Σχετικα με το παιχνιδι Laser quiz

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Σχετικα με το παιχνιδι Laser quiz

Δημοσίευση από dasonomos »

nikos έγραψε:Οχι ειναι το ιδιο,οπως το ειδα και στο WINUAE που το ετρεξα και ειδα την εικονα σωστα (ασχετα αν δεν βρηκα τον τροπο να ριξω κερμα να παιξω λιγο εστω και ετσι)
Απλα εχει ερθει και εδω μεταφρασμενο!
Αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι πως αν ενα παιχνιδι μεταφραστει ή εχει οποιαδηποτε διαφορά, τοτε ειναι αλλο παιχνιδι. Εχει αλλη ονομασια και αλλη ρομ. Ειναι παρα πολλα τα παιχνιδια που εχουν μεταφραστει σε αλλες γλωσσες, και η καθε μια εχει τη δικη της ρομ :)

nikos έγραψε: Δες το και στο youtube

https://www.youtube.com/watch?v=xIeoYbJgGd4
Στα ιταλικα δεν ειναι κι αυτο?
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Σχετικα με το παιχνιδι Laser quiz

Δημοσίευση από nikos »

Nαι!
Αλλα δεν εχω θεμα,αν ειναι "αλλο" παιχνιδι,με την εννοια που το λες!
Απλα σαν αναμνηση να το παλεψω!
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Σχετικα με το παιχνιδι Laser quiz

Δημοσίευση από dukepapas »

Maddog έγραψε:Υπήρχε Ελληνικό...το οποίο δυστυχώς αν και προσπάθησα αρκετά ο ιδιοκτήτης του δεν προχώρησε την διαδικασία για να γίνει dump. :(
Περισσότερα εδώ: https://www.retromaniax.gr/vb/forum/gam ... E%B4%CE%B9
Καλα αυτοι εκει μεσα φοβούνται και την σκια τους για πνευματικά δικαιώματα μετα απο 30 χρονια ελεος!!! ασε που υπαρχει μια χουντική συμπεριφορά στους χρήστες με το αποφασίζομε και διατάσσομε....... αλλα το θέμα μας ειναι αλλο.

Δεν μπορω να καταλάβω γιατι δεν το έκανε ενα iso και να το ανεβάσει στο emuleparadise εφοσον πεζει και να μας πει το τρόπο να το τρεξουμε εφόσον υπάρχει τροπος να τρέξει εκτός mame;
:?
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Σχετικα με το παιχνιδι Laser quiz

Δημοσίευση από Maddog »

dukepapas έγραψε:Καλα αυτοι εκει μεσα φοβούνται και την σκια τους για πνευματικά δικαιώματα μετα απο 30 χρονια ελεος!!! ασε που υπαρχει μια χουντική συμπεριφορά στους χρήστες με το αποφασίζομε και διατάσσομε....... αλλα το θέμα μας ειναι αλλο.

Δεν μπορω να καταλάβω γιατι δεν το έκανε ενα iso και να το ανεβάσει στο emuleparadise εφοσον πεζει και να μας πει το τρόπο να το τρεξουμε εφόσον υπάρχει τροπος να τρέξει εκτός mame;
:?
Δεν επιθυμώ σχολιασμό των πολιτικών άλλου site. Σε κάθε ξένο σπίτι που επισκέπτεσαι, ακολουθείς τους κανόνες του ιδιοκτήτη. Αν σου πει να βγάλεις τα παπούτσια σου για να μπεις, θα το κάνεις ή θα φύγεις από το σπίτι. Για εμένα το ίδιο ακριβώς είναι και το κάθε site. Follow the rules or leave.

Τώρα για το dump, δυστυχώς χάθηκε η ευκαιρία. Οι περισσότεροι άνθρωποι στον κόσμο βαριούνται ή δεν καταλαβαίνουν καν την σημασία του digital preservation. Και από τις δικές μου εμπειρίες, οι Έλληνες είμαστε από τους χειρότερους σε αυτό τον τομέα. Τέλος πάντων, μπορεί κάποια στιγμή να το πετύχουμε ξανά...
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Σχετικα με το παιχνιδι Laser quiz

Δημοσίευση από nikos »

Σωστο για τα αλλα σαιτ...
Προβλημα τους..
Τωρα για την εξομειωση του εχω νεα,αλλα δυστυχως δυσαρεστα!
Παιζει WINUAE ,με σωστα γραφικα και ηχο,αλλα μπλοκαρει το χειριστηριο ακομα και πληκτρολογιο ποντικι!
Θελει πατσαρισμα,οπως καθε παιχνιδι cubo-32 που παιζει σε amiga-32!
Εδω η κουβεντα που εκανα,αν και ισως πρεπει να μπει στο αντιστοιχο θεμα,αλλα μιας και μιλαμε για το συγκεκριμενο παιχνιδι...
Πατσαραν 2,αυτο ΘΑ το αναλαβει ο ηδη απασχολημενος σε αλλα προτεκτ Galahad!
Μου ειπαν οτι ειναι αδυνατο να το κανω μονος μου,μιας και θελει γνωσεις!
Καλα εγω δεν εχω,και μενει πλεον ελπιδα,η να το πιασει ο τυπος αυτος,η να στρωσουν τα γραφικα στα ΜΑΜΕ!
Κριμα παντως να ειναι οκ το 2 και οχι το 1!
http://eab.abime.net/showthread.php?p=1 ... ost1168635
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Σχετικα με το παιχνιδι Laser quiz

Δημοσίευση από dukepapas »

Όλοι επειδή νομίζουν πως εχουν ενα σαιτ και πληρώνουν διαλέγουν κατα το δοκούν τους χρήστες αναλόγως τις ανάγκες τους εκμεταλλεύονται τις περιστάσεις και τις καταστάσεις μονο και μονο για την προβολή τους.Αλλα δεν μπορουν να καταλάβουν οτι η προβολη χωρις χρήστες με ενδιαφέρον μοιραία σε βαθος χρονου επερχαιτε το τελος λόγο έλλειψης ενδιαφέροντος........

Στο θεμα μας τωρα .... ο συγκεκριμένος χρήστης maddog τι εκανε το εμελισε; η δεν ξερει τον τροπο για να το κάνει iso αφου του έστειλες οδηγίες;πεστου αν ειναι να μπει εδω και να ανοίξει νεο θεμα.
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Σχετικα με το παιχνιδι Laser quiz

Δημοσίευση από Nemo »

dukepapas έγραψε:Όλοι επειδή νομίζουν πως εχουν ενα σαιτ και πληρώνουν...............

Η ενεργή συμμετοχή σε όλα τα forums
- είναι προαιρετική
-και προ*υποθέτει (*εκ των προτέρων) την αποδοχή των κανόνων λειτουργείας τους
επομένως από την στιγμή που επιλέγεις να γίνεις ενεργό μέλος
είναι θεμιτό να τους κριτικάρεις ,αν εφαρμόζουν τους ΔΕΔΟΜΕΝΟΥΣ κανόνες προς όλους και στον ίδιο βαθμό.

Αν δεν σε βρίσκουν οι σύμφωνο οι κανόνες απλά δεν συμμετέχεις,

και από κεί και πέρα

ή απλά τους προσπερνάς και βρίσκεις κάποιο άλλο site/phorum που να ταιριάζει στις απαιτήσεις σου.


ή αν έχεις τα "πνευμόνια"

για να μην
Maddog έγραψε: Και από τις δικές μου εμπειρίες, οι Έλληνες είμαστε από τους χειρότερους σε αυτό τον τομέα.
μας κατηγορούν -ενδεχομένως δικαιολογημένα- πέρα από το θέμα του dumping-
και για στείρα -αφ υψηλού κριτική στα λόγια του τύπου - Δεν το κάνουν αυτοί καλά =>( εγώ θα το έκανα πολύ καλύτερα)

στήνεις ένα δικό σου site/phorum με τα δικά σου resources (χρόνο,χρήμα ....) και τις ανάλογες προσωπικές ευθύνες που απορρέουν , βάλε τους δικούς "καλύτερους" κανόνες λειτουργείας και φιλοξένησε το περιεχόμενο,που θεωρείς θεμιτό/επιθυμητό και αφού το παραπάνω ανταποκριθεί στις προδιαγραφές/προσδοκίες που θέτεις και αποδειχθεί λειτουργικό σε εύλογο χρόνο ,
και τότε
αφού θα το έχεις κάνει έμπρακτα καλύτερα
μπορείς από θέση ισχύος να τους κριτίκαρεις
και για τους ΠΟΙΟΥΣ κανόνες θέτουν και εν γένει για το σύνολο του τρόπου λειτουργείας του.


Όσο
dukepapas έγραψε: Στο θεμα μας τωρα .... ο συγκεκριμένος χρήστης maddog τι εκανε το εμελισε;
για τον .... :roll: συγκεκριμμένο χρήστη :roll:

.... δεν θα αμελήσει :twisted:
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Σχετικα με το παιχνιδι Laser quiz

Δημοσίευση από dukepapas »

Καλά αμα ηταν για ολους και προς ολους τους χρηστες δεν θα ελεγα κατι αλλα μην επεκταθώ επειδή δεν εχει νοημα το τι λεω το καταλαβαίνουν αυτοί πολυ καλά.

Τωρα οσο αφορά τα dumping-roms κτλ. δεν ξερω επακριβώς ολα τα δικαιωματα μετα απο 20 και 30 χρονια αλλα ξερω οτι ολοι τα εχουνε ολοι τα θελουνε και απλα κριβομαστε πισω απο τα δάχτυλο μας γιατι ολοι οι εξωμιωτες πανω σε ρομς δουλεύουνε γιατι σαν απλα προγράμματα θα ηταν αχρηστα στο να στηθεί ενα σαιτ και να μιλάμε ολοι για αυτο.
Οπότε εμένα μου δημιουργείται μια απορία ολα αυτα τα σαιτ που εχουν τα ρομς πως δεν εχουνε πεσει τόσα χρόνια για υποτιθέμενα δικαιώματα που σε λιγο θα κοντεύουν μισο αιώνα?
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Σχετικα με το παιχνιδι Laser quiz

Δημοσίευση από nikos »

Nομιζω οτι ο Maddog οπως εγραψε,αλλα και οπως διαβασα δεν το αμελησε καθολου,εκανε προσπαθεια αλλα γιοκ!
Ο τυπος που το ειχε, ειπε πολλα οτι θα το δωσει,αλλα δεν εκανε τιποτα!
Βεβαια ετσι ειχε γινει και με το Flash boy,και 3 χρονια μετα μπηκε στα ΜΑΜΕ,εκτος βεβαια αν το εδωσε αλλος,απο αυτον που ανεβασε το βιντεο στο youtube!
Και εγω παλεψα να πεισω τους Αγγλους να κανουν κατι ,αλλα ειπαν ειναι δυσκολο και δεν εχουν χρονο....
Αρα υπομονη οτι γινει μεσω ΜΑΜΕ,η αν αποφασισει κανενας Ιταλος να το πατσαρει για Αmiga...
Αυτο που ακομα δεν καταλαβαινω,ειναι πως φερεται ως working με τετοια τραγωδια γραφικα??
Γιατι αλλο το imperfect και αλλο αυτη η φρικη!

""WIP:

- 0.132u3: Mariusz Wojcieszek and Stephane Humbert fixed Laser Quiz Italy - Game now playable. Mariusz Wojcieszek fixed AGA display window start and stop, fixes startup screen and Laser Quiz Italy and Laser Quiz 2 Italy missing graphics.""
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Σχετικα με το παιχνιδι Laser quiz

Δημοσίευση από dukepapas »

Μα και εγω για αυτον που το εχει το ειπα οτι το αμελησε οχι τον maddog.
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Σχετικα με το παιχνιδι Laser quiz

Δημοσίευση από nikos »

XE! Oπως το διαβασα νομιζα οτι μπερδευτηκες ......
Δυστυχως απο οτι ειδα η κουβεντα εγινε το 2011 αρα........
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Σχετικα με το παιχνιδι Laser quiz

Δημοσίευση από Maddog »

Ακριβώς, πολύ παλιά ιστορία πλέον...αυτή η ευκαιρία θεωρώ ότι χάθηκε οριστικά. Ελπίζω να ξανασυναντήσουμε το CD.
Νίκο ή όποιος άλλος ενδιαφέρεται ίσως πρέπει να πέσουν ερωτήσεις σε επιχειρήσεις που έχουν ακόμα δραστηριότητα στον χώρο, μήπως κάποιος το έχει.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Σχετικα με το παιχνιδι Laser quiz

Δημοσίευση από dukepapas »

Maddog έγραψε:Ακριβώς, πολύ παλιά ιστορία πλέον...αυτή η ευκαιρία θεωρώ ότι χάθηκε οριστικά. Ελπίζω να ξανασυναντήσουμε το CD.
Νίκο ή όποιος άλλος ενδιαφέρεται ίσως πρέπει να πέσουν ερωτήσεις σε επιχειρήσεις που έχουν ακόμα δραστηριότητα στον χώρο, μήπως κάποιος το έχει.
Αυτος ρε mad τι ακριβως σου ειπε;
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Σχετικα με το παιχνιδι Laser quiz

Δημοσίευση από nikos »

H μονη που ξερω οτι το εχει,εκει το επαιζα,ηταν οι Αφοι Τσιμογιαννη ,αλλα αυτοι εκλεισαν νομιζω μαζι με τα ηλεκτρονικα το 2002!
Γερο χτυπημα βλεπεις!
Ειχαν ανοιξει ενα θηριο στην Πατησιων ,εκτος απο αυτα στην Ακαδημιας υπογειο-Κανιγγος 24 και αλλου,και μετα το μπαμ....
Κριμα!
Εγω αν βρω καποια στοιχεια να κανω οτι ερωτηση θες,αλλα αντε και μου πουνε το εχουμε,τι θα τους πω μετα?
Το Ιταλικο που να απευθυνθουμε να το στρωσουνε,αφου υπαρχει το τιμημενο,και ΜΑΜΕ και WINUAE?
Τοσο δυσκολο ειναι το πατσαρισμα που λεει ο Αγγλος,ενω εχουνε πατσαρει τα αλλα της CUBO?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikos την 02 Ιούλ 2017 13:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Σχετικα με το παιχνιδι Laser quiz

Δημοσίευση από nikos »

dukepapas έγραψε:
Maddog έγραψε:Ακριβώς, πολύ παλιά ιστορία πλέον...αυτή η ευκαιρία θεωρώ ότι χάθηκε οριστικά. Ελπίζω να ξανασυναντήσουμε το CD.
Νίκο ή όποιος άλλος ενδιαφέρεται ίσως πρέπει να πέσουν ερωτήσεις σε επιχειρήσεις που έχουν ακόμα δραστηριότητα στον χώρο, μήπως κάποιος το έχει.
Αυτος ρε mad τι ακριβως σου ειπε;
Oτι ναι θελω,του εστειλε ο mad οδηγιες,ειπε ευχαριστω και...αντιο!

Η δευτερη σελιδα εχει τον διαλογο mob/maddog και στο τελος ο τυπος Other_Reality λεει οτι λειτουργει στο WINUAE αλλα εκει επεσε ακυρο,λογω καποιας προστασιας που δεν βλεπει το joystick/keyboard κλπ...
Η φρικη λοιπον ειναι διπλη!
Αντε και το βρηκαμε,στα ΜΑΜΕ θα εχει σκ ...χρωματα,στο WINUAE δεν θα παιρνει κερματα!
Μονη μικρη περιπτωση,ειναι να μιλησουμε στον Other_Reality,μπας και μας πει πως παιζει στο WINUAE ,αν και αμφιβαλλω,θα το επαιζαν και οι Αγγλοι ,στην σελιδα που εδωσα πιο πανω και γνωριζουν τα κολπα μαλλον κλαυτερα!
Βεβαια ειναι κλειστες οι εγγραφες αφενος,και μετα απο 6 χρονια,το μελος μπορει να εχει αναστειλει δραστηριοτητα!

https://www.retromaniax.gr/vb/forum/gam ... E%B9/page2
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Απάντηση