Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

κολαει πανω στο σιδερο? επισης που μπορουμε να βρουμε artwork για πανελ- πληκτρα και για την οροφη για να εκτηπωσουμε υπαρχουν free ?
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Ναι κολλαει, αλλα θελει προσοχη να μην κανει ζαρες ή μαζεψει φουσκαλες απο κατω...

Arcade Art:

http://artwork.joymonkey.com/
http://vectorlib.free.fr/
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

To monkey θελει donation.επισης αυτο που θελω περισοτερο ειναι artwork για πληκτρολογιο. :o
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

dukepapas έγραψε:To monkey θελει donation.επισης αυτο που θελω περισοτερο ειναι artwork για πληκτρολογιο. :o
Επειδη καθε panel ειναι διαφορετικο δεν θα βρεις κατι ετοιμο που να ταιριαζει στο δικο σου. Μαζεψε απο το google διαφορες εικονες απο arcade games και σε ενα σχεδιαστικο προγραμμα φτιαξε το panel που σου αρεσει.
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από Karnov »

Κάθησα και ξαναδιάβασα όλη την διατριβή.

Συγχαρητήρια ξανά!
DoctorGalifrean
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Δεκ 2015 10:45

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από DoctorGalifrean »

Τελειο ! Μια ερωτηση... τωρα με το καπιταλ κοντρολ πως αγοραζουμε ολα αυτα απο το εξωτερικο; Τρεις μερες εφαγα να ψαχνω για ελληνικα σαιτ που να πουλανε τετοια αλλα δεν βρηκα!
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

DoctorGalifrean έγραψε:Τελειο ! Μια ερωτηση... τωρα με το καπιταλ κοντρολ πως αγοραζουμε ολα αυτα απο το εξωτερικο; Τρεις μερες εφαγα να ψαχνω για ελληνικα σαιτ που να πουλανε τετοια αλλα δεν βρηκα!
Τα περισσοτερα θα τα βρεις στον ΒΕΝΙΕΡΗ: http://venieris.com

π.χ. κλασσικο Joystick και arcade buttons (τα εχει στην κατηγορια ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ), καλωδια, κλιπς, κουτι σαν αυτο που χρησιμοποιησα.

Απο ultimarc.com στην Αγγλια θα πρεπει να παραγγειλεις το Minipac (http://ultimarc.com/minipac.html)

Αν εχεις χρηματα στον λογαριασμο σου στο PayPal (ωστε να μην χρειαζεται να τα τραβηξει απο καρτα) μπορεις να αγορασεις χωρις προβλημα. Επισης μερικες φορες καταφερα να αγορασω και με καρτα χωρις προβλημα - μπορει να μην την δεχτει το πρωι αλλα να την δεχτει το βραδυ, εχει να κανει με το αν η τραπεζα εχει διαθεσιμο υπολοιπο για αγορες εξωτερικου. Πρεπει να το δοκιμασεις για να εισαι σιγουρος.

Υπαρχει και ενα κολπο που ζητας χρηματα απο ενα δευτερο email σου και τα στελνεις στο PayPal σου, αλλα εχει προμηθεια 4%:

http://www.mylefkada.gr/alles-eidiseis/ ... ols-67720/
miltos7777
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 03 Ιουν 2016 12:38

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από miltos7777 »

file geo vlepw to katexeis poly kai thelw na ftiaksw kai gw cabina an bwreis na voithiseis me to komati tou logismikou kai poy tha vrw na agwrasw ta upolipa parts....
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

Επειδη το βαρεθηκα ειπα να το αλλαξω σε πιο kinky μορφη !!!!! :twisted:

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoAnas »

Επανέρχομαι σε αυτό το θαυμάσιο thread για να παρουσιάσω την δική μου πρόταση αλλά για Vectrex !

Το project εμπνεύστηκε από το "Robot Arena" viewtopic.php?f=7&t=4023&p=36419&hilit= ... ena#p36419 που δεν αφήνει πολλά περιθώρια λάθους.
Απαιτεί τέλεια αντανακλαστικά και γρήγορες κινήσεις...και έναν arcade controller, πολύτιμο σύμμαχο και απαραίτητη προσθήκη στο οπλοστάσιο σας.
Παίζεται ακριβώς όπως το arcade "ROBOTRON", γι αυτό και οι δυο μοχλοί ;)

Να μιλήσω και για την άψογη arcade αίσθηση στο επίσης επερχόμενο "Vector Patrol" viewtopic.php?f=7&t=4023&p=32803&hilit= ... rol#p32803 ;
Να σας πω ότι όλα τα parts είναι ανακυκλωμένα από τις διάφορες κατά καιρούς "ψακτικές" μου εξορμήσεις στις γειτονικές χαράδρες, όπου έχω βρει 2-3 πεταμένα και διαμελισμένα κουφάρια arcade ;

:idea: Η κατασκευή του βασίστηκε στα σχέδια που έδωσα εδώ:
:arrow: http://underground.iamretro.gr/viewtopi ... =79&t=2059

Επικές στιγμές στην κονσόλα !

Να και το video που ανέβασα μόλις χθες...

8)
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Πολυ καλο! :fan1:
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

Το θεμα ειναι που θα βρουμε ενα μαγαζι που να σου κοβει το σιδερο με lASER εχω επινόηση νεα κατακσευη που εμπνευστήκα απο ολες τις κατασκευές του geo θα εχει τρακμπαλλ μαζι με κουμπια φλιπερ και ενα η δυο παιχτες αναλαγα σκεφτωμε να βαλω μεχρι ποτηροθηκες.
οποιος ξερει που μπορουμε να βρουμε κοψιμο με την βοηθεια laser ας μας πει.
broxopios
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Δεκ 2007 04:12

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από broxopios »

Καλησπέρα (ή μάλλον καλημέρα) σας κύριοι. Διάβασα όλο το νήμα και πραγματικά μπράβο σας. Ωραίες δημιουργίες.

Μπήκα κι εγώ στον πειρασμό να φτιάξω έναν arcade controller αλλά εχει σκαλώσει η δουλειά μιας και ο Κινεζος μας καθυστέρησε με τα buttons. Όσον αφορά στο κουτί, θα το φτιάξω εξολοκλήρου απο ξύλο.

Εσείς παράγγελνετε απο Αγγλία μεριά;

Τι διαλέγετε σε joystick και ποσό κοντά ειναι σε αίσθηση με τα arcade machines των 80'; Από buttons?
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

Οτι θελεις χαρα μας να σε βοηθησουμε γενικα μπορεις να παρεις πράγματα απο πολες μεριες το θεμα ειναι τι ακριβώς θελεις να φτιάξεις.Δυστυχώς στο εξωτερικο εχουν περισσότερες ακρες στο να κανουν πραγματα πιο επαγγελματικά με περισοτερη ακρίβεια εδω εμεις τα κανουμε μονοι μας ως επί το πλείστον ερασιτεχνικά αν θες ολα θελουν να πιάνει και λιγο το χερι σου.
Προχτές χάζευα ενα σαιτ και καποιος εκανε κουτια απο φαιμπερ γκλας και τα πουλαγε απο 60 ευρω βεβαια οπως καταλαβαίνεται το αποτέλεσμα ειναι στο τελος το κουτακι να του βγει πουπουλο αλλα και λιγο τσιμπημένο στην τιμη.
broxopios
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Δεκ 2007 04:12

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από broxopios »

Να σαι καλά.

Αυτο που θέλω για αρχή να φτιάξω ειναι ένας απλός arcade controller με 3-6 κουμπιά (μάλλον 3 μιας και τα mame που παίζω μέχρι τόσα χρειάζονται) και μοχλός. Την ξύλινη κατασκευή έχω βρει τροπο να την κάνω. Αυτό που θέλω είναι ένα καλό joystick (έχω ακούσει για sanwa & seimitsu) καθώς καλά buttons. Οτι έχω δει ειναι απο eBay.

Να πω οτι ήδη έχω παραγγείλει καποια φθηνά πράγματα απο Κίνα μεριά (για το ένα controller) και σκέφτομαι για δεύτερο λίγο πιο ποιοτικό σε αίσθηση.
Απάντηση