Σχετικα με το sample του Borderline!

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Σχετικα με το sample του Borderline!

Δημοσίευση από nikos »

Παιδια δεν ξερω αν καποιος απο εσας εχει ασχοληθει ποτε ,με αυτο το παιχνιδι,ηταν ενα απο αυτα που ειχε θεμα στον ηχο!
ΦΤιχτηκε ενα sample,το οποιο για μενα,εχει σοβαρα θεματα!
Δηλαδη ο ηχος ειναι ενοχλητικος,οταν καταστρεφεις τους αντιπαλους,η οταν χανεις,κατι που δεν συμβαινει φυσικα στον εξομειωτη της sega,και δεν θυμαμαι να ηταν τοσο χαλια και στο αυθεντικο arcade!
Αν καποιος το εχει παιξει,τελευταια,μπορει να το επιβεβαιωσει?
Ουδεποτε ειχα τετοιο θεμα,με αλλο παιχνιδι!

ΥΓ Εν τω μεταξυ,ο τυπος που βοηθησε σε αυτο,μου ειπε οτι ειναι ...μια χαρα!
Υπαρχει κατι να βελτιωσω στο συγκεκριμενο στις ιδιοτητες?

Οτι και να πειραξα,στον ηχο,δεν ειδα βελτιωση!
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Re: Σχετικα με το sample του Borderline!

Δημοσίευση από Ace »

Well done nikos! Για όλους έχει σοβαρά θέματα αυτό το sample set! Δοκίμασα να παίξω με ένα media player το crashes.wav πχ και είδα ότι έχει πρόβλημα, άρα καμία ρύθμιση του MAME δεν πρόκειται να το διορθώσει αυτό. Το well done πάει στο ότι με ένα πρόχειρο ψάξιμο, διαπίστωσα ότι είσαι ο πρώτος που το επισήμανες, άρα μήπως να στείλουμε ένα bug report ώστε να ανέβει διορθωμένο ή να κάνουμε μια αναζήτηση για κάποιο ήδη καλύτερο set;
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Σχετικα με το sample του Borderline!

Δημοσίευση από nikos »

Φιλε μακαρι να γινει,αν εχεις προσβαση να το κανεις θα σου ειμαι υποχρεος!
Η πλακα ειναι ,οτι εδω...πηρα αυτη την απαντηση,και ο τυπος ειναι οχι απλα μεσα στα κολπα,αλλα μου ειπε οτι το βρισκει οκ!
Δυστυχως ειναι Ιταλικα,αλλα με google translation θα βγαλεις ακρη!

http://www.arcademania.eu/viewtopic.php?f=18&t=28808
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Re: Σχετικα με το sample του Borderline!

Δημοσίευση από Ace »

Αν και δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτα σίγουροι, αν δεν ακούσουμε το αυθεντικό arcade σε δράση -που δυστυχώς δεν το βρίσκω πουθενά στο youtube- σύμφωνα με τα δικά μου αυτιά, τα αρχεία crashes.wav και end_level.wav, έχουν σαφή παραμόρφωση και σύμφωνα με το Audacity σαφές clipping, ενώ όλα τα υπόλοιπα samples του set ακούγονται σωστά. Μια μικρή εξαίρεση δίνω στο engine_noise.wav που ενώ είναι σωστό, έχει αρκετά μεγάλη διάρκεια, με αποτέλεσμα να εξακολουθεί να παίζει και να επικαλύπτει σκηνές που δεν πρέπει, ας πούμε πάνω στην οθόνη της αλλαγής level.

Τα καλά νέα; Μέχρι να διορθωθεί όλο αυτό το ηχοκομφούζιο, που αν κρίνω της αντιμετώπισης που έτυχες στο arcademania, θα πάρει καιρό, χρησιμοποίησε εντωμεταξύ αυτό το set που σκάρωσα, με όλα τα παραπάνω διορθωμένα! Τον ήχο της έκρηξης τον δανείστηκα από το Vanguard και όλα τα υπόλοιπα είναι απλή ηχοκοπτοραπτική... :lol: Αν δεν είσαι purist, κατέβασέ το, παίξε, απόλαυσε το παιχνίδι χωρίς τα εκνευριστικά παράσιτα και με ευχαριστείς αργότερα! :)
Συνημμένα
brdrline.zip
(894.09 KiB) Μεταφορτώθηκε 127 φορές
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ace την 05 Νοέμ 2017 23:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Σχετικα με το sample του Borderline!

Δημοσίευση από nikos »

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Πολυ καλυτερα,πολυ καλο ολο το σκηνικο,μονο να διορθωνοταν η βαβουρα στο χασιμο,και θα ηταν τελειο!
Μπραβο παντως το εχεις!
Στειλτο να το δει ο Ιταλος,να καταλαβει τι λεμε!
Και μιλαμε στο πιτς φυτιλι!
Καλο παιδι,ευγενικος δεν λέω,αλλοι δεν θα μου απανταγαν καν,αλλα πρεπει να το λαβει!
Αντε και στο Digger,επισης Sega!
Αν και εδω δεν υπαρχει sample εστω για δειγμα!

Στελνω το fusion με το παιχνιδι,και οχι μονο,να δεις τον ηχο!
Πιο πειστικο το μπαμ του Vanguard!

https://mega.nz/#!kEpVhRyJ!Zff1eOK7BkU2 ... yWcopq6Xsg
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Re: Σχετικα με το sample του Borderline!

Δημοσίευση από Ace »

Παρακαλώ Νίκο. :)
Για τη βαβούρα στο χάσιμο -ζωής φαντάζομαι εννοείς- απλά άνοιξε το brdrline.zip και αφαίρεσε το engine_noise.wav. Θα χάσεις όμως το ηχητικό εφέ, κατά το countdown του fuel στο τέλος του level και τον ήχο του κινητήρα, από το δεύτερο level και ύστερα. Για κάτι παραπάνω, χρειάζεται παρέμβαση στον source code, που δυστυχώς, δεν το 'χω. :(
Με τον Ιταλό δεν νομίζω να βγάλουμε άκρη, άσε που θα φάμε και κράξιμο για το unpure του όλου εγχειρήματος! :lol:

ΥΓ: Το Borderline του SG1000 το είχα ήδη και πρόσεξα ότι έχει άλλο ήχο έκρηξης o enemy και άλλο ο player. Άραγε να ισχύει το ίδιο και στο arcade;
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Σχετικα με το sample του Borderline!

Δημοσίευση από nikos »

Μακαρι να θυμομουν με καποια σιγουρια!
Παντως δεν νομιζω εκεινες τις εποχες να ειχε μεγαλες διαφορες το παιχνιδι!
Οκ εσυ ξερεις τι ειναι σωστο,ισως απλα ενα bug report?
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Re: Σχετικα με το sample του Borderline!

Δημοσίευση από Ace »

Τώρα πρόσεξα ότι αυτός που σου απάντησε στο ιταλικό forum είναι ο f205v, που έχει συνεισφέρει στο dumping του Borderline! :oops: Δεν θα μπορούσες να πετύχεις τον καταλληλότερο άνθρωπο.

Λοιπόν μιας και τα κατέχεις τα ιταλικά και έχεις ήδη ανοίξει λογαριασμό εκεί, ρώτησέ τον συγκεκριμένα για δύο samples:
Το sample "crashes.wav" του φαίνεται σωστό; Μήπως έγινε corrupted κατά -λέω εγώ τώρα- το ζιπάρισμα, διότι αυτός ο ήχος μοιάζει περισσότερο με θόρυβο παρά με έκρηξη. Ακούγεται το ίδιο στο original PCB;
Το sample "end_level.wav" έχει ακριβώς τον ίδιο θόρυβο στο πρώτο δευτερόλεπτο, δηλαδή από το 00:00 έως περίπου το 00:01, ακούγεται ένα κρκ-κρκ-κρρρρκ. Αυτός ο θόρυβος είναι σωστός;

Εννοείται πως δεν θα αναφέρεις καθόλου το ανασκευασμένο sample που έκανε η αφεντιά μου! :?

Περιμένω νέα!
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Σχετικα με το sample του Borderline!

Δημοσίευση από nikos »

Ακριβως ειναι χωμενος πολυ μεσα στα πραγματα!
Μου ειπε και για αλλα 3 παιχνιδια,που θελουν sample,οτι τα δουλευουν ,αλλα πολθυ αργα,και να κανω υπομονη!
Πολυ ευχαριστως να το κανω,αλλα μην νομιζεις οτι ξερω Ιταλικα!
Λιγα πραγματα,απλα αμα δω κανα κουφο στο google translate,το αλλαζω,και βασικα του γραφω και το κειμενο αγγλικα!
Αποκλειεται να μην ξερει.απλα μου απανταει Ιταλικα,αφου υποτιθεται οτι ξερω εγω!!!!!
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Σχετικα με το sample του Borderline!

Δημοσίευση από nikos »

Και η απαντηση του!
""ciao Nikolaos,
sì, ti posso confermare che i suoni sono assolutamente corretti. Il suono "crash" viene generato come rumore bianco e quindi in effetti assomiglia poco ad una esplosione, ma è proprio così sulla scheda originale.

Per il suono "end_level" c'è il problema nella registrazione, che può essere attivato solo nel momento in cui distruggi l'ultimo impianto di energia del livello, e quindi il suono "crash" è SEMPRE sovrapposto al suono "end_level".""

http://www.citylan.it/wiki/index.php/Borderline

,
ναι, μπορώ να επιβεβαιώσω ότι οι ήχοι είναι απολύτως σωστοί. Ο ήχος "συντριβής" παράγεται ως λευκός θόρυβος και ως εκ τούτου δεν μοιάζει με έκρηξη, αλλά είναι ακριβώς όπως η αρχική κάρτα.

Για τον ήχο "end_level" υπάρχει πρόβλημα στην εγγραφή, η οποία μπορεί να ενεργοποιηθεί μόνο όταν καταστρέφετε την τελευταία μονάδα παραγωγής ενέργειας και, στη συνέχεια, ο ήχος "συντριβής" ΠΑΝΤΑ επικαλύπτεται στον ήχο "end_level".

Και Αγγλικα...

yes, I can confirm that the sounds are absolutely correct. The "crash" sound is generated as white noise and therefore it does not look like an explosion, but it's just like the original card.

For the "end_level" sound there is a problem in the recording, which can only be activated when you destroy the last level power plant, and then the "crash" sound is ALWAYS superimposed on the "end_level" sound.
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Απάντηση