MAME.INI hints?

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

MAME.INI hints?

Δημοσίευση από NLS »

Λοιπόοοον...

Είμαι στη διαδικασία συμμαζέματος του MAME μου (θα ακολουθήσει TOSEC κ.α. - αλλά το MAME το θέλω και για το θέμα "καμπίνα" που ψήνω).
Είχα μείναι αρκετά πίσω. Αν κατάλαβα (από τα ίδια τα data μου - όταν δεν ασχολούμαι με κάτι καιρό, ξεχνάω πράγματα) ήμουν στο 0.146.
Τελείωσα με το (πονεμένο) καθάρισμα των CHD μου, συμπιεσμένα σε V5 format (παιδιά όποιος έχει CHD να το κάνει, μιλάμε για μεγάλη διαφορά στο σύνολο του όγκου). Σήκωσα ότι μου έλειπε σε λίγες ώρες (VDSL γαρ - όχι σπίτι δυστυχώς δεν έχει) και τώρα seedάρω.
Είμαι στη διαδικασία γυρίσματος της ROM συλλογής μου σε 7z (επίσης μεγάλη διαφορά χώρου... τουλάχιστον 20GB κάτω) και μετά και εκεί θα σηκώσω ότι δεν έχω.
Και θα τελειώσω με τα extras, τα οποία παλιά μάζευα ένα ένα, αλλά πια βαριέμαι και περιμένω το ανάλογο torrent του PleasureDome.

Και ερχόμαστε στην ουσία...

Επειδή καθάρισα όλο το φάκελο του MAME για να φτιαχτεί από την αρχή καθαρός, θα χρειαστώ μικρή βοήθεια σε κάποιες ρυθμίσεις. Ειδικώς:

1) Multiple rom paths... έχω τα CHD χωριστά πια από τις ROMs (για να κάνω εύκολα seed από την πηγή απευθείας), πρόσθεσα το φάκελο chd στο "rompaths" του mame.ini, ξέρει κανείς αν παίζει έτσι;

2) Display and HLSL. Είδα τα ειδικά topics για το θέμα αλλά δεν μου είναι σαφές κάτι. Πάω για χρήση του MAME σε 1920x1080 LCD. Θέλω να πιάνω όλη την οθόνη, πλην ότι μένει έξω λόγω aspect ratio (δηλ. ένα 4:3 game θα αφήσει μαύρες μπάρες αριστερά δεξιά, ενώ ένα 3:4 θα αφήσει τεράστιες μπάρες αριστερά δεξιά (αλλά με 27" οθόνη δεν θα κλάψω κιόλας). Λόγω LCD δεν θα παίζω με αλλαγές ανάλυσης. Υπάρχει κάποια ωραία και καθαρή λύση που να μπορώ να κάνω αυτό που θέλω, ανεξάρτητα από τη native ανάλυση του κάθε game και το orientation του; Ή θα πρέπει να φτιάξω .ini χωριστά ανά "πακέτο" games με ίδια ανάλυση;

3) Με βάση το #2... Υπάρχει κάποιος editor (ή τόσο σούπερ front-end) που να μπορεί να πακετοποιήσει με αυτό τον τρόπο (υποθέτω και τη βοήθεια catver;...) και μαζικά να αλλάξει αυτά που θέλω ανά "είδος" (σε ανάλυση) game, χωρίς να πειράξει τα υπόλοιπα .ini settings του; Πχ. "πάρε όλα τα 320x200 games και βάλε αυτές τις graphics και hlsl settings". (πράγμα που θα μου χρησιμεύσει και στη ρύθμιση των controls κάθε "πακέτου" games, με βάση τα πλήκτρα και τα USB devices της καμπίνας)

4) Άλλα πράγματα να προσέξω στο mame.ini; Ίσως άνοιγμα του multithreading;

Ευχαριστώ.
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: MAME.INI hints?

Δημοσίευση από grip »

Εγώ θα σε ρωτήσω κάτι αντί να σου δώσω απάντηση σε αυτά που ρωτάς.
Τα chd τα μετέτρεψες ή τα κατάβασες στο νέο format? Αν τα μετέτρεψες πόσες ώρες σου πήρε?
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: MAME.INI hints?

Δημοσίευση από NLS »

Α τώρα σε έπιασα.
Είδες την απάντηση.
Όσο για τις ώρες, ήταν πολλές. Νομίζω μια μέρα και βάλε μου πήρε. ΑΛΛΑ έτρεξα να το κάνει σε ΟΛΑ τα CHD (ακόμα και σε αυτά που πιθανά να ήταν ήδη V5).
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Απάντηση