Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

broxopios έγραψε:Να σαι καλά.

Αυτο που θέλω για αρχή να φτιάξω ειναι ένας απλός arcade controller με 3-6 κουμπιά (μάλλον 3 μιας και τα mame που παίζω μέχρι τόσα χρειάζονται) και μοχλός. Την ξύλινη κατασκευή έχω βρει τροπο να την κάνω. Αυτό που θέλω είναι ένα καλό joystick (έχω ακούσει για sanwa & seimitsu) καθώς καλά buttons. Οτι έχω δει ειναι απο eBay.

Να πω οτι ήδη έχω παραγγείλει καποια φθηνά πράγματα απο Κίνα μεριά (για το ένα controller) και σκέφτομαι για δεύτερο λίγο πιο ποιοτικό σε αίσθηση.
Αν δεν ψαχνεις κατι ιδιαιτερα ποιοτικο, μπορεις να αγορασεις απο εδω joystick και buttons/switches και να αποφυγεις το ρισκο με την Κινα/ebay:

Joysticks

Buttons

Θα χρειαστεις και ενα controller board σαν το MiniPac αλλα αυτο μονο απο Αγγλια: http://ultimarc.com/minipac.html

Μια καλη λυση αν θες joystick για μεγαλη γκαμα παιχνιδιων και δεν σε πειραζει αν δεν εχει τα κλασσικα switches ειναι το Ultrastick 360 επισης απο ultimarc.com

Αυτο ειναι αναλογικο, με μαγνητικο μηχανισμο αντι switches (ωστε δεν εχει φθορα) και αυτοματα προγραμματιζομενο απο το ΜΑΜΕ: γινεται 4-way, 8-way, 2-way, analog. Επισης δεν χρειαζεται ξεχωριστο controller board καθως το εχει ενσωματωμενο και βγαζει απευθειας USB. Υποστηριζει μεχρι 8 buttons με διπλη λειτουργια το καθενα (αρα 16 διαφορετικα actions).

Εχω 3 τετοια και μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Γενικα να ξερεις οτι τα original arcade περιφερειακα ειναι ακριβα - παρηγγειλα ενα original Happ 3" Trackball απο arcadeworlduk.com και μαζι με μεταφορικα πηγε 150€. Αυτοι πουλανε κυριως original Γιαπωνεζικα controls αλλα τους τα σκας!

Για το κουτι που φτιαχνεις ενα Dremel με μια σειρα εξαρτηματων θα σου λυσει τα χερια, αν δεν εχεις ηδη. Επισης αν δεν εισαι απολυτα σιγουρος για τα 3 κουμπια καλυτερα να βαλεις 6 ωστε να κανεις καλο σχεδιασμο απο την αρχη και να μην προσθετεις κουμπια εκ των υστερων οπου ναναι γιατι δεν θα εχεις προβλεψει για αυτα.

Ετοιμα layouts θα βρεις εδω: http://forums.shoryuken.com/discussion/ ... eet-kombat

Ελπιζω να βοηθησα...
broxopios
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Δεκ 2007 04:12

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από broxopios »

@GeoMan καταρχάς συγχαρητήρια για τα πολύ όμορφα joystick που έχεις φτιάξει.

Τώρα για το μοχλό σκέψου ήδη έχω παραγγείλει από ebay ένα joystick (μου έχει έρθει) αλλά δεν είμαι ικανοποιημένος από το βαθμό σκληρότητας στην κίνηση. Είναι αρκετά χαλαρός. Επίσης μου ήρθε και ένας zero delay encoder ο οποίος λειτουργεί μια χαρά. Έχω παραγγείλει και κάποια buttons αλλά έχουν κολλήσει στην Αθήνα (σύμφωνα με το tracking no).

Tα συγκεκριμένα κουμπιά από τον Βενιέρη τα έχεις δοκιμάσει? https://www.venieris.com/%CE%97%CE%9B%C ... eated+DESC

Για joystick σκεφτόμουν να πάω σε seimitsu, καθώς έχω ακούσει καλά λόγια και από ebay βγαίνει γύρω στα 22€.

Για τον αριθμό κουμπιών ενώ αρχικά σχεδιάσα για 6+2, σκέφτομαι για 3+2 μιας και όπως είπα δε θα παίξω άλλο παιχνίδι με τον μοχλό πέρα από τα παλιά arcades.

Για το dremel που λες το έχω στα σκαριά.

Ένα πρόχειρο σχέδιο που έφτιαξα και προσάρμοσα τα υλικά που μου ήρθαν από Κίνα...

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Κανε το εξης κολπο για να μειωσεις την καλωδιωση: το ground κανε το αλυσιδα, απο switch σε switch ωστε μονο ενα καλωδιο ground να καταληγει στον encoder:

Εικόνα

Δες την συνδεση του μαυρου καλωδιου που ειναι το ground.

Τα buttons του Βενιερη δεν τα εχω δοκιμασει καθως ειχα μπολικα απο μαγαζι με arcades στην οδο George (Αθηνα) που μου τα εδωσε οταν εκλεισε πριν μια εικοσαετια! Στην αισθηση παιζει σημαντικο ρολο το switch που εχει στο κατω μερος και το ποσο μαλακο ειναι το ελατηριο που εχει στην μεση. Εχω μερικα που πατιωνται με το παραμικρο (γιατι εχουν ελατηριο της πλακας με λιγες στροφες) και τα switches κανουν ενα αμυδρο κλικ ωστε δεν εισαι καν σιγουρος οτι εκαναν επαφη. Αυτα ειναι για πεταμα!

Και εγω εχω ακουσει καλα λογια για τα seimitsu αλλα μονο ενα εχω δοκιμασει και μου φανηκε πολυ μαλακο - πρεπει να δεις ποσο σκληρο/μαλακο ελατηριο θες να εχει στο κεντρο και ποσο μακρια θες να κινειται ο μοχλος προς καθε κατευθυνση, γιατι υπαρχουν διαφορετικα configurations αναλογα με τα παιχνιδια που θες να παιζεις. Στα δικα μου Ultrastick εχω βαλει σκληρο ελατηριο και μακρυτερο μοχλο επειδη δεν παιζω fighting games. Γι'αυτα θες γρηγορες κινησεις και αρα κοντυτερο μοχλο...

Επισης θα πρεπει να εχεις προσβαση στο restrictor plate (το διαφανες πλαστικο στο κατω μερος του joystick) ωστε να μπορεις να το περιστρεψεις και να μετατρεπεις το joystick σε 4-way ή 8-way. Στα δικα μου εβαλα στρογγυλο restrictor και περιοριζω την κινηση απο το ΜΑΜΕ ωστε να μην ανοιγω το κουτι οποτε θελω να αλλαζω 4-way ή 8-way. Στα seimitsu πρεπει να το κανεις με το χερι.
broxopios
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Δεκ 2007 04:12

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από broxopios »

Σε ευχαριστώ GeoMan, πολύ βοηθητικά αυτά που ανέφερες.

Όσον αφορά στα κουμπιά από Βενιέρη, έστειλα mail να μου πουν τουλάχιστον τη διάμετρο του σημείου που μπαίνει στην τρύπα αλλά και τις διαφορές που έχουν μεταξύ τους (υπάρχουν κάποια παρόμοια με διαφορετικούς κωδικούς). Λέω να παραγγείλω 5, ώστε να τελειώσω έναν μοχλό και βλέπω για τον δεύτερο. Αν είναι καλά τα κουμπιά θα παραγγείλω και άλλα για τον 2ο μοχλό.

Βέβαια έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα sanwa τα οποία τα βρήκα στο ebay http://www.ebay.com/itm/New-3pcs-Sanwa- ... SwGYVXB10y
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Ολα τα arcade buttons εχουν την ιδια διασταση και ο Βενιερης τα αναφερει ως "Μπουτόν για ηλεκτρονικά παιχνίδια" οποτε δεν θα εχεις προβλημα:

Εικόνα

Η τρυπα που θα ανοιξεις πρεπει να ειναι 28-29mm
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

Με αυτο εδω σαν αυτο που έφτιαξες geo χρειάζεται και ipac για να βγάλει 2-3 κουμπια γιατι βλεπω οτι εχει καλώδια η πανε στα κουμπιά και αυτο απο την θήρα PS2 εκτός απο την κίνηση της ροδέλας βγάζει και κουμπιά σαν κλικ ;;

http://www.ebay.com/itm/311748088473?_t ... EBIDX%3AIT
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Δουλευει ακριβως οπως ενα ποντικι PS2 - τα επιπλεον καλωδια τα εχει για να συνδεσεις 3 πληκτρα τα οποια ομως ειναι αριστερο, μεσαιο και δεξι mouse click.

Δεν θελει καποια αλλη συνδεση, τα 3 κουμπια μπορεις να τα προγραμματισεις στο ΜΑΜΕ (το οποιο αναγνωριζει τα 3 κουμπια απο ποντικι) αλλα σε αλλα emulators δεν θα σου ειναι χρησιμα γιατι τα περισσοτερα αναγνωριζουν πληκτρολογιο και gamapads.
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από Karnov »

Βαριέμαι... Ποιός θα μου φτιάξει φτηνά ένα arcade controller ?
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

Φτηνά ξέχασε το οταν θα φτιάξεις κατι τετοιο το φτιάχνεις μια και καλη με καλα υλικά για να μην το ξαναπληρώσεις παλι απο την αρχη, το δικο μου πηγε κανα 150ρι με sanwa,κουτια,fiber glass,κουμπια yenox,ανοξείδωτες βιδες,ipac,εργαλεια για τρύπες φωτο ,μεταφορικα κλπ. κλπ. αλλα βγήκε τέλειο εκτος απο την βαφη που την εκανα ερασιτεχνικά κανονικά ήθελε φουρνο αλλά θα πηγαινε παρα πολυ παραπάνω.(o arcade world μας έγδυσε κανονικά αλλα ειναι ο καλιτερος σε υλικα arcade). :lol:
Karnov έγραψε:Βαριέμαι... Ποιός θα μου φτιάξει φτηνά ένα arcade controller ?
Αμα σε ενδιαφέρει ισως δωσω το δικο μου επειδη μαζι με την καμπινα που θα δωσω θέλω τα φράγκα για ενα νανακι οποτε αν σε ενδιαφέρει πες μου γιατι χαζομαρα ειναι να τα εχω εις διπλούν.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Βρηκα επιτελους χρονο και ολοκληρωσα το mod του Tankstick που ξεκινησα το ... 2012!!! :shock:

Του ειχα βγαλει τα μισα εντοσθια και ειχα αντικαταστησει το δυο joysticks με Ultrasticks 360, ενω ειχα προσθεσει και ενα Spintrack spinner στην θεση του 2nd Player button.

Τωρα εβγαλα και το υπολοιπο απο το παλιο κυκλωμα του Tankstick και το αντικατεστησα με ενα U-hid που κοντρολαρει τα 4 πλαινα κουμπια (για φλιπερ), τα δυο στην μπρος πλευρα (ουτε αυτα φαινονται) και το πληκτρο διπλα στο spinner το οποιο ηταν το 1st Player button.

Αλλαξα το trackball που ηταν της πλακας με ενα original γιαπωνεζικο Happ 3" σε κοκκινο χρωμα - η τιμη ετσουξε λιγο, αλλα ετσι ειναι αυτα. Αλλαξα ολα τα switches στα buttons με original cherry switches (που κανουν ενα αξιοπρεπεστατο ΚΛΙΚ αντιθετα με τα αμερικανικα που δεν ηξερες αν ειχες πατησει το κουμπι!). Για μια ευχαριστη νοτα αλλαξα και τα δυο χαμηλοτερα buttons και στις δυο πλευρες με τα joysticks σε πρασινο/μαυρο.

Συμμαζεψα ολα τα καλωδια μεσα στο κουτι, προσθεσα ενα καλο 7-port TPLINK usb hub ωστε να βγαινει μονο ενα καλωδιο εξω, εκανα μπαχαλο την κουζινα για 2 μερες κυριως γιατι η τρυπα του trackball ηθελε "φαγωμα" 2 χιλ. με Dremel, αλλα τωρα ειμαι ετοιμος για Missile Command και Centipede!!!

:D
WP_20170428_22_24_09_Pro.jpg
WP_20170428_22_24_09_Pro.jpg (580.28 KiB) Προβλήθηκε 6045 φορές
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

Το spiner ειναι πανάκριβο αν και στην προκιμενη ετσι οπως το βλεπω το trackball ειναι αρκετο, επίσης ολοι στο εξωτερικό εχουν αριστερά τους μοχλούς με αποτελεσμα τα χερια να γίνονται κομπος.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

dukepapas έγραψε:Το spiner ειναι πανάκριβο αν και στην προκιμενη ετσι οπως το βλεπω το trackball ειναι αρκετο, επίσης ολοι στο εξωτερικό εχουν αριστερά τους μοχλούς με αποτελεσμα τα χερια να γίνονται κομπος.
Παιζεις με τον δεξι μοχλο και τα αριστερα κουμπια και εισαι οκ! Τον ελεγχο που πετυχαινεις με το spinner στα παιχνιδια που το χρησιμοποιουν, δεν τον πετυχαινεις με το trackball (ή με mouse).
broxopios
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 28 Δεκ 2007 04:12

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από broxopios »

Επιτέλους μου έστειλε ο Κινεζος τα κουμπιά. Μέσα στην εβδομάδα θα έχω έτοιμο τον μοχλό.

Παντως ισχύει αυτο που λέτε, από την αρχή καλά υλικά για έναν καλό κοντρολερ. Από την άλλη εγώ θα φτιάξω 2. Ξεκίνησα έναν με φθηνά υλικά και περιμένω τωρα και τον seimitsu μοχλό για να φτιάξω και τον δεύτερο (μαζί με sanwa κουμπιά). Σίγουρα θα κάνουμε βραδιές arcade με φίλους και είναι κρίμα να παίζει μόνο ένας με arcade controller.
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από metalcandyman »

Αυτο το θεμα του GeoMan ειναι πραγματικη εγκυκλοπαιδεια.RESPECT :good: :good: :good: :good:
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

Λοιπόν επειδη το θεμα αυτο ποτε δεν θα πεθαίνει..........ετοιμάζω ενα καινουριο προτζεκτ με κουτάκι που θα βαλω και σπινερ επάνω εχω βρει μια εταιρια που φτιαχνει κουτια μεταλλικά ελλαδα και στα κανει οπως θες εσυ και με μεντεσεδακι βαμενο με ηλεκτροστατική βαφη στα 40 ευρω κυριλέ............. παράγγειλα ενα αλλα επειδη ειπα να προσθέσω και κατι ακομα και θελω λιγο υψος ακομα μαλλον δεν θα με βολεψει οποτε ισως παραγγείλω και αλλο ενα αν ενδιαφέρεται κανεις για το συγκεκριμένο επειδή εψαξα ολη την ευρωπη και ειναι πανάκριβα πανω απο 150ευρω να το παραγγείλεις, γιατι αυτοι στο φέρνουν και με τρυπες ενώ εδω τις φτιάχνεις εσυ για να μην παει χαμενο αν το θελει κάποιος οσο το πειρα μου λεει.


Εικόνα
Εικόνα
Απάντηση