GALAGA PROBLEM

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από GeoMan »

dasonomos έγραψε:
GeoMan έγραψε:
Για να λυσετε το προβλημα με τα ROMs μια για παντα, καντε ενα account στο http://www.pleasuredome.org.uk/index.php

Καθε μηνα ανεβαζουν torrent με τα νεα roms για την εκαστοτε εκδοση του ΜΑΜΕ και μαλιστα σε διαφορες μορφες (ολα τα roms, μονο τα τελευταια, merged, κ.λ.π.)

Το ακριβως προσφερει αυτο το σαιτ? Εχει ρομς που δεν εχουν αλλα?
Εκανα εγγραφη, μετα απο πολυπλοκες διαδικασιες...
Βαζω στην ευρεση διαφορες ρομς αλλα δε φερνει αποτελεσματα.
Εχουν ολα τα roms για ΜΑΜΕ (και οχι μονο) οργανωμενα σε torrents. Πηγαινεις στην επιλογη Torrents και θα δεις μια λιστα απο torrents, π.χ. [FREE] MAME 0.179 ROMs (T7Z-Merged), [FREE] MAME 0.179 CHDs (Merged), [FREE] MAME - Update ROMs (v0.178 to v0.179), κ.λ.π

Αρα ευκολα μπορεις να κατεβασεις ολα τα τελευταια roms που προστεθηκαν απο την 178 στην 179 εκδοση - αν υποθεσουμε οτι τα θες ολα και ανανεωμενα. Απ το πρωτο torrent που ανεφερα και περιεχει ΟΛΑ τα roms του ΜΑΜΕ 179, μπορεις να επιλεξεις οποια θες (απο το προγραμμα torrent που εχεις) ή και να τα κατεβασεις ολα. Το ιδιο ισχυει για τα CHD.

Επισης εχουν torrents για παλιοτερες εκδοσεις και roms για αλλες κονσολες/computers σε ολοκληρωμενες συλλογες.

Επειδη ηθελα να εχω ολα τα roms σωστα εφαγα καποτε μια εβδομαδα για να κατεβασω ολα του ΜΑΜΕ 165 και απο τοτε καθε μηνα κατεβαζω τα torrents "update from xxx to yyy" και εχω παντα τα τελευταια roms και chds.
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από dasonomos »

Tελικα κατεβασα τη ρομ του pole position (polepos.zip) και οπως το περιμενα δε λειτουργει, τσαμπα κοπος λοιπον.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από GeoMan »

dasonomos έγραψε:Tελικα κατεβασα τη ρομ του pole position (polepos.zip) και οπως το περιμενα δε λειτουργει, τσαμπα κοπος λοιπον.
Αν κατεβασες την rom απο το σετ 179, πρεπει να εχεις εγκαταστησει και το ΜΑΜΕ 179 γιατι καποια roms αλλαζουν με τα νεοτερα ΜΑΜΕ. Κατεβασε το ΜΑΜΕ 179 αν δεν το εχεις και δοκιμασε το.

Μολις δοκιμασα το Pole Position (World) - polepos - με το τελευταιο ΜΑΜΕ και τρεχει μια χαρα.

Πεταξε το polepos.cfg απο το ντοσιε CFG, καθως και το ντοσιε Polepos απο το ντοσιε STA μηπως ειναι χαλασμενα.
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από dasonomos »

GeoMan έγραψε:
Αν κατεβασες την rom απο το σετ 179, πρεπει να εχεις εγκαταστησει και το ΜΑΜΕ 179 γιατι καποια roms αλλαζουν με τα νεοτερα ΜΑΜΕ. Κατεβασε το ΜΑΜΕ 179 αν δεν το εχεις και δοκιμασε το.

Μολις δοκιμασα το Pole Position (World) - polepos - με το τελευταιο ΜΑΜΕ και τρεχει μια χαρα.
Tο post μου της 28/10 το διαβασες φιλε μου?
Οπως ειπα το polepos πλεον δε παιζει σε κανενα mame, τουλαχιστον οχι οπως επαιζε μεχρι πριν 2 χρονια.

Αν επιχειρησεις να το τρεξεις απο το μενου σου λεει "the selected machine is missing one or more required rom or chd images".
Περιμενω λοιπον να μου πεις πως εσυ καταφερνεις να το τρεξεις. Εχεις βαλει και καποιο προσθετο?
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από GeoMan »

Το μηνυμα που σου βγαζει σημαινει οτι σου λειπει καποιο απο τα απαραιτητα roms του Pole Position. Σου ανεβασα το δικο μου εδω:

http://www107.zippyshare.com/v/G06ppz6l/file.html

Δοκιμασε το με το ΜΑΜΕ 1.79. Σε παλιοτερο ΜΑΜΕ δεν ξερω αν θα τρεχει.

Σε μενα τρεχει μια χαρα με ΜΑΜΕ 179...
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από dasonomos »

GeoMan έγραψε:Το μηνυμα που σου βγαζει σημαινει οτι σου λειπει καποιο απο τα απαραιτητα roms του Pole Position.
Nαι, ποιο εινα αυτο που μου λειπει? το εχεις?

GeoMan έγραψε:
Σου ανεβασα το δικο μου εδω:

http://www107.zippyshare.com/v/G06ppz6l/file.html
Mα αυτο φιλε μου δεν ειναι καποιο προσθετο, ειναι η βασικη ρομ polepos.
Και με size 353KB. Aυτη που δινει το pleasuredome εχει μεγεθος 66KB...
Δηλαδη με εστειλες εκει να κατεβασω τη polepos, εσυ ομως ειχες αλλη που δουλευει :)
Απο που λοιπον κατεβασες τη δικη σου?
(η δικη μου working ρομ εχει μεγεθος 70kb)

ΥΓ. Δοκιμασα την ρομ σου στη πιο προσφατη εκδοση του mame, αλλα και σε μια παλαιοτερη. Βγαζει παλι το error msg περι missing rom/chd.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από GeoMan »

Η δικη μου rom ειναι απο το Pleasuredome, απλα επειδη ειναι σε merged μορφη περιλαμβανει και ολους τους κλωνους του Pole Position γι'αυτο ειναι μεγαλυτερη.

Πολυ περιεργο να σου βγαζει παλι προβλημα, ειδικα αφου καθαρισες τα CFG, STA και INI ντοσιε απο οτιδηποτε Polepos ειχαν μεσα (τα καθαρισες ετσι?)

Δοκιμασε να φτιαξεις ενα νεο ντοσιε, να κανεις εκει extract το τελευταιο ΜΑΜΕ και στο rom ντοσιε να βαλεις το polepos.zip. Ετσι θα εισαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει κατι αλλο που δημιουργει προβλημα.

Δοκιμασε επισης την rom χυμα (κανε την unzip) μηπως το προβλημα ειναι οτι δεν μπορει να ανοιξει το zip αρχειο και να την διαβασει.
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από Ace »

Δασονόμε, όλες οι ROMs που πρότεινε ο GeoMan σωστές είναι, αλλά θέλει και κάτι σαν BIOS της Namco, για να δουλέψει. Τέσσερα αρχεία χρειάζεται το Pole Position, τα namco51, namco52, namco53 και namco54 και μπαίνουν όπως είναι zipped στον φάκελο με τις υπόλοιπες ROMs.
Κατεβάστε:
Συνημμένα
namco53.zip
(653 Ψηφιολέξεις) Μεταφορτώθηκε 78 φορές
namco52.zip
(367 Ψηφιολέξεις) Μεταφορτώθηκε 79 φορές
namco51.zip
(694 Ψηφιολέξεις) Μεταφορτώθηκε 72 φορές
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από Ace »

...και το namco54 που δεν έμπαινε στο πρώτο post, καθώς δέχεται μέχρι 3 αρχεία.
Συνημμένα
namco54.zip
(570 Ψηφιολέξεις) Μεταφορτώθηκε 70 φορές
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από dasonomos »

GeoMan έγραψε:Η δικη μου rom ειναι απο το Pleasuredome, απλα επειδη ειναι σε merged μορφη περιλαμβανει και ολους τους κλωνους του Pole Position γι'αυτο ειναι μεγαλυτερη.

Πολυ περιεργο να σου βγαζει παλι προβλημα, ειδικα αφου καθαρισες τα CFG, STA και INI ντοσιε απο οτιδηποτε Polepos ειχαν μεσα (τα καθαρισες ετσι?)

Δοκιμασε να φτιαξεις ενα νεο ντοσιε, να κανεις εκει extract το τελευταιο ΜΑΜΕ και στο rom ντοσιε να βαλεις το polepos.zip. Ετσι θα εισαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει κατι αλλο που δημιουργει προβλημα.

Δοκιμασε επισης την rom χυμα (κανε την unzip) μηπως το προβλημα ειναι οτι δεν μπορει να ανοιξει το zip αρχειο και να την διαβασει.
Πως γινεται η δικη σου ρομ να ειναι 353k και η δικη μου απο το ιδιο site να ειναι 66ΚΒ?

Που βρηκες την merged μορφη? την εφτιαξες μονος σου?

Δεν καθησα να κανω αυτους τους καθαρισμους, αφου προσωπικα οπως ειπα δεν εχω προβλημα με τη συγκεκριμενη ρομ. Το θεμα ηταν οτι μας προετρεψες να παμε σε εκεινο το site υποτιθεται για καλυτερα.


Ace έγραψε:Δασονόμε, όλες οι ROMs που πρότεινε ο GeoMan σωστές είναι, αλλά θέλει και κάτι σαν BIOS της Namco, για να δουλέψει. Τέσσερα αρχεία χρειάζεται το Pole Position, τα namco51, namco52, namco53 και namco54 και μπαίνουν όπως είναι zipped στον φάκελο με τις υπόλοιπες ROMs.
Αυτο δεν ειπα κι εγω? Οτι προφανως θελει καποιο προσθετο, και ποιο ειναι αυτο.
Ομως μεχρι και πριν απο δυο χρονια δεν υπηρχε τετοιο ζητημα, η polepos ηταν ετοιμη απο μονη της.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από GeoMan »

dasonomos έγραψε:
GeoMan έγραψε:Η δικη μου rom ειναι απο το Pleasuredome, απλα επειδη ειναι σε merged μορφη περιλαμβανει και ολους τους κλωνους του Pole Position γι'αυτο ειναι μεγαλυτερη.

Πολυ περιεργο να σου βγαζει παλι προβλημα, ειδικα αφου καθαρισες τα CFG, STA και INI ντοσιε απο οτιδηποτε Polepos ειχαν μεσα (τα καθαρισες ετσι?)

Δοκιμασε να φτιαξεις ενα νεο ντοσιε, να κανεις εκει extract το τελευταιο ΜΑΜΕ και στο rom ντοσιε να βαλεις το polepos.zip. Ετσι θα εισαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει κατι αλλο που δημιουργει προβλημα.

Δοκιμασε επισης την rom χυμα (κανε την unzip) μηπως το προβλημα ειναι οτι δεν μπορει να ανοιξει το zip αρχειο και να την διαβασει.
Πως γινεται η δικη σου ρομ να ειναι 353k και η δικη μου απο το ιδιο site να ειναι 66ΚΒ?

Που βρηκες την merged μορφη? την εφτιαξες μονος σου?

Δεν καθησα να κανω αυτους τους καθαρισμους, αφου προσωπικα οπως ειπα δεν εχω προβλημα με τη συγκεκριμενη ρομ. Το θεμα ηταν οτι μας προετρεψες να παμε σε εκεινο το site υποτιθεται για καλυτερα.


Ace έγραψε:Δασονόμε, όλες οι ROMs που πρότεινε ο GeoMan σωστές είναι, αλλά θέλει και κάτι σαν BIOS της Namco, για να δουλέψει. Τέσσερα αρχεία χρειάζεται το Pole Position, τα namco51, namco52, namco53 και namco54 και μπαίνουν όπως είναι zipped στον φάκελο με τις υπόλοιπες ROMs.
Αυτο δεν ειπα κι εγω? Οτι προφανως θελει καποιο προσθετο, και ποιο ειναι αυτο.
Ομως μεχρι και πριν απο δυο χρονια δεν υπηρχε τετοιο ζητημα, η polepos ηταν ετοιμη απο μονη της.
Στο Pleasuredome υπαρχει torrent με ολες τις roms ετοιμες merged (parent + clones). Οποτε δεν χρειαζεται να φτιαξεις τιποτα. Τις κατεβαζεις απο το torrent τις ριχνεις στο rom folder και δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο για να τρεξουν σωστα.

Αν δεν τις θες merged υπαρχουν και σε split (ξεχωριστα parents και clones) παλι σε torrents. Μεγαλη ευκολια απο το να ψαχνεις τις roms σε διαφορα sites, καποια να τις εχουν λαθος και να ψαχνεις μετα τι φταιει.

Στο Pleasuredome εισαι σιγουρος οτι ολες οι roms ειναι οι σωστες, γι'αυτο σας το συστησα. Ψαξε το λιγο...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από GeoAnas »

Ελα τωρα... Πες μας την αληθεια! Εισαι μεγαλομετοχος του Pleasure και παιρνεις ποσοστα, ετσι? ! LOL! :-)
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από GeoMan »

GeoAnas έγραψε:Ελα τωρα... Πες μας την αληθεια! Εισαι μεγαλομετοχος του Pleasure και παιρνεις ποσοστα, ετσι? ! LOL! :-)
Οχι απλα μεγαλομετοχος! Προεδρος!! Οπως και οι περισσοτεροι στην Ελλαδα... :-)
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από GeoAnas »

Ααααα! Ιεροσυλία! 2 πρόεδροι στο ίδιο site??? Tsk!Tsk!Tsk! :biggrin: :spiteful:
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από dasonomos »

GeoMan έγραψε: Στο Pleasuredome υπαρχει torrent με ολες τις roms ετοιμες merged (parent + clones). Οποτε δεν χρειαζεται να φτιαξεις τιποτα. Τις κατεβαζεις απο το torrent τις ριχνεις στο rom folder και δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα αλλο για να τρεξουν σωστα.

Αν δεν τις θες merged υπαρχουν και σε split (ξεχωριστα parents και clones) παλι σε torrents. Μεγαλη ευκολια απο το να ψαχνεις τις roms σε διαφορα sites, καποια να τις εχουν λαθος και να ψαχνεις μετα τι φταιει.

Στο Pleasuredome εισαι σιγουρος οτι ολες οι roms ειναι οι σωστες, γι'αυτο σας το συστησα. Ψαξε το λιγο...
Η polepos του pleasuredome ειναι ακριβως ιδια με αυτη που υπαρχει και στα αλλα sites, εχει μεγεθος 66KB και δεν παιζει απο μονη της.
Ελπιζω για καλυτερη τυχη με αλλες ρομς στο μελλον:)
Απάντηση