ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Οτι σχετικό με το www.mame.gr

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από arximidis »

Προσωπικά καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου, αλλά άλλο πράγμα το τι φανταζόμαστε και άλλο πράγμα η υλοποίηση αυτών που φανταζόμαστε. Στην πράξη τα πάντα είναι δυσκολότερα, ακόμη και αν μας φαίνονται ευκολότερα.
Η δική μου καμπίνα για παράδειγμα (και δεν είχα ξαναφτιάξει ποτέ μου καμπίνα), αρχικά μου φαινόταν εύκολη υπόθεση. Όταν μπήκα στη διαδικασία της κατασκευής τότε τα "είδα όλα"
Δυστυχώς δεν είχα σχέδια για την καμπίνα και όταν την έφτιαξα την πρώτη φορά, μου βγήκε αρκετά στενή... Αναγκάστηκα να τη διαλύσω και να τη φτιάξω από την αρχή.

Ωστόσο αυτό που με δυσκόλεψε περισσότερο ήταν οι λεπτομέρειες. Τα μικρά πράγματα που ενώ φαίνονται εύκολα, στην πράξη δεν είναι (πως θα μπει ο κερματοδέκτης, πως θα στερεωθεί η οθόνη, πως θα καταλήγουν τα κέρματα στο δοχείο κτλ)
Όσο περισσότερες λεπτομέρειες θέλεις, τόσο πιο δύσκολα τα πράγματα (χώρια που απαιτούν καλή σχεδίαση από πριν). Δηλαδή δεν αρκεί να λες... ααα θα βλάλω και αυτό και θα στερεωθεί έτσι, το άλλο έτσι κτλ. Χρειάζονται λεπτομέρειες γιατί αλλιώς δε θα βγει


Τώρα με αυτά που έχω διαβάσει, βλέπω ότι θέλεις να φτιάξεις τη σούπερ καμπίνα για όλες τις δουλείες. Δεν λέω ότι είναι αδύνατο, αλλά σίγουρα είναι αρκετά δύσκολο και σίγουρα κοστοβόρο. Δεν μου φαίνεται παράξενο που ο Βρετανός ζήτησε τόσα χρήματα. Για να καταλάβεις συμφωνώ με τον Geoman, ότι με αυτά που ζητάς μόνο ο controller θα πάει πάνω από 500 ευρώ!!!

Αν λοιπόν θέλεις χαμηλό κόστος, θα πρέπει να κάνεις αρκετούς συμβιβασμούς


Υ.Γ. Επειδή το ανέφερες... Με αυτά που θέλεις, τα δικά μου ηλεκτρονικά δεν νομίζω να σε ικανοποιήσουν στο τελικό αποτέλεσμα, αφού είναι φτιαγμένα με ακριβώς την αντίθετη λογική από αυτά που ζητάς. Μόνο για τα απαραίτητα και με συνολικό κόστος κάτω από 10 ευρώ. Δηλαδή ότι πρέπει για μια απλή καμπίνα.
Άλλωστε εγώ ήμουν και είμαι της λογικής ότι οι καμπίνες θα πρέπει να θυμίζουν όσο γίνεται εκείνη την εποχή, διαφορετικά χάνεις την αίσθηση.
Δε χρειάζεται να την κάνεις ακριβώς ίδια (αφού δεν υπάρχουν τα υλικά πλέον), αλλά φαινομενικά ίδια.
Π.χ Για μένα LCD monitors δεν έχουν δουλειά σε μια arcade καμπίνα... Πόσες τέτοιες καμπίνες είχατε δει με LCD???
Άρα μόνον CRT (και αν δεν βρίσκεις arcade monitor, τότε στην αμέσως πιο κοντινή επιλογή -> CRT TV)
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από NLS »

Καταλαβαίνω αυτά που λες.

Σίγουρα οι λεπτομέρειες θέλουν προσοχή και σωστή πρόβλεψη. Κάποια πράγματα που "ζητάω" είναι λίγο υπερβολικά (τελικά νομίζω μόνο το control panel), αλλά γενικώς είναι κλασικά πράγματα και κάποια απλά (πχ. όχι κερματοδέκτης).
Υπερβολές είναι κάτι μηχανικές περιστροφές οθονών που έχω δει και τέτοια. Εγώ δεν πάω για τέτοια.

Παιδιά δεν έθεσα θέμα κόστους. Καταλαβαίνω ότι το control panel μπορεί να φτάσει τόσα λεφτά. Όταν λέω δεν έθεσα θέμα κόστους δεν σημαίνει ότι θέλω να κάνει "όσο πάει". Αλλά δεν θα λυπηθώ ένα control circuit επειδή κάνει 70 ευρώ και όχι 30 (πχ.). Δεν είναι για το σπίτι μου. Θα μπει στο σαλόνι εταιρίας. Προσωπικά αποκλείω να ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ το ποσό το νούμερο που μου έδωσε ο Άγγλος. Ούτε στο μισό. Πες μου αν κάνω λάθος. (και γενικά ιδού η Ρόδος... βοηθήστε με να το κοστολογίσουμε λίγο το πράγμα)

Δεν ξέρω αν τα δικά σου ηλεκτρονικά θα βοηθήσουν (ότι έφτιαξες δικές σου control πλακέτες εννοώ) αλλά εκεί που το έχεις φτάσει το πράγμα αποκλείω να μην είσαι ο κατάλληλος άνθρωπος να κάνεις τις συνδέσεις ακόμα και σε προκάτ πλακέτες όπως το i-pac 4. Δεν κάνω λάθος ε; Επίσης να προσαρμόσεις κάποια επιπλέον πράγματα (έχω φάει κόλλημα με τον αισθητήρα δόνησης - γλυτώνω και δυο κουμπιά στο flipper αν κάπως βάζαμε αυτό).

Όσο αφορά το θέμα της οθόνης το σκέφτηκα αρκετά.
Ξέρω ότι χάνω κάποιο κομμάτι από το retro με αυτό. Όμως:
- Οι scanline generators κάνουν λέει καλή δουλειά (έχεις δει;...)
- Από εδώ γλυτώνω κόστος.
- Σίγουρα με ενδιαφέρει μια σύγχρονη ανάλυση αφού η χρήση ΔΕΝ θα είναι μόνο retro.
- Είναι σίγουρα πιο serviceable. Αν μου καεί το arcade monitor (ή και έστω η CRT TV) τρεχαγυρευόπουλος. Το LED LCD panel το πετάω και παίρνω ίδια διάσταση, ξανακρύβω τα bezel πίσω από το τζάμι και τέλος.

Τα υπόλοιπα σε email.
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από arximidis »

Τα ηλεκτρονικά είναι το πιο εύκολο. Ειδικά αν πας στις έτοιμες λύσεις, όπως αυτές της Ultimarc που χρησιμοποιούν σχεδόν όλοι. Και στο εξωτερικό που φτιάχνουν αυτοσχέδιες καμπίνες, τις περισσότερες φορές τέτοια χρησιμοποιούν (και αυτοί δεν είναι ηλεκτρονικοί)
Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τα συνδέσεις στη USB, αλλά και μεταξύ τους (όπου χρειάζεται). Π.χ. του διακόπτες με καλώδια στο i-pac κτλ

Άρα τα ηλεκτρονονικά δε θα σε δυσκολέψουν καθόλου. Μοναδική εξαίρεση θα έλεγα είναι η καλωδίαση των διακοπτών. Όχι γιατί είναι δύσκολη τεχνικά, αλλά γιατί έχει πολυυυυυυύ καλώδιο :)
Το μοναδικό μειονέκτημα των έτοιμων λύσεων είναι φυσικά το κόστος... αλλά κρίνοντας από αυτά που θέλεις να κάνεις, είναι και μοναδική επιλογή


Υ.Γ. Ο αισθητήρας δόνησης όπως λες :) δεν είναι τίποτα πειρσσότερο από διακόπτες υδραργύρου κατάλληλα τοποθετημένους στην καμπίνα. Ουσιαστικά λειτουργούν όπως τα κοινά πλήκτρα και μπορούν να συνδεθούν απ' ευθείας στο i-pac

Τώρα η δική μου καμπίνα είναι νανάκι και εύκολα μπορώ να την ταρακουνήσω, ιδαιίτερα από τη στάση που έχεις όταν παίζεις pinball.
Η δική σου καμπίνα είναι τεράστια :) :) Θα απαιτεί δύναμη για να την κουνήσεις :) :)
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από NLS »

Γιατί λες ότι είναι μοναδική επιλογή η έτοιμη λύση;
Εγώ έχοντας διαβάσει το νούμερο του Άγγλου, αποκλείεται να τον προχωρήσω.
Από τον Αμερικάνο ακόμα περιμένω νούμερο (μέχρι εγχείρηση του πατέρα του του έτυχε), αλλά με φοβίζει ΠΟΛΥ το import τέρατος από Αμερική... (δεν είναι κάνα κουτάκι)

Εγώ τείνω προς την κατασκευή. Εξακολουθώ να θέλω τη βοήθεια σου πάντως. Ένας που έχει πιάσει 4-5 καμπίνες (ή δεν ξέρω πόσες) είναι σίγουρα καλύτερα από έναν που δεν έχει πιάσει καμία.
Βασικά MAME καμπίνα πραγματικά δεν έχω πιάσει καν ούτε εξωτερικά (μόνο original καμπίνας και μόνο MAME σε σκέτο PC).

Το καλό είναι ότι δεν είμαι άχρηστος με τα χέρια μου και στο κόψιμο και στο κολλητήρι και το καλάι, αλλά πραγματικά σε τέτοιο project ΤΟ ΠΟΛΥ να πάρω ρόλο βοηθού.
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από NLS »

Όσο αφορά τον αισθητήρα (ακαδημαϊκά ακόμα).
Τους ξέρω τους αισθητήρες, πουλάει ο Γιαννακόπουλος κλπ. δεν είναι τίποτα... το πως θα ταιριάξει για να αντικαταστήσει... κουμπί δεν έχω ιδέα.
Όσο αφορά το αν ταιριάζει με μεγάλη καμπίνα, αυτό ναι είναι ένα ερώτημα ΑΛΛΑ:
- Αυτοί οι αισθητήρες από όσο ξέρω καταλαβαίνουν ακόμα και τη φάπα. Δεν είναι ανάγκη να κουνηθεί όλη η καμπίνα.
- Αν αυτοί μπουν μέσα στο ημι-ανεξάρτητο (και απλώς βιδωμένο) control panel, η μικρή ελαστικότητα που προσφέρει αυτό το setup νομίζω επιτρέπει την απειροελάχιστη κίνηση που χρειάζονται να δουλέψουν.
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από arximidis »

NLS έγραψε:Γιατί λες ότι είναι μοναδική επιλογή η έτοιμη λύση;
Αναφερόμουν στα ηλεκτρονικά μέρη και όχι σε ολόκληρη την καμπίνα. Στο ότι δε θα σε εξυπηρετήσει να τα φτιάξεις μόνος σου, όπως έκανα στην δική μου καμπίνα
Άρα για τις τιμές που με ρώτησες, δεν μπορώ να σου πώ... αφού εγώ μπήκα στη διαδικασία να τα φτιάξω μόνος μου
Ωστόσο μπορώ να σου πω από που αγόρασα τον κερματοδέκτη, τα joysticks και τα μπουτόν. Από το ebay :wink:
Μερικά link
http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0 ... ns&_sop=15
http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0 ... =15&_frs=1
http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0 ... or&_sop=15

NLS έγραψε:Όσο αφορά τον αισθητήρα (ακαδημαϊκά ακόμα).
Τους ξέρω τους αισθητήρες, πουλάει ο Γιαννακόπουλος κλπ. δεν είναι τίποτα... το πως θα ταιριάξει για να αντικαταστήσει... κουμπί δεν έχω ιδέα.
Όσο αφορά το αν ταιριάζει με μεγάλη καμπίνα, αυτό ναι είναι ένα ερώτημα ΑΛΛΑ:
- Αυτοί οι αισθητήρες από όσο ξέρω καταλαβαίνουν ακόμα και τη φάπα. Δεν είναι ανάγκη να κουνηθεί όλη η καμπίνα.
- Αν αυτοί μπουν μέσα στο ημι-ανεξάρτητο (και απλώς βιδωμένο) control panel, η μικρή ελαστικότητα που προσφέρει αυτό το setup νομίζω επιτρέπει την απειροελάχιστη κίνηση που χρειάζονται να δουλέψουν.
Ναι πράγματι... αν δώσεις μια γερή "φάπα" θα το καταλάβουν :D
Ωστόσο άλλη η αίσθηση να ταρακουνάς ολόκληρη την καμπίνα. Θυμίζει περισσότερο την εποχή που έκανες το ίδιο σε ένα pinball machine
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από NLS »

Παίζει και το ebay σίγουρα.
Απλώς αν στο σύνολο πχ. κερδίσω... 30 ευρώ (ή και 70), εντάξει δεν με καίει κιόλας (θα με έκαιγε αν ήταν δικά μου χρήματα για να είμαστε σαφείς).
Αν όμως πάρω από ένα μαγαζί που ξέρω ότι υπάρχει εκεί για να με στηρίξει να τιμήσει εγγυήσεις κλπ. ε δεν πειράζει να είναι λίγο πιο ακριβά.
Το πρόβλημα μου είναι αν κάτι θα πάει 500 ή 2000 ή 4000 ευρώ. Όχι αν αντί 500 πάει 580.

Τιμές λοιπόν λέω ακριβώς να βάλουμε κάτω ότι σου έχω γράψει στο mail με τα νούμερα... πόσο θα πάνε τα υλικά χοντρικά, πόσο η δουλειά κλπ. ΧΟΝΤΡΙΚΑ πάντα για να δούμε τάξη μεγέθους.

Όσο αφορά το σένσορα, εντάξει αν δεν είναι μπελάς το δοκιμάζουμε, αλλιώς τοποθετούμε και τα κουμπάκια δεν χάλασε ο κόσμος (ή τα βάζουμε και παράλληλα να δουλεύει και το ένα και το άλλο).
Πάντως πιστεύω ότι η μικρή ελαστικότητα του control panel (σε σχέση με το δέσιμο με την κυρίως καμπίνα), συν την πιθανή τοποθέτηση ροδακίων (sic), θα επέτρεπε το ταρακούνημα σε κάποιο βαθμό. Σίγουρα την αίσθηση του φλίπερ πάνω σε τέσσερα λεπτά πόδια δεν θα την έχει, αλλά οκ τι να κάνουμε, παίρνουμε ότι μπορούμε.

Άντε άντε έλα να κανονίσουμε να τα βάλουμε κάτω πραγματικά μην το γυροφέρνεις αφού... θέλεις. :D :D :D
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από NLS »

Μη με εγκαταλείπετε τώρα που είμαι ζεστός. :P
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από NLS »

Εγώ πάντως ήδη ξεκινάω, μάλλον με visio τη σχεδίαση του control panel.
Ίσως και της καμπίνας αφού έχω υπόψη διαστάσεις.
Τα παραπάνω σχέδιο είναι σε SketchUp και δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιο εύκολο (ευκολότερο) πρόγραμμα για να με βοηθήσει να ξεκινήσω από 2D αλλά με ακρίβεια εκατοστού και να πάω σε 3D.

Περιμένω κανέναν να μου χτυπήσει τη virtual πόρτα ε!
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από NLS »

Γράφω εδώ για να (σας) ξαναταρακουνήσω μπας και πάρω ένα ΕΥΘΥ "οκ εγώ θα βοηθήσω" από κανέναν. :)
(ένα "περίπου" έχω πάρει από τον Arximidis, ελπίζω να γίνει πιο ευθύ και συγκεκριμένο)

Λοιπόν για να ανακτήσω και το ενδιαφέρον σας να πω ότι μίλησα με τον Andy της Ultimarc και έμαθα μερικά ενδιαφέροντα νέα...

1) Επιτέλους θα ξαναστοκάρει τα light guns. Είχα μια αγωνία γιατί δεν θέλω μυστήρια light guns που εξαρτόνται από το είδος του monitor κλπ.

2) Μεγάλο νέο (geoman!)... Ετοιμάζεται σε 3-4 βδομάδες ΚΑΝΟΝΙΚΟ (επίσημο) UltraStik 360 που θα είναι ΚΑΙ rotary! Αυτό εμένα μου λύνει τα χέρια. Πιθανά με 3-4 τέτοια να μη θέλω τίποτα άλλο.

3) (αυτό δεν είναι νέο, είναι σχόλιο) Όταν του είπα για τη συμβουλή περί leaf buttons στο pinball αναρωτήθηκε γιατί (ενώ έχει και leaf buttons, δεν είναι ότι το λέει γιατί δεν έχει). Απλά το αναφέρω για να υπάρχει και αυτή η άποψη. (γιατί τον Andy δεν τον λες και άπειρο ε...)

4) Ουσιαστικά έχει controller (U-HID G) που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για nudge στα flipper. Αν ο arximidis δεν μπορεί να με βοηθήσει με κατασκευή σε αυτό το σημείο. Όχι ότι η άλλη λύση είναι... έτοιμη. Θα χρειαστώ ηλεκτρονικό ή διάβασμα (μια και τα ηλεκτρονικά είναι από αυτά που τα πιάνω λίγο πολύ).

Αυτά τα νέα από τον Andy.

Παραμένει ότι θα ήθελα δίπλα και έναν άνθρωπο που έχει κάποια Χ εμπειρία (και στις συνδέσεις και στο γενικό μάζεμα - έναν να πει "ώπα αυτό είναι βλακεία" ή "κάνε αυτό έτσι κάνουν συνήθως") και αυτή του η βοήθεια θα του φέρει και κάποια οικονομική βοήθεια.
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από NLS »

Λοιπόν... για να μη ξεχνιόμαστε. Το project ακόμα φυσικά το προχωράω.

- ακόμα δεν έχω βρει (ούτε ψάξει φανατικά) ξυλουργό

- ακόμα δεν έχω βρει άνθρωπο που ξεκάθαρα να μου πει ότι θα βοηθήσει σε σχεδίαση/ηλεκτρονικά (έχω μια ημι-συμφωνία του arximidis, να τα λέμε όλα, αλλά ακόμα όχι κάτι σαφές και ξεκάθαρο ...ευελπιστώ :D)

- έχω επικεντρωθεί στο να καταλήξω τι θα γίνει με το control panel (όπως λέει και αυτό το θέμα: http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=3&t=5543 )

Όπως τα βλέπω, παίζει να το παίξω και πιο ατομικά το παιχνίδι. Το πρώτο που με καίει είναι να πω ένα χοντρικό νούμερο στους ενδιαφερόμενους, να πάρω το ΟΚ και να μπω φουλ στη σχεδίαση και τις αγορές.
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από Karnov »

Aκόμα; Άντε φτιάξτην καμπίνα να την δούμε !

Αλήθεια δεν θα βάλεις μοχλούς joystick/κουμπιά Sanwa ή Seimitsu αλλά Ultramark.. ?
Άβαταρ μέλους
tzibas
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013 02:04

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από tzibas »

Μπορούμε να σε βοηθήσουμε. Θα είμαστε στην έκθεση του retrocomputers (http://www.retrocomputers.gr/), όπου εκθέτουμε joysticks και έναν υπολογιστή με mala front-end και m.a.m.e .Αν δε μας προλάβεις στείλε pm.
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από NLS »

Thanks man.
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από NLS »

Ένα update. Το project ψιλοβγαίνει από τον πάγο, μια και οι άνθρωποι που πρέπει να επηρεαστούν, αρχίζουν να επηρεάζονται. ;)

Παραμένει θέμα σοβαρότερο η ξυλουργική κατασκευή. Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη.

Ήδη έχω στα χέρια μου ένα Howler controller (ετοιμάζω θέμα χωριστό).
Σύντομα ίσως να έχω και ένα i-PAC Ultimate (γιατί ο Andy το έφτιαξε μετά από δική μου παραίνεση).
Οπότε ΠΡΕΠΕΙ να αξιοποιηθούν.

Πέρα από την καμπίνα που δεν θα είναι δικιά μου, σχεδιάζω το control panel να το φτιάξω δυο φορές ώστε να έχω σπίτι stand-alone ένα.

Θα δούμε.
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Απάντηση