CMS Joystick προβλημα

Οτι σχετικό με το www.mame.gr

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

CMS Joystick προβλημα

Δημοσίευση από GeoMan »

Καλημερα σε ολους. Εχω ενα προβλημα με ενα αρχαιο CMS joystick (4 button - Gameport). Το εχω συνδεσει με ενα Super Joy Box 7 gameport to usb adaptor. Ο adaptor δουλευει κανονικα με αλλα παλια joystick/flightstick.

Κανω το calibration/test των windows. Το joystick κινειται πανω και αριστερα κανονικα. Οταν ομως το κινησω κατω, πηγαινει παλι επανω και οταν το κινησω δεξια πηγαινει παλι αριστερα.

Δεν ξερω αν ειναι προβλημα συμβατοτητας joystick - adaptor ή αν το joystick εχει προβλημα. Τα switches δειχνουν να δουλευουν. Δυστυχως δεν εχω αλλο gameport απο καποια παλια καρτα ηχου για να το δοκιμασω.

Εχει αντιμετωπισει κανεις σας καποιο αντιστοιχο προβλημα?
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: CMS Joystick προβλημα

Δημοσίευση από Nemo »

τι μου θυμιζει ???? τι μου θυμιζει ???

http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php? ... ick#p27225

Καλως ηρθες GeoMaN Btw :) και καλη παραμονη !
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: CMS Joystick προβλημα

Δημοσίευση από GeoMan »

Nemo έγραψε:τι μου θυμιζει ???? τι μου θυμιζει ???

http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php? ... ick#p27225

Καλως ηρθες GeoMaN Btw :) και καλη παραμονη !
Το δικο μου προβλημα ομως δεν ειναι με το Mame. Ειναι οτι και στο windows calibration το δεξι και το κατω δεν δουλευουν σωστα (πανε αναποδα). Και ψαχνω να δω αν φταιει ο ανταπτορας ή το joystick.

Εχω καλιμπραρει αρκετες φορες arcade digital joysticks, ακομα και PS2 joysticks με Super Joy Box adapters χωρις προβλημα.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: CMS Joystick προβλημα

Δημοσίευση από GeoMan »

Μετα απο 2 ωρες ψαξιμο και επικοινωνια με την CMS και itsmart που πουλουσαν τετοια joysticks, ανακαλυψα οτι ειναι θεμα ασυμβατοτητας μεταξυ του ανταπτορα και του CMS.

Τα CMS παιζουν μονο με τον Rockfire ο οποιος δεν κυκλοφορει πια στην αγορα.

Εχω την επιλογη να βγαλω το κυκλωμα απο το CMS και να το αντικαταστησω με ενα iPac, αλλα δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να χαραμισω το iPac (το οποιο μπορει να καλυψει ενα ολοκληρο πανελ με πολλαπλα joysticks και buttons καθως εχει 56 εισοδους).
Απάντηση