Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από Karnov »

Παίδες 2 ερωτήσεις επ'ευκαιρίας.

1) Διάφανο Plexiglass που βρίσκει κανείς;

2) Ποιός έχει μηχάνημα για να το κόψει με ακρίβεια χιλιοστού;
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

Το πλεξι θα το βαλω μονο και μονο για να κρατισει το artwork σε ενχρωμη φωτοτιπια ωραιο θα ηταν να το εβαφα μαυρο ματ.Αλλα βαριεμε τωρα να καθωμε να βαφω,θα μπορουσα να παρω ενα μπλε σπρει και να το βαψω.Ακομα καλητερα αν ειχα αερογραφο, το καλοκαιρι αν μου ερθει ορεξη τα ξιλονω ολα και το φτιαχνω.
υπσρχουν δυο τρια τα εχω στοpc μολις τα βρω θα τα ποσταρω τωρα γραφω απο το κινητο.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Karnov έγραψε:Παίδες 2 ερωτήσεις επ'ευκαιρίας.

1) Διάφανο Plexiglass που βρίσκει κανείς;

2) Ποιός έχει μηχάνημα για να το κόψει με ακρίβεια χιλιοστού;
Στα μαγαζια που φτιαχνουν επιγραφες και διαφημιστικα stands θα βρεις ευκολα. Τα δικα μου plexiglass τα τρυπησα στην Μεβακο μεσω ενος γνωστου - δεν ξερω αν αναλαμβανουν κανονικα τετοιες δουλειες. Τους εδωσα τα σχεδια, τα περασαν στον υπολογιστη που ελεγχει το λειζερ κοπης και μου τα τρυπησαν σε 10 λεπτα.
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

1.jpg
1.jpg (88.51 KiB) Προβλήθηκε 5456 φορές
Kαλησπερα παιδες επιτελους μετα απο πολυ επιπονη δουλεια αφου πειρα και το πλεξι και το τριπισα μονος μου τελιωσα και με την κατασκευη. (geo δεν ξερεις απο τι δυσκολια σε έβγαλε ο φιλος σου)!! :lol:
Τωρα μενει μονο η καλοδιοση, ειχαμε μια ζιμια απο χαζομαρα μου ραγισε πανω δεξια λιγο επειδη ηταν πολυ μαλακο το πλεξι αλλα οχι 3ρι αλλα 5ρι!! στο συγκεκριμενο σημειο αλλα δεν υπαρχει θεμα γιατι το στηριζουν τα κουμπια οποτε ολα καλα.
Συνημμένα
3.jpg
3.jpg (74.87 KiB) Προβλήθηκε 5456 φορές
2.jpg
2.jpg (71.94 KiB) Προβλήθηκε 5456 φορές
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Εκει που ειναι το ραγισμα δεν θα σου δημιουργησει προβλημα. Το βαρος και η πιεση ειναι στην μεση και το δικο σου μεταλλικο καπακι φαινεται αρκετα χοντρο ωστε να μην χρειαζεται την στηριξη του plexiglass.
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

παιδια help το ποσταρω εδω για να το δουνε και αλλη οταν βρουμε την απαντηση για οσους ξερουν καλα αγγλικα δεν μπορω να ορισω το κουμπισ shift μπορει να με βοηθησει καπιος εχω to ipac2 αν ορισω ενα κουμπι ως shift σε ποια υποδοχη παει και πως προγραμματιζετε... ;;;; λογικα θα πρεπει να το παταω μια φορα για να οριζει δευτερα κουμπια η παρατεταμενα;
τον ορισμο του shifted key το βλεπω οταν εχω το προγραμα ανιχτο που το τικαρεις αλλα πρεπει να ειναι σινεχεια ανιχτο; δεν πρεπει καπως να το κραταει στις ριθμισεις πως γινετε για να οριστει;
http://www.ultimarc.com/ipac2.htm
Συνημμένα
Νέο - ACDSee 6.0 BMP Image.jpg
Νέο - ACDSee 6.0 BMP Image.jpg (35.41 KiB) Προβλήθηκε 5436 φορές
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Οπως εισαι στην παραπανω εικονα (στα Key Assignments) πατα Table View. Στα δεξια στο πανω μερος θα εμφανιστει το Shift (σε ενα κιτρινο φοντο). Πατας πανω του και μετα σε οποιο κουμπι απο τα παρακατω στον πινακα θες να δουλευει και σαν Shift.

Μετα απο οποιαδηποτε αλλαγη να θυμασαι να πατας Program για να ανεβαζει τις αλλαγες στο iPac.

Επισης μην βαλεις το Shift σε καποιο απο τα βασικα κουμπια ή τα κουμπια του flipper, αλλα σε καποιο απο τα τρια βοηθητικα που εχεις στο πανω μερος.

Το εχουν κανει λιγο ζορικο να το βρεις μονος σου, αν δεν το εχεις ψαξει πολυ! :lol:

ΣΗΜ: Οτι ειναι με πρασινο φοντο ειναι η κανονικη λειτουργια, οτι ειναι απο κατω με μωβ ειναι με το Shift πατημενο. Τα αλλαζεις οπως σε βολευουν.
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

Πρωσπαθω να το φτιαξω το shift αλλα δεν ξερω τι κανω λαθος και δεν δουλευει.Τα κουμπια δουλευουν κανονικα του νορμαλ mode.
Εβαλα το κουμπι ως αριστερο shift στο κιτρινο φοντο που μου ειπες στην θιριδα p1-A του αριστερου πεχτη...ωραια ως εδω οταν το παταω διχνει shift και αναβει τωρα οταν αλλαζω mode απο το win pac program σε show shift mode το παταω αλλα δεν αναβει εχω ορισει αλλα κουμπια πχ. για το future pinball αλλα δεν αναβει τιποτα γιατι λογικα κατι δεν γινεται σωστα με το shift.(κανα δυο που τιχαινει να ειναι με τα νορμαλ αναβουνε τα υπολοιπα οχι)
προσπαθω να το ορισω και ως shift στο show shift mode αλλα τιποτα τι γινεται λαθος.... :roll:
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Εχω την υποψια οτι εβαλες για shift ενα απο τα λιγα κουμπια που δεν γινονται shift. Δοκιμασε καποιο αλλο εκτος απο τα P1-A, P1-B, P2-A, P2-B
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

Θα το τσεκαρω... επεισης αν και δεν ξερω τα τρελα αγγλικα διαβασα οτι ισως υποστηριζει και κανα δυο λεντ κουμπια οπως ενα inser coin που μπορεις να βαλεις με αυτο το κουμπι η το ενα η το αλλο :
1) http://groovygamegear.com/webstore/inde ... cts_id=295
2) http://www.arcadeworlduk.com/products/R ... utton.html

αν γνωριζει καποιος μπορει να ριξει μια ματια να μας πει αν υποστηριζει με τo ipac2 αυτη την λειτουργεια;
http://forum.arcadecontrols.com/index.php?topic=88685.0
και αν ναι με τι σινδεσμολογια; πιστευω πως ειναι πολυ χρησιμο για αυτο το θεμα ολες αυτες οι πληροφοριες γιατι μπορει να φτιαξεις πολλα διαφορετικα arcade controller με πολυ φαντασια.Επειδη ειδα οτι γραφει trackball σε περιπτωση που υποστηριζει το ipac2 με τα 17 κουμπια σαν αυτο που εφτιαξα εγω μπορεις να προσθεσεις δεξια και ενα τρακ η και σπινερ μαζι τοτε εχεις οτι χρειαζετε ενας πεχτης σαν ενα καλο προτζεκτ.(ιδιος αν πεζει να να δινει ρευμα στα 2-7-8)ιδιως σε κατασκευη με μεγαλητερη κασα. :bub:
Συνημμένα
ipac2_topwithchart.jpg
ipac2_topwithchart.jpg (95.47 KiB) Προβλήθηκε 5403 φορές
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Ισως να μπορουσες να τραβηξεις ρευμα απο τα pin που δινουν +5V για να οδηγησεις LED που δεν εχουν μεγαλη καταναλωση. Πιο πολυ βαβουρα ομως φαινεται για να εχεις το Start button να αναβοσβυνει.

Αν θες να κανεις πραγματικα εφφε με LED, οπως να σου δειχνει αυτοματα τα controls του καθε παικτη αναλογα με το παιχνιδι, θες εναν LED controller.

Επισης ενα trackball θελει 4 συνδεσεις για analog X & Y. Δεν φαινεται να υπαρχουν στο IPAC.
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

καλησπερα geo! :D αν και δεν εχουμε πολες πληροφοριες σχετικα με τα ipac ιδιως στα ελληνικα γιατι δεν εχω δει καπου αλλου πληροφωριες σχετικα, ειναι οτι δεν χρειαζομαστε πολα κουμπια στην σιγκεκριμενη κατασκευη αν ειχαμε το insert coin και το player 1 θα ηταν μια χαρα.
τωρα ξερουμε οτι υπαρχει και το ipac led αλλα δεν ξερουμε ποσα κουμπια υποστηριζει , οπως επισης μπορουμε να βαλουμε δυο σε σινεργασια σε περιπτωση που θελουμε περισοτερα απο αυτα που μπορουμε να σινδεσουμε και αν ναι πως?
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Μπορεις να βαλεις οσα iPac θες. Το καθε ενα iPac θα βγαζει ενα δικο του καλωδιο USB, οποτε η ερωτηση ειναι ποσα USB ports εχεις διαθεσιμα! :lol:

Μπορεις καποια κουμπια να τα συνδεσεις στο ενα και καποια στο αλλο. Εγω εχω συνδεσει 3 απο τους controllers που εχω φτιαξει ταυτοχρονα σε 3 USB ports. To Player 1 Button 1 π.χ. παιζει απο οποιοδηποτε απο τα 3 controllers το πατησω. Ετσι μπορω να χρησιμοποιω το trackball απο το ενα και τα κουμπια απο το δευτερο, ή το spinner, κ.λ.π.

Μονο στον προγραμματισμο θελει να τα συνδεεις ενα-ενα.
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από dukepapas »

Μετα απο δυο ευδομαδες ειπα να πω τις εντυπωσεις στο ολο προτζεκτ κατι πολυ βασικο που επεσε στην αντιληψη μου το οπιο θεωρω πολυ σημαντικο.
Για να εχουμε μια ικανοποιητικη αισθηση οπως στα arcade cabinets κατα πρωτον στον μοχλο πρεπει να παρουμε ενα μοχλο με παχυ σιδερο οπως επεισης πεζει ρολο και το περιμετρικο να ειναι σιδερενιο και βαρυ το δικο μου ειναι ελαφρυ ισως σαν και αυτα που ειναι στα γερανακια που πιανεις τα κουκλακια υποτιθετε σε αυτα δεν χρειαζεσε βαρος.Ασχετα αν ειναι επωνιμο οπως το δικο μου που ειναι sanwa.Εχω παρει και το ενα με το μπαλακι και το αλλο μακροστενο ετσι για νε εχουμε και τις δυο για διαφορετικα παιχνιδια.
Επισης επειδη πειρα τριων διαφορετικον ειδων κουμπια μεγαλο ρολο πεζει το κλικ! μπορει να σας φενετε κουλο αλλα ειναι πολυ σημαντικο.Τα διαφορετικα αυτα κλικ ειναι θεμα σκληροτητας στα microswitch τα yenox που πειρα εχουν μεγαλη σκληροτητα στο πατημα και δεν ειναι οτι καλυτερο για fire.
Ενω τα κλασικα με το λευκο microswitch η το μαυρο εχουν μαλακο πατημα χωρις μεγαλη εντισταση ωστε να καταντανε κουραστηκα στην πολυ ωρα παιχνιδιου.
Συνημμένα
$(KGrHqZHJEkFDwqkV-tkBRBrf1uN-Q~~60_1.JPG
$(KGrHqZHJEkFDwqkV-tkBRBrf1uN-Q~~60_1.JPG (15.3 KiB) Προβλήθηκε 5374 φορές
$(KGrHqZ,!i4E9d(tQ8QOBPecJLBZhw~~60_3.jpg
$(KGrHqZ,!i4E9d(tQ8QOBPecJLBZhw~~60_3.jpg (19.74 KiB) Προβλήθηκε 5374 φορές
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Πως να φτιαξετε εναν Arcade Controller

Δημοσίευση από GeoMan »

Τι joystick/switches θα βαλεις εξαρταται απο το το τι παιχνιδια θες κυριως να παιζεις.

Στα shoot-em-up θες μαλακα switches για να μην πιανεται το χερι σου απο το συνεχες πατημα. Στα fighting θες να ακους το κλικ. Στα στυλ Space Harrier θες μαλακο μοχλο για να κινεισαι γρηγορα σε ολα τα σημεια της οθονης. Σε παιχνιδια που θελουν ακριβεια, ενας σκληρος μοχλος σου δινει καλυτερο ελεγχο.
Απάντηση