mame και ubuntu

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Τώρα όπου να'ναι θα βγει ο Paspartoo και θα πει ότι για όλα φταίει η κακιά Micro$oft. :P
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Δημοσίευση από pooky(1) »

Αν και μόλις πριν από λίγο καιρό άρχισα να κάνω τα πρώτα βήματα στο Linux, πρέπει να πω ότι για emulators, καλό είναι να προτιμάς τη λύση του Wine.

Αυτό αν σώνει και καλά δεν θες να έχεις και Windows στο σύστημά σου.

Προσωπικά, έπειτα από ενάμιση μήνα περίπου έχω εγκαταλείψει τη προσπάθεια να τρέξω emulators στο 9.04 και τρέχω κανονικά στα XP και Vista.

Δεν θέλω να γίνω developer, ούτε προγραμματιστής, τα Ubuntu τα έστησα για να μάθω από πρώτο χέρι τι παίζεται, αλλά θα προτιμήσω το Βασιλάκη Πόρτα και τη Dark side of the force.

Εκεί τα πράγματα γίνονται ευκολότερα, και παίζεις με τους emulators και όχι με τα νεύρα σου.
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Γενικά η τελευταία ubuntu έχει αρκετά προβλήματα με κάρτες γραφικών ( με όλες τις Intel γίνεται πανικός ) με αποτέλεσμα τις χαμηλές επιδόσεις.
κανονικα δεν μπλέκεσαι με την ιστοσελίδα της ATI. Πας στο System--Administration--Hardware Drivers και ενεργοποιείς τους κλειστους οδηγούς της ATI για την κάρτα σου. Σε άλλα μοντελα αυτό δεν ειναι απαραιτητο γιατι οι ανοιχτοί οδηγοί που υπάρχουν στην βασικη εγκατασταση έχουν 3D επιταχυνσή. Στην δική σου περίπτωση όμως δεν έχουν ακόμα γιαυτο πρέπει να ενεργοποιήσεις τους κλειστούς.
από το ubuntu.gr
http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=37&t=5275
reboot
--------
kouskous
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 08 Ιουν 2009 01:51

Δημοσίευση από kouskous »

thnx παιδια για ολα.......αφου πλεων πανε τα ubuntu και σας γραφω απο XP.θελω καποιος να μου δωσει λινκ για roms και για emulator και θα κανω μια ερωτηση αν και ειναι εκτως forum αλλα συνχορεστεμαι δεν ειμαι και ο καλυτερος γνωστης στα παραθυρα.οπως γραφω στην αρχη του post το μηχανημα εχει 4gb ddr2 στο system που ερηξα μια ματια φενονται μονο τα 3....ξερει κανεις τι παιζει η να μην ασχοληθω καθολου??????

σας ευχαριστω και παλη ολους!!!!
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Έχεις βάλει windows xp 32bit γι αυτό βλέπεις μόνο 3giga ram. Για να δεις και τα 4 θα πρέπει να βάλεις windows xp / vista / 7 , αλλά 64bit.
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Δημοσίευση από pooky(1) »

Master Modelator Maddog, που είσαι;

Ο xalia απαντάει για XP.

Απαιτούμε άμεσο bannάρισμα του συγκεκριμένου χρήστη, τουλάχιστον για μια εβδομάδα. Να δίνει πληροφορίες μόνο για Apple OS (ή όπως αλλοιώς λέγεται η παρωδία αυτή!!!!!!!!!!! )

Ή, εναλλακτικά, να γράψει 1000 φορές:

"Δεν θα ασχοληθώ με το OS-X ξανά. Apple SUCKS, XP RULEZZZZZ! "


:D :D :D
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

Μηπως να αφηναμε καταμερος τις Mac(κ)ακιες ??? :P :P :P (*)

Eδω εγιναν κοσμοιστορικα γεγονοτα


O xalia οχι μονο
- απαντησε σε ερωτημα που αφορουσε Xp
-αλλα πρωτυτερα και σε σε ερωτημα που αφορουσε linux
-και μαλιστα σωστα
-και ολα αυτα στο ιδιο τοπικ
-χωρις να κανει κανενα ευμενη σχολιο
ή εστω καποια αναφορα-νυξη για το Mac Osx !!!!

O tempora o mores
(δηλαδη οπως ελεγε παλια και ο Ν.Τσιαμτσικας
Σε τι κοσμο θα φερουμε τα παιδια μας Νικο Ευαγγελατο)


(*)Νο offence ,απλα λογο-παιγνειο .
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Εντάξει, δεν την απέφυγε και τελείως την (κατά Nemo) Mac-ακια. :twisted:
Μικρή βέβαια... ;)

Δεν έχει σημασία τι λέει το λειτουργικό, χρησιμοποιεί και τα 4 GB αν χρειαστεί. Απλά δεν είναι όλα προσβάσιμα στις εφαρμογές, ένα μέρος ανήκει αποκλειστικά στο σύστημα.

Περισσότερα από την Micro$oft εδώ και εδώ.
Για να μην πονοκεφαλιάζεις φίλε kouskous, άστο έτσι όπως είναι. Έτσι και αλλιώς θα λειτουργεί μια χαρά και θα τρέχει τα πάντα αδιαμαρτύρητα.
Προσωπική μου γνώμη, μην βάλεις 64 bit Windows, πολλές εφαρμογές και ακόμα ειδικότερα emulators δεν είναι καθόλου "ευτυχισμένες" μαζί τους ή δεν υπάρχουν καν σε 64-bit έκδοση.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Το βασικό μου μηχάνημα είναι ένα macbook με λειτουργικό leopard ( you know, the most advanced operating system ). Συντροφιά του κάνει ένα netbook samsung που τρέχει πάντα ένα beta η alpha λειτουργικό, αυτή τη περίοδο έχει πάνω windows 7. Επιπλέον στο macbook με VirtualBox παίζω με άλλα 2-3-5 λειτουργικά και συγκεκριμένα έχω και δοκιμάζω αυτές τι μέρες freebsd και arch linux. Σας κάλυψα όλους??? :roll:

ps: maddog είδα στην Λοζάνη ένα mario kart cabinet, ψήνεσαι για διπλό? :twisted: ( με φιλικούς χαιρετισμούς πάντα )
reboot
--------
kouskous
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 08 Ιουν 2009 01:51

Δημοσίευση από kouskous »

βασικα αυτο το post για αλλο πραγμα ξεκινησε και αλλου εχει καταλιξει.....ας επανερθουμε αφου λισαμε καποια προβληματακια.....τα 2 βασικα παιχνιδια που ηθελα να παιξω οπως ειπα και στην αρχη ειναι το daytona και το sega rally το δευτερο που το δωκιμασα εχει τωρα γραφικα (πραγμα που δεν ειχα στα linux)αλλα παει πολυ αργα...αν δεν με βαρεθηκατε βαλτε ενα χερακι μπας και γινει το καλο.....
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Nemo »

Τα εχουμε πει ηδη
Model 2 Emulator by ElSemi - http://nebula.emulatronia.com

http://www.youtube.com/watch?v=_83WDRfXaVs

http://www.youtube.com/watch?v=17fMX7Qxnas

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/_83WDRfXaVs&hl ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/_83WDRfXaVs&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>

<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/17fMX7Qxnas&hl ... ram><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/17fMX7Qxnas&hl=en&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
kouskous
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 08 Ιουν 2009 01:51

Δημοσίευση από kouskous »

πω πω δεν το ειχα δει αυτο......ευχαριστω πολυ!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

kouskous έγραψε:βασικα αυτο το post για αλλο πραγμα ξεκινησε και αλλου εχει καταλιξει
Προφανώς ως νέος δεν το γνωρίζεις. Σε αυτό το forum, το off topic όχι απλώς επιτρέπεται αλλά θεωρείται και must.

Από εκεί και πέρα, όντως σου είχε δοθεί ήδη απάντηση όταν εκτροχιαστήκαμε. Nebula Model 2 pwnz! :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

xalia έγραψε:Το βασικό μου μηχάνημα είναι ένα macbook με λειτουργικό leopard ( you know, the most advanced operating system ). Συντροφιά του κάνει ένα netbook samsung που τρέχει πάντα ένα beta η alpha λειτουργικό, αυτή τη περίοδο έχει πάνω windows 7. Επιπλέον στο macbook με VirtualBox παίζω με άλλα 2-3-5 λειτουργικά και συγκεκριμένα έχω και δοκιμάζω αυτές τι μέρες freebsd και arch linux. Σας κάλυψα όλους??? :roll:

ps: maddog είδα στην Λοζάνη ένα mario kart cabinet, ψήνεσαι για διπλό? :twisted: ( με φιλικούς χαιρετισμούς πάντα )
Εκτός από μένα... Γράφω από το νέο μου Macbook pro 2.66GHz (Τζιι εητζ ζιιι προφέρεται μη μπερδεύεστε - το άκουσα από κάποιο βόδι που ήθελε και ψήφο προεκλογικά!) και για windows VM προτείνω Parallels.
Για το λειτουργικό, δε συζητάμε. Τρελό! Από emulators όμως τον πίνουμε. Ο μόνος τρόπος να τρέξεις MAME είναι το OSXMame που είναι στην έκδοση 0.124... Για Model2 κλπ, άστο καλύτερα. Πάω να κλάψω... :cry:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Δημοσίευση από pooky(1) »

Πατρίδα για πε, για πε!

Το ζωντανό που έλεγε αυτά τα πράματα (το πολιτικό ζώο) μήπως θα έδινε και λαπιτόπια δωρεάν; Μήπως υποσχέθηκε κουμπιούτερες και στη στάνη;

Να παω να γίνω βοσκός με Ντέλι και Ντζι Πι Αρ Ες! Να βρίσκω συνταγές για τυρόγαλο και κούρεμα προβάτων όταν βοσκάω!!!!!

Αλλά να του πεις, θέλουμε λαπιτόπι με 7.1 ήχο. Να ακούγεται το Μου Που Τρία από τη φλογέρα και ενίοτε και τα καλαματιανά και να αντηχούν οι ραχούλες.

Αει πρρρρρρρρρρτττττττττ!!!!!!!!!! Χάι χάι ρεεεεεεεε!!!!!!! Μπρτςςςςςςς!!!!!!!!!!
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Απάντηση