προβλημα με το Gameinit DAT στο mame

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

προβλημα με το Gameinit DAT στο mame

Δημοσίευση από pepinos »

καλησπερα

προσπαθω να ενεργοποιησω το Gameinit DAT στο mame αλλα δεν μπορω να δω με τιποτα την ενδειξη χειρισμου των παιχνιδιων που αναφερει το dat

συγκεκριμενα εχω κανει τα εξης

το gameinit το εχω βαλει στο φακελο init

το gameinit dat το εχω αφησει απεξω στο κεντρικο φακελο του mame

εχω τσεκαρει ολες τις επιλογες του mame χωρις να εχω καταφερει να ενεργοποιησω την ενδειξη χειρισμου των παιχνιδιων του mame

μπορει καποιος να μου πει πως πρεπει να κανω σωστα την τοποθετηση των αρχειων ωστε να φαινεται η ενδειξη χειρισμων των παιχνιδιων?

ευχαριστω
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: προβλημα με το Gameinit DAT στο mame

Δημοσίευση από GeoMan »

Το Gameinit.dat το χρειαζεσαι ΜΟΝΟ για ορισμενα παιχνιδια που θελουν ειδικη διαδικασια την ΠΡΩΤΗ φορα που θα τα τρεξεις για να δημιουργησουν τα απαραιτητα αρχεια τους (π.χ. να σωσουν καποιες παραμετρους).

Μην περιμενεις να εμφανιζεται σε ολα τα παιχνιδια καθως τα περισσοτερα δεν θελουν καποιο ειδικο τροπο οταν τα τρεχεις πρωτη φορα.

Το Gameinit.dat το βαζεις μεσα στο dats ντοσιε που βρισκεται μεσα στο ντοσιε που εχεις το ΜΑΜΕ (αν δεν το εχεις το φτιαχνεις). Δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο.

Μπορεις να το ανοιξεις στο Notepad (ειναι text αρχειο) και να δεις ποια παιχνιδια περιλαμβανει.
mame64 2017-06-11 02-22-54-37.png
mame64 2017-06-11 02-22-54-37.png (259.56 KiB) Προβλήθηκε 3593 φορές
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Re: προβλημα με το Gameinit DAT στο mame

Δημοσίευση από pepinos »

εχω τους εξης φακελους

cfg
diff
gui
ini
nvram

χρησιμοποιω το arcade186_64bit

θα πρεπει να φτιαξω καινουργιο φακελο και να τον ονοματισω ως Gameinit DAT ?
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: προβλημα με το Gameinit DAT στο mame

Δημοσίευση από GeoMan »

Θα πρεπει να φτιαξεις νεο φακελο με το ονομα dats και μεσα εκει να βαλεις το Gameinit.dat
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Re: προβλημα με το Gameinit DAT στο mame

Δημοσίευση από pepinos »

λοιπον

εφτιαξα τον φακελο οπως μου ειπες dats τον ονομασα

εβαλα ενα τυχαιο παιχνιδι που αναφερει το dats το asterix asterixeaa

μπλε οθωνη δεν μου εβγαλε

απο τα ακολουθα τι πρεπει να ενεργοποιησω?

options-->interface settings

options-->directories

options-->default game options
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: προβλημα με το Gameinit DAT στο mame

Δημοσίευση από GeoMan »

Χρησιμοποιω το mame64.exe απο την εκδοση 0.186 αλλα πιστευω οτι και με το arcade64bit που εχεις εσυ το ιδιο θα δουλευει.

Απλα τρεχεις το arcade64bit. Λογικα θα σου βγαλει μια οθονη σαν την δικη μου που βλεπεις παραπανω. Στο Search γραψε Asterix για στο βρει και να το επιλεξει. Πατα το TAB μεχρι να σε παει πανω δεξια που λεει IMAGES και μετα πατα το δεξι βελακι στο πληκτρολογιο για να επιλεξεις το INFO. Μετα ξανα TAB και δεξι βελακι για να σου δειξει το gameinit.

Για να το κανεις πιο ευκολο, ανοιξε το mame.ini και βαλε:

ui_mouse 1

Ετσι θα μπορεις να χειριζεσαι ολες τις επιλογες με το ποντικι και δεν θα χρειαζεται να πατας TAB και δεξι βελακι για να σε παει στις υπολοιπες επιλογες.

Αν χρησιμοποιεις καποιο frontend η διαδικασια θα ειναι διαφορετικη, οποτε δοκιμασε αρχικα να τρεξεις το arcade64bit μονο του.
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Re: προβλημα με το Gameinit DAT στο mame

Δημοσίευση από pepinos »

στο συγκεκριμενο emulator δεν βγαζει καμοια εντολη image οπως αναφερεις παραπανω

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου

μπορειτε να διαγραψετε το post
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Απάντηση