Δυο πληκτρα σε ενα

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Δυο πληκτρα σε ενα

Δημοσίευση από dasonomos »

GeoMan έγραψε:Σημαινει οτι δεν βρηκε το "mame.exe".

Ή θα βαλεις το .ahk αρχειο στο ιδιο ντοσιε που εχεις το ΜΑΜΕ ή ακομα καλυτερα αντι σκετο mame.exe βαλε ολοκληρο το path. Αν π.χ. το mame.exe το εχεις στο D:/EMU/MAME, θα βαλεις:

Run,"D:/EMU/MAME/mame.exe"

Δε ξερω γιατι δε το βρηκε, υπαρχει κανονικα.

Τo .ahk οπως ειπα στο ντοσιε(folder) του mame το εβαλα.
Εκανα κι αυτο που λες με το πληρες path αλλα παλι χωρις αποτελεσμα.

Εσυ φιλε το δοκιμασες και σου δουλευει?
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Δυο πληκτρα σε ενα

Δημοσίευση από GeoMan »

Σε μενα τρεχει. Εφτιαξα ενα TEST.ahk αρχειο στο desktop, εγραψα το παρακατω και το εκανα save:

Run,"D:/EMU/ARCADE/MAME/mame64.exe"

Οταν το κανω double-click μου τρεχει αυτοματα το ΜΑΜΕ. Δοκιμασε αυτο αρχικα με mame.exe αντι mamae64.exe που εχω εγω και τσεκαρε αν το path στο δικο σου mame.exe ειναι σωστο. Αν σου βγαλει παλι το προηγουμενο λαθος, τοτε εχεις βαλει κατι λαθος στο path και δεν βρισκει το mame.exe
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Δυο πληκτρα σε ενα

Δημοσίευση από dasonomos »

GeoMan έγραψε:Σε μενα τρεχει. Εφτιαξα ενα TEST.ahk αρχειο στο desktop, εγραψα το παρακατω και το εκανα save:

Run,"D:/EMU/ARCADE/MAME/mame64.exe"
Aυτο μου ετρεξε κι εμενα, το ανοιξε το mame.

Oταν ομως εγραψα

Run,"C:/EMU/ARCADE/MAME/mame.exe" -keyboardprovider dinput puckman
WinWait, MAME: Puck
WinActivate
WinMove A,, 80, 40, 4

εκει δεν :?
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Δυο πληκτρα σε ενα

Δημοσίευση από GeoMan »

Το .ahk αρχειο που τρεχεις πρεπει να βρισκεται μεσα στο ντοσιε του ΜΑΜΕ, ωστε το ΜΑΜΕ να μπορει να διαβασει το mame.ini για να δει που βρισκονται τα roms του. Το mame.ini πρεπει κανονικα να το εχεις χυμα μεσα στο ντοσιε με το ΜΑΜΕ.

Αν θες να τρεξεις το .ahk αρχειο που εφτιαξες απο ενα ντοσιε με το ονομα π.χ. TestFolder που εχεις στο desktop, θα πρεπει να κανεις copy το .ahk αρχειο που εφτιαξες ΚΑΙ το mame.ini μεσα στο TestFolder

Εναλλακτικα μπορεις να αλλαξεις την πρωτη γραμμη σε:

Run,"C:/EMU/ARCADE/MAME/mame.exe" -keyboardprovider dinput -inipath "C:/EMU/ARCADE/MAME" puckman

(Μετα το -inipath βαζεις το path στο οποιο βρισκεται το mame.ini)
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Δυο πληκτρα σε ενα

Δημοσίευση από dasonomos »

To .ahk αρχειο το ειπαμε οτι βρισκεται μεσα στο ντοσιε(folder) του mame. Aς το τρεξω πρωτα κανονικα, και μετα τo τρεχω κι απο αλλο folder.

Μεχρι τωρα δεν μου ειχες πει οτι απαιτειται υπαρξη του mame.ini.
To δημιουργησα λοιπον, αλλαξα και τη γραμμη οπως μου ειπες, και παλι ομως χωρις αποτελεσμα.

Εσυ φιλε μπορεις να τρεξεις το mame με το παραθυρο του στο πλαϊ? Αν ναι, μπορω να δω εικονα(print screen)?
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Δυο πληκτρα σε ενα

Δημοσίευση από GeoMan »

dasonomos έγραψε:To .ahk αρχειο το ειπαμε οτι βρισκεται μεσα στο ντοσιε(folder) του mame. Aς το τρεξω πρωτα κανονικα, και μετα τo τρεχω κι απο αλλο folder.

Μεχρι τωρα δεν μου ειχες πει οτι απαιτειται υπαρξη του mame.ini.
To δημιουργησα λοιπον, αλλαξα και τη γραμμη οπως μου ειπες, και παλι ομως χωρις αποτελεσμα.

Εσυ φιλε μπορεις να τρεξεις το mame με το παραθυρο του στο πλαϊ? Αν ναι, μπορω να δω εικονα(print screen)?
Με αυτο το test.ahk μεσα στο ΜΑΜΕ ντοσιε, εχω αυτο:
Untitled-1.png
Untitled-1.png (192.61 KiB) Προβλήθηκε 1579 φορές
Run,"D:/EMU/ARCADE/MAME/mame64.exe" -keyboardprovider dinput puckman
WinWait, MAME: Puck
WinActivate
WinMove A,, 80, 40, 600, 800

Το mame.ini το φτιαχνει το ΜΑΜΕ οταν το τρεξεις πρωτη φορα: mame.exe -cc

Δες μηπως το δικο σου mame.ini βρισκεται μεσα στο ΙΝΙ ντοσιε, αντι χυμα μεσα στο ντοσιε του ΜΑΜΕ.
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Δυο πληκτρα σε ενα

Δημοσίευση από dasonomos »

(τo mame.ini γνωριζω πως γινεται, αφου σου ειπα οτι το δημιουργησα. Το mame.ini ειναι ενα αρχειακι, υπαρχει και σε δικο του ντοσιε?)

Περιεργο οτι σου δουλευει ενω εμενα οχι αν και κανω τις ιδιες κινησεις. Μηπως πρεπει να δοκιμασω σε μια εκδοση 64?
Ενα λινκ για να κατεβασω ενα mame με mame64.exe? Κατα προτιμηση αυτο που χρησιμοποιησες κι εσυ.


Κι αλλη μια ερωτηση εχω, πως γινεται να ορισουμε τα keys μια και καλη(tab-input(this Machine)] αντι να χρειαζεται να τα οριζουμε καθε φορα που τρεχουμε το mame?
Στις παλιοτερες εκδοσεις τα εβαζες μια φορα κι εμεναν, στις νεωτερες δε μενουν, σου βγαινουν καθε φορα τα defaults.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Δυο πληκτρα σε ενα

Δημοσίευση από GeoMan »

TAB - INPUT (General)

To TAB - INPUT (This Machine) ειναι μονο για το παιχνιδι που εχεις εκεινη την στιγμη φορτωμενο.

ΜΑΜΕ64: http://mamedev.org/release.html
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Δυο πληκτρα σε ενα

Δημοσίευση από dasonomos »

Σε καθε ποστ προσπαθω να ειμαι πολυ σαφης, αλλα παντα υπαρχει περιθωριο παρερμηνειας :)

Προφανως για το καθε φορα συγκεκριμενο παιχνιδι που εχω φορτωμενο μιλαω.

Πως γινεται να κανεις τη ρυθμιση των πληκτρων μια φορα και αυτη να μενει(στο συγκεκριμενο παιχνιδι)?
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Δυο πληκτρα σε ενα

Δημοσίευση από GeoMan »

dasonomos έγραψε:Σε καθε ποστ προσπαθω να ειμαι πολυ σαφης, αλλα παντα υπαρχει περιθωριο παρερμηνειας :)

Προφανως για το καθε φορα συγκεκριμενο παιχνιδι που εχω φορτωμενο μιλαω.

Πως γινεται να κανεις τη ρυθμιση των πληκτρων μια φορα και αυτη να μενει(στο συγκεκριμενο παιχνιδι)?
Κανεις την ρυθμιση και μενει, δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο. Εχω την εντυπωση οτι το ολο setup του ΜΑΜΕ σου εχει καποιο προβλημα, γι'αυτο και δεν σου σωζει τα πληκτρα στα παιχνιδια, ουτε βρισκει τα roms στο mame.ini με το Autohotkey. Μπορει καποια αρχεια που διαβαζει το ΜΑΜΕ να ειναι απο πολυ παλιες εκδοσεις γι'αυτο να σου δημιουργουν προβλημα.

Επειδη αρκετα πραγματα εχουν αλλαξει στο ΜΑΜΕ τελευταια με την ενσωματωση και του MESS, θα σου προτεινα να φτιαξεις ενα νεο ΜΑΜΕ ντοσιε (κρατα το παλιο για backup), κατεβασε το τελευταιο ΜΑΜΕ και στησε το εκει απο την αρχη.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Δυο πληκτρα σε ενα

Δημοσίευση από Maddog »

GeoMan έγραψε:Κανεις την ρυθμιση και μενει, δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο. Εχω την εντυπωση οτι το ολο setup του ΜΑΜΕ σου εχει καποιο προβλημα, γι'αυτο και δεν σου σωζει τα πληκτρα στα παιχνιδια, ουτε βρισκει τα roms στο mame.ini με το Autohotkey.
Κάποιες φορές αυτό μπορεί να συμβαίνει αν η εγκατάσταση είναι σε κάποιον φάκελο που έχει σχετικά "στενή" σχέση με το σύστημα (πχ My Documents, Program Files κλπ) ή σε εξωτερικό σκληρό δίσκο και έχει σχέση με τον τρόπο που διαχειρίζονται τα permissions του κάθε προγράμματος οι εκδόσεις των Windows από Vista και μετά. Συγκεκριμένα μπορεί το εκάστοτε .exe να έχει full read permissions (=τρέχει ομαλά) αλλά όχι full write permissions (=δεν αποθηκεύεται καμμία αλλαγή σε αρχεία) εκτός αν τρέχεις το πρόγραμμα σαν administrator. Εμένα σε κάποια φάση μου είχε σπάσει τα νεύρα το ClrMAME Pro σε εξωτερικό δίσκο και πήρε λίγη ώρα μέχρι να καταλάβω που ήταν το πρόβλημα. Και έχω ακούσει αρκετές ιστορίες από άλλους με προβλήματα σε installations στο Program Files από διάφορα προγράμματα. Το λειτουργικό καλώς ή κακώς δεν θα "γκρινιάξει" από μόνο του αν αυτό είναι το πρόβλημα, προφανώς υποθέτει ότι ο χρήστης ξέρει από permissions. Που όλοι μας έχουμε μεσάνυχτα γιατί παλιότερα δεν υπήρχε κάτι ανάλογο.

Δύο τρόποι υπάρχουν να εξακριβωθεί αν αυτός είναι ο λόγος.
1) Εγκατάσταση σε ασφαλές σημείο. Πχ C:\MAME\ (εγώ το θεωρώ προτιμότερο, eliminates all permission related problems)
2) Τρέξιμο του προγράμματος με administrator privileges κάθε φορά. (δεξί κλικ, Run as administrator)

Δεν λέω ότι φταίει οπωσδήποτε αυτό για το δεδομένο πρόβλημα που συζητάτε, αλλά keep it in mind.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Δυο πληκτρα σε ενα

Δημοσίευση από GeoMan »

Φυσικα και αποφευγετε να κανετε install σε protected folders οπως το Program Files για να μην εχετε προβληματα με permissions, αλλα απο προηγουμενο post του dasonomos φαινεται οτι το ΜΑΜΕ του δεν ειναι σε protected folder:

από dasonomos » Τετ. Ιαν. 25, 2017 6:30 pm

C:/EMU/ARCADE/MAME/mame.exe
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Δυο πληκτρα σε ενα

Δημοσίευση από Maddog »

I stand corrected, κάπου στην αρχή της σελίδας είδα ένα D:/EMU/... και δεν κοίταξα λεπτομερώς παρακάτω... :oops:
Συμφωνώ, το path C:/EMU/ARCADE/MAME/mame.exe δεν πρέπει να έχει κανένα απολύτως πρόβλημα με permissions, εκτός αν κάποιος πείραξε τα default.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Δυο πληκτρα σε ενα

Δημοσίευση από dasonomos »

GeoMan έγραψε: Κανεις την ρυθμιση και μενει, δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο. Εχω την εντυπωση οτι το ολο setup του ΜΑΜΕ σου εχει καποιο προβλημα, γι'αυτο και δεν σου σωζει τα πληκτρα στα παιχνιδια, ουτε βρισκει τα roms στο mame.ini με το Autohotkey. Μπορει καποια αρχεια που διαβαζει το ΜΑΜΕ να ειναι απο πολυ παλιες εκδοσεις γι'αυτο να σου δημιουργουν προβλημα.

Επειδη αρκετα πραγματα εχουν αλλαξει στο ΜΑΜΕ τελευταια με την ενσωματωση και του MESS, θα σου προτεινα να φτιαξεις ενα νεο ΜΑΜΕ ντοσιε (κρατα το παλιο για backup), κατεβασε το τελευταιο ΜΑΜΕ και στησε το εκει απο την αρχη.
Φιλε μου εγω χρησιμοποιω μονο wolfmame, και μαλιστα δεκαδες εκδοσεις του.
Τσεκαρισα το mame0183 με το mame64.exe που μου εβαλες και πραγματι, δεν αλλαζει η ρυθμιση των πληκτρων.
Δυστυχως ομως στις νεωτερες εκδοσεις του wolfmame αλλαζει. Πρεπει καθε φορα να μπαινω μεσω tab και να βαζω τα keys της επιλογης μου.

Για το αλλο θεμα του πλαϊνου παραθυρου δε δοκιμασα ακομα, ελπιζω κι εκει το προβλημα να μην ειναι το wolfmame.
To mame.ini στα νορμαλ mame υπαρχει by default? γιατι στα wolf δεν υπαρχει, πρεπει να το δημιουργησεις με το -cc.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Δυο πληκτρα σε ενα

Δημοσίευση από GeoMan »

Δεν μπορω να σε βοηθησω με το Wolfmame γιατι δεν ξερω τι αλλαγες εχει απο το κανονικο.
Απάντηση