Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από Nemo »

Το Retroplanet ΔΕΝ θα το βρείτε στα περίπτερα, τουλάχιστον για την ώρα. Η διανομή του θα γίνει από ορισμένα άτομα, ένα εκ των οποίων δύναμαι να είμαι κι εγώ, όσον αφορά σε πιθανούς αγοραστές που είναι μέλη του Ragequit και κατοικούν στην πρωτεύουσα.

Με άλλα λόγια, θα προπληρώσετε, με κάποιον τρόπο (π.χ. Paypal), το τεύχος στον CountRaven και θα το παραλάβετε λίγες ημέρες αργότερα από εμένα, κατόπιν συνάντησής μας σε κεντρικό σημείο της Αθήνας (π.χ. οδό Στουρνάρη). Το τελευταίο γίνεται καθαρά για να αποφευχθούν φαινόμενα του στυλ "θέλω- κι-εγώ-ένα-αλλά-τελικά-το-μετάνιωσα" και -κυρίως- για να προλάβουν να το πάρουν σίγουρα όσο το επιθυμούν 100%. Σημειώστε ότι στα 5 αυτά ευρώ που θα δώσετε περιλαμβάνονται και τα έξοδα αποστολής, καθώς το Retroplanet ΔΕΝ θα τυπωθεί επί Αθηναϊκού εδάφους.

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια λοιπόν. Όσοι ενδιαφέρεστε μπορείτε να το εκδηλώσετε στο παρόν thread και στη συνέχεια να εξασφαλίσετε ένα από τα 100 τεύχη της νέας αυτής προσπάθειας, με σαφή και ξεκάθαρο retro αέρα και χαρακτήρα

http://www.ragequit.gr/forum/games/1211 ... mitstart=0
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από Maddog »

Οπότε κυνηγάω τον Μάνο για να εξασφαλίσω ένα. Θα τον βάλω να μου το φέρει και στο ιατρείο. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005 08:48
Τοποθεσία: Syros
Επικοινωνία:

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από CountRaven »

Καλησπέρα χαιρετίζω την παρέα του mame.gr και σας ευχαριστώ για την αναφορά στην προσπάθεια μας.

Να κάνω μερικές διευκρινήσεις.

Το περιοδικό μπορεί να θεωρηθεί fanzine με την ευρύτερη έννοια του όρου. Παρόλα αυτά είναι στημένο από γραφίστα, τυπωμένο σε τυπογραφείο με καλή ποιότητα χαρτιού και ο στόχος μας είναι να έχει μια περιοδικότητα. Να υπάρχει δηλαδή ένας ικανοποιητικός αριθμός τευχών μέσα σε διάρκεια ενός έτους.

Αν παρακολουθήσει κάποιος το αυθεντικό νήμα στο AmigaPlanet.gr, μα και τα αρχικά μου ποστ επί του θέματος σε διάφορα φόρα, αναφέρεται ότι:
Το Amigaplanet.gr παρουσιάζει ένα καινούριο περιοδικό για retro υπολογιστές και κονσόλες.

Retro Planet
Η χρυσή ψηφιακή εποχή, παρελθόν, παρών και μέλλον.

Σε έντυπη μορφή και με γνώμονα 2 βασικούς άξονες.

α. Την αγάπη μας για τα τα ρετρό συστήματα.
β. Την αγάπη μας για την κλασικά έντυπα περιοδικά.

Το μεράκι για το κάθε θέμα καθώς και το χιούμορ και η διάθεση της παρέας είναι τα 3 βασικά συστατικά του εντύπου.
Γίνεται εύκολα αντιληπτό έστω και έμμεσα πως το περιοδικό αποτελεί έναν ΦΟΡΟ ΤΙΜΗΣ στα έντυπα που αγαπήσαμε, γεγονός που ξεκαθαρίζεται άμεσα την στιγμή που θα διαβάσει ο αναγνώστης το Editorial μου στο τεύχος. Όχι δεν πάμε να αντιγράψουμε και όταν δείτε το στήσιμο και τα κείμενα θα καταλάβετε πολύ καλά τι εννοώ. Με κάποια όμως μικρά, αισθητικά κυρίως στοιχεία -πχ. concept εξωφύλλου- δίνουμε το δικό μας tribute.

Όλα τα παραπάνω σε μορφή επεξήγησης, ώστε η κάθε κριτική να γίνει με κάποια δεδομένα. Φυσικά κάθε μορφής κριτική είναι ευπρόσδεκτη και αναμενόμενη.

Τέλος να επισημάνω πως το περιοδικό αποτελεί την πρώτη έντυπη προσπάθεια στο χώρο επί Ελληνικού εδάφους, μετά το κλείσιμο του Pixel.

Έχουν υπάρξει φυσικά και αλλά περιοδικά με καταπληκτική ύλη και θεματολογία -τα αναφέρατε κιόλας- με είναι στο χώρο του ψηφιακού online εντύπου. Για την ιστορία αναφέρω πως το AmigaHellas είχε τυπώσει δύο από τα τεύχη του εν όψη κάποιου Amigathering που έκανε κάποτε, η φάση όμως ήταν κομμάτι του event και όχι κάτι μόνιμο.

Αυτά για την ώρα! Και πάλι ευχαριστώ! Και σημειώνω πως το MAME.GR ήταν το πρώτο ρετρό-φορουμ που γράφτηκα ever έχω ακόμα και την αρχαία υπογραφή μου με την 1230 και τον Pegaso 1!
A1200 - 68030/50MHz, 2MB Chip Ram, 16MB Fast Ram, 6GB HDD, PCMCIA 10MBit Ethernet Adapter

Pegasos 1, G3@600MHz, MorphOS 1.4.5, Radeon 7500 128MB, 256MB RAM,
80GB HARD DRIVE. 52x CD-ROM
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από Nemo »

CountRaven/ 9 Ιούλ 2013

Τυπώνεται... Υπομονή. Έχει μεγάλο φόρτο εργασίας το τυπογραφείο. Θα το έχουμε έγκαιρα όμως.
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από Maddog »

Εγώ πάντως το δικό μου το παράγγειλα στον Μάνο!
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από Nemo »

Update:

Έχουμε ριζικές και προς το καλύτερο εξελίξεις από το στρατόπεδο του περιοδικού. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να συνεχίσει να βγαίνει το περιοδικό σε μια μόνιμη βάση και όχι να βγάλουμε 1-2 τεύχη και να εξαφανιστούμε. Με αυτό το σκεφτικό ψάξαμε, βρήκαμε και συζητήσαμε κάποιες εναλλακτικές συνεργασίες -σε σχέση με ότι είχαμε ξεκινήσει-, τόσο με άτομα που θα αναλάβουν το γραφιτικό κομμάτι όσο και με εταιρίες που θα αναλάβουν το εκτυπωτικό κομμάτι και όλα αυτά κάτω από όρους που προσανατολίζονται σε μια μόνιμη συνεργασία. Με τα νέα δεδομένα τα οποία μας φάνηκαν καλύτερα και ποιο συμφέροντα για την τσέπη μας από ότι τα προηγούμενα, αποφασίσαμε να πατήσουμε ένα μικρό φρένο και ενώ είμαστε κυριολεκτικά με το μελάνι έτοιμο να πέσει στο χαρτί του τυπογραφείου, πήραμε νέες αποφάσεις.

Έτσι το περιοδικό θα είναι μαζί σας τον Σεπτέμβρη με το πρώτο του παρθενικό τεύχος και με τα υπόλοιπα να ακολουθούν με γοργούς ρυθμούς. ΜΕ δεδομένο ότι όλα αυτά συνέβησαν κυριολεκτικά προς το τέλος του μήνα, ο Ιούλιος έβγαινε έτσι και αλλιώς εκτός σχεδίου, εξαιτίας μη επαρκούς χρόνου. Επιπλέον όπως γνωρίζετε ο Αύγουστος δυστυχώς είναι ένας μήνας υπολειτουργίας των πάντων και έτσι όσο και αν πιέσαμε για ένα τουλάχιστον καλοκαιρινό τεύχος αυτό δεν κατέστη δυνατό. Οι γραφίστες και οι τυπογράφοι θέλουν και αυτοί τις βουτιές τους. Ραντεβού λοιπόν τον Σεπτέμβρη με έναν τεύχος πραγματική έκπληξη και σε λίγες ημέρες ραντεβού με το επίσημο Blog μας μέσα από το οποίο θα πάρετε και ένα μικρό teaser της ύλης.

Αν δεν έχει και λίγη καθυστέρηση δεν συμβαδίζει με το πνεύμα της Amiga και δεν έχει πλάκα. Two more weeks λοιπόν.
Σύντομα θα λάβουν όλοι οι συτάκτες mail / ΠΜ σχετικά με την ύλη του δεύτερου τεύχους. Το πρώτo είναι τελιωμένο έτσι και αλλιώς.
......
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από Scatman »

Αν είναι η καθυστέρηση προς όφελος του καλυτέρου, καλώς να καθυστερήσει λοιπόν :D
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από ambu_dare »

Εγώ την έπεσα :pac: χθες στον Κουμπάρο, να την πέσει :pac: στον Μάνο, να την πέσει και αυτός με την σειρά του :pac: στον CountRaven, δεν ξέρω αυτός σε ποιον μπορεί να την πέσει :pac: :pacbad: , ώστε να πάρω και εγώ ένα τεύχος χωρίς να ανακατευτώ με paypal, ταχυδρομεία κλπ :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
manos426f
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2009 13:41

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από manos426f »

Θα κοιτάξω να φροντίσω και για εσένα.... :)
Επισκεφτείτε την πιο φρέσκια προσπάθεια στο χώρο των ελληνικών PC games/hardware sites, στη διεύθυνση www.Ragequit.gr
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από xalia »

mano δεν ήθελα να ζητήσω ρουσφέτι και μπήκα στο amigaplanet. τώρα το πως βρέθηκα σε ένα thread για το amigasys 4 aga δεν το κατάλαβα... :oops: :oops: +1 για μένα pls :mrgreen: :mrgreen:
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
manos426f
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2009 13:41

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από manos426f »

χαχαχα, ΟΚ mate! :wink:
Επισκεφτείτε την πιο φρέσκια προσπάθεια στο χώρο των ελληνικών PC games/hardware sites, στη διεύθυνση www.Ragequit.gr
Άβαταρ μέλους
manos426f
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2009 13:41

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από manos426f »

http://www.ragequit.gr/forum/games/1211 ... r?start=15

Maddog, ambu_dare και xalia, κάντε μου μια επιβεβαίωση για το περιοδικό.... :wink:
Επισκεφτείτε την πιο φρέσκια προσπάθεια στο χώρο των ελληνικών PC games/hardware sites, στη διεύθυνση www.Ragequit.gr
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από Maddog »

Confirmed, για εμένα και τον κουμπάρο (αν τολμάει, ας μην το πάρει τώρα που το παράγγειλε...) :mrgreen:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
manos426f
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2009 13:41

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από manos426f »

Παρακαλείται κι ο mr. xalia να προβεί σε επιβεβαίωση της παραγγελίας του... :)
Επισκεφτείτε την πιο φρέσκια προσπάθεια στο χώρο των ελληνικών PC games/hardware sites, στη διεύθυνση www.Ragequit.gr
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από xalia »

έλειπα σε διακοπές! confirmed!!!!
reboot
--------
Απάντηση