Homemade MAME arcade machine

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Γεια σας παιδιά. Μόλις σήμερα βρήκα το forum, καθώς αναζητούσα στο διαδίκτυο σχετικά με το θέμα.

Σκέφτηκα να μοιραστώ μαζί σας την κατασκευή μιας ΜΑΜΕ arcade μηχανής.

Έχω στη διάθεσή μου όλα τα απαραίτητα υλικά, εκτός από τα πλήκτρα (τα έχω παραγγείλει και τα περιμένω από στιγμή σε στιγμή).

Πριν λίγες μέρες ξεκίνησα την κατασκευή της καμπίνας.
Η καμπίνα που φτιάχνω είναι κατά το δυνατόν απομίμιση, εκείνης της καμπίνας που μου άρεσε περισσότερο όταν ήμουν μικρός.
Δυστυχώς δεν βρήκα διαστάσεις, για τη συγκεκριμένη καμπίνα στο διαδίκτυο, όσο και να έψαξα. Το μόνο που είχα ήταν κάτι φωτογραφίες και με βάση αυτές (και πολλές υποθέσεις) έβγαλα κάποιο σχέδιο.

Για την ώρα δε θα σας πω τις διαστάσεις της καμπίνας και αυτό γιατί ακόμη δεν είναι έτοιμη. Είναι πολύ πιθανό να χρειαστούν κάποιες αλλαγές. Πάντως μέχρι στιγμής δείχνει πολύ καλά. Όταν με το καλό τελειώσει, θα δημοσιεύσω και τα σχέδια.

Έχω ένα βίντεο όπου δείχνει την πορεία κατασκευής μέχρι αυτήν τη στιγμή (Slide Show)
http://www.youtube.com/watch?v=-mLFkwQs9_E

Η μηχανή θα λειτουργεί κανονικά με κερματοδέκτη :D (τον έχω ήδη στα χέρια μου και μου κόστησε πολύ φθηνά -> ebay)
Γενικά όλη η κατασκευή δεν μου έχει κοστίσει, αφού τον υπολογιστή και την τηλεόραση (ναι θα τον συνδέσω σε τηλεόραση, γιατί δεν είχα τόσο μεγάλη οθόνη και δεν ήθελα να αγοράσω. Εξάλλου έτσι θα είναι και ποιο κοντά στην original μηχανή :wink: ) τους είχα δωρεάν Ήταν χαλασμένα και τα είχαν για πέταμα. Εγώ τα πήρα και τα επισκεύασα :)

Ευχαριστώ


Και μερικές εικόνες
Συνημμένα
mamemachine2.jpg
mamemachine2.jpg (73.91 KiB) Προβλήθηκε 4971 φορές
mamemachine1.jpg
mamemachine1.jpg (67.78 KiB) Προβλήθηκε 4971 φορές
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από GeoAnas »

Ωραίος ! Καλή επιτυχία και συνέχεια στην κατασκευή !
Keep posting ! :D
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από Maddog »

Εξαιρετικά, πάντα μου αρέσει να βλέπω τέτοιες δουλειές! :D :D :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από ambu_dare »

Όμορφα πράγματα βλέπω, πολύ ωραίος φίλε μου. Εγώ τί να κάνω που έχω κάνα δυο καμπίνες και περιμένουν άξια χέρια να τις επισκευάσουν, αλλά μπα τα δικά μου δεν πιάνουν; Nevermind, το είπα το παράπονο μου, τώρα μπορείς να συνεχίσεις ακάθεκτος να μας ενημερώνεις με τις εξελίξεις και τα στάδια όσο προχωράς. Άντε και με το καλό να την βάλεις μπρος να λιώσεις. Ο κερματοδέκτης σου να υποθέσω ότι εκτός από κέρματα θα δέχεται και πετονιά έτσι; :wink:
Εικόνα
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά :D


Σήμερα μου ήρθαν και τα πλήκτρα, οπότε το Σ/Κ βλέπω να ασχολούμαι :wink:
ambu_dare έγραψε:Όμορφα πράγματα βλέπω, πολύ ωραίος φίλε μου. Εγώ τί να κάνω που έχω κάνα δυο καμπίνες και περιμένουν άξια χέρια να τις επισκευάσουν, αλλά μπα τα δικά μου δεν πιάνουν; Nevermind, το είπα το παράπονο μου, τώρα μπορείς να συνεχίσεις ακάθεκτος να μας ενημερώνεις με τις εξελίξεις και τα στάδια όσο προχωράς. Άντε και με το καλό να την βάλεις μπρος να λιώσεις. Ο κερματοδέκτης σου να υποθέσω ότι εκτός από κέρματα θα δέχεται και πετονιά έτσι; :wink:
Το νόμισμα δεν μπορεί να γυρίζει πίσω, οπότε δεν το βλέπω το κόλπο με την πετονιά... (Μπορεί βέβαια με την κατάλληλη "τεχνική" να γίνεται :D ). Επίσης έχει ρύθμιση για το πόσο "αυστηρός" θέλεις να είναι ο έλεγχος. Στην ακραία θέση ακόμη και το σωστό νόμισμα να βάλεις, μερικές φορές δε το δέχεται.

Υ.Γ. Τι έχουν οι παιχνιδομηχανές... Δεν ανάβουν καθόλου; Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, πιθανόν να έχει πρόβλημα η τροφοδοσία. Σε μια τέτοια περίπτωση η επισκευή είναι πιό εύκολη...
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από ambu_dare »

LoL, δεν είναι έτσι το κόλπο με την πετονιά, δεν χρειάζεται καν νόμισμα. Μία μικρή τσάκιση στην άκρη περίπου 1 δάκτυλο και άλλη μία μετά από 2,5~3 δάκτυλα περίπου και το χώνεις στον κερματοδέκτη, κουνάς μπρος - πίσω και κάθε φορά μετράει κέρμα.

Τα μηχανήματα; Δεν ξέρω τι έχουν... το ένα δεν έχει καν jamma board (την έχω σπίτι bubble bobble all time fav.), τα άλλα μπορεί να μην έχουν και τίποτα ποτέ δεν τους έδωσα ζουμί να δω σε τί κατάσταση βρίσκονται, όλο λέω αύριο - αύριο και αύριο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Καλή επιτυχία, περιμένουμε φωτό. :)

Όσο για την πετονιά... τρελές αναμνήσεις (έχουν αναφερθεί σε ανάλογο topic)!!!
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

ambu_dare έγραψε:LoL, δεν είναι έτσι το κόλπο με την πετονιά, δεν χρειάζεται καν νόμισμα. Μία μικρή τσάκιση στην άκρη περίπου 1 δάκτυλο και άλλη μία μετά από 2,5~3 δάκτυλα περίπου και το χώνεις στον κερματοδέκτη, κουνάς μπρος - πίσω και κάθε φορά μετράει κέρμα.

Τα μηχανήματα; Δεν ξέρω τι έχουν... το ένα δεν έχει καν jamma board (την έχω σπίτι bubble bobble all time fav.), τα άλλα μπορεί να μην έχουν και τίποτα ποτέ δεν τους έδωσα ζουμί να δω σε τί κατάσταση βρίσκονται, όλο λέω αύριο - αύριο και αύριο.
Ομολογώ αυτό το κόλπο δεν το ήξερα... Εγώ έβαζα κανονικά κέρματα για να παίξω :(

Πάντως, αν κατάλαβα καλά από την περιγραφή που κάνεις, μου φαίνεται πολύ δύσκολο ως αδύνατο να ξεγελάσεις τον κερματοδέκτη (τουλάχιστον αυτόν που αγόρασα από το ebay).
Πρόκειται για κερματοδέκτη καινούργιας τεχνολογίας (άσχετα αν είναι μαϊμούνι - κινέζικο :D ) και δεν έχει σχέση με του παλαιούς κερματοδέκτες (τουλάχιστον ως προς την τεχνολογία).
Αυτός για να δουλέψει του βάζεις το κέρμα που θέλεις, σε μια ειδική υποδοχή στο εσωτερικό μέρος. Έπειτα συγκρίνει τα κέρματα που βάζεις στη σχισμή, με αυτό της υποδοχής, που το έχεις ως αναφορά (φυσικά από έξω, το κέρμα αναφοράς δεν είναι ορατό και ο χρήστης δεν μπορεί να το αφαιρέσει ή να το αλλάξει)
Δεν ξέρω ακριβώς πως λειτουργούσαν οι παλαιότεροι κερματοδέκτες


Υ.Γ. Η παιχνιδομηχανή που φτιάχνω τελικά δε θα παίζει μόνο MAME, αλλά και άλλους emulators (π.χ. commodore 64) και το κυριότερο παιχνίδια για pc (βλέπε pro). Έχω ήδη αναπτύξει ένα δικό μου frontend που θα κάνει keyboard mapping ανάλογα με το παιχνίδι που θέλεις (ίσως και το ποντίκι, αλλά θέλω να το δοκιμάσω πρώτα, αν με εξυπηρετεί). Αν και υπάρχουν έτοιμα, ωστόσο δεν με εξυπηρετούσαν, ήταν εμπορικά και αρκετά δύσκολο να ρυθμιστούν (βέβαια είναι πιο εντυπωσιακά από το δικό μου, αλλά αυτό δεν με πηράζει :wink: ).
Η κονσόλα είναι και αυτή δικής μου υλοποίησης και συνεργάζεται άψογα με το front end. Βέβαια υπάρχουν κάποια πράγματα που ακόμη δεν τα έχω δοκιμάσει, παρά μόνο στη θεωρία.
Αναμονή για νεότερα λοιπόν .... 8)
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από pooky(1) »

Εξαιρετική δουλειά!!!!!

Έχεις γράψει δικό σου frontend; :shock: Ωραίος και συγχαρητήρια.

Εν αναμονή worklog λοιπόν!
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Ευχαριστώ.

Μην φανταστείτε όμως κάτι εντυπωσιακό και σίγουρα δεν μπορεί να συγκριθεί με τα αντίστοιχα εμπορικά. Και φυσικά δεν το έφτιαξα για να τα αντικαταστήσω. Απλά με εξυπηρετούσε...

Ακόμα δεν είναι εντελώς έτοιμο, αλλά το ΜΑΜΕ το υποστηρίζει. Παίρνει κάποιες ρυθμίσεις, ώστε να μπορεί να προσαρμοστεί στις ανάγκες του κάθε χρήστη, αλλά για την ώρα είναι λίγες οι επεμβάσεις που μπορεί κάποιος να κάνει.
Πέρα από το MAME, μπορεί να χειριστεί και άλλα παιχνίδια, π.χ. το PES -> pro evolution soccer (μάλιστα η διαδικασία πρόσθεσης καινούργιων παιχνιδιών είναι απλή).

Για κάθε παιχνίδι υπάρχει ένα ξεχωριστό αρχείο ρυθμίσεων, το οποίο αντιστοιχίζει το πλήκτρο που πιέζεται στην κονσόλα, με ένα πλήκτρο του πληκτρολογίου (Το πληκτρολόγιο του pc, φυσικά δεν χρησιμοποιείται).
Έτσι για παράδειγμα, στο ΜΑΜΕ το πλήκτρο fire αντιστοιχίζεται στο lctr ενώ στο pro π.χ στο D. Θα μου πείτε βέβαια, ότι θα μπορούσα να είχα αλλάξει την αντιστοιχία των πλήκτρων, μέσα από το κάθε παιχνίδι, ώστε τελικά να είναι κοινή για όλα. Ωστόσο αυτό δεν είναι δυνατόν σε όλα τα παιχνίδια. Μάλιστα ορισμένα επιτρέπουν μόνο συγκεκριμένους συνδυασμούς.

Αυτή η διαδικασία ήταν η καλήτερη λύση (και από πλευρά ευκολίας) που σκέφτηκα, η οποία παράλληλα να μπορεί να συνεργάζεται άψογα με την επίσης αυτοσχέδια κονσόλα (εννοώ τα πλήκτρα και τα joystics).

Η κονσόλα είναι "έξυπνη", αφού υλοποιείται γύρω από ένα πάνφθηνο μικροελεγκτή, ο οποίος παράλληλα χειρίζεται και τον κερματοδέκτη. Το πρόγραμμα του μικροελεγκτή είναι πολύ απλό... αλλά αυτά θα τα πούμε όταν έρθει η ώρα :D (αν βέβαια ενδιαφέρεστε :wink: )

Ο μικροελεγκτής είναι επίσης υπεύθυνος και για την ομαλή εκκίνηση και τερματισμό του υπολογιστή. Υπάρχει ένας διακόπτης με κλειδί, που χωρίς αυτό το σύστημα δεν ξεκινάει.
Αυτό το έκανα για να εμποδίζω τους... μικρούς να "λιώνουν" στη μηχανή :lol:
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από pooky(1) »

Άκου αν ενδιαφοερόμαστε!!!!

ΦΥΣΙΚΑ!!!!!!!!!!!!!

Ωραίο το κολπάκι με το κλειδί! :D
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Επίσημα το FrontEnd είναι έτοιμο.
Το μόνο που μένει είναι ο keyboard mapper, δηλαδή το πρόγραμμα που είναι υπεύθυνο για τη διασύνδεση της κονσόλας με τον υπολογιστή και το οποίο συνεργάζεται με το frontend

Για να μην σας κρατάω σε αγωνία (αλλά και για να δείτε ότι δεν πρόκειται για τίποτα ιδιαίτερο) δημοσιεύω μερικές φωτογραφίες. Βέβαια θα ήταν προτιμότερο να της δημοσίευα απ' ευθείας από την παιχνιδομηχανή, αλλά δυστυχώς ακόμη δεν είναι έτοιμη :(

ΟΙ παρακάτω φωτογραφίες δεν μπορούν να δείξουν τη συνολική συμπεριφορά του προγράμματος, για αυτό ίσως είναι καλό να γράψω κάποια λόγια (μέχρι να ετοιμάσω κάποιο βίντεο)
Στην αρχή ξεκινάει με ένα σύντομο βίντεο παρουσίασης του λογότυπου του MAME. Στη συνέχεια εμφανίζεται το κυρίως μενού με τα εγκατεστημένα παιχνίδια (Κάθε παιχνίδι έχει ένα δικό του αρχείο ρυθμίσεων), ενώ παράλληλα ακούγεται μια μουσική στο υπόβαθρο (ο χρήστης μπορεί να επιλέξει ποια θα είναι αυτή).
Κάθε κάποια συγκεκριμένα και καθορισμένα από τον χρήστη χρονικά διαστήματα, παίζεται ένα βίντεο παρουσίασης του επιλεγμένου παιχνιδιού στο μενού (που καθορίζεται στο αρχείο ρυθμίσεων από τον χρήστη)


Υ.Γ. Το FrontEnd είχε και το πιο βαρετό κομμάτι του κώδικα και ευτυχώς που το τελείωσα (τουλάχιστον το έφερα σε μια ικανοποιητική μορφή). Βασικά το πιο δύσκολο είναι να αποφασίσεις πως τελικώς θα μοιάζει και η αλήθεια είναι ότι πέρασα από σαράντα κύματα.
Συνημμένα
Χωρίς τίτλο.jpg
Χωρίς τίτλο.jpg (59.25 KiB) Προβλήθηκε 4886 φορές
Χωρίς τίτλο2.jpg
Χωρίς τίτλο2.jpg (46.8 KiB) Προβλήθηκε 4886 φορές
Χωρίς τίτλο3.jpg
Χωρίς τίτλο3.jpg (48.75 KiB) Προβλήθηκε 4886 φορές
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από Maddog »

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον! Περιμένουμε εναγωνίως και άλλες πληροφορίες! :D :D :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από pooky(1) »

Συμφωνώ με το κουτάβι από πάνω! :lol:

Εξαιρετικά ενδιαφέρον! Συνέχισε! :shock:
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: Homemade MAME arcade machine

Δημοσίευση από arximidis »

Μερικές φωτογραφίες από την καινούργια έκδοση
Όπως βλέπετε έχουν προστεθέι κάποιες κατηγορίες που βοηθούν στην αναζήτηση των παιχνιδιών (μην ξεχνάτε ότι ο χρήστης στην παιχνιδομηχανή δεν θα έχει στη διαθεσή του κάποιο πληκτρολόγιο :wink: )
Συνημμένα
1.jpg
1.jpg (47.49 KiB) Προβλήθηκε 4838 φορές
2.jpg
2.jpg (47.54 KiB) Προβλήθηκε 4838 φορές
Απάντηση