Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

grip έγραψε:Επέτρεψέ μου την παραλλαγή του ονόματός σου σε Megale-Μan !.Χαράς στον κόπο σου και στην υπομονή σου x2 κιόλας όντας παντρεμένος :mrgreen:
Πραγματι μεγαλο επιτευγμα να εισαι παντρεμενος, να φτιαχνεις τετοια και να εξακολουθεις μετα να εισαι παντρεμενος! :D

Επειδη ομως μου αρεσει να ζω επικινδυνα, αποφασισα τον Arcade Controller που εφτιαξα να τον κανω... τριλογια! Κατι σαν το Lord of the Rings...

Θα φτιαξω αλλους δυο controllers χρησιμοποιωντας το ιδιο μεγεθος και σχημα κουτιου. Τα αρχικα layouts οπως τα σκεφτομαι ειναι καπως ετσι:

Buttons + 2,25" Trackball
1.png
1.png (179.94 KiB) Προβλήθηκε 3067 φορές
Spinner + Dual Button Trigger Joystick
2.png
2.png (225.59 KiB) Προβλήθηκε 3067 φορές
Ο μωβ κυκλος στο σχεδιο ειναι ο χωρος που θα πιανει το mini-wheel που θα αντικαθιστα το spinner knob, για παιχνιδια που θελουν τιμονι. (Τα κουμπια απο κατω δεν επηρεαζονται γιατι το τιμονι απεχει 6,5 cm απο το πανελ). Το Trigger Joystick θα δουλευει και σαν λεβιες ταχυτητων, με τα δυο του buttons σαν γκαζι/φρενο αν χρειαστει.
Επιτελους θα μπορω να παιξω και Ikari Warriors με το spinner + 2 button trigger joystick :mrgreen:
Αν υπαρχει χωρος, στα πλαγια και μπροστα θα βαλω flipper buttons.

Το καλο με αυτη την "τριλογια" ειναι οτι τα πανελ θα μπορουν να μπαινουν το ενα διπλα στο αλλο σε διαφορετικους συνδιασμους ωστε να χρησιμοποιουνται controls απο διαφορετικα πανελ ταυτοχρονα. Για Battlezone π.χ. το trigger stick σε συνδιασμο με το αριστερο stick απο αυτο που εχω ηδη φτιαξει!

Υπολογιζω το συνολικο κοστος γυρω στα 350-400€ (spinner + trackball ειναι ακριβουτσικα)

Αν εχετε καμμια καλη ιδεα για τροποποιηση ή κατι που δεν εχω λαβει υποψιν μου, πειτε μου...

(Αν περασει πολυς καιρος και δεν διαβασετε νεο post μου, σημαινει οτι τα σχεδια ή η παραγγελια με τα arcade controls επεσαν στα χερια της γυναικας μου...)
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Σημερα παρελαβα και τα τελευταια εξαρτηματα που χρειαζομαι για τις κατασκευες:

4 κουτια TEKO, 2.25" trackball (RED), SpinTrak spinner + extra weight + mini wheel, μπολικα buttons (κανονικα και goldleaf για Pinball), 2-Trigger Joystick, Ultrastick 360 Black, 2 x MiniPac basic, U-HID G.

Πηρα και ενα Thrustmaster T16000 για χρηση σαν ανεξαρτητο Flightstick (G-Lock, κ.λ.π), καθως και ενα Aim Trak - επισης ανεξαρτητο - για MAME gun games!

Οι controllers θα ειναι:

1. Spinner + Buttons + 2-Trigger Joystick
2. Trackball + Buttons
3. Ultrastick 360 + 7 buttons (mirrored left-right) για δεξιοχειρες-αριστεροχειρες
4. Pinball Controller: Buttons + accelometer για "nudge"!

Ξεκιναω τα σχεδια... 8)

ΣΗΜ: Παιζει μια "κομπινα" με την Ultimarc και καλο θα ειναι να την γνωριζετε αν ποτε αγορασετε encoders απο εκει. To Mini-PAC στην βασικη του μορφη το πουλανε £18.27. Την εκδοση για Trackball/Spinner + καλωδια την πουλανε £43.47.

Απο δοκιμες που εκανα με ενα βασικο Mini-PAC που ειχα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο με την ακριβη εκδοση - χωρις την καλωδιωση! Η καλωδιωση ειναι πολυ ευκολη και γλυτωνετε £25!!! :wink:
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Και ενω προχωραω με τον σχεδιασμο των αλλων controllers, ξεκινησα την κατασκευη του Pinball Controller:
IMG_3550.JPG
IMG_3550.JPG (310.55 KiB) Προβλήθηκε 3037 φορές
Ολα τα buttons ειναι gold-leaf (για αμεση αποκριση). Τα μπλε πλαινα ελεγχουν τα φλιππερ, το μπροστινο ειναι το ball launch και τα δυο λευκα χρειαζονται για οσα tables εχουν πανω απο δυο φλιππερ με ξεχωριστο ελεγχο στα μπρος/πισω ή επιπλεον λειτουργιες οπως το Magnasave.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Μεχρι να βρει χρονο ο φιλος μου να μου τρυπησει τις μεταλλικες πλακες και τα plexiglass για τους controllers, εφτιαξα το artwork για τον pinball controller.
PinArt.png
PinArt.png (545.67 KiB) Προβλήθηκε 3020 φορές
Στα σημεια που ειναι οι λευκοι κυκλοι θα μπουν 2 κοκκινα και 2 μαυρα buttons για χειροκινητο nudge και βοηθητικες λειτουργιες.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Το artwork για τον U360 controller:
Untitled-2.png
Untitled-2.png (245.47 KiB) Προβλήθηκε 3010 φορές
Στο κεντρο θα μπει το U360 (με μαυρο bat top) και τα buttons θα ειναι πορτοκαλι και πρασινα.

Μικρο-αλλαγες θα γινουν βεβαια μεχρι να αποφασισω να τα τυπωσω... :wink:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από Maddog »

Καθόλου άσχημα, χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους με μεράκι! :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Maddog έγραψε:Καθόλου άσχημα, χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους με μεράκι! :D
Ευχαριστω! Το παλευω... :wink:

Και το artwork για το Trackball (το οποιο ειναι κοκκινο):
Untitled-3.png
Untitled-3.png (303.9 KiB) Προβλήθηκε 3004 φορές
Τα buttons θα ειναι ετσι:

OOO O
OOO
OOO
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Τελευταιο το artwork για το Spinner-Joystick:
Untitled-5.png
Untitled-5.png (738.42 KiB) Προβλήθηκε 2991 φορές
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

IMG_3585.JPG
IMG_3585.JPG (246.49 KiB) Προβλήθηκε 2952 φορές
Χρησιμοποιησα εποξικη κολλα για να στηριξω την βαση του U-HID G και τις βασεις του USB καλωδιου (αποφευγω να ανοιγω τρυπες στο κουτι αν δεν ειναι απαραιτητο).
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Η εταιρια που θα μου τρυπαγε τα μεταλλικα πανελ και τα plexiglass ειχε πολυ δουλεια, οποτε μολις την προηγουμενη εβδομαδα καταφεραν να μου τα παραδωσουν ολα ετοιμα (4 μεταλλικα πανελ + 4 plexiglass). Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος γιατι οι ανθρωποι μου εκαναν εξυπηρετηση - μεσω του φιλου μου που δουλευει εκει - και δεν μου χρεωσαν τιποτα, ενω ηταν αρκετη δουλεια...

Εν τω μεταξυ το U-HID G της κατασκευης μου αποδειχτηκε ελλατωματικο (δεν εκανε σωστο calibration), οποτε επρεπε να περιμενω και την δωρεαν αντικατασταση του απο τον Andy (Ultimarc). Επεσαν και οι διακοπες και τα project πηγαν πισω. Επανηλθα ομως δριμυτερος!

Πλαστικοποιησα και ανοιξα τις τρυπες στο artwork, εβαλα τα κουμπια στο πανω μερος και τελειωσα τις καλωδιωσεις.

Ο pinball controller ειναι ουσιαστικα ετοιμος! Θελει μονο ρυθμισεις μεσω του U-HID software και να βεβαιωθω οτι δουλευει ενταξει πριν βιδωσω το καπακι.
IMG_3943.JPG
IMG_3943.JPG (318.22 KiB) Προβλήθηκε 2890 φορές
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

O Pinball Controller ετοιμος! Τα κoκκινα buttons ειναι για δεξι & αριστερο manual nudge και τα μαυρα για manual Tilt.

O controller δουλευει σε 3 διαφορετικα nudge modes αναλογα με το profile που ειναι φορτωμενο στο U-HID G και τις ρυθμισεις στα Preferences των Visual Pinball και Future Pinball:

1. Manual Nudge: με την χρηση των κοκκινων/μαυρων buttons

2. Acellometer Nudge: κουνωντας τον controller δεξια-αριστερα (Nudge) και μπρος-πισω (Tilt)

3. Manual + Acellometer Nudge (το default profile)

(Θα προτιμουσα πορτοκαλι buttons αντι για θαλασσι, για να ταιριαζουν καλυτερα με το artwork, αλλα δεν ειχα και δεν αξιζε να βαλω παραγγελια Αγγλια για 3 μονο buttons!)
final.JPG
final.JPG (339.2 KiB) Προβλήθηκε 2873 φορές
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από Scatman »

πάρα πολύ στιλάτο! Καλορίζικος
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Scatman έγραψε:πάρα πολύ στιλάτο! Καλορίζικος
Ευχαριστω! Και προχωραω με το επομενο project: Single Arcade Controller

Αποτελειται απο ενα προγραμματιζομενο αναλογικο Ultrastick 360, 6 buttons αριστερα και 6+1 δεξια (mirrored).

Eφτιαξα το πανελ και τοποθετησα το joystick και τα buttons.
IMG_3945.JPG
IMG_3945.JPG (335.91 KiB) Προβλήθηκε 2855 φορές
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από grip »

Wow...Δεν το βάζεις κάτω με τπτ. Εύγε. :D
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Τελειωσα με την συνδεσμολογια. Οι συνδεσεις γινονται με τον ιδιο τροπο οπως ανεφερα αναλυτικα στην κατασκευη του Dual Controller (στα προηγουμενα posts μου), οποτε δεν εχει νοημα να ξαναγραψω πως γινονται.

Η μονη διαφορα ειναι οτι ο encoder ειναι ενσωματωμενος στο Ultrastick οποτε δεν χρειαζεται ξεχωριστο κυκλωμα encoder. Αντιθετα με τον προηγουμενο Dual controller - με τον MiniPac encoder, το Ultrastick αναγνωριζεται αυτοματα σαν εγκατεστημενο joystick, οποτε δεν θελει προγραμματισμο για να καθορισετε τι θα κανουν τα buttons.

Το 8ο button (το κοκκινο στο πισω μερος) δουλευει και σαν "shift" ωστε τα υπολοιπα buttons να εχουν διπλες λειτουργιες (insert coin, start, TAB, ...).

Ενα απο τα βασικα πλεονεκτηματα του Ultrastick ειναι οτι αν το αφησετε σε Analog mode, το mame καθοριζει αυτοματα τις επιτρεπομενες κατευθυνσεις (2-way, 4-way, 8-way, κ.λ.π.) αναλογα με το game που φορτωνετε. Ετσι παιζει Pac-Man (4-way) εξισου καλα με SF2 (8-way) χωρις να χρειαστει να αλλαξετε profile. Η καλυτερη αποκριση (για μενα) ειναι με τοποθετημενο το circular restrictor (υπαρχει διαθεσιμο οκταγωνικο και 4/8-way) και με σκληρο ελατηριο.

Τα 4 πρασινα buttons αριστερα ή τα 4 πορτοκαλι στα δεξια - σε σχημα σταυρου, μπορουν να χρησιμοποιηθουν για παιχνιδια οπως το Q-Bert ή για fire στο Vanguard.

Ο Single Arcade Controller στην τελικη του μορφη:
IMG_3950.JPG
IMG_3950.JPG (249.04 KiB) Προβλήθηκε 2839 φορές
IMG_3948.JPG
IMG_3948.JPG (261.51 KiB) Προβλήθηκε 2839 φορές
Απάντηση