Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Η Ultimarc κυκλοφορησε το νεο i-Pac Ultimate που υποστηριζει 48 inputs, Trackball, Spinner, LEDS στα €78.

http://www.ultimarc.com/ipacuio.html

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

GeoMan έγραψε:Τι joystick/switches θα βαλεις εξαρταται απο το το τι παιχνιδια θες κυριως να παιζεις.

Στα shoot-em-up θες μαλακα switches για να μην πιανεται το χερι σου απο το συνεχες πατημα. Στα fighting θες να ακους το κλικ. Στα στυλ Space Harrier θες μαλακο μοχλο για να κινεισαι γρηγορα σε ολα τα σημεια της οθονης. Σε παιχνιδια που θελουν ακριβεια, ενας σκληρος μοχλος σου δινει καλυτερο ελεγχο.
Νωρις βρε το θιμηθικες..... χαχχα ε δεν πειραζει τωρα τα εβαλα ακομα βεβαια δεν εχω φτιαξει το shift γιατι δεν εχω καταλαβει ακομα πως δουλευει κατι μου λεει οτι κατι δεν κανω σωστα κατα τα αλλα ειναι τουμπανο ,σε μια φαση επερεπε να δω και τι μπορω να κανω με το ps3 αλλα δεν εχω παρει ακομα τον ανταπτορα. 8)
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

dukepapas έγραψε:
GeoMan έγραψε:Τι joystick/switches θα βαλεις εξαρταται απο το το τι παιχνιδια θες κυριως να παιζεις.

Στα shoot-em-up θες μαλακα switches για να μην πιανεται το χερι σου απο το συνεχες πατημα. Στα fighting θες να ακους το κλικ. Στα στυλ Space Harrier θες μαλακο μοχλο για να κινεισαι γρηγορα σε ολα τα σημεια της οθονης. Σε παιχνιδια που θελουν ακριβεια, ενας σκληρος μοχλος σου δινει καλυτερο ελεγχο.
Νωρις βρε το θιμηθικες..... χαχχα ε δεν πειραζει τωρα τα εβαλα ακομα βεβαια δεν εχω φτιαξει το shift γιατι δεν εχω καταλαβει ακομα πως δουλευει κατι μου λεει οτι κατι δεν κανω σωστα κατα τα αλλα ειναι τουμπανο ,σε μια φαση επερεπε να δω και τι μπορω να κανω με το ps3 αλλα δεν εχω παρει ακομα τον ανταπτορα. 8)
Τωρα αυτο τι το ποσταρες για να μας τρελανεις τελιως.... αυτο ηθελα να φτιαξω που να εχει τα παντα και τωρα το βγαλανε σε μποαρντ το θεμα ειναι οτι γινεται μονο σε ξυλο γιατι δεν υπαρχει τοσο μεγαλο σιδερενιο κουτι που να τα χωρεσει με της αποστασης που πρεπει.
Εσυ που ξερεις καλα αγγλικα για δες υποστηριζει και λεντ κουμπια και αν ναι ποσα?
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

dukepapas έγραψε:
dukepapas έγραψε:
GeoMan έγραψε:Τι joystick/switches θα βαλεις εξαρταται απο το το τι παιχνιδια θες κυριως να παιζεις.

Στα shoot-em-up θες μαλακα switches για να μην πιανεται το χερι σου απο το συνεχες πατημα. Στα fighting θες να ακους το κλικ. Στα στυλ Space Harrier θες μαλακο μοχλο για να κινεισαι γρηγορα σε ολα τα σημεια της οθονης. Σε παιχνιδια που θελουν ακριβεια, ενας σκληρος μοχλος σου δινει καλυτερο ελεγχο.
Νωρις βρε το θιμηθικες..... χαχχα ε δεν πειραζει τωρα τα εβαλα ακομα βεβαια δεν εχω φτιαξει το shift γιατι δεν εχω καταλαβει ακομα πως δουλευει κατι μου λεει οτι κατι δεν κανω σωστα κατα τα αλλα ειναι τουμπανο ,σε μια φαση επερεπε να δω και τι μπορω να κανω με το ps3 αλλα δεν εχω παρει ακομα τον ανταπτορα. 8)
Τωρα αυτο τι το ποσταρες για να μας τρελανεις τελιως.... αυτο ηθελα να φτιαξω που να εχει τα παντα και τωρα το βγαλανε σε μποαρντ το θεμα ειναι οτι γινεται μονο σε ξυλο γιατι δεν υπαρχει τοσο μεγαλο σιδερενιο κουτι που να τα χωρεσει με της αποστασης που πρεπει.
Εσυ που ξερεις καλα αγγλικα για δες υποστηριζει και λεντ κουμπια και αν ναι ποσα?
και κατι τελευταιο που θα βρεις ποτηροτριπανο για να βαλεις το τερατακι το αριστερο?
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

96 LED channels with 256 brightness levels for full RGB color mixing
Can be used with single-color or RGB LEDs (RGB use 3 channels)
Constant current negates the need for resistors for each LED
Can be used with LEDs with inbuilt resistors if required


96 LED (μονοχρωμο το καθενα) φτανουν? :lol: Ή 32 που αλλαζουν το καθενα οτι χρωμα θες?

Για να βαλεις το Trackball πρεπει να πας την μεταλλικη πλακα να στην τρυπησουν με λειζερ γιατι η τρυπα πρεπει να ειναι 7,62εκ. Δεν νομιζω οτι γινεται αλλιως... Και για να τα βαλεις ολα αυτα σε ενα control panel, μονο με ιδιοκατασκευη απο το μηδεν γινεται - θες να σου κοψουν μεταλλικη πλακα σε μεγαλη διασταση, plexiglass, θες υλικα για κουτι, κ.λ.π.

Παιζει βεβαια να κανεις και αυτο που εκανα πριν μερικα χρονια εγω: να παρεις ενα X-Arcade Tankstick και να αλλαξεις την πλακετα/κουμπια/joystick. Θα σου κοστισει, αλλα θα εχεις ενα επαγγελματικο εξωτερικα control panel, χωρις ιδιαιτερο κοπο.

Το δικο μου κατα την διαρκεια της "εγχειρησης":
Εικόνα

...και μετα, με αλλαγμενα joysticks με Ultrasticks, προσθηκη Spinner στην θεση του Player 2 button και MiniPac controller.
Εικόνα

Θα μπορουσες αντι MiniPac να βαλεις το νεο iPac και LED buttons!
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

Ασε μας ρε geo βαλτος εισαι να βαρεσουμε μπιελα...... :lol: αυτο το προτζεκτ θα παει 200 ευρωπουλα!!!! και αν βρεις κουτι που να μην εχει γωνιες για να μπει στο λειζερ!! παπαδες δηλαδη αυτο που εχεις χωρις απαρετητα δευτερο player για εμενα ειναι το υπερτατο χειριστιριο. :black-eye:
Αν και πρωτημο σε αυτο που εφτιαξες sheimitsu κουμπακια που ειναι πολυ μαλακα και φωτιζουνε.....λες να βαλω αγγελια αυτο που εφτιαξα για να μπω σε νεο προτζεκτ...... :D αλλα δεν νομιζω στις μερες μας να μπορει κανεις να δωσει τοσα. :|
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από Whacker »

Από τα posts που αξίζουν ένα ΜΕΓΑΛΟ μπράβο (έστω και καθυστερημένα)!
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

Whacker έγραψε:Από τα posts που αξίζουν ένα ΜΕΓΑΛΟ μπράβο (έστω και καθυστερημένα)!
ελα βρε πες μας τι θες να σου φτιαξουμε..... :P
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από Whacker »

Αν και γουστάρω τρελά, αυτή την εποχή ασχολούμαι με άλλα σπόρ... No time brothers! Πάντως τα 2 Arcades μου ζουν και βασιλεύουν!
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από NLS »

Για το i-PAC Ultimate μπορείτε να στείλετε τα ευχαριστώ προς τα εδώ. :)

Το Utlimate το ξεκίνησε ο Andy όταν τον ενημέρωσα για το Howler Controller που μόλις είχε εμφανιστεί στο Kickstarter (και το οποίο έχω και ένα).
Πιθανά σε λίγο καιρό να έχω και ένα Ultimate οπότε αν το έχω θα το κάνω ένα mini review.
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

NLS έγραψε:Για το i-PAC Ultimate μπορείτε να στείλετε τα ευχαριστώ προς τα εδώ. :)

Το Utlimate το ξεκίνησε ο Andy όταν τον ενημέρωσα για το Howler Controller που μόλις είχε εμφανιστεί στο Kickstarter (και το οποίο έχω και ένα).
Πιθανά σε λίγο καιρό να έχω και ένα Ultimate οπότε αν το έχω θα το κάνω ένα mini review.
Α, ωστε εσυ εισαι ο υπευθυνος που γινανε μπιλιες στο Arcade Controls forum, ε? :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

Βαλε και μπολικες φωτο να δουμε.....
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από NLS »

GeoMan έγραψε:
NLS έγραψε:Για το i-PAC Ultimate μπορείτε να στείλετε τα ευχαριστώ προς τα εδώ. :)

Το Utlimate το ξεκίνησε ο Andy όταν τον ενημέρωσα για το Howler Controller που μόλις είχε εμφανιστεί στο Kickstarter (και το οποίο έχω και ένα).
Πιθανά σε λίγο καιρό να έχω και ένα Ultimate οπότε αν το έχω θα το κάνω ένα mini review.
Α, ωστε εσυ εισαι ο υπευθυνος που γινανε μπιλιες στο Arcade Controls forum, ε? :mrgreen:
Ναι. Oups.
Ρε παιδιά θα το μάθαινε.
Από ότι μου είχε πει είχε στο μυαλό του ήδη, απλά το επίσπευσε.
Σιγά και ο Josh το ξέρει.
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

GeoMan έγραψε:
grip έγραψε:Που το έχεις το κατάστημα είπαμε, με -50% έκπτωση στα μέλη του mame.gr :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Το artwork ειναι το μονο που δεν εχει επιπλεον κοστος και αυτο λογω τις συνεργασιας μου με διαφημιστικες που μου δινει προσβαση σε Α3 Xerox εκτυπωτες.
Πως μπορουμε να φτιαξουμε ενα artwork η marque ενα για τα πλικτρα και ενα για την οροφη της καμπηνας πως την εκτηπωνεις και την τοποθετης>?
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Πρεπει να πας σε εταιριες που τυπωνουν σε αυτοκολλητο βινυλιο. Οπως αυτος:

http://www.maragos.gr/en/
Απάντηση