλον του πρωτοπωρου και ιστορικοτατου περιοδικου.

Αλλα τα πραγματα - κακα τα ψεμματα -,καθε αλλο παρα θετικα δεν προμηνυονται και για το αλλο ιστορικο περιοδικο της Compupress PC Master ,κατι αλλωσττε διαπιστωσειπου το εχουν οσοι παραμενουν πιστοι αναγνωστες με τελευταιο επεισοδιο τις καθυστερησεις στην κυκλοφορια του e.t.c.
Και μαλιστα προκειται - εχω την εντυπωση - για ενα περιοδικο που ο εκδοτης του Ν. Μανουσος δεν εχει το ισως το ιδιο συναισθηματικο δεσιμο οπως με το Computer για Ολους και αρα επομενως ισως και τις τις ιδιες υπομονες/αντοχες.

Τα περισσοτερα απο αυτα ειναι λιγο πολυ γνωστα και πιθανον καποιοι λιγοι απο οσους που διαβαζουν τα παραπανω να γνωριζουν και πολλα περισσοτερα ....

Αλλα ειναι παντα διαφορετικο να το ακους δια στοματος Νικου Μανουσου του ιδιοκτητη της Compupress και εκδοτη των 2 περιοδικων στα πλαισια της συνεντευξης που εδωσε στην Espresso


Ακολουθει το σχετικο/επιμαχο κομματι της συνεντευξης
Στον κλάδο του Τύπου για υπολογιστές και πληροφορική θεωρείτε τον εαυτό σας πρωτοπόρο;


Εξ αντικειμένου, ναι. Ημασταν μία από τις πρώτες εταιρείες στην Ελλάδα που ασχολήθηκαν -ήδη από τις αρχές του '80- με τον χώρο των υπολογιστών και η μοναδική σε αυτό το βάθος και επί τόσα χρόνια. Ηταν το «Computer για Ολους», ακολούθησε το «Pixel» κι ύστερα ένα περιοδικό που έβγαλε μόνο τρία τεύχη: το «Hardware και Ρομποτική». Ηταν ένα περιοδικό εξαιρετικά... πρόωρο και πρωτοποριακό για την εποχή του. Ασχολείτο με home robotics!


Τώρα ποια περιοδικά αυτής της μορφής... επιβιώνουν;


Δύο. Το ένα, το «PC Master», ακόμα βρίσκεται σε χάρτινη μορφή. Το «PC Master» ουσιαστικά αποτελεί τη συνέχεια του «Pixel». Στον κυβερνοχώρο εκδίδεται και το «Computer για Ολους». Ηταν συνδρομητικό μέχρι το τεύχος 350. Από το 351, που θα κυκλοφορήσει οσονούπω, θα διανέμεται δωρεάν. Ο λόγος της ελεύθερης διάθεσής του είναι απλός. Ο αριθμός των Ελλήνων που είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν για ένα περιοδικό που θα διαβάσουν στην ταμπλέτα τους είναι για την ώρα πολύ μικρός. Αναμφίβολα θα μεγαλώσει αυτό το νούμερο, αφού οι κάτοχοι των ταμπλετών θα αυξηθούν πολύ.


Το μέλλον του «PC Master»;


Αμφίβολο. Οπως είναι σε όλα τα χάρτινα προϊόντα. Το κρατάμε με νύχια και με δόντια, επειδή είναι πάρα πολύ δύσκολο να αποδεχθούμε ότι θα είμαστε μια εκδοτική εταιρεία που δεν θα έχει κανένα χάρτινο προϊόν στον χώρο των υπολογιστών. Η τεχνολογία ήταν και παραμένει το πάθος μας.
Winter is coming ....


Προέλευση Espresso
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Ν.Μανουσος για PcMaster/CΓΟ

Δημοσίευση από Maddog »

Πράγματι και δυστυχώς, οι "τριγμοί" ακούγονται εδώ και καιρό. :|
Εγώ το αγοράζω ακόμα, ίσως και από συνήθεια πλέον, αλλά και για εμένα είναι δύσκολο να αποδεχτώ ότι δεν θα υπάρχει "χάρτινο" περιοδικό στο μέλλον.
Πλησιάζει και το 300, δεν ξέρω αν το θεωρεί και αυτός όριο...
Στα τέλη της δεκαετίας του '70 ήταν φοιτητής Ιατρικής, όταν άρχισε να δουλεύει στο «Περισκόπιο της Επιστήμης» του Σταύρου Πανέλη ως εξωτερικός συνεργάτης. Συν τω χρόνω έγινε ένας από τους βασικούς συνεργάτες σε θέματα Ιατρικής, Βιολογίας κ.ά
Και συνάδελφος ο Μανούσος, να κάτι που δεν ήταν γνωστό μέχρι τώρα...τελικά ακόμα και από την Espresso μπορείς να μάθεις ενδιαφέροντα πράγματα. :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ν.Μανουσος για PcMaster/CΓΟ

Δημοσίευση από Nemo »

Nemo έγραψε:Οπως θα παρατηρησαν ολοι οσοι πηραν το PC Master Φεβρουαριου ,ανακοινωνεται στη σελιδα 13 οτι το Computer Για ολους απο το επομενο τευχος 351 θα διατιθεται δωρεαν σε ψηφιακη μορφη ...

Αλλα ειναι παντα διαφορετικο να το ακους δια στοματος Νικου Μανουσου του ιδιοκτητη της Compupress και εκδοτη των 2 περιοδικων στα πλαισια της συνεντευξης που εδωσε στην Espresso

Ακολουθει το σχετικο/επιμαχο κομματι της συνεντευξης
...............
Τώρα ποια περιοδικά αυτής της μορφής... επιβιώνουν;


Δύο. Το ένα, το «PC Master», ακόμα βρίσκεται σε χάρτινη μορφή. Το «PC Master» ουσιαστικά αποτελεί τη συνέχεια του «Pixel». Στον κυβερνοχώρο εκδίδεται και το «Computer για Ολους». Ηταν συνδρομητικό μέχρι το τεύχος 350. Από το 351, που θα κυκλοφορήσει οσονούπω, θα διανέμεται δωρεάν. Ο λόγος της ελεύθερης διάθεσής του είναι απλός. Ο αριθμός των Ελλήνων που είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν για ένα περιοδικό που θα διαβάσουν στην ταμπλέτα τους είναι για την ώρα πολύ μικρός. Αναμφίβολα θα μεγαλώσει αυτό το νούμερο, αφού οι κάτοχοι των ταμπλετών θα αυξηθούν πολύ.
...................



Προέλευση Espresso



κι οντως

http://www.readpoint.com/cgomag.aspx

http://www.e-compupress.gr/showmag.asp?ID=2

εχει ανεβει και στο issuu (για οσους θελουν απλα να το ξεφυλλισουν)
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Re: Ν.Μανουσος για PcMaster/CΓΟ

Δημοσίευση από Scatman »

Πρακτικά και χωρίς να βάζουμε το συναίσθημα στη μέση που μπορεί να νιώθει κάποιος για ένα έντυπο περιοδικό,είναι πολύ λογικό που ο ρόλος των τεχνολογικών περιοδικών στην αγορά άρχισε να φθίνει ~προ πολλού. Εκ των πραγμάτων έχουν ανταγωνιστή το ίντερνετ που γίνεται ολοένα και πιο διαθέσιμο. Είναι παράδοξο που η ίδια η τεχνολογία στην οποία είχαν ειδίκευση, το επέβαλε.

Σε 10 χρόνια από σήμερα ίσως να μην υπάρχουν καν περιοδικά. Αυτή η αλυσίδα συμπαρασύρει, αναπόφευκτα, και το...καρτέλ...των τυπογραφείων. Θα δημιουργηθεί δηλαδή ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα με πολλά άτομα να οδηγούνται στην ανεργία..αν μη τι άλλο, δυσάρεστη κατάσταση..

Προσωπικά, λυπάμαι ιδιαίτερα για το PC Master καθώς υπήρξα τακτικός αναγνώστης του για αρκετό διάστημα. Μάλλον θα καταλήξει να μεταμορφωθεί σε πόρταλ ή σε ψηφιακο-συνδρομητικό μαγκαζιν.
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: Ν.Μανουσος για PcMaster/CΓΟ

Δημοσίευση από ambu_dare »

Ο μόνος λόγος που θα μπορούσα να αποδεκτώ (μέχρι ένα βαθμό) την ανυπαρξία χάρτινων εντύπων ως ενημερωτικά περιοδικά και κόμικς, θα ήταν καθαρά οικολογικός για την και καλά διάσωση του πλανήτη, αν και θα πρέπει πρώτα να εξαφανιστούν άλλου είδους χάρτινες συνήθειες που επιβαρύνουν περισσότερο χωρίς να προσφέρουν και τίποτα. Οπότε σαν σενάριο μάλλον το αποκλείω στο άμεσο διάστημα (δηλαδή άμεσο μάλλον εννοώ όσο είμαι εν ζωή).

Οπότε επανερχόμαστε στο θέμα έντυπο υλικό συγκεκριμένου ενδιαφέροντος vs. the almighty internet. ΝΑΙ στο internet κάνεις ένα κλικ και βρίσκεις όποια πληροφορία θέλεις ανά πάσα στιγμή. ΝΑΙ η ευκολία πρόσβασης είναι απίστευτη τώρα πια διαθέσιμη ακόμη και στα ιδιαίτερα διαμερίσματα (WC που λένε στο χωριό μου) αλλά και σε καφετέριες και παραλίες και όπου αλλού γουστάρει η ψυχή σας. Είμαι εγώ ρομαντικός που αρέσκομαι όμως στο να πιάνω στα χέρια μου κάποιο έντυπο υλικό και γουστάρω να το διαβάζω ή όντως μπορεί να υπάρξει συνέχεια αν γίνουν κάποιες αλλαγές και ανέβει η ποιότητα και το είδος της πληροφορίας που αυτά παρέχουν;

Θα πρέπει να γίνει ένας προσανατολισμός των εντύπων της κατηγορίας που μας ενδιαφέρουν και να προσαρμοστούν στις νέες συνθήκες, όχι πολεμώντας έναν πόλεμο που θα χάσουν σίγουρα, αλλά δίνοντας νέα κίνητρα αγοράς. Το να μάχεσαι λοιπόν για το νέο, την επίκαιρη και εφήμερη πληροφορία είναι καταδικασμένο καθώς μέχρι να φτάσει το (μηνιαίο μάλιστα) έντυπο στα χέρια μας, είναι ήδη μπαγιάτικο (obsolette που λεν στο χωριό κλπ). Πρέπει λοιπόν, να βρουν μία φόρμουλα να μεταφέρουν έστω και καθυστερημένες τέτοιες πληροφορίες σε συνδυασμό με άλλες που να τσιγκλάνε τον κόσμο, όπως βγαίνει νέο MGS παιχνίδι; Ευκαιρία για ένα σούπερ ντούπερ, μέγκα σπέσιαλ αφιέρωμα σε όλη την σειρά, τους χαρακτήρες, την ιστορία, να χτίσεις κάτι πατώντας στο παρελθόν για να σώσεις το δικό σου μέλλον.Επίσης, πολύ ενδιαφέρον είναι ίσως και οι περί συγκεκριμένου αντικειμένου απόψεις αρθρογράφων και ανθρώπων του χώρου. Θα μου πεις και αυτά τα βρίσκεις online διαθέσιμα και με multimedia υλικό όπως βίντεο κλπ αλλά δεν είναι το ίδιο, ο κόσμος ακόμη αρέσκεται να έχει στα χέρια του κάτι χειροπιαστό για κάτι αγαπημένο. Η έννοια της συλλογής παραμένει για πολύ κόσμο ακόμη νομίζω και εκεί πρέπει να επικεντρώσουν, στο φρέσκο σε συνδυασμό με το παλιό, άλλωστε τα περισσότερα παιχνίδια που βγαίνουν έχουν πίσω μακρά ιστορία και τίτλους, αλλά ακόμη και αυτά που είναι νέα IP δεν είναι αποτέλεσμα παρθενογενέσεων αλλά πατάνε σε κάτι παλιό κλασικό, σε μία ήδη χρησιμοποιημένη φόρμουλα που ίσως την πάνε και λίγο παραπέρα. Άλλωστε δεν είναι κάτι καινούργιο ή πρωτοποριακό, είναι αυτό που κάνει επιτυχώς χρόνια τώρα το retro gamer.

Αυτά... εγώ δεν αγοράζω PC master πια καθώς σταμάτησα από καιρό να ασχολούμαι με PC gaming κλπ αλλά ξέρω ότι μου λείπει η δυνατότητα να έχω ένα έντυπο για τις κονσόλες που ασχολούμαι πια και ξέρω πως μου κακοφάνηκε όταν σταμάτησε να κυκλοφορεί η Ελληνική έκδοση (more like μετάφραση) του περιοδικού OPSM. Δεν μου πρόσφερε απαραίτητα στην μορφή που ήταν κάτι που δεν ήξερα, αλλά μου άρεσε να το διαβάζω ξάπλα στο κρεβάτι, για να ξεκουράσω τα μάτια μου από το συνεχές βομβάρδισμα από την "ακτινοβολία" των οθονών.
Εικόνα
Απάντηση