Builds vs Updates

Οτι σχετικό με το www.mame.gr

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση

Builds vs Updates

Builds
3
50%
Updates
3
50%
 
Σύνολο ψήφων: 6

Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Builds vs Updates

Δημοσίευση από Scatman »

Kανονικά δεν είναι σωστή μία τέτοια σύγκριση αλλά... έχει ενδιαφέρον να δούμε τις τάσεις του φόρουμ για ένα emu θέμα.

Να διαχωρίσουμε τις 2 έννοιες.

Θα έχετε παρατηρήσει πως τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότεροι emus έχουν γίνει open-source με αποτέλεσμα να μπορεί ο καθένας να παραμετροποιήσει στοιχεία τους. Αυτό οδηγεί σε πολλές νεώτερες εκδόσεις ~περισσότερο από fans~ που σπάνια εώς ποτέ, υποστηρίζονται απ'τους devs των emus.

Η συγκεκριμένη επιλογή δίνει σχεδόν απεριόριστες πιθανότητς βελτίωσης aλλά και προβλήματα... αφού το Build ουσιαστικά είναι "μπάλωμα". Κλείνεις μία τρύπα και ανοίγει μία άλλη.

Αντίθετα, ένα official update καθυστερεί συνήθως περισσότερο αλλά... η ποιότητα βελτίωσης είναι πιο εμφανής αφού ~συνήθως πάλι~ έχει προηγηθεί Beta testing κ.ά .

Προσωπικά τάσσομαι υπέρ των builds μιας και κατά την άποψη μου έχουν βοηθήσει στη γρηγορότερη εξέλιξη των emus κι επιπλέον, δίνουν αυτή την αμεσότητα στον απλό user/fan να διορθώσει τα κακώς κείμενα, έστω και σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.

Eξάλου όλοι βλέπουμε τα χάλια των xbox emus που μέχρι πρόσφατα δεν ήταν Open source [/κακία mode]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Builds vs Updates

Δημοσίευση από Maddog »

Θα απαντήσω "γεροντίστικα". Δεδομένου ότι ο χρόνος μου είναι πλέον ελάχιστος, το "μπάχαλο" με τα builds δεν με ωφελεί σε τίποτε. Οπότε, τα επίσημα updates με καλύπτουν πλήρως, εδώ πολλές φορές δεν προφταίνω να ασχοληθώ ούτε με αυτά...
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Builds vs Updates

Δημοσίευση από Nemo »

Οσο κι αν καπoιοι θελουν να παριστανουν τους τεμεκ "u cant teach an old dog new tricks" , αυτα αλλου (*)
,απλα οι περιστασεις.... :P :P :P

Τωρα προσωπικα αν και δεν ασχολουμαι πλεον ,παντα με ιντριγκαρει η ιδεα καποιας unofficial special build κι αw μην την δοκιμασω , περισσοτερο απο ενα καινουριo update ...


(*)ο λυκος κι αν εγερασε....
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Builds vs Updates

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Για το ΜΑΜΕ τουλάχιστον που ασχολούμαι, επειδή επικρατεί λίγο πανικός με τα "μπαλώματα" στις roms κτλ, προτιμώ μια φορά να βάζω την τελική official έκδοση που το κάνω πάντα και ας μην ασχοληθώ ιδιαίτερα λόγω χρόνου.
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: Builds vs Updates

Δημοσίευση από ambu_dare »

Εμένα γράψτε με για ένα καλομαγειρεμένο και ολοκληρωμένο γευστικά update, γιατί τα πρόχειρα builds είναι δυσκολοχώνευτα, μου κάθονται στο στομάχι και μου δημιουργούν καούρες. :mrgreen:

Αν και να ομολογήσω ότι τον τελευταίο καιρό είμαι σε δίαιτα, δεν θυμάμαι καν από πότε έχω να κάνω ένα γερό φαγοπότι σε update του οποιουδήποτε emulator.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Builds vs Updates

Δημοσίευση από Maddog »

ambu_dare έγραψε:Αν και να ομολογήσω ότι τον τελευταίο καιρό είμαι σε δίαιτα, δεν θυμάμαι καν από πότε έχω να κάνω ένα γερό φαγοπότι σε update του οποιουδήποτε emulator.
Εσένα σε έφαγε το PS3 και το 360... :pacbad:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: Builds vs Updates

Δημοσίευση από ambu_dare »

Γιατί το λες αυτό; Μήπως επειδή το τελευταίο update που έκανα ήταν στο mame360; :lol:
Εικόνα
Απάντηση