GALAGA PROBLEM

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

k30taas
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 29 Οκτ 2015 21:35

GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από k30taas »

Παιδια εχω πρόβλημα με το galaga δεν παιζει με τιποτα μου λεει πως εχει πρόβλημα με τα γραφικα, τι να κανω? εχω κατεβασει roms, bios κλπ αλλα τιποτα, παρακαλω μια βοηθεια, επισης θελω να μο πειτε πως μπορω να σβησω τις roms από τα παιχνίδια που δεν θελω και να κρατησω μονο αυτές που θελω. Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Αν και βλέπω ότι θα μπλέξω σε κυκεώνα επεξηγήσεων...

Δημοσίευση από Ace »

...ανέφερε την έκδοση MAME που έχεις, την έκδοση Galaga που θες να παίξεις, από που κατεβάζεις ROMs και BIOSes και επακριβώς το μήνυμα λάθους που σου βγάζει, διότι γενικότητες τύπου «κάτι για τα γραφικά» δεν βοηθάνε. Ένα screenshot μάλιστα θα ήταν ακόμα καλύτερο, για να δούμε αν το error είναι του MAME ή των Windows που παραπονιούνται για τίποτα DirectX, drivers κλπ.

Όσο για την τελευταία απορία σου, αν μπεις στον φάκελο των ROMs - εκεί που βάζεις και το Galaga υποθέτω, σωστά; - και διαγράψεις με δεξί κλικ-> Διαγραφή τις ROMs που δεν χρειάζεσαι, δεν βοηθάει ή κάτι δεν κατάλαβα στην ερώτηση;
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από GeoMan »

k30taas έγραψε:Παιδια εχω πρόβλημα με το galaga δεν παιζει με τιποτα μου λεει πως εχει πρόβλημα με τα γραφικα, τι να κανω? εχω κατεβασει roms, bios κλπ αλλα τιποτα, παρακαλω μια βοηθεια, επισης θελω να μο πειτε πως μπορω να σβησω τις roms από τα παιχνίδια που δεν θελω και να κρατησω μονο αυτές που θελω. Ευχαριστω.
Κατεβασε το τελευταιο ΜΑΜΕ 0.167 απο εδω (32 ή 64 bit εκδοση αναλογα με τα Windows που εχεις):

http://mamedev.org/release.html

Σου ανεβασα το δικο μου Galaga.zip εδω που παιζει μια χαρα:

https://www.dropbox.com/s/tw60k2by93u3w ... a.zip?dl=0

Μπες στα ντοσιε STA, CFG, INI μεσα στο ντοσιε του ΜΑΜΕ και σβυσε οτι galaga ντοσιε, gallaga.ini και galaga.cfg υπαρχει εκει.

Ολα τα νεα roms θα τα βρισκεις εδω, αφου φτιαξεις πρωτα ενα δωρεαν account: http://www.pleasuredome.org.uk/index.php
k30taas
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 29 Οκτ 2015 21:35

Re: Αν και βλέπω ότι θα μπλέξω σε κυκεώνα επεξηγήσεων...

Δημοσίευση από k30taas »

Ace έγραψε:...ανέφερε την έκδοση MAME που έχεις, την έκδοση Galaga που θες να παίξεις, από που κατεβάζεις ROMs και BIOSes και επακριβώς το μήνυμα λάθους που σου βγάζει, διότι γενικότητες τύπου «κάτι για τα γραφικά» δεν βοηθάνε. Ένα screenshot μάλιστα θα ήταν ακόμα καλύτερο, για να δούμε αν το error είναι του MAME ή των Windows που παραπονιούνται για τίποτα DirectX, drivers κλπ.

Όσο για την τελευταία απορία σου, αν μπεις στον φάκελο των ROMs - εκεί που βάζεις και το Galaga υποθέτω, σωστά; - και διαγράψεις με δεξί κλικ-> Διαγραφή τις ROMs που δεν χρειάζεσαι, δεν βοηθάει ή κάτι δεν κατάλαβα στην ερώτηση;
H εκδοση είναι η ελληνικη 0.110, ενταξει δεν θελω τιποτα το ιδιαιτερο όλα αυτά που θελω παιζουν, απλα αυτό δεν παιζει και εννοω το παλιο το galaga γιατι το galaga88 παιζει κανονικα, οσο για το άλλο ζητημα ναι να τα διαγραψω από το φακελο αλλα ποια είναι για το κάθε παιχνιδι που θελω να κρατησω? αφου εχουν άλλο ονομα.πως ανεβαζω εδώ ένα screenshot? γιατι δεν ξερω.
k30taas
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 29 Οκτ 2015 21:35

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από k30taas »

GeoMan έγραψε:
k30taas έγραψε:Παιδια εχω πρόβλημα με το galaga δεν παιζει με τιποτα μου λεει πως εχει πρόβλημα με τα γραφικα, τι να κανω? εχω κατεβασει roms, bios κλπ αλλα τιποτα, παρακαλω μια βοηθεια, επισης θελω να μο πειτε πως μπορω να σβησω τις roms από τα παιχνίδια που δεν θελω και να κρατησω μονο αυτές που θελω. Ευχαριστω.
Κατεβασε το τελευταιο ΜΑΜΕ 0.167 απο εδω (32 ή 64 bit εκδοση αναλογα με τα Windows που εχεις):

http://mamedev.org/release.html

Σου ανεβασα το δικο μου Galaga.zip εδω που παιζει μια χαρα:

https://www.dropbox.com/s/tw60k2by93u3w ... a.zip?dl=0

Μπες στα ντοσιε STA, CFG, INI μεσα στο ντοσιε του ΜΑΜΕ και σβυσε οτι galaga ντοσιε, gallaga.ini και galaga.cfg υπαρχει εκει.

Ολα τα νεα roms θα τα βρισκεις εδω, αφου φτιαξεις πρωτα ενα δωρεαν account: http://www.pleasuredome.org.uk/index.php
Φιλε μου ευχαριστω για όλα αυτά, κατεβασα το μαμε που λες και το galaga αλλα παλι δεν παιζει εννοω παντα για το παλιο galaga και όχι το 88 που παιζει κανονικα. Aυτή η εκδοση αν και δεν μου αρεσει (μου αρεσει ποιο πολύ η παλια ελληνικη που εχω 0.110 με μενου κανονικα) μου γραφει τα εξης όταν παω να τρεξω το συγκεκριμενο παιχνιδι: The select game is missing one or ROM or CHD image. Please select a different game. τι να κανω για να τρεξει?
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αν και βλέπω ότι θα μπλέξω σε κυκεώνα επεξηγήσεων...

Δημοσίευση από Nemo »

k30taas έγραψε: Πως ανεβαζω εδώ ένα screenshot? γιατι δεν ξερω.

Α' τροπος

-Κατω αριστερα κανεις κλικ στην "Προσθήκη συνημμένου"
-κανεις κλικ στο choose file
-διαλεγεις το αρχειο εικονας
example3.jpg
example3.jpg (30.92 KiB) Προβλήθηκε 5628 φορές
-και κανεις κλικ στο "Προσθήκη αρχείου"
-και μετα κανεις κλικ στο "Προβολή στην δημοσίευση"
example5.jpg
example5.jpg (27.66 KiB) Προβλήθηκε 5628 φορές
και εφοσον στην απαντηση σου εμφανιζεται αντιστοιχα κατι τετοιο [attachment=1 ....................... /attachment] οπως και στην φωτο απο πανω
εισαι ετοιμος :good:





Β' τροπος (εναλλακτικα για ολα τα forums)

πας στο tinypic -όπου μπορεις να ανεβαζεις καποια εικονα -χωρις registration
http://tinypic.com/index.php
ανεβαζεις την εικονα (κανε την resize στα 800χ600 ή 1024χ768 αν η αναλυση της ειναι πιο υψηλη)
-πριν ανεβασει την εικονα συμπληρωνεις ενε κειμενακι δυο τριων λεξεων προκειμενου να εξασφαλισει οτι δεν εισαι bot
και κατοπιν σου βγαζει μια οθονη σαν κι αυτη

και κανεις copy paste/(αντιγραφεις και επισυναπτεις) το link απο το δευτερο κιτρινο κουτακι [IMG]Http:.........................
example6.jpg
example6.jpg (93.89 KiB) Προβλήθηκε 5628 φορές
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από GeoMan »

k30taas έγραψε:... κατεβασα το μαμε που λες και το galaga αλλα παλι δεν παιζει εννοω παντα για το παλιο galaga και όχι το 88 που παιζει κανονικα. Aυτή η εκδοση αν και δεν μου αρεσει (μου αρεσει ποιο πολύ η παλια ελληνικη που εχω 0.110 με μενου κανονικα) μου γραφει τα εξης όταν παω να τρεξω το συγκεκριμενο παιχνιδι: The select game is missing one or ROM or CHD image. Please select a different game. τι να κανω για να τρεξει?
Το παλιο Galaga σου ανεβασα. Το μηνυμα που σου βγαζει σημαινει οτι η εκδοση του Galaga δεν ειναι συμβατη με την εκδοση του ΜΑΜΕ που πας να το τρεξεις. Κατα καιρους αλλαζουν τα ROMS και δεν τρεχουν πλεον στις παλιοτερες εκδοσεις του ΜΑΜΕ.

Η καινουργια εκδοση του ΜΑΜΕ 0.167 τρεχει το Galaga που σου εστειλα. Αν πας ομως να το τρεξεις με παλιοτερη εκδοση, π.χ. 0.110 ειναι πολυ πιθανον να μην τρεχει.

Για να μην εχεις προβληματα πρεπει να συνδιαζεις το πιο προσφατο ΜΑΜΕ με τα πιο προσφατα ROMS.
k30taas
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 29 Οκτ 2015 21:35

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από k30taas »

GeoMan έγραψε:
k30taas έγραψε:... κατεβασα το μαμε που λες και το galaga αλλα παλι δεν παιζει εννοω παντα για το παλιο galaga και όχι το 88 που παιζει κανονικα. Aυτή η εκδοση αν και δεν μου αρεσει (μου αρεσει ποιο πολύ η παλια ελληνικη που εχω 0.110 με μενου κανονικα) μου γραφει τα εξης όταν παω να τρεξω το συγκεκριμενο παιχνιδι: The select game is missing one or ROM or CHD image. Please select a different game. τι να κανω για να τρεξει?
Το παλιο Galaga σου ανεβασα. Το μηνυμα που σου βγαζει σημαινει οτι η εκδοση του Galaga δεν ειναι συμβατη με την εκδοση του ΜΑΜΕ που πας να το τρεξεις. Κατα καιρους αλλαζουν τα ROMS και δεν τρεχουν πλεον στις παλιοτερες εκδοσεις του ΜΑΜΕ.

Η καινουργια εκδοση του ΜΑΜΕ 0.167 τρεχει το Galaga που σου εστειλα. Αν πας ομως να το τρεξεις με παλιοτερη εκδοση, π.χ. 0.110 ειναι πολυ πιθανον να μην τρεχει.

Για να μην εχεις προβληματα πρεπει να συνδιαζεις το πιο προσφατο ΜΑΜΕ με τα πιο προσφατα ROMS.
Μα αφου κατεβασα αυτην που μου εστειλες και επισης το galaga που μου εστειλες γιατι δεν παιζει? Επισης θελω να μου πεις κατι επειδή εχω χρονια να ασχοληθώ με τα mame, αυτή η εκδοση που μου εστειλες δεν εχει μενου παραθυρα κλπ? απλως γραφεις τον τιτλο του παιχνιδιού και παιζει? δεν υπαρχουν φακελοι να βαλεις μεσα ας πουμε τα αγαπημενα σου όπως τα παλια για να μην τα ψάχνεις κάθε φορα? ουτε εικονες για να βλέπεις ποιο παιχνιδι είναι? Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από GeoMan »

Αυτο που σου εστειλα ειναι το βασικο ΜΑΜΕ (χωρις παραθυρα, κ.λ.π.). Μπορεις να το κανεις unzip σε ενα ντοσιε, να βαλεις το Galaga στο ντοσιε ROMS, να τρεξεις το ΜΑΜΕ και στην οθονη που θα σου ανοιξει να πληκτρολογησεις το ονομα του παιχνιδιου που θες π.χ. Galaga.

Αν θες παραθυρα και ωραιο γραφικο περιβαλλον κατεβασε το MAMEUI (παραλλαγη του ΜΑΜΕ, απο εδω):

http://www.mameui.info/

Ομως θα πρεπεις να κατεβασεις ξεχωριστα τα εικονακια, εικονες των παιχνιδιων κ.λ.π. απο το ιδιο site.

Snapshot Pack Part 1, Part 2, Part 3, Update Pack

Icons Pack
k30taas
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 29 Οκτ 2015 21:35

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από k30taas »

GeoMan έγραψε:Αυτο που σου εστειλα ειναι το βασικο ΜΑΜΕ (χωρις παραθυρα, κ.λ.π.). Μπορεις να το κανεις unzip σε ενα ντοσιε, να βαλεις το Galaga στο ντοσιε ROMS, να τρεξεις το ΜΑΜΕ και στην οθονη που θα σου ανοιξει να πληκτρολογησεις το ονομα του παιχνιδιου που θες π.χ. Galaga.

Αν θες παραθυρα και ωραιο γραφικο περιβαλλον κατεβασε το MAMEUI (παραλλαγη του ΜΑΜΕ, απο εδω):

http://www.mameui.info/

Ομως θα πρεπεις να κατεβασεις ξεχωριστα τα εικονακια, εικονες των παιχνιδιων κ.λ.π. απο το ιδιο site.

Snapshot Pack Part 1, Part 2, Part 3, Update Pack

Icons Pack
οκ αλλα δεν μου απαντας γιατι δεν παιζει.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από GeoMan »

Σε μενα παιζει μια χαρα. Κατι κανεις λαθος. Εκανες ακριβως οτι σου εγραψα στο προηγουμενο post? Σου βγαζει καποιο μηνυμα?
k30taas
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 29 Οκτ 2015 21:35

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από k30taas »

GeoMan έγραψε:Σε μενα παιζει μια χαρα. Κατι κανεις λαθος. Εκανες ακριβως οτι σου εγραψα στο προηγουμενο post? Σου βγαζει καποιο μηνυμα?
όπως σε όλα τα mame που εχω δοκιμασει το ιδιο και αυτό, κατι λεει για γραφικα δεν ξερω not found κλπ. Δεν μου λες κατεβασα αυτα τα Snapshot Pack Part 1 κλπ ,τι αρχεια είναι αυτά πως ανοιγουν? αν και τελικα βλεπω πως και ελληνικη εκδοση 0.110 μια χαρα είναι καμια διαφορα λες και τα θελουμε όλα τα παιχνίδια!!!
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Υποθέτω ότι...

Δημοσίευση από Ace »

...γνωρίζεις πως το galaga.zip, που ανέβασε ο GeoMan, πρέπει να το βάλεις όπως είναι zipαρισμένο στον υποφάκελο roms, που βρίσκεται στον φάκελο του MAME που επίσης σου έδωσε ο GeoMan;

Τα Snapshot Packs είναι συμπιεσμένα αρχεία που περιέχουν τις εικόνες που βλέπεις δίπλα σε κάθε παιχνίδι στο MAME, για να καταλαβαίνεις εύκολα ποιο είναι τι. Αφού κατεβάσεις, καταρχήν, ΟΛΑ τα parts, 1, 2, 3 κλπ και κατόπιν τα ανοίξεις με 7zip, WinZIP ή WinRAR, που φαντάζομαι όλο και κάποιο από αυτά, θα έχεις εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου, παίρνεις τα αρχεία εικόνας png που περιέχουν και τα βάζεις χύμα στον υποφάκελο snap, που βρίσκεται μέσα στον φάκελο του MAME.
k30taas
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 29 Οκτ 2015 21:35

Re: Υποθέτω ότι...

Δημοσίευση από k30taas »

Ace έγραψε:...γνωρίζεις πως το galaga.zip, που ανέβασε ο GeoMan, πρέπει να το βάλεις όπως είναι zipαρισμένο στον υποφάκελο roms, που βρίσκεται στον φάκελο του MAME που επίσης σου έδωσε ο GeoMan;

Τα Snapshot Packs είναι συμπιεσμένα αρχεία που περιέχουν τις εικόνες που βλέπεις δίπλα σε κάθε παιχνίδι στο MAME, για να καταλαβαίνεις εύκολα ποιο είναι τι. Αφού κατεβάσεις, καταρχήν, ΟΛΑ τα parts, 1, 2, 3 κλπ και κατόπιν τα ανοίξεις με 7zip, WinZIP ή WinRAR, που φαντάζομαι όλο και κάποιο από αυτά, θα έχεις εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου, παίρνεις τα αρχεία εικόνας png που περιέχουν και τα βάζεις χύμα στον υποφάκελο snap, που βρίσκεται μέσα στον φάκελο του MAME.
τα γνωρίζω όλα αυτά φιλε μου δεν είμαι τελειος ασχετος, ετσι ακριβως το εκανα αλλα δεν δουλευει, οσο αναφορα τα Snapshot Packs ειχα κατεβασει τα δυο και δεν ηταν αρχεια rar για να ανοιξουν με το WinRAR γι αυτό ρωτησα. τελος παντων δεν με αφορουν πλεον αυτά είμαι ικανοποιημένος με το mame που εχω απλος θελω να βρω το πρόβλημα του galaga μονο όλα τα αλλα που θελω παιζουν μια χαρα. Πληροφοριακα φιλε μου είμαι 48 ετων και όταν ημουν 12 ειχα το spectrum 48k και από εκει και περα τα ειχα περασει σχεδόν όλα!!!!
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από GeoMan »

Αν θες να κρατησεις το ΜΑΜΕ 0.110 τοτε προφανως θα πρεπει να βρεις το Galaga rom που να παιζει σε αυτη την εκδοση. Δυστυχως δεν ξερω καποιο site που να κραταει τα roms για παλιοτερες εκδοσεις του ΜΑΜΕ. Ολα εχουν τα roms για την τελευταια εκδοση - τωρα ειναι η 0.167.
Απάντηση