Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από GeoMan »

nikos έγραψε:
Fotis_KFOR έγραψε:core i5 και 8ΜΒ μνήμης RAM και θα φυσάνε όλα αυτά που θέλεις :D
ΟΚ!
Αληθεια απο περιεργεια,με i7,που φτανει καποιος?
Εχω τον i7 2600K (K = μοντελο με ξεκλειδωτο πολλαπλασιαστη για overclocking). Απο 3.4GHz που ειναι η ονομαστικη του ταχυτητα, τον εχω φτασει στα 4.8GHz, αλλα για να μην τον "πουσαρω" πολυ λογω καλοκαιριου τον εχω κατεβασει στα 4.4GHz.

Εχω παρει αντιστοιχο motherboard της ASUS που σηκωνει overclocking, μνημες G.Skill και φυσικα ψυκτρα NOCTUA NH-D14 για να κραταει τις θερμοκρασιες στους 50-60 βαθμους οταν τρεχω πιο βαρια emulators οπως το PCSX2.
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από nikos »

Eννοω,τι προγραμματα μπορει να τρεξει καποιος με i7
Και ποση διαφορα εχει απο εναν i5
Mπορει να προτεινει καποιος ενα πληρες κουτι με cpu i5/8mb που λετε,και αξιοπιστη μητρικη και καρτα γραφικων και μπολικη μνημη να τρεχει ανετα οσα ζηταω,χωρις να περναει τα 550 ευρω?
Καρτα ηχου,dvd rom,και σκληρος δεν με καινε να ειναι σουπερ,εχω ενα εξωτερικο δισκο μεγαλο

Δεν θελω διαστημικο συστημα,απλα να τρεξει
1)το virual box που ειπαμε,χωρις απαραιτητα να τρεχω και κατι αλλο εκεινη την ωρα,δεν με καιει αυτο,μιας και θα τρωει πολυ μνημη και cpu νομιζω
2)Να τρεχει τους εξομειωτες που ειπαμε,επισης χωρις παραλληλη εργασια,αντε κανενα κατεβασμα απο το δικτυο εκεινη την ωρα
3)και αν παιζω κανενα αρχαιολογικο παιχνιδι τυπου tomb raider level editor,που βασικα τρεχει και με αυτο το αρχαιο που εχω σημερα,αλλα ταυτοχρονα να κανω background που λενε και καμμια μετατροπη απο avi σε mkv ας πουμε,χωρις να ...κολλησει

Καταλαβαινω οτι τα λεω απλοικα,και ισως σας μπερδευω,αλλα δυστυχως δεν μπορω να χρησιμοποιησω καθαρα τεχνικους ορους!
Ζηταω τις προτασεις σας,για να μην παρω κατι πολυ ακριβο,που να ειναι αχρειαστο,ουτε και κατι φτηνο μεν,αλλα δεν θα κανει οσα θελω,και θα το ζοριζω!

Ευχαριστω και παλι!
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από nikos »

Και μια ερωτηση σχετικα με το λειτουργικο!
Σαν αρχαιος,εχω μαθει τα δουλευω τα τελευταια χρονια τα win XP/SP3 ,και εχω πολλα προγραμματα...ελευθερα που δεν ξερω αν θα λειτουργησουν σε win8
Αυτα τα νεα κολπα,δουλευουν με ΧΡ ,η θα αγχωθω να τα μαθω και να τα βρω ολα απο την αρχη? :?

Και μια πρωτη προταση δικη μου,με βαση αυτα που ειπατε,και το κοστος

CPU i5 4670 3.40 LGA 1150
MOTHERBOARD ASUS B85M E RETAIL
καρτα γραφικων ASUS R7 250X R7250X-1GD5 1GB GDDR5 PCI-E RETAIL
Σκληρος SEAGATE ST1000DM003 1TB BARRACUDA 7200.14 SATA3
Μνημη 2 Χ KINGSTON KVR16N11S8/4BK 4GB DDR3 1600MHZ PC3-12800 BULK
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από metalcandyman »

H διαφορα που θα δεις απο i5 σε i7 ειναι ελαχιστη και δεν αξιζει να το σκεφτεσαι καν και σου μιλαει καποιος που εχει και i5 και i7.Tην μεγαλη διαφορα στα παιχνιδι την κανει η καρτα γραφικων και οχι τοσο ο επεξεργαστης.

H συνθεση σου ειναι μια χαρα και δεν θα εχεις κανενα προβλημα πουυενα και οχι μονο αυτο αλλα επειδη ο επεξεργαστης θα εχει ζωη καποια χρονια οποτε μπορεις να βαλεις καποια καλητερη καρτα μετα απο κανα δυο χρονια πχ αν θες.Παντως οσον αφορα την καρτα γραφικων αυτη που εβαλες κοστιζει 75 με 80 ευρω.Θα σε προτεινα να δωσεις 20 ευρω παραπανω και να παρεις αυτη που ειναι καλητερη γενικοτερα.

http://www.e-shop.gr/gigabyte-geforce-g ... PER.516468

Οσον αφορα για τα windows 8 Ποιος ο λογος να τα βαλεις; Bαλε τα 7αρια και θα εισαι σαν το σπιτι σου οσον αφορα τα windows xp Που ειπες.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από Nemo »

chart.png
chart.png (69.2 KiB) Προβλήθηκε 1747 φορές
http://forum.arcadecontrols.com/index.p ... 0/all.html

λιγο παλιο αλλα ενδεικτικο
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από nikos »

@ metalcandyman

Φυσικα δεν θα το αφησω ετσι για 20 ευρω μονο!
Αν αξιζει περισσοτερο σαν ποιοτητα,θα την βαλω στο κολπο!
Παντως και αυτη που εγραψα ειδα οτι κανει περιπου 92 ευρω


@Νεμο

Ευχαριστω για το γραφημα
Αλλα ας πουμε το ridge racer,στα ΜΑΜΕ,ειναι ενα συνηθες παραδειγμα,η ειναι καποιο πολυ βαρυ παιχνιδι?
Δηλαδη τα gauntlet legends της Μιdway, ειναι το ιδιο απαιτητικα οπως αυτο?
Ηδη τωρα τα τρεχει αλλα πολυυυυ... αργα
Με την δικια σου εμπειρια,αυτο το συστημα που προτεινα,μπορει να τρεξει καθε εξομειωτη σε κανονικη ταχυτητα?

Επισης επειδη ειμαι κολλημενος με τα ΧΡ,θα ειναι προβλημα για αυτα τα παιχνιδια αν τα κρατησω ?
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από GeoMan »

Τα XP καταργηθηκαν απο τον Απριλιο 2014 και η Microsoft δεν βγαζει πια updates. Δεν εχει νοημα λοιπον να τα κρατησεις γιατι θα αναγκαστεις να τα αλλαξεις συντομα ετσι κι αλλιως, αν θες να τρεχεις πιο συγχρονα προγραμματα και κυριως games. Ενα βασικο προβλημα ειναι οτι πολλα νεα emulators/games χρειαζεται να βλεπουν πανω απο 3GB το οποιο ειναι το οριο των XP.

Αλλος λογος ειναι οτι ολα πηγαινουν πλεον σε 64bit, αρα το λειτουργικο σου θα πρεπει να ειναι 64μπιτο. Ηδη το Dolphin (Wii emulator) σταματησε να υποστηριζει 32Bit λειτουργικα.

Μπορεις να πας σε Win7/64 - ειναι πολυ σταθερα και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από nikos »

GeoMan

Καταλυτικη απαντηση!
Αρα το μονο που μπορω να κανω ειναι να βαλω δυο δισκους,ενα μικρο σχετικα με τα ΧΡ για να δουλευω τα στανταρ προγραμματα που εχω,και ενα σχετικα μεγαλο με 7/64 ,για οτι χρειαζεται το κατι παραπανω!
Η φυσικα ενα δισκο κανοντας partition
Aυτο βεβαια θα εξαρτηθει και απο τον φιλο,που θα κανει την δυσκολη δουλεια να τα περασει,και να στησει και το κουτι!

Νασαι καλα!


Απλα να ρωτησω και κατι σημαντικο
Εχω ακουσει οτι περαν του λειτουργικου συστηματος,και οι καρτες γραφικων οι συγχρονες κολλανε τα παλια παιχνιδια!
Αν περασω το virtualbox,αυτο θα ισχυει και παλι,η θα εξομειωνει και τα γραφικα σε περιβαλλον ας πουμε Win ME/98SE,και ετσι δεν θα εχω προβλημα?
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από GeoMan »

Δεν θα χρειαστεις 2 δισκους ή να κανεις partition αν βαλεις το virtualbox. Αυτο φτιαχνει ενα μεγαλο αρχειο (π.χ. 30GB) το οποιο το βλεπει σαν δισκο και ολα (WinXP + games) γινονται εγκατασταση εκει. Ειναι μεγαλη ευκολια γιατι αν θες μετα να κανεις full backup των XP μαζι με τα games, το μονο που εχεις να κανεις ειναι copy αυτο το αρχειο σε εναν αλλο δισκο.

Με τα παλια παιχνιδια το virtualbox με XP δεν μου εκανε κανενα προβλημα. Ασε που τα περισσοτερα τρεχουν και στα Win7. Για αρχαια παιχνιδια εχω το DOSBOX (1830, Β17, PowerMonger, Special Forces) και το SCUMMVM (για adventures).

Μερικα απο αυτα που τρεχω στο virtualbox ειναι τα Blitzkrieg Anthology, Call To Power 2, Imperialism II, Master of Orion 2, Master Of Magic και Zeus and Poseidon.
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Μόλις τώρα διαπίστωσα ότι έγραψα 8ΜΒ RAM και όχι 8GB που ήθελα να γράψω... :lol:

Αυτό το ρετρό με έχει εππηρεάσει πολύ... :angel: :angel: :angel:

Πάλι καλά πουθ δεν έγραψα 8ΚΒ !!! :lol:
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από nikos »

GeoMan έγραψε:Δεν θα χρειαστεις 2 δισκους ή να κανεις partition αν βαλεις το virtualbox. Αυτο φτιαχνει ενα μεγαλο αρχειο (π.χ. 30GB) το οποιο το βλεπει σαν δισκο και ολα (WinXP + games) γινονται εγκατασταση εκει. Ειναι μεγαλη ευκολια γιατι αν θες μετα να κανεις full backup των XP μαζι με τα games, το μονο που εχεις να κανεις ειναι copy αυτο το αρχειο σε εναν αλλο δισκο.

Με τα παλια παιχνιδια το virtualbox με XP δεν μου εκανε κανενα προβλημα. Ασε που τα περισσοτερα τρεχουν και στα Win7. Για αρχαια παιχνιδια εχω το DOSBOX (1830, Β17, PowerMonger, Special Forces) και το SCUMMVM (για adventures).

Μερικα απο αυτα που τρεχω στο virtualbox ειναι τα Blitzkrieg Anthology, Call To Power 2, Imperialism II, Master of Orion 2, Master Of Magic και Zeus and Poseidon.
Ευχαριστω φιλε,για την υπομονη σου,και την βοηθεια που προσφερεις,και εσυ και τα αλλα παιδια!

Iσως φταιω εγω,που με τις ελαχιστες γνωσεις μου σας μπερδευω!

Το ερωτημα αφορουσε βασικα τα νεα hardware,τα οποια "κομπλαρουν" ,λογω υψηλων επιδοσεων καποια παλια παιχνιδια,οπως εχω διαβασει
Εαν σε περιβαλλον virtualbox,αυτο παυει να ισχυει,και δουλευει τις συγχρονες καρτες ,εξομειωνοντας τες μοναχα,και χρησιμοποιωντας μονο οτι χρειαζεται να τρεξει αυτα τα παλια παιχνιδια,χωρις τον κινδυνο κομπλαρισματος πλεον!

Τωρα για το partition εννουσα να εχω 2 λειτουργικα ωστε στα ΧΡ για παραδειγμα να δουλευω τα προγραμματα και παιχνιδια που ηδη εχω και τρεχουν τζαμι,χωρις να σκαω να βρω καινουρια προγραμματα ειδικα για 7/8,η καποια patch,που συνηθως χρειαζονται
Ετσι εκει θα βαλω και το virtualbox,που ηδη το τσεκαρα με win98 Και winΜΕ

Kαι τα 7 θα τα εχω για οτιδηποτε ,νεο προγραμμα η παιγνιο/εξομειωτη εχει τετοιες απαιτησεις


Και ναι, DOSBOX και το SCUMMVM ειναι απλα ΚΟΡΥΦΗ!

Παρεπιπτοντως,μηπως εχεις τρεξει τα
Gauntlet legends και Gauntlet legends dark legacy της midway σε ΜΑΜΕ
Και το star wars trilogy sto supermodel,να δω αν παιζουν νορμαλ σε και σε i3,μηπως τελικα δεν χρειαζεται τοσο ακριβη cpu (185 ευρω),και βολευτω με κατι φτηνοτερο?
Πχ ο καλυτερος i3 ειναι στα 135 ευρω,
Η να τα δωσω μια και καλη αυτα τα χρηματα,να ξεμπερδευω?
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από Scatman »

Αν σε προβληματιζει το κοστος του i5 - 4670, μπορεις εναλλακτικα να πας στον AMD FX8350 που εχει ισαξιες αν οχι καλυτερες επιδοσεις και τον βρισκεις συνηθως στα -30/40 euros. Επειτα, θα σου είναι και πιο χρήσιμος σε παιχνίδια σύγχρονα (multi thread απαιτησεων). Θα χρειαστείς ένα ικανοποιητικό ψυχτράκι.

Αν πάλι σκέφτεσαι τον i7, δεν υπάρχει αντίπαλος. Καλύτερα μην πας στον i3. Αφου θα επενδύσεις καλά, κάντο τουλαχιστον με εναν μικρο οριζοντα.

Υπάρχουν γενικά πολλά πακέτα αλλα στα περισσότερα κάτι λειπει πχ η οκ καρτα γραφικων τις περισσοτερες φορες. Δες τι συμφερει την τσέπη σου, κανε συγκρισεις και μακαρι να καταληξεις στο πιο συμφερον κι ενδιαφερον για σενα :D
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από nikos »

Ευχαριστω φιλε!
Λογικα μαλλον θα καταληξω σε i5,μιας και το i3 μπορει να βρει κανενα εμποδιο μπροστα του συντομα,αν και δεν εχω τρελλες απαιτησεις,ενω το i7 ειναι τσουχτερο και υπερβολικο αν καταλαβα καλα!
Τωρα για AMD τι να σου πω,τα περισσοτερα παιδια συμφωνου οτι ο INTEL ειναι καλυτερος στους εξωμειωτες!
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από GeoMan »

Το Gauntlet legends πιανει μεχρι 198% στο δικο μου (στα 4.4Ghz) οταν η πιστα ειναι "φορτωμενη" με εχθρους. Το Gauntlet legends dark legacy κολλαει μολις παει να φορτωσει, μαλλον καποιο προβλημα με τον driver του MAME 154.

To Star Wars Trilogy τρεχει 60fps.

Στο ΜΑΜΕ πρεπει να εχεις οσο το δυνατον γρηγοροτερο CPU - υπολογισε οτι θα χρειαστεις κατι στα 3+Ghz για full speed.
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Tι υπολογιστη χρειαζομαι για να παιξω καποια παιχνιδια?

Δημοσίευση από nikos »

4,4 GHZ ο επεξεργαστης σου?
Ειναι pentium 4?

To i5 3,4 GHZ πιστευεις οτι θα ειναι οκ λογικα?

Στην προηγουμενη version του ΜΑΜΕ ετρεxε το ο Gauntlet legends dark legacy?
Eγω θυμαμαι το ειχα τεσταρει,φορτωνε,αλλα πηγαινε slowmotion
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Απάντηση