Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Η επομενη κατασκευη: Spinner + 2-Trigger Joystick

Πλαστικοποιησα το artwork, ανοιξα τις τρυπες και τοποθετησα τα buttons και το Spinner.
IMG_3954.JPG
IMG_3954.JPG (294.07 KiB) Προβλήθηκε 2756 φορές
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από Nemo »

Εντυπωσιακο εξωτερικα -ανεβασες κι αλλο τον πηχη....
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Το πανω μερος ειναι ετοιμο καθως και η καλωδιωση. Μενει να ανοιξω τρυπες στο κουτι για το καλωδιο USB και το button στο πισω μερος και να τοποθετησω το MiniPac.
IMG_3957.JPG
IMG_3957.JPG (298.76 KiB) Προβλήθηκε 2744 φορές
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από grip »

Που το έχεις το κατάστημα είπαμε, με -50% έκπτωση στα μέλη του mame.gr :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Nemo(1)
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Σεπ 2013 01:27

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από Nemo(1) »

grip έγραψε:Που το έχεις το κατάστημα είπαμε, με -50% έκπτωση στα μέλη του mame.gr :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Καλα εδω εχουμε μερες που λεμε "Καλο Χειμωνα " ,κι εσυ ακομα εμεινες στις .... καλοκαιρινες εκπτωσεις ????
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

grip έγραψε:Που το έχεις το κατάστημα είπαμε, με -50% έκπτωση στα μέλη του mame.gr :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Πλακα στην πλακα το σκεφτομαι αν αξιζει να δεχομαι παραγγελιες και να φτιαχνω τετοια controllers στον ελευθερο χρονο μου.

Το βασικο προβλημα ομως ειναι το θεμα κοστους:

Για παραδειγμα ενα Ultrastick 360 με circular restrictor (extra) και σκληρο ελατηριο (extra) κοστιζει χονδρικα €70 απο Ultimarc. Αν προσθεσεις τα μεταφορικα απο Αγγλια, το κοστος των κουμπιων, του κουτιου (περιπου €20), το plexiglass (για το οποιο δεν εχω τιμη) και τα διαφορα ψιλολογια (απο inox βιδες μεχρι αντιολησθητικα ποδαρακια), το κοστος των υλικων μπορει να φτασει στα €150. Και αν μιλαμε για πιο συνθετες κατασκευες (π.χ. Ultrastick + Spinner) το κοστος ανεβαινει στα υψη - μονο το SpinTrak με το καπακι του κοστιζει €70 + μεταφορικα.

Το artwork ειναι το μονο που δεν εχει επιπλεον κοστος και αυτο λογω τις συνεργασιας μου με διαφημιστικες που μου δινει προσβαση σε Α3 Xerox εκτυπωτες.

Για να αξιζει να επενδυσω αρκετες ωρες για να κανω τα σχεδια, καλωδιωσεις, τρυπηματα, artwork, δοκιμες, κ.λ.π. θα πρεπει να το πουλαω €200+ Δεν ξερω αν θα υπαρξουν περισσοτεροι απο 1-2 "παλαβοι" που θα θελουν να δωσουν τοσα λεφτα για ενα controller!

Παρ'ολα αυτα αν καποιος θελει εναν τετοιο controller σε αυτα τα λεφτα, δεν τον νοιαζει η αναμονη ενος μηνα μεχρι να φτιαχτει και ειναι διατεθιμενος σαν προκαταβολη να προ-πληρωσει τα υλικα για να μπορεσω να τα αγορασω, μπορει να μου στειλει ενα μηνυμα και το συζηταμε.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Τον τελειωσα και αυτον! Ηταν η πιο πολυπλοκη κατασκευη μεχρι στιγμης γιατι ειχε αρκετες συνδεσεις και περιορισμενο χωρο. Επρεπε να υπολογισω τον χωρο που θα πιανει και το περιστρεφομενο βαρος στο κατω μερος του spinner, καθως και να στερεωσω ολα τα καλωδια ωστε τιποτα να μην ακουμπαει επανω του ακομα και αν ο controller μετακινηθει ή καποια στιγμη γυρισει αναποδα.

Και επειδη σχεδον καθε κατασκευη εχει και καποιο απροβλεπτο: εχω χασει το κλειδι Alen για να βιδωσω το καπακι του spinner.

Ευκολο, θα πειτε, παρε αλλο. Πηγα λοιπον στο χρωματοπωλειο της γειτονιας μου και αφου δοκιμασαμε καμμια 30αρια Alen απο οτι μαρκες μπορειτε να φανταστειτε, καταληξαμε στο συμπερασμα οτι ηθελε custom Alen κλειδι. Κατι μεταξυ του μεγεθους 2 και 2.5, το οποιο οπως με πληροφορησε ο καταστηματαρχης δυσκολα θα βρω.

Επειδη το να βρισκεις λυσεις σε προβληματα ειναι μερος της διασκεδασης που σου δινει μια κατασκευη, ελυσα το προβλημα ως εξης:

Στο πανω μερος του αξονα του spinner εκοψα και τοποθετησα ενα μικρο κομματι αυτοκολλητο πλαστικο αντιολισθητικο υψους 3mm. Ετσι το καπακι καθεται και με το βαρος του παταει στο αντιολισθητικο και δεν γλυστραει οταν περιστρεφεται! Αρα δεν χρειαζεται βιδωμα...

Εδω βλεπετε τον τελειωμενο controller:
IMG_3959.JPG
IMG_3959.JPG (323.99 KiB) Προβλήθηκε 2714 φορές
Την πισω οψη:
IMG_3960.JPG
IMG_3960.JPG (308.38 KiB) Προβλήθηκε 2714 φορές
Και τελος τον controller με το μεταλλικο τιμονι (ουτε αυτο χρειαζεται βιδωμα γιατι ειναι ολο μεταλλο και αρκετα βαρυ):
IMG_3961.JPG
IMG_3961.JPG (331.3 KiB) Προβλήθηκε 2714 φορές
Με το τιμονι παιχνιδια racing (π.χ. Super Bug, Super Sprint, Pole Position, ...) παιζουν αψογα! Και το joystick μπορει να χρησιμοποιηθει για αλλαγες ταχυτητων. Τοποθετωντας τον διπλα στον πρωτο που εφτιαξα, μπορω να παιξω Battlezone χρησιμοποιωντας το 2-Trigger Joystick και ενα απο τα αλλα δυο joystick.

Επισης με τις σωστες ρυθμισεις θα παιζει και Ikari Warriors/Heavy Barrel (με το joystick και τα δυο buttons του η κινηση και το fire και με τον spinner η περιστροφη του χαρακτηρα).

Και ετσι μου μενει ο τελευταιος controller με το trackball. Εχω μια αισθηση οτι αυτος θα με παιδεψει γιατι το trackball χωραει οριακα στο κουτι, αλλα με τις βιδες μαλλον θα βρισκει στον πατο οποτε θα πρεπει να κανω πατεντες (π.χ. να ανοιξω τρυπα στο κατω μερος του κουτιου ή να κοψω και να κοντυνω τα ποδια του trackball). Ειδωμεν!
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από grip »

Δεν θα βαρεθώ να σου λέω μπράβο,γιατί το αξίζεις με τα χίλια.... :D :D :D
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από xalia »

αν έχει και Amiga port εγώ τα δίνω τα 200 :angel:
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

xalia έγραψε:αν έχει και Amiga port εγώ τα δίνω τα 200 :angel:
Δυστυχως ειναι μονο USB! :)
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Ξεκινησα με τον τελευταιο controller: Trackball + buttons.

Το plexi και η μεταλλικη πλακα εχουν ερθει ακριβως! Οπως ομως ηταν προφανες απο τις αρχικες μετρησεις, το 4ο ποδι του trackball βρισκει στον πατο - πρεπει να κοντυνει τουλαχιστον 1 εκ., πραγμα που δεν γινεται γιατι 0,5 εκ. πιο πανω ειναι το κυκλωμα που ελεγχει τον αξονα Χ.

Οπωσδηποτε θα χρειαστει να ανοιξει μια μικρη τρυπα στο κατω μερος του κουτιου απο οπου θα εξεχει το ποδι με την βιδα. Βαζοντας αντιολισθητικα ποδαρακια υψους 1 εκ. (οπως και στα αλλα controllers) θα το φερω στο σωστο υψος. Επειδη δεν θελω να εξεχει πολυ απο κατω, κοντυνα τα ποδια οσο μπορουσα με το dremel (0.5 εκ) και εκοψα και τις βιδες στο αναλογο υψος.

(ΣΗΜ: Οσοι κανετε οποιαδηποτε κατασκευη δεν νοειται να μην εχετε ενα dremel ή συμβατο. Εκοψε τις βιδες σαν να κοβει βουτυρο...)

Ελπιζω μεσα στις επομενες μερες να εχω τελειωσει με αυτο και να μπορω να προχωρησω στην συναρμολογηση...
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από grip »

Αναμένουμε οπτικό υλικό.... :)
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Finito!

Εδω βλεπετε την βαση του trackball και τα buttons στο panel. Εχω κοντυνει τα ποδια του trackball οσο γινοταν για να χωρεσει στο κουτι.
IMG_3962.JPG
IMG_3962.JPG (291.19 KiB) Προβλήθηκε 2659 φορές
Η τρυπα που εκανα στον πατο του κουτιου για να χωρεσει το trackball. Με το λαστιχο που εβαλα τα καλωδια και το ποδι του trackball προστατευονται και δεν εξεχει τιποτα.
IMG_3964.JPG
IMG_3964.JPG (267.16 KiB) Προβλήθηκε 2659 φορές
Το τελειωμενο trackball:
IMG_3963.JPG
IMG_3963.JPG (353.86 KiB) Προβλήθηκε 2659 φορές
Τωρα πρεπει να παιξω μπολικα trackball games για να "το στρωσω" (ολα τα trackball θελουν 1-2 εβδομαδες για να αρχισουν τα ρουλεμαν να τσουλανε κανονικα με το γρασσο που εχουν)...

Και καπου εδω τελειωσα με τα Arcade Controllers μου! Τις επομενες εβδομαδες θα τεσταρω ποια configurations των controllers ειναι πιο βολικα για πιο περιεργα games (π.χ. για τα Battlezone/Assault χρησιμοποιω τον controller με το spinner διπλα στον dual controller, ωστε να μπορω να χρησιμοποιω το ενα joystick απο τον ενα και το trigger joystick απο το αλλο...)

Καποια θα στιγμη θα μετατρεψω και ενα παλιο gameport throttle της CH που εχω σε USB χρησιμοποιωντας ενα U-HID που μου περισσευει απο τις προσφατες κατασκευες μου, αλλα αυτο δεν ειναι σχετικο με τα MAME. (Βεβαια θα μπορουσα να το χρησιμοποιησω μετα περα απο flight simulations και σαν analog throttle για παιχνιδια οπως το After Burner... Χμμμ...!!!) :wink:
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από azrael11 »

Είναι απλά καταπληκτικά...

Συγχαρητήρια.
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από NLS »

Πας να μου ξεφύγεις αλλά θα σε χρειαστώ. :)
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Απάντηση