ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Οτι σχετικό με το www.mame.gr

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από NLS »

Ελπίζω να τράβηξα λίγο την προσοχή...

Πρώτα από όλα καλώς σας ξαναβρήκα, μια και έχω γραφτεί κάτι χρόνια εδώ (ενώ είναι ατελείωτα τα χρόνια που ασχολούμαι κιόλας, όπως θα δείτε από το πρώτο post μου αν το βρείτε).

Λοιπόν το θέμα μας... Δώστε λίγο χρόνο να το διαβάσετε παρακαλώ.

Έχω ως project (και προσωπικό πάθος αλλά εδώ είναι περισσότερο δουλειά), να υλοποιήσω (επί πληρωμή), την κατασκευή μιας custom made καμπίνας όχι μόνο για MAME αλλά γενικά για retro emulation ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΑ χρήση και για σύγχρονα παιχνίδια (!). Όπως είπα είναι ΔΟΥΛΕΙΑ, η καμπίνα θα μπει στο lobby μιας cool εταιρίας και για τη χαλάρωση των εργαζομένων (ακόμα και ο τσιφ εκεί είναι παλιός κομοντορόβιος κλπ.) και για το "cool factor" που έχει κάτι τέτοιο σε εκείνο τον χώρο για όποιον μπαίνει (ήδη υπάρχει τραπέζι μπιλιάρδου και διεξάγεται... εσωτερικό πρωτάθλημα).

Το θέμα είναι πάνω μου και οι απαιτήσεις μου είναι λίγο ΑΡΚΕΤΕΣ... οι ίδιοι δεν ξέρουν τι θέλουν ούτε πόσο θα κοστίσει. Δεν πρόκειται όμως να δώσουν τίποτα ατελείωτα χιλιάρικα, ειδικά για κάτι που θα δείξει ερασιτεχνικό.
Για να σας εξηγήσω τι έχω κάνει μέχρι τώρα σε επίπεδο έρευνας... έχω έρθει σε επικοινωνία με τέσσερις (4) Αμερικάνους κατασκευαστές, δυο (2) Βρετανούς (γιατί φαντάστηκα ότι από Αμερική το κόστος εισαγωγής, δασμοί κλπ. θα μας ΣΚΙΣΕΙ) και έναν (1 - γιατί μόνο έναν βρήκα) Έλληνα (επαρχία).
Από τους παραπάνω στο "μπαμ" εξαφανίστηκαν οι δυο Αμερικάνοι (θέματα εισαγωγής ή άλλοι περιορισμοί).
Ακολούθως "έφυγε" (δυστυχώς) ο Έλληνας. Εδώ να αναλύσω λίγο περισσότερο, ίσως προχώραγε περισσότερο αλλά σαν κλασικός Έλληνας πήγαινε ή για τα πολλά ή για να μην κουραστεί πολύ και έτσι μου πλάσαρε τα έτοιμα.
Μετά έφυγε ο ένας Βρετανός και ο τρίτος Αμερικάνος (κολλήσαμε λίγο στο τι θέλω και στο πόσο ασχολούνται).
...και έχω μείνει με έναν Αμερικάνο και έναν Βρετανό.
Ο Βρετανός, θα κάνει ΟΤΙ ζητάω (μέχρι στιγμής 10 email μόνο από την πλευρά μου!), έχει το πλεονέκτημα της Ε.Ε. (άρα ούτε ΦΠΑ, ούτε μεγάλο κόστος αποστολής σε σχέση με USA) ΑΛΛΑ περιέργως βγαίνει ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΣ! (φτάσαμε σχεδόν το πεντοχίλιαρο ΧΩΡΙΣ μέσα PC)
Ο Αμερικάνος, ΠΙΘΑΝΑ θα κάνει ότι ζητάω (είμαστε ακόμα στο ξεκαθάρισμα και στα... 7 "μόνο" email), αλλά ίσως όχι όλα και φυσικά το κόστος μεταφοράς θα είναι αβάστακτο (και δασμοί κλπ.). ΟΜΩΣ σαν καθαρό κόστος τον βλέπω να βγαίνει πολύ φτηνότερος. Στο σύνολο περιμένω ακόμα να δω.
(σας λέω και τα ονόματα αν πάμε παρακάτω στη συζήτηση)
Εδώ βρισκόμαστε τώρα... Περιμένω τι θα μου πει και ο Αμερικάνος από νούμερα αλλά στην πραγματικότητα δεν τον θέλω, θέλω τον Βρετανό για την ευκολία και γιατί ήδη ξέρω ότι θα κάνει ότι θέλω ΑΛΛΑ η τιμή του είναι για χαστούκια.

ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ τι άτομο/α ψάχνω και μετά τι θέλω να φτιάξω:

1) Ψάχνω άνθρωπο/ανθρώπους ΑΘΗΝΑ (επειδή θέλω να υπάρχει κοινός τόπος και συντονισμός όχι ότι έχω άλλο θέμα).
2) Ψάχνω κάποιον που να πιάνει το χέρι του ξυλουργικά, αλλά δεν είναι απόλυτο γιατί
(α) Μπορεί να βρω και εγώ κάποιον ας μην έχει σχέση με καμπίνες αρκεί να ξέρει σωστά ξυλουργικά.
(β) Μπορούμε να προχωρήσουμε με έτοιμα σχέδια (πχ. ένας τουλάχιστον κατασκευαστής πολύ φτηνά πουλάει τα σχέδια των καμπινών του).
3) (πιο απόλυτο και πιο βασικό) Κάποιον να πιάνουν τα χέρια του και ηλεκτρονικά και ΕΙΔΙΚΑ με μπιχλιμπίδια που θα χρειαστούν δηλ. της Ultimarc κλπ., λαμπάκια, ήχο κλπ.
4) Να έχει χρόνο και να πάει με κάποιο προαποφασισμένο κέρδος για το συνολικό project. Δεν ψάχνω δηλαδή εργάτη για μεροκάματα. Ψάχνω για έναν τρελό με τέτοια που να γουστάρει να πει ότι θα αφιερώσει τόσες μέρες (ευτυχώς δεν έχουμε χρονική πίεση, όχι όμως να πάρει και 6 μήνες) και θα πάρει Χ χρήματα για αυτό.
5) Κάποιον να μπορεί να δημιουργήσει το custom artwork της καμπίνας ή τεσπα το τελικό της "ντύσιμο". Αυτός φυσικά μπορεί να είναι καθαρά εξωτερικός συνεργάτης που απλά λίγο πριν το τέλος θα βάλει τη δουλειά του.

Λοιπόν τι το... ιδιαίτερο ψάχνω...

1) Μιλάμε για "όρθια" κλασική καμπίνα.
2) Η καμπίνα θα έχει οπωσδήποτε custom artwork και marquee κλπ. πιθανά με 1-2 cut-outs με νέον και το λογότυπο της εταιρίας.
3) Μιλάμε οπωσδήποτε για καμπίνα με συρταράκι που θα παρέχει πρόσβαση σε πληκτρολόγιο και ποντίκι (ίσως με κλειδί). Ο λόγος είναι ότι θέλω χρήση του μηχανήματος και για πιο σύγχρονα πράγματα ή και για computer emulation (Amiga, C64 κλπ.).
4) Μιλάμε (δυστυχώς για τους hardcore) οπωσδήποτε για fullHD LCD οθόνη (27" ή 32"), στην οποία το retro feeling θα επιστρέψει με hardware scanline generator που υπάρχουν στην αγορά 1-2 καλοί.
5) Light-guns.
6) Οπωσδήποτε backlighted κουμπιά (για τους μοχλούς δεν με καίει). Αν είναι δυνατό (είναι δυνατό αλλά αν το κόστος δεν είναι τρελό) με προγραμματιζόμενο on-off ανάλογα το game κλπ. Όχι multicolored (αυτό ξέρω ότι πάει ΠΟΛΛΑ λεφτά) αλλά φωτισμένα στο χρώμα του πλαστικού τους.
7) Οπωσδήποτε custom τοποθέτηση όλων των χειριστηρίων. ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΤΟΙΜΟ CONTROLLER (αλλιώς θα έψαχνα έναν ξυλουργό και δεν ήθελα τίποτα άλλο).
Εδώ έχει γίνει και πολύ... ψάξιμο και έχω ιδέα τι ψάχνω. Θα χρειαστεί οποσδήποτε i-pac 4 controller αν και ο χειρισμός θα είναι για 2 άτομα max. Πέρα από τα κλασικά κουμπιά σε κάθε παίκτη. Χρειάζεται φουλ υποστήριξη για φλιπεράκια (δυο κουμπιά σε κάθε μεριά, συν κουμπί για εκτόξευση). Χρειάζεται trackball, δυο μοχλούς 4/8-way (υπάρχουν που αλλάζουν από 4 σε 8 way με απλή περιστροφή), αναλογικό "flight" μοχλό με κουμπιά, rotary μοχλό και τέλος ένα (ή και δυο αν μας παίρνει!) spinner. Μάλιστα ένας κατασκευαστής έχει μια ωραία πατεντούλα ότι τον βάζει στο μπροστά μέρος (εμείς θα τον βάζαμε και σε γωνία) και προσαρμόζει και τιμονάκι επάνω του με εύκολο τρόπο, όχι βίδες κλπ. Ωραίο θα ήταν να το "κλέβαμε" αυτό.

Τι θα προσφέρω εγώ (ο πελάτης μέσω εμένα)...

1) Προκαταβολή αν χρειαστεί. Βέβαια εκεί θα χρειαστεί συμφωνητικό τι δίνουμε τι παίρνουμε και γιατί.
2) Όλα τα έξοδα εννοείται για ότι πρέπει να προμηθευτούμε. Δηλ. δεν θα μπούμε μέσα και μετά θα πάμε να το πουλήσουμε για να βγάλουμε τα έξοδα συν κέρδος.
3) Χώρο αν χρειάζεται (όχι όμως και τα εργαλεία πέρα από κάποια απλά). Στο υπόγειο της εταιρίας.
4) Τις δικές μου γνώσεις (πχ. όλο το software configuration και η δουλειά στο front-end, το PC hardware και βασικές γνώσεις και για τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά). Θα είμαι ο "βοηθός" όπου χρειάζεται (και αναμένω και το αντίθετο) ώστε να φτάσουμε στην υλοποίηση.

Λοιπόν ANY TAKERS???
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από Nemo »

Καλη επανοδο /welcome back NLS :)

Υποθετω οτι πρωτος υποψηφιος ειναι λογικα ο Arximidis
( http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=3715 , http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=5490 )
( o οποιος btw εχει κατασκευασει και για τον Fotis_KFOR (retrocomputers.gr)

,οσο για custom controllers ειδικα o GeoMan εχει δειξει εδω
http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=5394
εξαιρετικα δειγματα δουλειας .

Υ.Γ. Θα ημουν τρομερα περιεργος να δω το αποτελεσμα της συνεργασιας και των 3 (αν κατι τετοιο ειναι εφικτο βεβαια ) .

(ενω και ο Bafiaris13 παλαιοτερα εφτιαχνε εντυπωσιακα custom joysticks για Fighting games)


Btw ,ενδιαφερον τα 2 πρωτα μερη του αρθρου σου "Emulation for Dummies (στα Ελληνικά)" στο blog σου
http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=3&t=5489
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από NLS »

Θα τους μιλήσω λοιπόν.
Ευχαριστώ. :)

Φεύγουν τα PM.

Ευχαριστώ και για το θέμα για τα άρθρα μου.
(απάντησα εκεί)
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από NLS »

Λοιπόν μερικές πληροφορίες ακόμα.

Η καμπίνα θα είναι αρκετά κλασική αλλά θέλω να έχει κάποιες ιδιαιτερότητες.
Είναι πλήρους ύψους (με marquee κλπ.).

Το γραφιστικό κομμάτι. ΠΙΘΑΝΑ είναι λυμένο μια και η γυναίκα είναι γραφίστρια και εκεί που δουλεύει φτιάχνουν και μεγάλες εκτυπώσεις και αδιάβροχες κλπ.
Η καμπίνα θα πρέπει να είναι με βάση το μαύρο και δεύτερο το μπλε (λόγω του χρώματος της εταιρίας που θα μπει).
Έχω συνημμένο και σχέδιο (κλεμμένο και πειραγμένο από μένα).
Τα πλαϊνά θέλω να έχουν μια τρύπα εκεί που φαίνεται, όπου από μέσα θα μπει το στρογγυλό λογότυπο της εταιρίας με μπλε νέον. Στην αρχή σκέφτηκα σκέτο κόψιμο στο σχήμα του λογότυπου αλλά είδα κάποια τέτοια με "βάθος" και μου άρεσαν.
Αν καταλάβατε πως βγαίνει έχει καλώς, αλλιώς μπορώ να στείλω παραδείγματα από άλλες κατασκευές που έχω δει.
Γύρω από την τρύπα θα ξεκινάνε κλασικές μπλε αστραπές και ΙΣΩΣ κάτω από τον κύκλο και η επωνυμία.
Οι επιφάνειες οι υπόλοιπες (πιθανά και η πλάτη), αλλά και τα μπροστινά, η φάτσα του συρταριού κάτω από τον controller, ο χώρος μπροστά στα πόδια, θα είναι με κάποια όχι γυαλιστερή 3D carbon look ταπετσαρία που είδα σε καμπίνα του εξωτερικού (τι διάολο κάπου θα τη βρούμε).
Ο ίδιος ο controller γραφιστικά, επίσης θα έχει κάποιο (όχι distracting) σχέδιο σε μαύρη βάση και μπλε χρώμα (πιθανά οι κλασικές αστραπές με κέντρο το trackball).
Το (φωτισμένο) marquee θα λέει πιθανά κάτι σαν "RETRO ENGINE" (μια και πάνω θα παίξουν και άλλα 8/16-bit emulation και ίσως και ίσως και νέα games) και background θα έχει ίσως κάποιο μίγμα από χαρακτήρες ή screengrabs, κάτι που να δείχνει τον πλούτο των πραγμάτων που μπορεί κάποιος να δει εκεί μέσα.0
Κάτω κάτω θα έχει κάποιο μεταλλικό σιρίτι για τις... κλωτσιές.

Το ξυλουργικό είναι ανοιχτό ακόμα. Η εταιρία που θέλει το μηχάνημα έχει ξυλουργό που χρησιμοποιεί χρόνια για πολλές δουλειές (έχω δει να κάνει και λεπτοδουλειές) και ΙΣΩΣ καλύπτει το θέμα. Ίσως και όχι. Θα δείξει.
Τώρα αν κάποιος έχει CNC και το διαθέτει, ευχαρίστως να το... πει.

Σαν hardware...
Από PC ξέρω ότι πολλοί ρετράδες ορκίζονται στα Windows XP, αλλά εγώ ως μηχανογράφος αρνούμαι (σε 2-3 μήνες λήγει και το extended support τους από την MSFT). Θα μπουν κανονικά Windows 8.1 x64 και θα τη βρούμε την άκρη με τις συμβατότητες. Το PC γενικά θα είναι δυνατό για τα υπόλοιπα χρέη που θα αναλάβει (εκτός MAME).
Λογικά θα τοποθετήσω fullHD 27" LED LCD με... hardware scan-line generator (είδα δεν κάνουν άσχημη δουλειά).
Γιατί όχι χρήση των φίλτρων; Γιατί θέλω να παίζει σε ΟΛΟ το retro πράγμα που θα βάλω μέσα, όχι μόνο στο MAME. Συν ότι έτσι δεν καταναλώνει resources.
Γιατί όχι CRT arcade monitor; Περιορίζει την χρήση που θέλω.
Με τις 27" και τον hardware scan-line generator ακόμα και τα portrait games θα δείχνουν μια χαρά.
Επίσης μου δίνει αρκετό χώρο για τον controller που θέλω (χωριστή συζήτηση παρακάτω).

Άλλες λεπτομέρειες της καμπίνας...

- Φουλ ηχητικό σύστημα βέβαια. (με εύκολη πρόσβαση στο volume, γιατί σε ένα χώρο υποδοχής εταιρίας δεν σημαίνει ότι θα τρελαίνονται να ακούν τα attract mode συνεχώς) Φαντάζομαι woofer χαμηλά και τουλάχιστον στέρεο ηχεία στο κάτω ξύλο του marquee (να "κοιτάει" τον παίκτη).
- LED controls (marquee, side cuts, ΚΑΙ buttons).
- Έξτρα USB3 ports στις δυο άκρες του συρταριού (κάτω από τον controller) για plugάρισμα joypads κλπ. καθώς και κοντά στα πόδια (!) για plugάρισμα foot pedals (ή κάνουμε δουλειά ή όχι ε;...).
- Χωροταξικά, να έχει όλους τους απαραίτητους εξαερισμούς με μεγάλα και αργά αθόρυβα fans (πίσω είσοδο, πάνω έξοδο και βλέπουμε). Ενώ καλό θα είναι να παίρνει μέσα ένα κλασικό κουτί midi, ώστε να μη χρειάζεται μέσα να είναι χύμα motherboards κλπ.

ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΖΟΥΜΙ ΚΑΙ ΖΟΡΙ, είναι το control panel.
ΔΕΝ θα είναι αυτό που φαίνεται στην εικόνα που παραθέτω (αυτό είναι κλεμμένο), γι' αυτό και το έχω ξεκολλήσει από την υπόλοιπη καμπίνα. Θα ακουμπάει/δένει φυσικά πάνω από το χώρο του συρταριού που φαίνεται.
Μιλάμε για controls για δυο παίκτες. Ωστόσο θα καταλαμβάνει το χώρο (βοηθάει και το πλάτος της καμπίνας για το 27" widescreen monitor) των 4-player control panels. Θέλω άνεση (και πολλά πράγματα επάνω).
Στο σχεδιασμό του είμαι περισσότερο της Αμερικάνικης σχολής. Δηλ. θα εξέχει από τα πλάγια της καμπίνας και θα έρχεται και αρκετά μπροστά ώστε να μπορεί να ξεκουράζεται ο καρπός επάνω.
Ποτέ δεν μου άρεσαν αυτά τα panel που ήταν ίσα ίσα για να χωράνε τα κουμπιά και ο μοχλός.
Λοιπόν μιλάμε για:
- Δυο μοχλούς 4/8-way, έναν για κάθε παίκτη (με μικρή πιθανότητα 2 για κάθε παίκτη... χρειάζεται πουθενά;...). O GeoMan πρότεινε το σούπερστικάκι της Ultimarc που έχει και restrictors για ότι θέλω, αλλά δεν ξέρω αν έχει κοστολογικό νόημα εφόσον κανείς δεν θα ανοίγει το panel και υπάρχει stick στην αγορά που αλλάζει 4/8-way με ένα σήκωμα και περιστροφή.
- 7 κουμπιά ανά παίκτη. Συνήθως είναι 6, οι Αμερικάνοι βάζουν 7 για να βολεύει για το NeoGeo.
- Πλήρες σετ κουμπάκια flipper. Δηλαδή κουμπάκι δεξιά μπροστά στη φάτσα για το "ελατήριο", κουμπάκια δεξιά και αριστερά στα πλάγια για τις ρακέτες και σκεφτόμουν δίπλα τους να μπουν και τα κουμπάκια για το "σπρώξιμο" αλλά με ψάρωσε ο Arximidis με το αισθητήρα δόνησης του! (heeeeeeeeeeeeelp?) Κάτι τέτοιο θα ήταν φανταστικό.
- Trackball φυσικά. ΙΣΩΣ με 3 dedicated πλήκτρα που βάζουν οι Αμερικάνοι (alpha, delta, omega base).
- Analog flight stick με 1-2-3 buttons επάνω (ότι κυκλοφορεί τέσπα).
- Ένα rotary stick (επίσης 8 way). Γιατί βολεύει σε κάποια games. ΙΣΩΣ και 2-3 buttons δίπλα του αν έχει νόημα.
- Τα κλασικά κουμπιά για 1up, 2up, coins.
- Spinner... αλλά εδώ έχουμε άλλη μια ταρζανιά. Πρώτα από όλα θέλω το spinner που μπαινοβγαίνει εύκολα το πάνω μέρος του (νομίζω και ο GeoMan το έχει έτσι) και βάζεις τιμονάκι ΑΛΛΑ για να βολεύει (εδώ είναι η δική μου ταρζανιά με βάση την ιδέα ενός Βρετανού), στην ΜΠΡΟΣΤΑ μεριά του control panel δηλαδή ΚΟΝΤΑ στον παίκτη και μάλιστα να τον κοιτάει (άρα στη φάτσα του control panel, όχι στην επιφάνεια που έχει όλα τα άλλα πάνω της) ΑΛΛΑ αν είναι δυνατό να δημιουργήσω σε αυτή τη φάτσα μια γωνία για να είναι πιο άνετο στη χρήση. Για τις μοίρες το βλέπουμε το θέμα ίσως λίγες για να μη δείχνει άσχημο.
- ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα κουμπάκια (αν όχι trackball, sticks κλπ.) θα είναι φωτιζόμενα. Στην χειρότερη θα είναι σταθερά φωτισμένα στο χρώμα του πλαστικού τους. Στην καλύτερη θα είναι με προγραμματιζόμενο on/off (και dimming???) μια και υπάρχουν έτοιμα maps και για αυτή τη δουλειά λέει...

Τώρα όλα αυτά τα είχα φανταστεί μέσω προϊόντων της Ultimarc (i-pac 4 κλπ.) αλλά οι κατασκευές του Arximidis με έβαλαν σε σκέψεις (φίλε μου τι σούπερ δουλειά είναι αυτή!).
Αν μπορούσε να με βοηθήσει (και) σε αυτό το κομμάτι θα ήταν σούπερ.
Την Ultimarc τη σκεφτόμουν γιατί είναι... έτοιμη, γιατί υποστηρίζεται ήδη από πολλά καλά front-end και γενικά είναι plug'n'play και με εργαλεία για Windows να πειράξεις ότι θέλεις (λάθος?).
Πείτε μου εσείς.

Μια και είπα για front-end (που είναι λεπτομέρεια με βάση τα παραπάνω, κλείνω προς το gameex, αλλά στο μυαλό είναι και maximus arcade και mala που και τα δυο τα συμπαθούν αυτοί που φτιάχνουν καμπίνες), φυσικά παίζει πάντα και του Arximidis! (δεν το έχω ψάξει)

Λοιπόν ακούω feedback από γνώστες ειδικά αλλά και μη.
Τίποτα δεν είναι παγιωμένο από τα παραπάνω.
Συνημμένα
CHASSIS-new.jpg
CHASSIS-new.jpg (97.38 KiB) Προβλήθηκε 5698 φορές
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από Nemo »



http://www.youtube.com/watch?v=luR81rZPVTY

//////////////////////



http://www.youtube.com/watch?v=C--HMmH1BNo

//////////////////////////////



http://www.youtube.com/watch?v=2VdB1M8p5k8


( MAME Rotating Monitor Mechanism )
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από GeoMan »

Θα σου ελεγα να μην το κανεις υπερβολικο. Και γιατι θα κοστισει πολυ ακριβα και γιατι θα ειναι δυσκολο στην κατασκευη. Απο την δικη μου εμπειρια στο control panel θες:

2 x Ultrastick 360 (εχουν δικο τους controller που βγαζει USB και ελεγχει 8 buttons. Με το ενα απο αυτα να λειτουργει σαν shift θα εχεις αλλα 7 κουμπια για βοηθητικες δουλειες). Δεν θες αλλα joystick γιατι τα U360 ειναι αναλογικα και αυτοματα προγραμματιζομενα απο το MAME για 4/8/2/analog. Παιχνιδια με 2 joystick θα παιζουν ανετα απο 1 παικτη. Καπου ειχα δει μια πατεντα για να βγαζεις κουμπι στην κορυφη τους και να μην χρειαζεσαι flighstick.

1 χ spinner Πρεπει να μπει οριζοντιος γιατι εχει επιπλεον βαρος στο κατω μερος για αδρανεια. Το καπακι το αλλαζεις με τιμονι ευκολα με ενα allen κλειδακι.

1 χ trackball 3" Αν το ταμπλο ειναι ξυλινο θες το U-Trak.

Trackball, spinner και καμμια 30αρια ακομα κουμπια τα ελεγχεις με ενα MiniPac και καθαρισες. Για Pinball τα κουμπια πρεπει να ειναι leaf-buttons που δεν εχουν switches.

Ξεχασες τα Light Guns... :D
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από NLS »

Έλα μωρέ μια φορά θα το κάνουμε. :)
Τελικά αυτά που ζητάω δεν είναι τόσο τρομακτικά.

Τα Ultrastick το θέμα μου είναι ακριβώς ότι τελικά είναι αναλογικά. Δεν έχει το feel που θέλω, έτσι δεν είναι;
Ίσως πρέπει να νιώσω τα δικά σου κάποια στιγμή (ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ULTRASTICK :P).
Αν είναι να βάλω restrictors γιατί να μην πάρω απευθείας αυτά τα 4/8-way που τα γυρνάς από πάνω και τα κάνεις 4 ή 8;
(πάλι η ultimarc τα βγάζει)
Το αναλογικό το θέλω στο flight stick και μόνο. Θα με ενδιέφερε ναι σωστή πατέντα για το Ultrastick να γίνει flightstick (άρα δευτερεύον stick), αλλά όχι για να γίνει το κυρίως stick με κουμπί επάνω! Θέλω είπαμε το σωστό feel. Αν μπορείς βρες την πατέντα πάντως να δούμε (ψάχνω και εγώ).

Spinner κατά το link που θα σου δείξω γίνεται όπως το θέλω (btw αυτός είναι ο άγγλος που συμφωνήσαμε αλλά πανάκριβα)... απλά εγώ θέλω να το κάνω καλύτερα και από αυτόν, δίνοντας στην φάτσα γωνία 10-20-30-45 μοίρες προς τα πάνω (θα αποφασιστεί αυτό).
http://www.ultimatearcadecabinets.co.uk ... r_sale.htm
Δες τα όρθια του, που έχει τον spinner. Για κάποιο λόγο και με κάποιο τρόπο ο spinner του ΔΕΝ θέλει allen αν κατάλαβα και μπαίνει το τιμονάκι επίσης χωρίς allen ή (αυτό το σημείο δεν κατάλαβα καλά) σφηνώνει το τιμονάκι πάνω στο spinner χωρίς να βγει. Πάντως την πατέντα του θέλω να κάνω. Δεν πρόκειται σε σαλόνι εταιρίας να έχω εύκαιρο και ένα allen για να το αλλάζουν.

Γιατί minipac και όχι i-pac; Προτιμώ να έχω "αέρα". Πόσο διαφορά στο κόστος έχουν;

Ευχαριστώ για τη συμβουλή για τα pinball κουμπιά!

Τα light-guns δεν τα ξέχασα. Τα ανέφερα στο πρώτο post τι άλλο να πούμε για αυτά;

Το θέμα είναι να περάσουμε από τις συμβουλές στην πράξη. :(
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από NLS »

...όσο για το rotating monitor... αν δεις έχει φτιάξει και ο Άγγλος που λέω αλλά δεν είναι με σέρβο, λογικά είναι χεράτο. Μου είπε κάποιους περιορισμούς όταν το συζήτησα οπότε το άφησα απ' έξω.

Arximidis έλα πιάσε το θέμα μου και εσύ πιο ζεστά. :)
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από GeoMan »

NLS έγραψε:Τα Ultrastick το θέμα μου είναι ακριβώς ότι τελικά είναι αναλογικά.
Για την ακριβεια λειτουργουν με μαγνητη. Οποτε δεν εχεις τα switches που κανουν τον ηχο κλικ, κλικ. Βεβαια το πλεονεκτημα εδω ειναι οτι δεν φθειρονται γιατι δεν εχουν μηχανικα μερη και μπορεις να τους βαλεις restrictor (κυκλικο, 4/8, οκταγωνικο).

Αμα θες να τρεξεις και πιο συγχρονα emulators (π.χ. PS2) θα χρειαστεις αναλογικα joysticks...

To joystick που αλλαζει απο πανω σε 4/8 ειναι το Mag Stick Plus. Εχω ενα και ενω σε 4 κατευθυνσεις ειναι καλο, στις 8 δεν εχει καλη αποκριση στις διαγωνιες.
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από NLS »

Κρίμα που δεν έχει βγει επίσημο ultrastick με rotary (μόνο έναν με δύσκολη -για μένα- πατέντα βρήκα).
Αν ήταν έτσι θα με κάλυπτε να έβαζα ΚΑΙ δυο τέτοια (μαζί με 4/8 sticks).

Θέλει ψάξιμο το θέμα.
Πρέπει να σε δω κάπως μαζί με τα έτοιμα κουτάκια σου να καταλάβω αίσθηση.

Πάντως το υπόλοιπο κουτί πρέπει να προχωρήσει.
Αν φτιαχτούν σωστά τα σχέδια της καμπίνας, μετά το control panel επάνω του θα δέσει (βιδωμένο με 3-4 "γωνίες" εσωτερικά).

Στο θέμα αυτό όπως το φαντάζομαι, το control panel θα είναι μια σχετικώς ανεξέρτητη οντότητα (δηλ. ένα κλειστό κουτί με βύσματα ή καλώδια να βγαίνουν έξω προς το υπόλοιπο κουτί).
Αυτό θα επιτρέψει την βελτίωση του στο μέλλον.

Θέλω βοήθεια για να περάσω από τη θεωρία στην πράξη.
Help ρε παιδιά.
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από GeoMan »

Για να ξεκινησεις την κατασκευη πρεπει πρωτα να εχεις καταληξει ακριβως στο τι θα φτιαξεις και να κανεις τα σχεδια. Δεν υπαρχει περιπτωση να ξεκινησεις την κατασκευη και να πηγαινεις "βλεποντας και κανοντας" γιατι θα σου προκυψουν μικρο (και μεγαλα) προβληματα που δεν θα τα εχεις υπολογισει και δεν θα ειναι παντα ευκολο να γυρισεις μερικα βηματα πισω και να τα αλλαξεις.

Η σωστη διαδικασια εχει ως εξης:

1. Αποφασισε τις προδιαγραφες. Τι PC θα μπει (και που), τι οθονη, κ.λ.π. Βεβαιωσου οτι ολα ειναι διαθεσιμα.

2. Βαση των προδιαγραφων κανεις μετρησεις και τα σχεδια. Αφου τα διπλοτσεκαρεις οτι ειναι σωστα και δεν εχεις ξεχασει κατι...

3. Προχωρας στις αγορες

4. Οταν τα εχεις ολα, ξεκινας την κατασκευη βαση των σχεδιων

Τα σωστα και ολοκληρωμενα σχεδια ειναι πολυ σημαντικα για μια σωστη κατασκευη και συνηθως σου παιρνουν τον ιδιο ή περισσοτερο χρονο με την κατασκευη.
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από NLS »

Σωστά τα λες βέβαια.

Όμως:

Α) Ακόμα ψάχνω για βοήθεια στην πράξη (που θα έχει και κέρδος σε ευρώ). Κυρίως για το ηλεκτρονικό κομμάτι, δευτερευόντως για το ξυλουργικό και το δημιουργικό.

Β) Ψάχνω για βοήθεια στη θεωρία του πράγματος (αυτό που κάνεις εσύ τώρα, αλλά θα ήθελα και άλλους να συνεισφέρουν - εδώ κέρδος είναι το... ψυχικό ότι βοήθησες έναν συνάνθρωπο :D).

Όσο αφορά αυτά που λες.

1α) Το τι PC θα μπει το ξέρω. Δεν είναι καμιά ιδιαίτερη επιστήμη. Αφού δεν πάω για arcade monitor, μιλάμε για ένα κανονικό (ψιλοδυνατό) PC σε ένα midi case (δηλ. όχι βιδωμένα motherboard πάνω στην καμπίνα και τέτοια). Αυτά τα case έχουν γνωστές διαστάσεις με μικρές αποκλίσεις. Το μόνο εύκολο να μετρηθούν. Θα τοποθετείται από πίσω, εσωτερικά φυσικά.

1β) Η οθόνη θα είναι 27" wide LED/LCD με γρήγορο response time. Έχω βρει 2-3 υποψήφιες και εννοείται θα είναι αγορασμένη από πριν. Και εδώ οι αποκλίσεις είναι μικρές. Εφόσον μιλάμε για 16:9 27". Το bezel της οθόνης θα είναι έτσι κι αλλιώς κρυμμένο και θα υπάρχει περιθώριο τουλάχιστον 3 πόντοι στα πλάγια για αυτό. Άρα αν καεί να μπορεί να μπει άλλη 27" με μικρές αλλαγές. Το καλό με τις LCD είναι ότι έχουν στάνταρ mount points. Άρα κάπως στηρίζω μια κλασική βάση στήριξης μέσα στην καμπίνα, έτσι προσανατολισμένη ώστε να έρθει η οθόνη στο σωστό σημείο και γωνία. Τζάμι (με artwork κολλημένο εσωτερικά;...) θα επιτρέψει μικρές αποκλίσεις και κάλυψη bezel/λαθών (ή και πάλι αν χρειαστεί να αλλάξει η οθόνη με άλλο μοντέλο ίδιας διάστασης).

2) Σωστό. Ήδη έχω μια βάση όπως είδες (το σχέδιο δεν είναι για 27" πάντως, πρέπει να γίνει πιο πλατύ. Υπολογίζω 75 πόντους αεράτα πλάτος εξωτερικό. Το πλάτος μια 27" οθόνης είναι περίπου 64-65 πόντοι μαζί με το bezel. Επίσης το μέγεθος της οθόνης αφήνει να μπει άνετα ένα κουτί midi για το PC κάτω, τοποθετημένο στο πλάι. ΦΥΣΙΚΑ και στο σχέδιο χρειάζεται η συνδρομή του έμπειρου.

3) Ε εκτός αν έχω δωρεές (αν έχω δωρεές προτιμώ να το φτιάξω για εμένα χεχεχε).

4) Μαζί με τον τουλάχιστον ένα άνθρωπο που θα ήθελα παρέα.

Γενικά συμφωνούμε στο process. Έτσι το έχω φανταστεί και εγώ.

Τώρα επί της ουσίας ξαναρχίζω να ψήνομαι με τα ultrastick 360 (αν και έχω διαβάσει διάφορα θεματάκια τους), ίσως με τους top-installed restrictors (αν και παίζει να δείχνουν άσχημα με αυτούς;...).
Θέλω οπωσδήποτε να πιάσω τα κουτιά σου (αν το... επιτρέπεις). Όσο για αναλογικό flight stick ΙΣΩΣ πάω σε καμιά λύση κανονική PC (με λίγο πατέντα)... Θα ψάξω τις γνωστές μάρκες και βλέπουμε. Ίσως αρκεστώ στο ultrastick. ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ θέλω και έναν (?) rotary μοχλό πάντως και δεν βλέπω την ultimarc να έχει. Μια και είπα ultimarc... από που αγοράζουμε παιδιά; Από αυτούς; Παίρνει δασμούς; (που βρίσκονται?) Από Ευρώπη; Αυτά που δεν έχει η ultimarc από που τα βρίσκουμε;
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από NLS »

Να ξαναπώ και κάτι άλλο που ίσως διαφέρει από τις κατασκευές που γίνονται (ίσως, δεν ξέρω, μπορεί να γίνονται ήδη όπως λέω)...

Αν δείτε το σχέδιο που έχω παραθέσει, το control panel είναι σαν "module" που ουσιαστικά ακουμπάει (και με 3-4 γωνίες βιδώνεται) πάνω στο υπόλοιπο κουτί.

Αυτό έχει δυσκολία σε σχέση με τα control panel που είναι φτιαγμένα απευθείας πάνω στο σώμα του cabinet, αφού ουσιαστικά πρέπει να γίνει ένα κλειστό (άρα δύσκολο να πειραχτεί αφού μπει στη θέση του) κουτί που απλώς προς τα έξω βγάζει καλώδια (και μούφες). Επίσης είναι ακριβότερη λύση.

Όμως έχει ΠΟΛΛΑ πλεονεκτήματα κατά τη γνώμη μου:

1) Θα μπορεί να αντικατασταθεί με άλλο, χωρίς να πειραχτεί σοβαρά η καμπίνα. Οπότε λάθη κλπ. μπορούν τελικά να φτιαχτούν.

2) Αν μπει κάτι άλλο, θα μπορεί να έχει ακόμα και διαφορετικές διαστάσεις μεγαλύτερες ή μικρότερες (μόνο σε πλάτος και μήκος - με minimum όρια φυσικά το πλάτος της καμπίνας και το μήκος του πόσο εξέχει το συρτάρι από κάτω). Φυσικά το ύψος της πλάτης θα πρέπει πάντα να είναι ίδιο (που από εκεί θα βγαίνουν και όλα τα interface 3-4-5-6 USB καλώδια, μούφες για ledοταινίες κλπ.) αλλά μόνο αυτό.

3) Τελικά για πιθανό service δεν θα είναι τόσο δύσκολο (ίσως μάλιστα θεωρηθεί και πιο εύκολο) μια και αποσύνδεση των καλωδίων από πίσω και ξεβίδωμα του από την κεντρική καμπίνα (που θα το κρατάνε 4-5 βιδωτές γωνίες προσβάσιμες από πίσω) και θα μπορεί κάποιος να το σκαλίσει ΜΟΝΟ του, χωρίς να κουβαλάει όλη την καμπίνα (ή να πρέπει να γίνει εκεί).

4) Θα επιτρέψει την ανεξάρτητη κατασκευή του από την υπόλοιπη καμπίνα (χωρίς να σημαίνει ότι δεν θα γίνει παράλληλα). Ουσιαστικά (εξαιρώντας το PC) εκεί μέσα θα είναι όλη η καρδιά του συστήματος, ενώ η υπόλοιπη καμπίνα θα είναι καθαρά θέμα πιο "χαμηλού επιπέδου" (ρεύματα, φωτάκια χωρίς τον controller τους αφού και αυτός στο control panel μέσα θα είναι, ήχος, ψύξη) και πιο μαζεμένη.

5) Θα επιτρέψει το τρελό σενάριο (και ανάποδο από το #1 παραπάνω) να πάρει κάποιος το control panel και να το πάει σε άλλη καλύτερη καμπίνα στο μέλλον ή και ακόμα γιατί όχι να γίνει εν μέρη χρήσιμο και σε ένα σκέτο PC! (αφού ότι καλώδια δεν αφορούν LEDs κλπ. θα είναι ουσιαστικά USB cables)

Νομίζω δεν είναι τόσο άσχημο σενάριο και δεν πρέπει να φαίνεται και ΤΟΣΟ τρελό σε κάποιον που ήδη έχει "σπαταλήσει" τις ώρες του για να φτιάξει ήδη καμπίνα μόνος του.
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από GeoMan »

Ultrasticks κ.λ.π. θα τα αγορασεις απο τον Andy που εχει την Ultimarc. Εχει on-line shop στο site οποτε αρχισε να βαζεις αυτα που θες για να δεις ενα αρχικο κοστολογιο για τους controllers. Πρεπει να εχεις υπολογισει το budget σου πριν ξεκινησεις. Με αυτα που θες μονο το control panel θα ξεπερασει τα 500€

Δασμοι δεν υπαρχουν, η Ultimarc ειναι στην Αγγλια. Το shipping ειναι λιγο ακριβουτσικο αλλα τα στελνει παντα συστημενα για να μην χαθει τιποτα.
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ (ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ) ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΑΜΠΙΝΑΣ!

Δημοσίευση από NLS »

Ωραία. Ευχαριστώ.

Ευελπιστώ αυτά να τα κάνω παρέα με τον άνθρωπο που θα τα δέσει κιόλας.
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Απάντηση