Παράκαμψη μηνυμάτων

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
x9A3A8x
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 18:56

Παράκαμψη μηνυμάτων

Δημοσίευση από x9A3A8x »


Τις πιο πολλές φορές που εκτελούνται παιχνίδια βγαίνουν αρχικά κάποια μηνύματα που απαιτούν να πληκτρολογήσεις την λέξη "Ο Κ" και κατόπιν παίζεις. Υπάρχει τρόπος να αφαιρεθούν τελείως αυτές οι φράσης με σκοπό να μπαίνεις άμεσα στο παιχνίδι;

Ευχαριστώ
x9A3A8x
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Χμ...
Τι μου θυμίζει,τι μου θυμίζει....
Μήπως σου κάνει αυτό εδώ? :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Είπα και εγώ, γιατί έχω ένα συναίσθημα deja-vu με το που βλέπω τον τίτλο του thread; :lol:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
x9A3A8x
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 18:56

Δημοσίευση από x9A3A8x »

Ενδιαφέρων, μελετώντας τις λύσεις τις οποίες είχατε διατυπώσει στο παρελθών στο ίδιο ερώτημα, απορία το έχω γιατί ο καθένας μας να μπει στην διαδικασία του compile του εκτελέσιμου αρχείου και δεν πραγματοποιούν αυτή την τροποποίηση τα παιδία που γνωρίζουν την διαδικασία compile και καπάκι up load στο mame.gr στη κατηγόρια extra files που όποιος δε θέλει το Ο Κ αντικαθιστά απλά το .exe . Oς διευκόλυνση όλων το λέω και μόνο.
x9A3A8x
sosimple
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006 22:29

Δημοσίευση από sosimple »

Καποιες λυσεις για αυτο το προβλημα και αλλα, γραφω και εγω εδω
http://www.mame.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2459
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Δεν το έχω ψάξει και καθόλου το θέμα, αλλά αίχω την αίσθηση ότι υπάρχει λύση χωρίς να γίνει compile.
Από τη στιγμή που αφότου πατήσεις OK δεν στο ξαναζητάει, σημαίνει ότι το κρατάει κάπου, λογικά στο registry των Windows (εφόσον μιλάμε για την έκδοση των Windows).
Αν λοιπόν φτιαχτεί ένα πρόγραμμα ή ένα script που απλώς ενημερώνει όλες αυτές τις τιμές, σαν να έχουμε πατήσει το OK, τότε δε χρειάζεται compile ούτε μια φορά, ούτε σε κάθε έκδοση.
Μπορεί κάποια στιγμή να ασχοληθώ με το θέμα, είναι πολύ εύκολο μάλλον.
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Vag, μια και πέταξες την ιδέα, έκατσα και το κοίταξα λίγο.

Κατ' αρχήν, από όσο ξέρω το ΜΑΜΕ δεν γράφει πλέον απολύτως τίποτα στην registry εδώ και πάρα πολύ καιρό.
Αυτό που εγώ συμπέρανα ότι αυτό που το κάνει να σου ζητάει να πατήσεις "ΟΚ" είναι η μη ύπαρξη του αντίστοιχου .cfg αρχείου στον κατάλογο "cfg". Έστω δηλαδή ότι θέλεις να παίξεις λίγο Poker Ladies σαν σωστός πορνόγερος. Αν δεν υπάρχει το pkladies.cfg στον κατάλογο .cfg σου ζητάει να πατήσεις ΟΚ.
Την επόμενη φορά που θα παίξεις, βλέπει ότι υπάρχει το .cfg αυτό και δεν ζητάει τίποτα. Αν τώρα πας και το σβήσεις, ξαναζητάει OK στην επόμενη εκκίνηση του παιχνιδιού.

Το κακό με αυτό το setup είναι ότι αν θέλουμε να μην ζητάει OK για κανένα παιχνίδι, πρέπει να δημιουργηθούν κάπου 7000 .cfg αρχεία. Δεν μου ακούγεται και τόσο εύκολο... :?

x9A3A8x
, αν διαβάσεις το IV. Derivative Works, πιστεύω ότι θα καταλάβεις γιατί δεν σας προσφέρουμε compile που να απενεργοποιεί αυτή την λειτουργία. Βασικά, είναι εκτός πνεύματος του project και δεν έχει θέση στα επίσημα downloads του mame.gr. Τώρα, αν πχ κάποιος έχει όρεξη να κάνει compile και να δώσει πχ ένα download link δικό του, δεν θα επέμβω για να το διαγράψω. Όπως άλλωστε άφησα παλιότερα και τα links του φίλου sosimple. Αλλά σαν "επίσημο" κατά κάποιο τρόπο site δεν επιθυμούμε να δώσουμε τέτοια compiles εμείς.

Μιλώντας τώρα και για την προσωπική μου άποψη, η "ενόχληση" του να πατάω ΟΚ μια φορά είναι ΜΗΔΕΝ και ουδέποτε σκέφτηκα να την προσπεράσω κάπως. Τόσο τραγικό είναι πιά;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Maddog την 24 Μάιος 2008 00:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Maddog έγραψε:Το κακό με αυτό το setup είναι ότι αν θέλουμε να μην ζητάει OK για κανένα παιχνίδι, πρέπει να δημιουργηθούν κάπου 7000 .cfg αρχεία. Δεν μου ακούγεται και τόσο εύκολο... :?
Θέληση να υπάρχει... :crazy: :lol:
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Maddog έγραψε:Το κακό με αυτό το setup είναι ότι αν θέλουμε να μην ζητάει OK για κανένα παιχνίδι, πρέπει να δημιουργηθούν κάπου 7000 .cfg αρχεία. Δεν μου ακούγεται και τόσο εύκολο... :?
Όχι, εννοούσα να γράψω πρόγραμμα που να το κάνει αυτόματα.
Θέλω να ρωτήσω μόνο ένα πράγμα, μια και ίσως είδες ήδη και εγώ δεν έχω το MAME τώρα... Αν τα .cfg υπάρχουν μεν αλλά είναι κενά, είμαστε εντάξει ή πρέπει να έχουν συγκεκριμένο περιεχόμενο;
Θα πρέπει να δω πώς να πάρω την λίστα των παιχνιδιών από το .exe, ώστε να δημιουργήσω τα αντίστοιχα αρχεία .cfg. Στην περίπτωση που κάποιο υπάρχει ήδη εννοείται ότι θα το προσπερνάει.
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Φυσικά και δεν είναι κενά! 2 διαφορετικά παραδείγματα από τον δίσκο μου:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<?xml version="1.0"?>
<!-- This file is autogenerated; comments and unknown tags will be stripped -->
<mameconfig version="10">
    <system name="outrun" />
</mameconfig>

Κώδικας: Επιλογή όλων

<?xml version="1.0"?>
<!-- This file is autogenerated; comments and unknown tags will be stripped -->
<mameconfig version="10">
    <system name="rtype">
        <counters>
            <coins index="0" number="2" />
        </counters>
    </system>
</mameconfig>
Νομίζω ότι το 2ο είδος μπαίνει αν έχεις βάλει coins στο μηχάνημα και το number="x" είναι ο συνολικός αριθμός τους σε όλη την διάρκεια χρήσης του arcade (coinage). Tο απλούστερο αποδεκτό είναι το πρώτο καταπώς φαίνεται. Δεν ξέρω αν αλλάζει και άλλο το .cfg αν βάλεις τυχόν per game ρυθμίσεις κλπ αλλά προφανώς αν θέλεις το minimum πρέπει να φτιάξεις κάτι σαν το πρώτο cfg που βλέπεις εδώ.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Καταρχάς αυτό το θέμα ήταν κάτι που προσωπικά δεν με προβλημάτισε ποτέ, οπότε το αμέλησα χωρίς να το θέλω, κυρίως επειδή εξ αρχής έγινε αναφορά περί compiling με το οποίο δεν έχω ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ... Λοιπόν επειδή βλέπω όμως ότι προβληματίζει άλλους και προσπάθησα να βρω μία άκρη και τελικά όλα είναι πολύ πιο απλά από όσο νομίζαμε. Ναι όντως χρειαζόμαστε τα .cfg αρχεία για να κάνουμε bypass την ένδειξη OK στα παιχνίδια. Όμως τελικά το μόνο περιεχόμενο που ενδιαφέρει και είναι δύσκολο να επιτευχθεί είναι το string στην 4η γραμμή:
system name="όνομα παιχνιδιού"
Λοιπόν να μην σας τσακίζω τα νεύρα...
Κάντε μία βόλτα από το παρακάτω site και κατεβάστε το πρόγραμμα cfgGen
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να σας εξηγήσω την χρήση του. Βάλτε το mameui32.exe στο ένα πλαίσιο και στο άλλο το path που οδηγεί στον κατάλογο cfg. Τσεκάρετε την επιλογή να αποθηκεύσει τις ρυθμίσεις (remember). Δεν κάνει τίποτα; Βγείτε και ξαναμπείτε και πλέον είναι δυνατόν να πατήσετε το μαγικό κουμπάκι που θα φτιάξει ΟΛΑ τα cfg αρχεία ΜΟΝΟ του.

Εικόνα

ENJOY :wink:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Ωραίος ο Ambu! :wink: Και έσπαγα το κεφάλι μου βραδιάτικα, γιατί έκανα ακριβώς το ίδιο πράγμα που έκανε και ο Maddog και πάλευα να βγάλω άκρη...

Πάντος αυτό το ΟΚ, ποτέ δε με ενόχλησε...
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
sosimple
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006 22:29

Δημοσίευση από sosimple »

Mπραβο Ambu, δεν ηξερα οτι υπαρχει αυτο το προγραμμα.
Αν ειχε κανει κανεις τον κοπο να κοιταξει στο παραπανω link που γραφω, αναφερω και αυτο εδω
"*** Ενας ευκολος τροπος να γλυτωσουμε απο το να παταμε ΟΚ καθε φορα που τρεχουμε ενα νεο game χωρις compile και patch.
Τρεχουμε το αρχειο 2604-rom-best-v123cfg.exe το οποιο μας ζηταει ενα φακελο οπου θα παει να αποσυμπιεσει 2604 μικρα αρχειακια.
(1 για καθε game / rom. Ετσι και αλιως εκει αποθηκευεται ενα αρχειακι καθε φορα που τρεχουμε 1 game.)
Επιλεγουμε το φακελο cfg που υπαρχει στο φακελο οπου εχουμε και το mame.exe ωστε να αποσυμπιεστουν εκει.
Για αυτα τα 2604 games ή για οσα απο αυτα εχουμε, δεν θα ξαναχρειαστει να ξαναπατησουμε ΟΚ Θα δουλευει και στο μελον με νεες εκδοσεις
του MAME. Επισης δικια μου πατεντα. Δεν γλυτωνεις ομως απο το να πατας ΟΚ οταν καποιο game εχει καποιο προβληματακι ,χρωματα κλπ
και στο λεει ενημερωτικα. (απλα πρωτα σε αυτο το game παταγες 2 φορες ΟΚ τωρα πατας 1)
Επισης εχει το μειον οτι αφου το αποσυμπιεσετε θα καταλαβει 80 Mb στο σκληρο δισκο (Συμπιεσμενο δεν ειναι ουτε μισο)
Οποιος ενδιαφερετε πως το εκανα, εφτιαξα ενα γρηγορο script που τρεχει με το autoit http://www.autoitscript.com/
(freware στο νετ) το οποιο ειναι αυτο
ΑΝ το βαλεις στο aytoit και το τρεξεις σε ενα φακελο που θα εχει μεσα και ενα αρχειο text με ονομα 2604-rom-best-v123.ini και το οποιο εχει ολα τα ονομματα των rom μεσα ,θα δημιουργησει αυτα τα 2604 αρχεια.

$file = FileOpen("2604-rom-best-v123.ini", 0)
while 1
$line= FileReadLine( $file)
;MsgBox(0,"Read","I read: "& $line)
;******************************
$filetocreate=$line&".cfg"
$file2 = FileOpen($filetocreate, 1)
; Check if file opened for writing OK
If $file2 = -1 Then
MsgBox(0, "Error", "Unable to open file.")
Exit
EndIf
FileWrite($file2, '<mameconfig>' & @CRLF)
FileWrite($file2, '<system>' & @CRLF)
FileWrite($file2, "</system>" & @CRLF)
FileWrite($file2, "</mameconfig>" & @CRLF)
FileClose($file2)
Sleep (50)
;********************
If @error = -1 Then ExitLoop
if StringInStr($line,'failed') Then MsgBox(4096, "Test", "found failed")
Wend
FileClose($file)
"
Ειχα ασχοληθει τοτε με τα .cfg αρχεια και ειχα βρει τι χρειαζεται να γραφτει για να γινει αυτο που θελουμε. Βεβαια με τον τροπο που βρηκε ο Ambu ειναι πολυ ποιο ευκολα τα πραγματα. Να γραψω εδω τα μειονεκτηματα, εγω για τα 2604 roms (με τον ιδιο τροπο το κανεις και για περισσοτερα) που το ειχα κανει, επιανε χωρο 80 ΜΒ στο δισκο.. Επισης δε σε γλειτωνει απο το να πατας ΟΚ οταν καποιο game εχει καποιο προβληματακι, οχι εντελως σωστα χρωματα κλπ. Ειναι πολλα τετοια games οποτε η καλυτερη λυση ειναι το compile. Δεν ειναι και τιποτα. Στο παραπανω link εχω και εναν ευκολο τροπο για να κανεις compile. Ειμαι σιγουρος οτι απο το forum που ειχα κατεβασει το Mame Compiler 64 v1.2
θα εχει βγει νεα εκδοση, αν χρειαζεται. Επισης εφαρμοζεις και ενα καρο patchaαρισματα που θες.
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

Εικόνα

:arrow: ambu_dare

Υ.Γ. Sosimple :good:
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Για τα μηνύματα των σφαλμάτων, δεν είναι ανάγκη να ψάχνουμε άλλες περιπλοκες λύρεις.
Από το πλαίσιο των default ρυθμίσεων, καρτέλα misc, επιλογή skip game info εάν θυμάμαι καλά.
Εικόνα
Απάντηση