PcMaster 296 & Μame.gr

Οτι σχετικό με το www.mame.gr

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

PcMaster 296 & Μame.gr

Δημοσίευση από Nemo »

grm1b.jpg
grm1b.jpg (276.7 KiB) Προβλήθηκε 4628 φορές
Οι φωτο ειναι απο την σελιδες ( 122-127 ) του περιοδικουPCMASTERτου τρεχοντος Ιουλιου που μολις ,πριν μερικες μερες κυκλοφορησε.

Στην τακτικη στηλη Retro computing που μολις πριν ενα τευχος ανελαβε ο Alkis21 mame.gr,retromaniax.gr ,retrocomputers.gr.iamretro.gr, retroclub.info (σχεδον ολες οι σημαντικοτερες ελληνικες retro gaming/computing κοινοτητες ) περνανε μεσα απο το μεγεθυντικο φακο του Alkis21 , κι οπου κληθηκαν μεσω αντιπροσωπων τους να απαντησουν σε ενα κοινο ερωτηματολογιο .

Περα απο τις δεδομενες ευχαριστιες μας στο Pcmaster και τον Alkis21 για την ευγενικη τους αναφορα να ευχαριστησουμε και τον Geoanas ,που ειχε την καλοσυνη μας αντιπροσωπευσει (υποθετω μεσω Maddog )δεν παρελειψε να αναφερθει στην
Gameland.gr ενα απο τα ποιο παλια ελληνικα retro gaming/computing site και τον Whacker.
Mαλιστα αρχικα ,οταν το mame.gr ξεκινησε αρχικα ως φορουμ μονο - ηταν και το φορουμ του Gameland.gr (και παραμενει ακομα )
grm3b.jpg
grm3b.jpg (137.8 KiB) Προβλήθηκε 4628 φορές
mame3.jpg
mame3.jpg (63.91 KiB) Προβλήθηκε 4628 φορές
Tωρα αυτο ειναι ψιλοσφηνα του Alkis21 στο :arrow: φιλο του Vag????
(που ειναι παλιοι γνωστοι απο το http://ko-gathering.com/forum/ και kick off/sensible gatherings/tounaments )
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: PcMaster 296 & Μame.gr

Δημοσίευση από GeoAnas »

Ευχαριστώ θερμά τον Άλκη για το αφιέρωμα....ελπίζω να σας κάλυψα!

(Ομολογουμένως είπα και άλλα πολλά, αλλά οι σελίδες του περιοδικού είναι κάπως ...χμμμ...περιορισμένες)
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: PcMaster 296 & Μame.gr

Δημοσίευση από Nemo »

GeoAnas έγραψε:
(Ομολογουμένως είπα και άλλα πολλά, αλλά οι σελίδες του περιοδικού είναι κάπως ...χμμμ...περιορισμένες)
Που ξερεις μπορει να αποτελεσουν μερος ή βαση για ενα μελλοντικο αρθρο ...
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: PcMaster 296 & Μame.gr

Δημοσίευση από metalcandyman »

Kαλα ολα κι'ολα ειναι μονο αυτη η σελιδα;
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: PcMaster 296 & Μame.gr

Δημοσίευση από GeoAnas »

:D
Όχι Bill, έχει κι άλλα...
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: PcMaster 296 & Μame.gr

Δημοσίευση από metalcandyman »

ΟΚ γιωργαρα αμα ειναι θα φροντισω να το αγορασω αυτο το τευχος :pac: :pacbad:
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: PcMaster 296 & Μame.gr

Δημοσίευση από Maddog »

Nemo έγραψε:Περα απο τις δεδομενες ευχαριστιες μας στο Pcmaster και τον Alkis21 για την ευγενικη τους αναφορα να ευχαριστησουμε και τον Geoanas ,που ειχε την καλοσυνη μας αντιπροσωπευσει (υποθετω μεσω Maddog )
Η αλήθεια είναι ότι ο Άλκης προσπάθησε όντως να έρθει σε επαφή μαζί μου αρχικά. Όμως τότε η μετακόμιση στο Ντουμπάι ήταν πρόσφατη, δεν είχα καθόλου broadband access και την έβγαζα με 1 GB data στο κινητό και κάτι σκόρπια open WiFi στον δρόμο. Οπότε έμπαινα σπάνια και σχετικά λίγο στο Web και άργησα πολύ να δω το pm στο Retromaniax που μου είχε στείλει. Ειδικά το Retromaniax το απέφευγα εντελώς εκείνη την περίοδο λόγω του μεγάλου όγκου νέων posts (όταν ξαναμπήκα είχα κάπου 70 pages με αδιάβαστα posts....) οπότε όταν τελικά εδέησα να μπω και να του απαντήσω είχε ήδη στραφεί στον Γιώργο γιατί είχε και ένα deadline να τηρήσει ο άνθρωπος! :?
Έτσι κι αλλιώς, μια χαρά τα κατάφερε ο Γιώργης, καθότι ανήκει στην ίδια συνομοταξία αρχαίων ρετροσαυροειδών με εμένα. :mrgreen:

Επειδή πάντως το βλέπω πολύ χλωμό να πωλείται PC Master στα Ντουμπαινά περίπτερα, θα ήθελα κάποια στιγμή να διαβάσω ολόκληρο το άρθρο.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: PcMaster 296 & Μame.gr

Δημοσίευση από GeoAnas »

Ώστε εσύ μου την έκανες την δουλειά γιατρέ ? εεε ? :D

Ο Άλκης μου έστειλε pm στο retromaniax και μου εξέφρασε την επιθυμία του για μια μίνι συνέντευξη - συμπλήρωση ερωτηματολογίου για το τεύχος του Ιουλίου. Αμέσως τον απάντησα θετικά, παραπέμποντας τον όμως σε πιο ενεργά μέλη όπως ο Nemo και ο Maddog. Ανταπάντησε ότι είχε ήδη έρθει σε επαφή μαζί τους και το είχαν παραπέμψει σε μένα :mrgreen:
Αφού έτσι ήθελε η τύχη, τότε δέχθηκα με χαρά το ερωτηματολόγιο, επισημαίνοντας την παρουσία του iamretro και του retroclub.info . Είχε ήδη έρθει σε επαφή με τον nkary και τον nicked αμέσως μου ζήτησε τα στοιχεία του Dat-Alex, που του τα έδωσα πρόθυμα.
Μόλις "συμπλήρωσα" το ερωτηματολόγιο το έστειλα αμέσως στον retro-dino "whacker", που θαυμάζοντας την μνήμη μου 8) , έδωσε την ευχή του να το αποστείλω ως έχει ! :lol:
Ταυτόχρονα έστειλα κι ένα pm στον Brainkiller, που μου έδωσε (με ελαφρά καθυστέρηση :mrgreen: ) κι εκείνος την ευχή του, ενώ χάρηκα που έμαθα νέα του !

<off topic mode on>
(Κώστα και Γιώργο σας έχω επιθυμήσει βρεεεεεεεε.....)
<off topic mode off>

Με τα πολλά και τα λίγα, έστειλα το τελικό κείμενο στον Άλκη που μόνο που δεν λιποθύμησε από το μέγεθος του...
"Γιώργο τι είναι αυτό που μου έστειλες βρε ? Μια στήλη είπαμε θα γεμίσουμε, όχι ολόκληρο περιοδικό !!!" ή κάπως έτσι ... :mrgreen:
"... κάποιοι από εσάς όχι απλά δεν τήρησαν το όριο λέξεων αλλά έπεσαν με τα μούτρα σαν 8-bit προγραμματιστής που βλέπει για πρώτη φορά τη RAM της Amiga! ..." Χε!Χε!Χε! Πολύ καλό ! :lol:


Για την ιστορία, δημοσιεύω ολόκληρο το κείμενο πριν από το ελαφρύ ψαλίδισμα, γιατί όπως και να το κάνουμε εμείς οι γέροι ενθουσιαζόμαστε εύκολα και όταν αρχίζουμε τις ιστορίες δεν σταματάμε εύκολα :mrgreen: ....
Οι πληροφορίες αφορούν την gameland και το mame.gr ...

"1. Πότε ξεκίνησε η δράση σας;

Με τον μαγικό κόσμο της «εξομοίωσης» ξεκίνησα κάπου στα τέλη του 1997 με αρχές 1998 όταν έπεσε στα χέρια μου ένα εξομοιωτής του Bomb Jack χωρίς ήχο. Άρχισα να ψάχνω στο διαδίκτυο και βρήκα την ιστοσελίδα «Dave’s Video Game Classics!» όπου από εκεί κατέβασα την τέταρτη έκδοση του MAME και κάποιους άλλους εξομοιωτές για Moon Patrol, Rygar κλπ. Αυτό ήταν ! Κόλλησα από την μαγεία και την νοσταλγία των παλιών arcades που έπαιζα ως μαθητής μέσα σε σκοτεινά και υπόγεια καταγώγια ! LOL !
Με τον Nicola Salmoria ανταλλάξαμε μερικά emails (ήταν την εποχή που θα έφευγε στρατιώτης και τα ηνία τα αναλάμβανε ο Mirco Buffoni) Το πάθος μου για ένα και μοναδικό παιχνίδι, το EXERION της Jaleco και η επιθυμία μου να το δω εξομοιωμένο 100% με τέλεια χρώματα και ήχο , με οδήγησε στο ανεβάσω μια ιστοσελίδα ζητώντας πληροφορίες. Υπήρξε ανταπόκριση από κάποιους συλλέκτες και έτσι συγκέντρωσα αρκετά στοιχεία, από διαφορετικά rom sets μέχρι screenshots του κανονικού arcade. Kάπου εδώ με βρήκε ο Badge και αμέσως με έφερε σε επαφή με τον Whacker και τον Maddog.
Δεθήκαμε και γίναμε καλοί φίλοι. Ίσως αν έμενα κι εγώ στα Νότια, γινόμασταν και κουμπάροι ! LOL !
O Whacker που διατηρούσε ήδη δική του ιστοσελίδα, προσφέρθηκε να με φιλοξενήσει στον server του και κάτω από την ομπρέλα του domain name, «gameland». Έτσι ιδρύθηκε το προσωπικό μου site (http://www.gameland.gr/geoanas/) το οποίο υπάρχει ακόμα στην αρχική του μορφή αναλλοίωτο στο χρόνο ! LOL !
Κάπου εκεί έγινε και η επαφή με τον Brainkiller που επίσης είχε τον δικό του χώρο στο διαδίκτυο, σχετικό με ΜΑΜΕ και εξομοίωση.
Μας καλεί να εγγραφούμε ως μέλη στο νεοφώτιστο MAME.GR. Ήταν Απρίλιος του 2004 …


Παρακάτω παραθέτω 2 λόγια από πρόσφατο post του «προέδρου» μας του Brainkiller με αφορμή τα 10 χρόνια του ΜΑΜΕ.GR

http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=8&t=5657

“Επίσημα πια το ίδιο το site μπορεί να αποκαλείται retro αφού έκλεισε 10 χρόνια online ! Το site αυτό γεννήθηκε το 2004 για να στεγάσει τους απανταχού Έλληνες λάτρεις του Mame και του Emulation γενικότερα μιας και μέχρι τότε δεν υπήρχε κάποιος τόπος συγκέντρωσης, σε μορφή forum, αυτών των ατόμων που ασχολούνταν με αυτό το χόμπι στην Ελλάδα παρά ελάχιστα αλλά αξιόλογα sites που στη πλειοψηφία τους δεν υπάρχουν πια.
Το site αυτό δεν είναι τίποτε άλλο από μια παρέα από άτομα που έχουν και μοιράζονται την ίδια τρέλα, αγάπη για τα παιχνίδια είτε παλαιότερα είτε πιο καινούργια και τίποτε άλλο. Ποτέ δεν είχε σκοπό το κέρδος και όλα συντηρούνται με προσωπικό κόπο και κόστος. Βέβαια δεν θα ήταν τίποτε χωρίς τα αμέτρητα Posts κάποιων εδώ μέσα τα οποία έχουν γίνει ένα κομμάτι της ιστορίας του ελληνικού emulation schene !
Έτσι λοιπόν θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους φίλους του Mame.gr και ιδιαίτερα ορισμένα άτομα που με βοήθησαν και κρατάνε ζωντανό το site ακόμη και σήμερα. Ένα τεράστιο ευχαριστώ στους Whacker, Maddog, Geoanas, Nemo, Badge, grip, xalia, ambudare, pepinos, Scatman, Vag, paspartoo, Tallman, Fotis_KFOR, theoritikos, pooky(1), Giama, nikos, tasoulis, Olorin, Hardlord, Commando, karnov, metalcandyman, Geoman, arximidis, NLS, dukepapas, Nakama21, MikeAlex, Lefteris_D και εκατοντάδες άλλους φίλους που είναι αδύνατο να γράψω όλη τη λίστα εδώ.
Θα μπορούσα να γράψω πάρα πολλά για τις ωραίες στιγμές που περάσαμε online ή και σε κατ ιδίαν επαφή (εξού και ο θεσμός του Meating : D ) αλλά θα πω ένα πράγμα γνώρισα κάποια πολύ αξιόλογα άτομα και μόνο γι αυτό άξιζε ο κόπος. Περάσαμε καλές, κακές, αστείες, χαρούμενες, περίεργες στιγμές αλλά αυτό είναι λογικό διότι αυτά συμβαίνουν σε ένα ζωντανό οργανισμό όπως είναι αυτό το forum. Τα τελευταία χρόνια πολλοί νέοι φίλοι ήρθαν στη παρέα μας όπως επίσης και κάποιοι έφυγαν για προσωπικούς, οικογενειακούς ή άλλους λόγους εξάλλου και εμένα πια ο χρόνος που μπορώ να αφιερώσω είναι ελάχιστος μιας και τα ενδιαφέροντα αλλάζουν και ο χρόνος είναι περιορισμένος σε πολλές περιπτώσεις! …”



Ποιες δραστηριότητες ακριβώς έχετε αναπτύξει;

Θα σταθώ σε ορισμένα γεγονότα που τα έζησα από κοντά και θα μείνουν χαραγμένα στη μνήμη μου…

• Όπως ανέφερα προηγουμένως η επιθυμία μου ήταν να εξομοιωθεί τέλεια το EXERION. Τον driver του παιχνιδιού είχε ξεκινήσει ο Brad Oliver και τον είχε προσαρτήσει στην έκδοση MAME 0.30. O Aaron Giles πρόσθεσε τα background γραφικά. Υπήρχαν bugs και λάθος χρώματα. Ο Whacker δούλευε και αυτός πυρετωδώς τον driver του παιχνιδιού, προσπαθώντας να φτιάξει τα χρώματα αλλά μάταια. Τυχαία ανακάλυψα ένα rom set που περιείχε dumps των σωστών color proms, και με ένα απλό rename τα χρώματα διορθώθηκαν. Επικοινώνησα αμέσως με τον Whacker και εκείνος με ένα καλό «χτένισμα» του κώδικα, τον στέλνει στους MAME devs με σκοπό την δημοσίευση της updated version. Έλα όμως που και ο Dave Widel είχε κάνει dump και είχε προλάβει να στείλει τον επικαιροποιημένο κώδικα στην συντονιστική ομάδα του MAME. Ήταν Σεπτέμβριος του 2001 και μας «έφαγε στην στροφή»! LOL !

• Τον Μάιο του 2002 ανέλαβα και ολοκλήρωσα την Ελληνική μετάφραση της επίσημης λίστας των πιο συχνά εμφανιζόμενων ερωτήσεων (MAME Faq) , έκδοσης 0.60. Το αρχείο είναι ακόμα φυλαγμένο και διατίθεται για νοσταλγικό κατέβασμα στην σελίδα downloads του MAME.GR (http://www.mame.gr/forum/downloads.php )

• To 2002 έρχεται ο παράλογος νόμος που αφορά την απαγόρευση όλων ανεξαιρέτως των ηλεκτρονικών παιχνιδιών.
Ο Whacker πρωτοστάτησε με online διαμαρτυρία και κάναμε το θέμα ΔΙΕΘΝΩΣ ΓΝΩΣΤΟ συγκεντρώνοντας ΔΕΚΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ υπογραφές...
http://www.petitiononline.com/comp5932/petition.html
Ο Maddog έδωσε live συνεντεύξεις σε έγκριτα ΜΜΕ όπως το BBC ...
Όλες οι πληροφορίες και όλα τα links εδώ πέρα :
http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php? ... 68&start=0

• Γύρω στο 1998 με 1999 είχα αρχίσει την συλλογή παλιών arcade πλακετών. Στα χέρια μου είχε πέσει μεταξύ άλλων μια Nibbler (Φιδάκι) και 2-3 Ms Pac man κατασκευασμένες στην Ελλάδα (είχαν το λογότυπο «Made in Greece» γραμμένο πάνω στην πλακέτα) . Η Nibbler είχε πρόβλημα με τα background γραφικά και είχα επικοινωνήσει με κάποιον φίλο στην Αγγλία, τον Andy Hannay , που είχε προσφερθεί να κάνει dump τις eproms για να τις συγκρίνει με κάποιο υπάρχον σωστό και δοκιμασμένο set. Μόλις λοιπόν παρέλαβα τα dumps τα έστειλα στον Whacker και στον Maddog. Ο τελευταίος με τεράστιο κόπο - bit to bit - κατόρθωσε και τις κατηγοριοποίησε (graphics, sound και gameplay). Με την εργασία αυτή αποκαλύφθηκε ένα καινούργιο σετ, το Nibbler από την Ιταλική Olympia (1983) ενώ ο Whacker ανέλαβε την συγγραφή του driver του παιχνιδιού, που συμπεριλήφθηκε στην έκδοση MAME 0.87u2 (8/10/2004) Περισσότερα εδώ : http://www.gameland.gr/old_gameland/200410.htm
Αποτελεί την πρώτη και μοναδική Ελληνική συνεισφορά στο MAME project !

• To 2004 o Whacker προχωρά σε compile του πρώτου Ελληνικού ΜΑΜΕ 0.87 που φιλοξενείται ακόμα online και μπορείτε να δείτε και να κατεβάσετε από εδώ http://www.gameland.gr/old_gameland/greekmame.htm
Σε αυτήν την έκδοση φιλοξενείται ακόμα ένας driver, εκείνος του Ms Pacman – Triumvi που δυστυχώς μας απέρριψε η ομάδα συντονισμού και ανάπτυξης του MAME με την γνωμοδότηση ότι αποτελεί ακόμα ένα hack.


2. Έχετε κάνει συναντήσεις μελών; Μιλήστε μας για αυτές.

Τα μέλη του MAME.GR και της www.gameland.gr έχουν οργανώσει αρκετές συναντήσεις. Δυστυχώς εγώ, λόγω απόστασης δεν μπόρεσα να παραβρεθώ σε όλες παρά μόνο σε μια και μοναδική που θα μου μείνει όμως αξέχαστη. Ήταν καλοκαίρι του 2004, μόλις είχα πάρει καινούργιο αμάξι και κατέβηκα παρέα με τον Brainkiller, ενώ ο Badge είχε προσφερθεί να μας φιλοξενήσει (πράγμα που το έκανε) την αφεντιά μου και την σύζυγο μου ….ξένοιαστες εποχές !
Διάσημα έχουν μείνει τα “meatings”, όρος – παράφραση του “meetings”. Ξεκινάν ως απλές συναντήσεις για καφέ και καταλήγουν σε οικείο ταβερνείο με άγρια κρεατοφαγία και οινοποσία ! LOL !


3. Τι είναι αυτό που κατά τη γνώμη σας καθιστά το retrogaming δημοφιλές, όχι μόνο σε όσους το νοσταλγούν αλλά ακόμα και σε νεώτερους που τώρα το μαθαίνουν;

Μα θέλει και ρώτημα ; Φυσικά το gameplay !
100% αγνή και καθαρή αίσθηση διασκέδασης απαλλαγμένη από περιττά φτιασιδώματα φαντεζί εικόνων και 100κάναλου ήχου!
Αίσθηση που ξεκουράζει, γεμίζει ικανοποίηση και μένει βαθιά στη μνήμη. Δοκιμασμένη συνταγή σίγουρης επιτυχίας ! ;-)


4. Κατά τη γνώμη σας, η ελεύθερη διανομή παλιού λογισμικού είναι πειρατεία; Τελικά, υφίσταται ο όρος abandonware κι αν ναι, εσείς πώς τον ορίζετε;

Εφόσον το λογισμικό έχει εκπληρώσει τον εμπορικό του στόχο και απευθύνεται σε μηχανήματα που ακόμα και οι κατασκευάστριες εταιρείες έχουν προ καιρού περάσει στην “αιωνιότητα” , δεν βλέπω τον λόγο να μην διατίθεται δωρεάν. Θα γίνω και λίγο τολμηρότερος, ζητώντας ακόμα και την ελεύθερη διανομή του πηγαίου κώδικα. Θεωρώ ότι κάτι τέτοιο θα έχει πολύ καλό εκπαιδευτικό αποτέλεσμα για νέους προγραμματιστές αλλά και χομπίστες όπως εγώ που θέλουν να μάθουν ή απλώς να ρίξουν μια «κλεφτή ματιά» στην απαρχή του computing.


5. Πιστεύετε ότι είναι τόσο διακριτός ο ρόλος των ρετρό κοινοτήτων στην Ελλάδα ώστε να χωρίζονται σε διάφορα sites; Δεν θα ήταν καλύτερα αν όλοι οι φίλοι του ρετρό συνευρίσκονταν κάτω από μία στέγη, κι αν ναι, γιατί πιστεύετε ότι δεν συμβαίνει αυτό;

Ο πλουραλισμός είναι κάτι θεμιτό και ωφέλιμο. Θεωρώ πολύ χρήσιμο να υπάρχουν ποικίλα sites με τo ίδιο αντικείμενο κυρίως όταν αυτά προσφέρουν μια εμβάθυνση και μια εξειδίκευση σε συγκεκριμένα κομμάτια του retro computing / gaming. Εκείνο που δεν μπορώ με τίποτα να δεχτώ είναι οι διάφορες προσωπικές αντιπαλότητες και εγωκεντρικές συμπεριφορές που καταλήγουν ακόμα και σε επιθέσεις με υβριστικό περιεχόμενο. Το κοινό των retro κοινοτήτων στην χώρα μας είναι μετρημένο στα δάχτυλα του ενός χεριού, δεν είναι κρίμα να εμπλεκόμαστε σε τέτοια φαινόμενα που στο κάτω-κάτω μόνο κακό κάνουν στο χώρο και σε όσους τα διαβάζουν ;
Δεν μπορώ να ανεχτώ τους ανθρώπους που διατείνονται ότι τα ξέρουν όλα και τους ανθρώπους που προσπαθούν να κοροϊδέψουν όλους εμάς, διατυμπανίζοντας δεξιά και αριστερά ότι το «retro» είναι κάτι που το κάνουν αφιλοκερδώς αλλά στην ουσία το κάνουν αποσκοπώντας σε χρηματικές απολαβές. Ας έχουν το θάρρος να κάνουν τις ιστοσελίδες τους εξαρχής και κατεξοχήν εμπορικές και μην κρύβονται πίσω από το δάχτυλο τους !

Περί ειδικού τύπου και αναφορών του στην retro κοινότητα δεν είμαι και ο πλέον ειδικός να απαντήσω, μιας και έχω σταματήσει προ πολλού να αγοράζω ειδικά περιοδικά …. Η κρίση δυστυχώς με έχει επηρεάσει αρκετά.."
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: PcMaster 296 & Μame.gr

Δημοσίευση από metalcandyman »

Και μονο τα παραπανω να διαβασει καποιος που πρωτη φορα παταει το ποδι του στο mame.gr θα καταλάβει οτι η ομαδα αυτου του forum ειναι κλασεις καλητερη στα παντα οσον αφορα το mame και το emulation γενικοτερα απο οποιονδηποτε στην ελλαδα.Τιμη μου που σας γνωρισα μαγκες και μιλαμε ολα αυτα τα χρονια.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: PcMaster 296 & Μame.gr

Δημοσίευση από GeoAnas »

Πραγματικά ΑΓΑΠΑΜΕ τα arcades Bill :wink: :D

Έχε χάρη ο περιορισμός των λέξεων που μου έθεσε ο Άλκης, αλλιώς θα έπρεπε να γράψω ολόκληρο διδακτορικό σύγγραμμα. Εδώ όλα τα μέλη είναι μια ομάδα και κάθε μέλος αποτελεί ξεχωριστή φωτεινή οντότητα στο χώρο του emulation και όχι μόνο...

Nemo -> Ένας θησαυρός γνώσεων, ζωντανή εγκυκλοπαίδεια...ότι θέλεις θα στο βρει ! Ανεξάντλητη πηγή πληροφόρησης από όλες τις γωνιές του net !
Maddog -> Να πούμε για TOSEC ?, να πούμε για SEGA ?, να πούμε για hacking και για κόλπα ?...από μικρός στο κουρμπέτι του programming και του hacking με τον ταπεινό του Spectrum (τι να κάνουμε όλοι κάνουμε λάθη :lol: )
Vag, Giamma -> Οτιδήποτε υπάρχει μπορεί να το μεταφράσει...τεράστιο έργο στα Ελληνικά.... για πάρτη σας !
Whacker -> Ογκόλιθος στο MAME, με διεθνή παρουσία στο χώρο (βλ. παραπάνω) :!:
Badge -> Αλήθεια τα GOODtools πόσα δικά του dumps περιέχουν ??? Ο μάγος των dumps ! Νίκο θυμάσαι ? Παντώς καιρού παίκτης !
Brainkiller -> Πρωτοπόρος, ένωσε όλο τον κόσμο μέσα στο MAME.GR. O Πρόεδρος μας !
pooky -> Ο επαναστάτης ! Με τον δικό του ιδιαίτερο τόνο σχολίαζε και καυτηρίαζε όποιον του ή μας την έμπαινε...πάντα απολάμβανα τα posts του ... και μου λείπει πραγματικά, με αισθητή απουσία σε όλα τα fora !! Γιώργο, βγες επιτέλους και μίλα, βρεεεε !!!!! Με τίμησε αρκετές φορές με επισκέψεις του στα βόρεια.
Tasoylhs, Grip -> Μέσα σε όλα τα κόλπα !
Tasoulh θυμάσαι που σχεδιάζαμε καινούργια logos για την Gameland ? Τα μούσια τα ξούρισες βρε ?
Grip, πάντα φιλικός με μια καλή κουβέντα...Σπύρο θυμάσαι που βιαζόσουν να βγάλεις το νέο για κάθε καινούργια έκδοση του MAME...whatsnew και Άγιος ο Θεός !
Είχα την χαρά να τους γνωρίσω από κοντά !
ambu_dare -> Ο έταιρος κουμπάρος ! Αυτός με μύησε στο hacking του PSP, καθοδηγώντας με βήμα - βήμα. Ογκόλιθος γνώσεων περί consoles και όχι μόνο !
Scatman -> Πηγή όλων των νέων ειδήσεων μαζί με τον Nemo...ατέλειωτα ISOs ...
xalia -> Λάτρης της νέας τεχνολογίας, Apple fanboy, super duper posts...καμμιά φορά τον έχανα μέσα στις ορολογίες...
Tallman, Olorin, Paspartoo, Pyjamarama -> Γνωστοί, πολύτιμοι, συμπληρώναν πάντα το κομμάτι του puzzle που έλειπε, συνεισφέραν στην ενημέρωση και πληροφόρηση, κάθε ένας στον τομέα του και όλοι μαζί για το MAME.GR :lol:
Metalcandyman -> TwinGalaxies ? :lol: :lol: Τι είναι αυτό ? Το έχουμε "σβήσει" προ πολλού :pac: :pacbad: ...να προσθέσω κι άλλα ??!!

Όλα τα νέα μέλη που δεν είχα την χαρά να γνωρίσω από κοντά, πάντα κοντά στο site, πάντα κάτι καινούργιο να προσφέρουν ....

Ευχαριστώ όλους που σας γνώρισα...άιντε βγείτε από τις κρυψώνες σας 8) και αρχίστε τα "ποσταρίσματα"...ναι,ναι ξέρετε σε ποιους αναφέρομαι :mrgreen:

Άιντε ρε και συγκινήθηκα βραδιάτικα.... :oops:
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: PcMaster 296 & Μame.gr

Δημοσίευση από metalcandyman »

Metalcandyman -> TwinGalaxies ? :lol: :lol: Τι είναι αυτό ? Το έχουμε "σβήσει" προ πολλού :pac: :pacbad: ...να προσθέσω κι άλλα ??!!

Οπως επισης και τεραστιος οπαδος της μεγαλητερης εταιριας που υπαρχει στα videogames του κολοσου που λεγεται NINTENDO και παντα με το μαχαιρι στο στομα για παρτη της :twisted: :twisted: :twisted:

Να σαι καλα γιωργαρα και ολα τα παιδια εδω μεσα για την εκπληκτικη δουλεια ολα αυτα τα χρονια.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: PcMaster 296 & Μame.gr

Δημοσίευση από GeoAnas »

:lol: :lol: :lol:

Στο παραπάνω post μου δεν ξέχασα τον Φώτη (Fotis_KFor) !
Απλά τον έβγαλα επίτηδες έξω γιατί αποτελεί από μόνος του ένα παράλληλο σύμπαν retro ιστορίας, ο μόνος που έπρεπε να έχει το προνόμιο να ιδρύσει μουσείο retro υπολογιστών στον Ελλαδικό χώρο.... :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: PcMaster 296 & Μame.gr

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Συγκινήθηκα ρε παλιόπαιδα! Ευχαριστώ GeaAnas για τα καλά σου λόγια! :)

Στο mame.gr πραγματικά νοιώθω σπίτι μου, εδώ έκανα τα πρώτα μου βήματα, εδώ άρχισα να βγαίνω με ιντερνετικούς φίλους για καφέδες και meatings, τα έχουμε πει και στα σπίτια μας με αρκετούς αφού είμαστε φίλοι και όχι απλά γνωστοί από το ιντερνετ και θέλω να δω και από κοντά όσους δεν έχω συναντήσει ακόμα, κάτι που θα γίνει σίγουρα πιστεύω....

ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕΛΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΠΑΙΔΙΑ. :D :D :D

ΑΓΝΟ ΡΕΤΡΟ ΠΝΕΥΜΑ. :mame: :mame: :mame: :mame: :mame: :mame: :mame: :mame: :mame: :mame:
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Re: PcMaster 296 & Μame.gr

Δημοσίευση από Scatman »

Εξαιρετική εκπροσώπηση της κοινότητας απ'τον Geonas, τα συγχαρητήρια μου.
Απάντηση