GALAGA PROBLEM

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

k30taas
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 29 Οκτ 2015 21:35

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από k30taas »

GeoMan έγραψε:Αν θες να κρατησεις το ΜΑΜΕ 0.110 τοτε προφανως θα πρεπει να βρεις το Galaga rom που να παιζει σε αυτη την εκδοση. Δυστυχως δεν ξερω καποιο site που να κραταει τα roms για παλιοτερες εκδοσεις του ΜΑΜΕ. Ολα εχουν τα roms για την τελευταια εκδοση - τωρα ειναι η 0.167.
οκ αλλα λεω και παλι πως εβαλα την 0.167 και το αντιστοιχο galaga που εβαλε ο φιλος ποιο πανω και παλι δεν παιζει!!! από την αρχη ανοιξα την συζητηση για αυτό το θεμα, φτασαμε εδώ να λεμε τα διαφορα αλλα δεν με βοηθατε!!!
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από GeoMan »

Πρεπει να μου πεις ακριβως το μηνυμα που σου βγαζει.
k30taas
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 29 Οκτ 2015 21:35

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από k30taas »

GeoMan έγραψε:Πρεπει να μου πεις ακριβως το μηνυμα που σου βγαζει.
τωρα εχω μονο την 0.110 δεν βγαζει τιποτα απλως μολις το παταω για να παιζει κατι παει να ανοιξει γραφει φορτωση για κλασματα του δευτερολεπτου και ξαναγυρνάει εκει που ηταν, επισης κατω δεξια λεει πως λειτουργει Η εξομοιωση γραφικων δεν είναι 100% σωστη. επισης όταν ειχα βαλει την 0.167 (τωρα την εσβησα) ανοιγε ένα παραθυρο με πολλα not found το ένα not found το άλλο. Μηπως χρειαζεται κατι άλλο να κατεβασω εκτος από την roms και αν ναι ποιο είναι αυτό?
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Περίμενε λίγο...

Δημοσίευση από Ace »

...δοκιμάζω τα αρχεία του GeoMan και επανέρχομαι αμέσως.
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε k30taas και...

Δημοσίευση από Ace »

...χίλια sorry for the inconvenience, που λένε και οι φίλοι μας οι Άγγλοι! Χρειάζεσαι δύο επιπλέον αρχεία πλην του galaga.zip, το namco51.zip και το namco54.zip. Ρίχτα στον φάκελο roms του ΜΑΜΕ, όπως είναι zipαρισμένα. Ομιλώ φυσικά πάντα για τον τελευταίο MAME 0.167, όπως σου τον έδωσε ο GeoMan. Δεν σε εμποδίζει τίποτα πάντως να ελέγξεις, αν τα παραπάνω αρχεία είναι αυτά που λείπουν στην 0.110 έκδοση, που έχεις ήδη.

Τα ανέβασα για ευκολία αμφότερα, στο παρόν post.

Have fun!
Συνημμένα
namco54.zip
(570 Ψηφιολέξεις) Μεταφορτώθηκε 93 φορές
namco51.zip
(694 Ψηφιολέξεις) Μεταφορτώθηκε 95 φορές
k30taas
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 29 Οκτ 2015 21:35

Re: Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε k30taas και...

Δημοσίευση από k30taas »

Ace έγραψε:...χίλια sorry for the inconvenience, που λένε και οι φίλοι μας οι Άγγλοι! Χρειάζεσαι δύο επιπλέον αρχεία πλην του galaga.zip, το namco51.zip και το namco54.zip. Ρίχτα στον φάκελο roms του ΜΑΜΕ, όπως είναι zipαρισμένα. Ομιλώ φυσικά πάντα για τον τελευταίο MAME 0.167, όπως σου τον έδωσε ο GeoMan. Δεν σε εμποδίζει τίποτα πάντως να ελέγξεις, αν τα παραπάνω αρχεία είναι αυτά που λείπουν στην 0.110 έκδοση, που έχεις ήδη.

Τα ανέβασα για ευκολία αμφότερα, στο παρόν post.

Have fun!
Φιλε μου ευχαριστω για το ενδιαφερον και τον κοπο σου αλλα θα τρελαθώ, τα εβαλα και παλι λεει πως η εξομοιωση των γραφικων δεν είναι 100% σωστη, και επειδή ειχα την περιεργια ξανακατεβασα την 0.167 και το galaga εβαλα και τα δυο αρχεια που μου ειπες και παλι αυτή η εκδοση μου βγαζει το ιδιο. κατι άλλο παιζει!!! Mα γαμω την πο@τ@ν@ μου όλα τα αλλα τα παιζει κανονικα πανω από 1500 παιχνίδια και να σκεφτεις πως εγω δεν θελω πανω από 20 μαζι και το galaga :(
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Ok, τώρα κατάλαβα...

Δημοσίευση από Ace »

...αυτό το μήνυμα σχετικά με την εξομοίωση των γραφικών στο Galaga, είναι μεν του MAME, αλλά κανένας τελικός χρήστης, ούτε εσύ ούτε εγώ, μπορεί να κάνει κάτι για να το διορθώσει, καθώς αυτό είναι δουλειά των devs! Αλλά υπάρχει λύση...

Εξηγούμαι αμέσως: Πολλά παιχνίδια στο MAME είναι μεν απολύτως playable, αλλά με κάποια μικροπροβλήματα -ή και χοντροπροβλήματα καμιά φορά- στα γραφικά, οπότε και εμφανίζουν ένα disclaimer, με το οποίο σε ενημερώνουν για το πρόβλημα. Στο Galaga λοιπόν, το πρόβλημα το έχουν με κάποια αστεράκια στο starfield του background, νομίζω, που είναι σε λάθος θέση ή δεν σκρολάρουν σωστά ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Τρίχες δηλαδή...

TLDR: Εκεί που σου λέει για την εξομοίωση γραφικών, ότι δεν είναι 100% σωστή, εσύ ατάραχος, πάτα τα πλήκτρα O και K με τη σειρά -από το OK διάβασα και συμφωνώ- ή εναλλακτικά κούνα το joystick ή τα βελάκια αριστερά δεξιά και ΠΕΣΕ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ και με τον παλιό και με τον καινούριο MAME.

Happy gaming!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ace την 01 Νοέμ 2015 22:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
k30taas
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 29 Οκτ 2015 21:35

Re: Ok, τώρα κατάλαβα...

Δημοσίευση από k30taas »

Ace έγραψε:...αυτό το μήνυμα σχετικά με την εξομοίωση των γραφικών στο Galaga, είναι μεν του MAME, αλλά κανένας τελικός χρήστης, ούτε εσύ ούτε εγώ, μπορεί να κάνει κάτι για να το διορθώσει, καθώς αυτό είναι δουλειά των devs! Αλλά υπάρχει λύση...

Εξηγούμαι αμέσως: Πολλά παιχνίδια στο MAME είναι μεν απολύτως playable, αλλά με κάποια μικροπροβλήματα -ή και χοντροπροβλήματα καμιά φορά- στα γραφικά, οπότε και εμφανίζουν ένα disclaimer, με το οποίο σε ενημερώνουν για το πρόβλημα. Στο Galaga λοιπόν, το πρόβλημα το έχουν με κάποια αστεράκια στο starfield του background, νομίζω, που είναι σε λάθος θέση ή δεν σκρολάρουν σωστά ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Τρίχες δηλαδή...

TLDR: Πάτα τα πλήκτρα O και K με τη σειρά -από το OK διάβασα και συμφωνώ- ή εναλλακτικά το joystick ή τα βελάκια αριστερά δεξιά και ΠΑΙΞΕ και με τον παλιό και με τον καινούριο MAME.

Happy gaming!
Φιλε μου γιατι δεν μου το ελεγες από την αρχη? μολις βγαζει το μηνυμα πατησα το Ο Κ και αμεσως μπηκε στο παιχνιδι και στα δυο mame. Χιλια ευχαριστω Νασε καλα!!!! ας τελειωσει εδώ το συγκεκριμενο θεμα, και παλι ευχαριστω!!!!
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Εμ, δεν σου το έλεγα από την αρχή...

Δημοσίευση από Ace »

...γιατί είπαμε, ότι η περιγραφή που έδωσες «βγάζει λάθος κάτι για τα γραφικά» δεν βοηθούσε και πολύ.
k30taas έγραψε: Φιλε μου γιατι δεν μου το ελεγες από την αρχη? μολις βγαζει το μηνυμα πατησα το Ο Κ και αμεσως μπηκε στο παιχνιδι και στα δυο mame
Anyway, τέλος καλό όλα καλά, να 'σαι καλά και συ, να το φχαριστηθείς!
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Ok, τώρα κατάλαβα...

Δημοσίευση από GeoMan »

k30taas έγραψε:Φιλε μου γιατι δεν μου το ελεγες από την αρχη? μολις βγαζει το μηνυμα πατησα το Ο Κ και αμεσως μπηκε στο παιχνιδι και στα δυο mame.
Αν μας ειχες γραψει απο την αρχη το μηνυμα που σου βγαζει θα το ειχαμε λυσει εδω και μια σελιδα... :wink:
k30taas
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 29 Οκτ 2015 21:35

Re: Ok, τώρα κατάλαβα...

Δημοσίευση από k30taas »

GeoMan έγραψε:
k30taas έγραψε:Φιλε μου γιατι δεν μου το ελεγες από την αρχη? μολις βγαζει το μηνυμα πατησα το Ο Κ και αμεσως μπηκε στο παιχνιδι και στα δυο mame.
Αν μας ειχες γραψει απο την αρχη το μηνυμα που σου βγαζει θα το ειχαμε λυσει εδω και μια σελιδα... :wink:
Μα δεν το εβγαζε παντα συνηθως εσβηνε αμεσως, τωρα μονο μενει εκει, ισως να ελειπαν τα δυο αρχειακια που εβαλα πριν δεν ξερω, ασε που αυτό το βγαζει και σε αλλα πολλα παιχνίδια και με το ΟΚ παιζουν κανονικα, παντως και πριν παταγα τα βελακια δεξια αριστερα και κουναγα το χειριστηριο και δεν γινοταν τιποτα μονο με το OK τελικα ηθελε.Τελος παντων όλα καλα σας Ευχαριστω και παλι!!!!!!!!!!!!!! :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος k30taas την 01 Νοέμ 2015 23:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
k30taas
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 29 Οκτ 2015 21:35

Re: Εμ, δεν σου το έλεγα από την αρχή...

Δημοσίευση από k30taas »

Ace έγραψε:...γιατί είπαμε, ότι η περιγραφή που έδωσες «βγάζει λάθος κάτι για τα γραφικά» δεν βοηθούσε και πολύ.
k30taas έγραψε: Φιλε μου γιατι δεν μου το ελεγες από την αρχη? μολις βγαζει το μηνυμα πατησα το Ο Κ και αμεσως μπηκε στο παιχνιδι και στα δυο mame
Anyway, τέλος καλό όλα καλά, να 'σαι καλά και συ, να το φχαριστηθείς!
:D
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από dasonomos »

Εγω πριν λιγο καιρο ηθελα να ξαναπαιξω το Pole Position και δεν επαιζε με τιποτα πουθενα... Τελικα ειχε αλλαξει η rom, ελυσα το θεμα "χειροκινητα", δημιουργωντας τη rom με οδηγιες που βρηκα στο ιντερνετ :)
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από GeoMan »

dasonomos έγραψε:Εγω πριν λιγο καιρο ηθελα να ξαναπαιξω το Pole Position και δεν επαιζε με τιποτα πουθενα... Τελικα ειχε αλλαξει η rom, ελυσα το θεμα "χειροκινητα", δημιουργωντας τη rom με οδηγιες που βρηκα στο ιντερνετ :)
Για να λυσετε το προβλημα με τα ROMs μια για παντα, καντε ενα account στο http://www.pleasuredome.org.uk/index.php

Καθε μηνα ανεβαζουν torrent με τα νεα roms για την εκαστοτε εκδοση του ΜΑΜΕ και μαλιστα σε διαφορες μορφες (ολα τα roms, μονο τα τελευταια, merged, κ.λ.π.)
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: GALAGA PROBLEM

Δημοσίευση από dasonomos »

GeoMan έγραψε:
Για να λυσετε το προβλημα με τα ROMs μια για παντα, καντε ενα account στο http://www.pleasuredome.org.uk/index.php

Καθε μηνα ανεβαζουν torrent με τα νεα roms για την εκαστοτε εκδοση του ΜΑΜΕ και μαλιστα σε διαφορες μορφες (ολα τα roms, μονο τα τελευταια, merged, κ.λ.π.)

Το ακριβως προσφερει αυτο το σαιτ? Εχει ρομς που δεν εχουν αλλα?
Εκανα εγγραφη, μετα απο πολυπλοκες διαδικασιες...
Βαζω στην ευρεση διαφορες ρομς αλλα δε φερνει αποτελεσματα.
Απάντηση