Ρετρό έκθεση υπολογιστών και κονσολών

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Ρετρό έκθεση υπολογιστών και κονσολών

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Για όσους δεν το γνωρίζουν ήδη θα γίνει μια έκθεση ρετρό υπολογιστών και κονσολών το ΣΚ που μας έρχεται στις 5 και 6 Νοέμβρη. Η είσοδος είναι ελεύθερη και θα υπάρχουν πολλά μηχανήματα. Απλά προς ενημέρωση, μιας και πρόκειται για ένα ωραίο γεγονός που ασχολείται με την "τρέλα" μας και θα αναπολήσουμε άλλες εποχές!
Εγώ θα είμαι εκεί και τις 2 μέρες, όσοι πιστοί ελάτε να τα πούμε από κοντά! :)

Περισσότερα εδώ : http://silogomania.gr/inv/topic/7639-2% ... gomaniagr/
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Ρετρό έκθεση υπολογιστών και κονσολών

Δημοσίευση από Maddog »

Χαιρετίζω την πρωτοβουλία.
Δεν νομίζω ότι θα μπορέσω να περάσω, αλλά πάντα είναι ευχάριστο να βλέπεις τέτοιες κινήσεις. :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: Ρετρό έκθεση υπολογιστών και κονσολών

Δημοσίευση από GeoAnas »

Καλή επιτυχία , αν και νομίζω ότι θα είναι δεδομένη !
Μακάρι να μπορούσα να συμμετέχω - παρευρεθώ, αλλά δυστυχώς οι προτεραιότητες και το " σύνδρομο πραγματικής ζωής " έχουν άλλη γνώμη !
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ρετρό έκθεση υπολογιστών και κονσολών

Δημοσίευση από Nemo »

GeoAnas έγραψε: Μακάρι να μπορούσα να συμμετέχω - παρευρεθώ, αλλά δυστυχώς οι προτεραιότητες και το " σύνδρομο πραγματικής ζωής " έχουν άλλη γνώμη !
Για οσους παντως θελουν να παρευρεθουν νοερα ,θα εχει live streaming !!!!
http://retrosystem.gr/
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: Ρετρό έκθεση υπολογιστών και κονσολών

Δημοσίευση από GeoAnas »

:D
Ναι χθες το έπαιζα "Μεγάλος Αδερφός" και τους έπαιρνα "μάτι" :D
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Ρετρό έκθεση υπολογιστών και κονσολών

Δημοσίευση από pooky(1) »

Είδα ξανά το πρώτο μηχάνημα που αγόρασα ever και η συγκίνηση ήταν μεγάλη. Τι να λέμε τώρα.

Δεν έκατσα όσο ήθελα, είχα κοιμηθεί δυο ώρες ζόρι και ήμουν στα όρια της κατάρρευσης, ενώ το Σάββατο επακολούθησε νέο ξενύχτι και δεν μπόρεσα να ξαναπάω τη Κυριακή. Γνώρισα και ένα φίλο του Φώτη που είχε και αυτός τρέλα με τα παλιά αυτοκίνητα και τα είπαμε ενδελεχώς!!!!!!

Αναμένω επανάληψη σε ένα χρόνο!
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
manos426f
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2009 13:41

Re: Ρετρό έκθεση υπολογιστών και κονσολών

Δημοσίευση από manos426f »

Ήταν υπέροχη η έκθεση πραγματικά !!!!
Επισκεφτείτε την πιο φρέσκια προσπάθεια στο χώρο των ελληνικών PC games/hardware sites, στη διεύθυνση www.Ragequit.gr
Άβαταρ μέλους
akmakas
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006 23:42
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ρετρό έκθεση υπολογιστών και κονσολών

Δημοσίευση από akmakas »

Maddog έγραψε:Χαιρετίζω την πρωτοβουλία.
Δεν νομίζω ότι θα μπορέσω να περάσω, αλλά πάντα είναι ευχάριστο να βλέπεις τέτοιες κινήσεις. :D
Αν το έβλεπες ευχάριστο τότε θα μπορούσες να περάσεις..Δεν θα σε ρωτήσω τους λόγους του γιατί είπες και έκανες το τσεκουράτο Δεν νομίζω ότι θα μπορέσω να περάσω γιατί απλά τους ξέρω πολύ καλά.

Δεν χρειάζεται να χαιρετίζετε καμία προσπάθεια αν δεν το πιστεύετε..Από λόγια φουσκώσαμε..Έδωσαν το παρόν 8 άτομα και ξεπατώθηκαν για μια έκθεση που έπρεπε να ήταν 150.Πέρασαν από εκεί οι περισσότεροι γνωστοί και άγνωστοι αλλά (φίλοι) μετρημένοι στα δάχτυλα υποτίθεται φίλοι πλέον γιατί με τόσα σνομπ που διάβασα κατά καιρούς από αλλού (ξέρετε από που) με έκαναν πραγματικά να σιχαθώ την υποτιθέμενη προκομμένη ρετροκοινώτητα των Ελλήνων!Και μιλάω για τις χλειαρές σνομπ απαντήσεις πολλών όσο αφορά τις προσπάθειές μας και μιλάω αποκλειστικά για τις προσπάθειες του Silogomania.gr άλλο φορουμ δεν υπάρχει που να παλεύει και να δουλεύει από τα μέλη του τόσο πολύ χωρίς να περιμένει χρήματα εξ ουρανού και ζητιανιά τρίτων.

Η έκθεση έσκισε και κάποιοι δεν το ήθελα συνεπώς κάποιοι έσκισαν τα σωθικά τους (έβρασαν δηλαδή εσωτερικά) και αν μπορούσαν θα έκαναν τα πάντα για να μην την κάνουμε.

Σε περίπτωση που πραγματικά σας ενόχλησαν αυτά που είπα τότε είμαι σίγουρος πως στην επόμενη retrosystem που θα κάνουμε (γιατί θα την κάνουμε κανονικά) θα σας περιμένουμε να μας βοηθήσετε...

Οπότε τελικό συμπέρασμα.Αν κάτι δεν το γουστάρετε μην ασχολείστε καθόλου.
Back to the roots...
ZX Spectrum forever....
Άβαταρ μέλους
akmakas
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006 23:42
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ρετρό έκθεση υπολογιστών και κονσολών

Δημοσίευση από akmakas »

Για αποφυγή παρεξηγήσεων Το ποστ αυτό δεν απευθύνεται στον maddog συγκεκριμένα αλλά ούτε στα μέλη του mame.gr.Απευθύνεται σε αυτούς που μπορούσαν να έρθουν αλλά δεν ήρθαν για χαζούς λόγους και μιλάω για ανθρώπους που γράφουν σε όλα τα φόρουμ που ασχολούνται με το ρετρο computing.

Είναι περίεργο να έχεις θερμές συμμετοχές από άγνωστους που δεν έχουν καμία σχέση με φόρα και από ανθρώπους που το γουστάρουν το αντικείμενο να μην κάνουν την εμφάνισή τους.

Γιατί τα λέω αυτά?
Γιατί έχω ακούσει διάφορα περίεργα του στίλ <<Λυπήθηκα πολύ που δεν ήρθα..Δυστυχώς δεν μπόρεσα να έρθω επειδή δεν είχα μεταφορικό μέσο.>>Και από μέλος το οποίο μάλιστα ήταν και εραστής του ρετρο computing .Την επόμενη φορά θα νοικιάσουμε ένα πούλμαν για αυτή την δουλειά.

Μετά μην παραξενευόμαστε αν βρισκόμαστε στο τελευταίο σκαλί τέτοιων εκδηλώσεων στην Ελλάδα.

Εμείς θα συνεχίσουμε κανονικά τον θεσμό που έχουμε θεσπίσει και εύχομαι και άλλοι να ακολουθήσουν αυτά τα βήματα έστω και κεκλεισμένων των θυρών.
Back to the roots...
ZX Spectrum forever....
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ρετρό έκθεση υπολογιστών και κονσολών

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Επειδή εγώ ξεκίνησα το topic αυτό, για αυτό το λόγο και μόνο επειδή είδα την απάντηση του Akmaka γράφω αυτό το ποστ για να μην υπάρχει κάποια παρεξήγηση από τη μεριά μου και να ξεκαθαρίσω πως το βλέπω εγώ.

Η προθεσή μου ήταν αγνή και απλά γνωστοποίησα εδώ μια έκθεση που λάμβανα προσωπικά και εγώ μέρος.

Είμαι στο mame.gr γραμμένος από το 2004, γνωρίζω πολλά καλά παιδιά από εδώ μέσα που είχα την τιμή να τα πουμε πολλές φορές από κοντά όλα αυτά τα χρόνια (και θα συνεχίσουμε) και συγκεκριμένα και τον Maddog που είναι γνωστός για την προσφορά του στον χώρο και για τις γνώσεις του στο ρετρό, γι'αυτό και το γνωστοποίησα.

Το τελευταίο που θα ήθελα να δω σε ποστ που δημιούργησα εγώ θα ήταν μια αντιπαράθεση ή κάποιο flame για το αν κάποιος ήρθε στην έκθεση ή δεν ήθελε κτλ.

@ Γιώργο (Akmaka) : Εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ είμαι της εξής γνώμης : όποιος θέλει και μπορεί έρχεται και δεν χρειάζεται μετά να λέμε τίποτα περαιτέρω. Έγινε γνωστή η έκθεση με ημερομηνίες κτλ και όλοι το είδαν, όποιος θέλει έρχεται. Δεν "μαλώνουμε" κατά κάποιο τρόπο μετά όσους δεν ήρθαν. Σίγουρα καταλαβαίνω πως θα θέλεμε όλοι που ασχολούνται με το ρετρό να ερχόντουσαν και κάπως απογοητεύομαστε αν δεν δούμε κάποιους που θεωρούσαμε ότι σίγουρα θα ερχόντουσαν λόγω του ότι ασχολούνται με το ρετρό (και εγώ θα ήθελα να έρθουν και κάποιοι που δεν ήρθαν), αλλά ο καθένας προσωπικά κάνει ότι θέλει και αν μπορεί έρχεται, αν δεν μπορεί δεν έρχεται. Είμαι σίγουρος πως μιας και αναφέρθηκες στον Maddog στην παράθεση, ο άνθρωπος θα είχε κάποια δουλειά για να λέει πως δεν μπορεί να έρθει (δεν είναι υποχρεωμένος να πει και γιατί δεν μπορούσε). Τώρα αν κάτι τρέχει μεταξύ σας ή κάτι άλλο (επειδή είπες πως ξέρεις τους λόγους που δεν θα ερχόταν) δεν με αφορά. Αν είχες κάνει ένα ξεχωριστό post με αυτά που έγραψες δεν θα απαντουσα, απλά επειδή το ξεκίνησα εγώ δεν θέλω να φαίνεται πως λέω και εγώ τα ίδια.

Ξαναλέω πως εγώ πιστεύω πως όποιος θέλει και μπορεί έρχεται και τέλος. Ούτε θα πιάσω τον καθένα που δεν ήρθε να ζητάω εξηγήσεις λες και είναι υποχρεωμένος να έρθει, ούτε π.χ. να αλλάξω συμπεριφορά απέναντι του ή μεσω του φορουμ επειδή δεν ήρθε (μιας και όσοι μπαίνουν στο φόρουμ ούτε αυτοί είναι υποχρεωμένοι να έρθουν)

Όλα αυτά τα λέω φιλικά - ξέρω πως μπορεί να ακούγονται "κάπως" αλλά δεν τρέχει κάτι από τη μεριά μου, απλά όπως είπα γράφω αυτό το ποστ να πω την γνώμη μου για το θέμα - μην παρεξηγηθώ κιόλας! :D
Άβαταρ μέλους
akmakas
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006 23:42
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ρετρό έκθεση υπολογιστών και κονσολών

Δημοσίευση από akmakas »

Φώτη μου εσύ δεν έχεις καμιά σχέση το thread είναι ξεκάθαρο..Ανάφερες μια έκθεση..Από εκεί και πέρα δεν σε έριξε κανείς κάποια ευθύνη..Από την άλλη πάλι εγώ δεν έπιασα κανένα από τον σβέρκο απλά αναφέρω μια κατάσταση..Ναι την αναφέρω γιατί είχα πικρία δεν είναι κακό...Δεν έχω σκοπό να υπερκαλύψω τίποτα..όπου μας πάνε τα πράγματα καλά το λέω όπου δεν μας πάνε πάλι το λέω και δεν διστάζω να τα πω χύμα...έτσι είμαι εγώ τι να κάνουμε.
Back to the roots...
ZX Spectrum forever....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Ρετρό έκθεση υπολογιστών και κονσολών

Δημοσίευση από Maddog »

akmakas δεν πρόκειται να απολογηθώ για τίποτα ούτε να δώσω καμμία εξήγηση που δεν σου οφείλω. Σαφώς και υπερέβεις τα εσκαμμένα. Αν πιστεύεις ότι με τις ανοησίες που γράφεις κερδίζεις "οπαδούς" τότε απλά φοβάμαι ότι είσαι μειωμένης αντιλήψεως.

Εγώ απλά θα πω ότι ήμουν εδώ (στο retro scene) πριν από τους περισσότερους (η τετράδα που εξαιρείται είναι Brainkiller, Whacker, Badge, Geoanas και κάπου εκεί κοντά εμφανίστηκε και ο Tasoulhs) και πιθανότατα θα είμαι ακόμη εδώ όταν πολλοί από εσάς θα έχετε βαρεθεί και πάει σε άλλες πολιτείες.

Να θυμίσω επίσης ότι η συμβολή σου στο mame.gr από το 2008 και μετά είναι χοντρικά μηδενική, αφού τα τελευταία τρία χρόνια ποστάρισες μόνο για την πρώτη έκθεση που είχατε κάνει και για να καμαρώσεις για το Pixel scanning. Δεν σου έβαλα κανένα εμπόδιο στα projects σου, ούτε πείραξα ποτέ τα posts σου, ούτε σου ζήτησα να βγάλεις την διαφήμιση του silogomania από την υπογραφή σου, οπότε απορώ γιατί τόσο μένος εναντίον μου. Με ενόχλησε ιδιαίτερα που υπονόησες ότι υπάρχει "υπόγειος" λόγος που δεν ήρθα στην έκθεση σας. Σε περίπτωση που δεν το έχεις αντιληφθεί, στις κόντρες του Ελληνικού retro-web είμαι ουδέτερος. Δεν σημαίνει βέβαια αυτό ότι δεν έχω άποψη για τον καθένα βάσει της μακροχρόνιας online και offline συμπεριφοράς του, αλλά δεν ανακατεύομαι ενεργά στις χαζομαρίτσες αυτές που άρχισαν όταν κάποιοι σου στέρησαν τα "προνόμια" στο retromaniax.
Η διαφορά είναι ότι εμένα μου τα πρότειναν και αρνήθηκα.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
akmakas
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006 23:42
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ρετρό έκθεση υπολογιστών και κονσολών

Δημοσίευση από akmakas »

Maddog μην μπλέκεις το παρελθόν με το παρόν..Τουλάχιστον,δεν ξέρω για εσένα αλλά για εμένα το παρελθόν ήταν εντελώς δημιουργικό...Εγώ μιλάω για το παρόν,για τι κάνουμε από εδώ και πέρα...μίλησα για μια έκθεση και τίποτα περισσότερο τα προηγούμενα ποστ μου το λένε ξεκάθαρα.Μην μπλέκεις τώρα τις άλλες πολιτείες δεν έχει νόημα στο κάτω κάτω εγώ δεν βλέπω πλέον κανένα κάτοικο εδώ μέσα.
Τώρα για την συμβολή μου εδώ μέσα δεν έχεις άδικο αλλά δεν είναι η ειδικότητα μου τα emulators ούτε και οι παιχνιδομηχανές.Εκεί που μπορώ να προσφέρω απλά προσφέρω και το έχω αποδείξει..
Αυτό που θέλω να πω, ίσως να μίλησα απότομα πριν και δεν ήταν αυτός ο κύριος σκοπός μου, είναι πως πέρα από τις δικαιολογίες του δεν μπόρεσα δεν έκανα δεν έρανα ,υπάρχουν πάνω από όλα τα πηγαδάκια τα οποία πάντα θα προηγούνται και δεν πρόκειται να εκλείψουν ποτέ.Ασφαλώς δεν άνοιξα θέμα τώρα για να απολογηθεί ο οποιοσδήποτε..αυτό έλειπε ο κάθε ένας έχει το δικαίωμα να κάνει αυτό που θέλει.Απλά είμαι υποχρεωμένος να λέω τα πράγματα όπως τα πιστεύω.Εξάλλου γιαυτό υπάρχουν τα φορουμ για τον διάλογο.

Κλείνοντας αυτή την συζήτηση ήθελα να σε παρακαλέσω να μην μιλάς για οπαδούς..Όλοι μας είμαστε οπαδοί ενός κοινού στόχου, την αναβίωση δηλαδή του retro Computing που και εσύ την έζησες και εγώ και εκατοντάδες άνθρωποι στην Ελλάδα.Εμείς είμαστε το retro computing πρώτα από όλα και μετά το software και το hardware..
Back to the roots...
ZX Spectrum forever....
Απάντηση