Αναβίωση!

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Αναβίωση!

Δημοσίευση από Whacker »

Thanks to: Vag και του φοβερού και τρομερού module Supergun και του Geoanas (για τα 2 arcade PCBs ΚΑΙ για το joystick του Sega Megadrive) μπόρεσα σήμερα και "ζωντάνεψα" το Ms Pacman (Triumvi bootleg) και το Tetris στην τηλεόρασή μου.

Παιδιά, ότι και να σας πω είναι λίγο. Ξεχάστηκα 2-3 ώρες παίζοντας tetris (το Ms Pacman ήταν οριζόντια και μετά από 5 λεπτά έπαθα κεφαλοκλείδωμα) και νόμιζα πως είχαν περάσει 10 λεπτά!

Τρομερή εμπειρία. Ευχαριστώ και τους 2 σας αλλά και το φίλο μου το Badge που έφερε το supergun μαζί του σε εκείνο τον καφέ στο γνωστό μέρος... (ξέρεις εσύ) Περιττό να πω πως το προτείνω σε οποιονδήποτε έχει jamma boards... :D
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Badge
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 26 Απρ 2004 22:01
Τοποθεσία: Patissia, Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Badge »

Δυστυχώς το δικό μου Supergun αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα. Παρόλο που το video και ο ήχος είναι άψογα, τα controls δείχνουν μπλοκαρισμένα. Και χωρίς joystick, και με Amiga joystick, και με Megadrive joystick, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Υποψιάζομαι ότι κάτι κάηκε. Όταν έβαλα μια διπλή NeoGeo Jamma που έχω, δεν ξεκίναγε καν, ενώ στην οθόνη του control test έδειχνε στα πάνω κάτω και κάποια άλλα 1, που σημαίνει ότι είναι μονίμως πατημένα.

Θα πάρω μια άλλη Supergun και θα έχω νεότερα. Προς το παρόν το project "πλύσιμο και καθαριότητα των jamma boards" τίθεται σε αναμονή, με τα εξής 6 τεμάχια να έχουν δείξει σωστό video και ήχο :

1. Combatribes
2. Gun Dealer
3. Power Spikes
4. Super Shanghai - Dragon's Eye
5. Family Genix
6. Tatsujin 2
[size=75]A knight is sworn to valor, his heart knows only virtue, his blade defends the helpless, his might upholds the weak, his word speaks only truth, his wrath undoes the wicked.- [i] Knight's Code[/i][/size]
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Πολύ χαίρομαι για τα supergun :-)
Badge, υποστηρίζει μόνο παιχνίδια με 3 κουμπιά λέει. Αυτό πρέπει να φταίει, μάλλον τα Neo-Geo θα έχουν περισσότερα...
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

:lol: :lol: :lol:

Άντε καλά ξενύχτια !!
Άβαταρ μέλους
Badge
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 26 Απρ 2004 22:01
Τοποθεσία: Patissia, Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Badge »

Σήμερα πήγα μέχρι το ταχυδρομείο, όπου μου ήρθαν αυτά :

http://www.jammaboards.com/store/6-in-1 ... d_250.html x1

http://www.jammaboards.com/store/jamma- ... d_146.html x5

http://www.jammaboards.com/store/jamma- ... d_247.html x2

Ειδικά το μεσαίο είναι άκρως εντυπωσιακό. Έχει όλα τα καλώδια έτοιμα, με τα χρωματάκια τους και χωρισμένα με ανάλογα μήκη για να τα καταλήξεις εκεί όπου θες. Για όσους θέλουν να κάνουν rewiring στο cabinet τους και φοβούνται τη διαδικασία ή βαριούνται, είναι πραγματικό must. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι τα μικρά φισάκια είναι πιο μικρά από το κανονικό και δε μπαίνουν στα cherry switches που είμαστε συνηθισμένοι όλοι. Αυτό δεν είναι πρόβλημα καθώς τα κόβεις στην άκρη, τα πετάς και βάζεις τα κανονικά με ένα εργαλείο crimper.
[size=75]A knight is sworn to valor, his heart knows only virtue, his blade defends the helpless, his might upholds the weak, his word speaks only truth, his wrath undoes the wicked.- [i] Knight's Code[/i][/size]
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Εγώ τα είδα νωρίτερα αλλά, περιμένω report για το multi-arcade. :D
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

@ Badge

Τελικά βαρέθηκες να κάνεις μόνος την JAMMA harness ?
Με γειες ! :lol:
Άβαταρ μέλους
Badge
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 26 Απρ 2004 22:01
Τοποθεσία: Patissia, Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Badge »

Γιώργο θα χρειαζόμουνα καλώδια σε διαφορετικά χρώματα για να ξέρω τι μου γίνεται, σε διάφορα μήκη, κολλητήρια, crimper, connectors, ιστορίες ένα σωρό... τώρα έδωσα 8 ευρώ για την καθεμία, πήρα πέντε και καθάρισα. Και αν χρειαστεί κανείς cabinet rewiring θα μπορώ να τον εξυπηρετήσω.
[size=75]A knight is sworn to valor, his heart knows only virtue, his blade defends the helpless, his might upholds the weak, his word speaks only truth, his wrath undoes the wicked.- [i] Knight's Code[/i][/size]
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Nik !!

Περιμένω φωτογραφίες από το όλο εγχείρημα !!
Μόνο πρόσεχε εκείνο το multi 6 in 1 pcb .
Ένας φίλος που δουλεύει στον χώρο μου είχε μιλήσει γι αυτά αλλά μου είπε ότι τα αποφεύγει γιατί γονατίζουν τα τροφοδοτικά και προκαλούν πολλά βραχυκυκλώματα.
Η λειτουργία τους βασίζεται σε ρελεδάκια που στέλνουν το ρεύμα σε κάθε πλακέτα κατά παραγγελία.
Δεν γνωρίζω βέβαια αν αναφέρονταν στο συγκεκριμένο ή σε άλλα Made in Nowhere μοντέλα !

Μέτρα προσεκτικά τις τάσεις και μη βάζεις κατευθείαν 6 πλακέτες.
1 τη φορά και μέτρημα.....
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Άμα μιλάει η πείρα λέμε...! :D
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Geo_x
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 18 Ιαν 2009 15:16

Δημοσίευση από Geo_x »

Παιδιά γεια. 1ο ποστ.
Το βρήκα τυχαία το site, όταν έψαχνα για ... mame :)

Να ρωτήσω, τί ακριβώς είναι αυτό το supergun?
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Γεια σου και σε σένα.
Υπήρχε σχετικό link στο πρώτο post,πάρτο και από εδώ
http://www.retromarket.gr/product_info. ... cts_id=239
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Καλωσήρθες :-)
Τα supergun (είναι γενικός όρος, υπάρχουν από αρκετές εταιρίες) είναι πλακέτες με σύνδεση JAMMA και έξοδο SCART, είσοδο για ρεύμα, joystick, κ.λ.π. Τα συνδέεις με μια arcade πλακέτα, την οποία τροφοδοτούν με ρεύμα, εσύ παίζεις με joystick και βλέπεις την εικόνα στην τηλεόραση.
Μπορεί δηλαδή κάποιος να φτιάξει μια κονσόλα με supergun και μια πλακέτα arcade. Τα supergun έχουν μικρό μέγεθος, αν και κάποιες πλακέτες είναι τεράστιες.
Η άλλη χρήση τους είναι για να δοκιμάζεις πλακέτες, να δεις αν λειτουργούν.
Δεν έχουν σχέση με emulation, σου δίνουν απλώς έναν εύκολο τρόπο να συνδέσεις την αυθεντική πλακέτα στην τηλεόραση του σπιτιού.
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Geo_x
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 18 Ιαν 2009 15:16

Δημοσίευση από Geo_x »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αν και έχω mame roms αρκετά χρόνια και παίζω το κλασικό στυλ στο pc κλπ, παρακολουθώ εδώ ότι υπάρχουν περισσότερα να κάνεις για να εξομιώσης τα παλιά καλά κουτιά και μου αρέσουν οι ιδέες/υλοποιείσεις σας και ψήνομαι για arcade χειριστήρια κλπ :)
Απάντηση