Βοήθεια για ρύθμιση CMS joystick+Rockfire usb converter

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
AereVoS
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2011 23:16

Βοήθεια για ρύθμιση CMS joystick+Rockfire usb converter

Δημοσίευση από AereVoS »

Γεια χαρά σε όλους.

Χρειάζομαι βοήθεια στη ρύθμιση του joystick στο MAME 0.122u1

Αγόρασα από το ebay δυο ολοκαίνουρια CMS joysticks με 6 κουμπιά (http://www.cmsco.gr/home/index.php?opti ... =6&lang=Gr)
και έναν rockfire usb converter μαζί με έναν δυο-σε-ένα μετατροπέα 15pin (http://www.cmsco.gr/home/index.php?opti ... =7&lang=Gr).
Το converter το έβαλα στη ρύθμιση 4 όπως λέει μέσα στο παραπάνω Link του site της εταιρίας. Ενεργοποίησα το enable joystick input από τα default game options του mame.
Το joystick το βλέπουν τα windows 7 σαν game controller 2 axis-8 buttons. Όταν πάω όμως να παίξω στο mame τότε όλα πάνε χάλια!
Πάει μόνο πάνω στα μενού του tab και μέσα στο παιχνίδι το sprite κολλάει πάνω αριστερά. Τα κουμπιά λειτουργούν κανονικά, οι κινήσεις όμως του stick είναι ότι να ναι!
Μονό πάνω αριστερά!!! Ούτε κάτω ούτε δεξιά ούτε τίποτα! Έχω ξενερώσει!
Στην αρχή νόμιζα ότι ίσως είναι χαλασμένο το joystick άλλα σύνδεσα και το δεύτερο και η συμπεριφορά είναι ακριβώς η ίδια. Άρα μάλλον δεν φταίνε τα joystick. Είναι καινούρια εξάλλου.
Έψαξα για callibration options στα windows άλλα δεν βγάζει τίποτα γιατί νομίζω ότι το cms joystick είναι ψηφιακό και όχι αναλογικό, σωστά?Άρα δεν καλιμπράρετε, σωστα?
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος φίλος? Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το συγκεκριμένο setup για control στο mame?Αν ναι με τι ρυθμίσεις?

Γιώργος

ΥΓ. Βοήθεια παίδες! Είμαι παλιός-αρχαίος gamer και τρελός amiga user. Προσπαθώ να παίξω παλιά Arcades με τους κολλητούς μου!
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Βοήθεια για ρύθμιση CMS joystick+Rockfire usb converter

Δημοσίευση από Nemo »

CMS joysticks + Mame ???

Τι μου θυμιζει ?????
Maddog έγραψε:Το CMS δεν έχει "νεκρή ζώνη", είναι ψηφιακό και όχι αναλογικό χειριστήριο (κάθε κατεύθυνση είναι enabled ή disabled μόνο) όπως οι κλασσικοί μοχλοί των arcades.
http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=5&t=1008

Δεν ξερω αν βεβαια το utility DXTweak2 ( &DXDeadZone) σε βοηθησουν -σε Win 7 μεσω usb adaptora εν προκειμενω - οπως βοηθησαν τον συνφορουμιτη Karnov

-Ετσι κι αλλιως ,και πριν τις παραπανω utilities μπορεις να δοκιμασεις στο Mame να αυξησεις απο το Options/ Default Game options /Controllers το Joystick Dead Zone
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
AereVoS
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2011 23:16

Re: Βοήθεια για ρύθμιση CMS joystick+Rockfire usb converter

Δημοσίευση από AereVoS »

Ok Nemo thanks.

Θα κατεβάσω τις εφαρμογές που ανέφερες και θα δοκιμάσω, αν και δεν κατάλαβα τελικά αν ο Karnov (παιχνιδαρα btw :D )
το καλιμπραρισε αφου είναι digital to CMS και δεν βρήκα πουθενά στα windows 7 μια καρτέλα γι αυτό.
Καμιά άλλη ιδέα? Έχει αντιμετωπίσει κάνεις αντίστοιχο πρόβλημα?
Εντωμεταξύ...το κουτι του κονβερτερ λεει: ...to support all conventional analog game controllers...μηπως τελικα το CMS ειναι analog?
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Re: Βοήθεια για ρύθμιση CMS joystick+Rockfire usb converter

Δημοσίευση από xalia »

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με CMS joystick και η λύση που δούλεψε σε μένα είναι πάρα πάρα πολύ απλή.

Σε windows 7 πρέπει να το κάνεις calibrate αλλά το utility είναι πολύ καλά κρυμμένο. Ψάχνεις για "set up usb game controllers" από το search των windows 7, επιλέγεις και μετά properties. Η αλήθεια ότι δεν κάθισα να παίξω όλα τα παιχνίδια, παρα μόνο λίγο NBA Jam, τα win7 δεν είναι το κύριο λειτουργικό μου. Δυστυχώς δεν μπόρεσα με τίποτα να το δουλέψω σε mac os x ( leopard - snow - lion ).
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Βοήθεια για ρύθμιση CMS joystick+Rockfire usb converter

Δημοσίευση από Nemo »

Λογικα θα πρεπει να μπορεις να το δεις και να το ρυθμισεις απο
Εναρξη ==>> Παιχνιδια επιλελεις πανω αποτο μενου Εργαλεια και απο εκει Συσκευες Εισοδου
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
AereVoS
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2011 23:16

Re: Βοήθεια για ρύθμιση CMS joystick+Rockfire usb converter

Δημοσίευση από AereVoS »

Thanks για τις απαντήσεις παιδιά!
Τελικά τα κατάφερα και εγώ! Όντος οι μικρορυθμισεις ήταν κάπως κρυμμένες στις ταμπέλες των windows!
Τις βρήκα όμως και το καλιμπραρισα μια χαρά! Παίζει πολύ καλά!!!

Να στε καλά!!!MAME RULES!!!!!
Απάντηση