Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από ambu_dare »

Επιβεβαιώνω και εγώ (μπορώ να κάνω και αλλιώς άλλωστε;) :roll:

Έχουμε νεότερα για το σε ποιο στάδιο βρίσκεται και το πότε μπορεί να βρίσκεται στα χέρια μας;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
manos426f
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2009 13:41

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από manos426f »

Εντός ολίγων ημερών θα το έχουμε στα χέρια μας παιδιά.... :wink:
Επισκεφτείτε την πιο φρέσκια προσπάθεια στο χώρο των ελληνικών PC games/hardware sites, στη διεύθυνση www.Ragequit.gr
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από ambu_dare »

Κάνα νέο; Έχω κάτι ψιλά στην τσέπη που με γαργαλάνε και θα τα ξοδέψω στο τέλος αλλού. :P

Κάποια παλαιότερα νέα που δεν είχαν δημοσιευθεί εδώ, ελπίζω να μην υπάρχει θέμα με τα κομμάτια που ζητήσαμε εμείς εδώ.
Για να διεκρινήσουμε κάποια θέματα τώρα:

- το περιοδικό είναι όντως προκαταβολικά sold out, κάτι που τουλάχιστον εμάς που έχουμε τρέξει, κουραστεί και πονέσει γι' αυτό μας γεμίζει ικανοποίηση. Περισσότερη ικανοποίηση φυσικά θα βρούμε όταν θα πιάσουμε τις πρώτες φρεσκοτυπωμένες κόπιες στα χέρια μας!

- το περιοδικό θα βγει μέσα στο Σεπτέμβριο

- η τιμή πώλησης θα είναι 6,5€/τεύχος: είναι ακριβότερη από αυτήν που αρχικά είχε ανακοινωθεί (5€) αλλά, μην ξεχνάτε ότι τα 5€ ήταν για ασπρόμαυρο τεύχος ενώ τώρα το περιοδικό θα κυκλοφορήσει έγχρωμο εξ' ολοκλήρου. Και, για να κρατήσουμε την τιμή πώλησης σε λογικά επίπεδα, θα μπούμε (αρκετά) μέσα οικονομικά. Είναι δεδομένο ότι για την όλη ιστορία με το 1ο τεύχος όσοι έχουμε βάλει χρήματα σ' αυτό θα έχουμε χασούρα, αλλά επιδιώκουμε στα επόμενα τεύχη να υπάρχει μία (οικονομική) ισορροπία.

- όλοι όσοι έχουν συνδράμει με οποιονδήποτε τρόπο στο περιοδικό, θα πάρουν τεύχος δωρεάν. Εννοείται και εξυπακούεται!

- η διανομή των τευχών θα γίνει ως εξής: πρώτα θα κρατηθούν όσα τεύχη απαιτείται για τους συνεργάτες του περιοδικού. Κατόπιν, θα δωθεί προτεραιότητα σε μαζικές αγορές, όπως π.χ. έγραψε ο Mike ότι θέλει 10 τεύχη (και κάποιοι άλλοι που εξέφρασαν ενδιαφέρον για μαζικές αγορές μέσω ΡΜ/email). Τα τεύχη αυτά θα πληρώνονται άμεσα, αν για παράδειγμα θέλει κάποιος 10 τεύχη, θα πληρώσει 65€ και θα τα πάρει. Θέλω να ελπίζω ότι δεν θα προσπαθήσει κάποιος να βγάλει έξτρα κέρδος από αυτό, πουλώντας το κάθε τεύχος 10€! :laugh:

- επίσης, όσοι έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον για αγορά τευχών και προπληρωμή μέσω Paypal/κατάθεσης σε τράπεζα θα εξυπηρετηθούν επίσης κατά προτεραιότητα.

- η διανομή των τευχώ θα γίνει από εμένα, οπότε αν θέλετε να παραγγείλετε κάποια τεύχη μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου όσο είναι ακόμα καιρός! :biggin:

Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι η διανομή θα γίνει με τον τρόπο που προανέφερα κυρίως επειδή θέλουμε τα τεύχη να φύγουν άμεσα χωρίς να αναλωθούμε σε συναντήσεις για την πώληση 1-2 τευχών κάθε φορά, καθώς το ζητούμενο για μας είναι να ξεμπερδέψουμε όσο το δυνατόν ταχύτερα με τη διανομή προκειμένου να μπορέσουμε να ασχοληθούμε με αυτό που πραγματικά μας ενδιαφέρει, δηλαδή ΤΗ ΣΥΓΓΡΑΦΗ ΑΡΘΡΩΝ/ΘΕΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ 2ο ΤΕΥΧΟΣ! :werock:

Αυτά προς το παρόν!

Long live the Retro Planet!
http://www.amigaplanet.gr/forum/viewtop ... 364#p35364
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
CountRaven
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 19 Μαρ 2005 08:48
Τοποθεσία: Syros
Επικοινωνία:

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από CountRaven »

Παιδιά το περιοδικό κυκλοφόρησε.

www.amigaplanet.gr/forum/viewtopic.php?f=14&t=4101
A1200 - 68030/50MHz, 2MB Chip Ram, 16MB Fast Ram, 6GB HDD, PCMCIA 10MBit Ethernet Adapter

Pegasos 1, G3@600MHz, MorphOS 1.4.5, Radeon 7500 128MB, 256MB RAM,
80GB HARD DRIVE. 52x CD-ROM
Άβαταρ μέλους
manos426f
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2009 13:41

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από manos426f »

@ Maddog, ambu_dare, xalia

Λοιπόν παίδες, το περιοδικό αύριο, το πολύ μεθαύριο, θα το έχω στα χέρια μου. ;)

Επειδή θα πάρω, εκτός από τα δικά σας, άλλα 8 τεύχη για φίλους και θα ήθελα να κανονίσω ένα (το πολύ δύο) meeting(s) για να σας τα παραδώσω, πείτε μου o καθένας ποια από τις παρακάτω περιπτώσεις σας βολεύει, πάντα μιλώντας για την τρέχουσα εβδομάδα:

- Τετάρτη βράδυ (21:30 κι έπειτα)
- Πέμπτη πρωί
- Σάββατο μεσημεράκι

Η συνάντηση θα με βόλευε ιδιαίτερα να γίνει στα μέρη μου, στη Νέα Φιλαδέλφεια.
Φυσικά όποιος δε διευκολύνεται σε καμία εκ των παραπάνω περιπτώσεων, αλλά μπορεί να έρθει μεμονωμένα από το σπίτι μου και να το πάρει, κανένα πρόβλημα από εμένα...
Επισκεφτείτε την πιο φρέσκια προσπάθεια στο χώρο των ελληνικών PC games/hardware sites, στη διεύθυνση www.Ragequit.gr
Άβαταρ μέλους
manos426f
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2009 13:41

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από manos426f »

Πού είστε μπρε;
Επισκεφτείτε την πιο φρέσκια προσπάθεια στο χώρο των ελληνικών PC games/hardware sites, στη διεύθυνση www.Ragequit.gr
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από Maddog »

Μεσοβδόμαδα ούτε για αστείο...ίσως Σάββατο μεσημέρι να μπορώ (σε κάθε περίπτωση θα παραλάβω και το τεύχος του ambu...)
Θα μιλήσουμε και τηλεφωνικά.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από xalia »

έρχομαι και σπίτι σου no prob από μενα. Πέμπτη πρωί δουλέυω :oops: Τετάρτη - Σάββατο οκ.
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
manos426f
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2009 13:41

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από manos426f »

Bλέπω το Σάββατο να σε ρίχνω στον λάκο με τους Ragequitάδες... :lol: :lol: :lol:
Επισκεφτείτε την πιο φρέσκια προσπάθεια στο χώρο των ελληνικών PC games/hardware sites, στη διεύθυνση www.Ragequit.gr
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από Nemo »

amigaplanetgreece [at] gmail [dot] com

Το περιοδικό απλά ξεπούλησε πολύ γρήγορα, υπάρχουν κάποια ελάχιστα τεύχη ακόμα, όποτε βιαστείτε.
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από xalia »

έχουμε κάτι νεότερο ? κλείσαμε για Σάββατο ?
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
manos426f
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2009 13:41

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από manos426f »

Nαι, κανονικά, Σάββατο 05/10, ώρα 15:00 στην καφετέρια IRIS, Σμύρνης 2 & Ειρήνης, στη Νέα Φιλαδέλφεια.
Επισκεφτείτε την πιο φρέσκια προσπάθεια στο χώρο των ελληνικών PC games/hardware sites, στη διεύθυνση www.Ragequit.gr
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από Nemo »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ενα δειγματακι του πρωτου τευχους απο εδω :arrow:
http://www.amigaplanet.gr/forum/viewtop ... =14&t=4101
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από NLS »

Εξώφυλλο στιλ Pixel βλέπω... :)
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Nεο retroπεριοδικo απτο Amigaplanet

Δημοσίευση από Nemo »

Το δεύτερο τεύχος του Retro Planet θα κυκλοφορήσει τον Δεκέμβρη!

Συνεπώς πρέπει να έχουμε στα χέρια μας την ύλη μέχρι τέλη Οκτώβρη.

Επειδή αρκετοί μου έχουν στείλει ΠΜ και με ρωτάνε περί ύλης έχω να πω το εξής:

α. Οι υπάρχοντες συντάκτες του περιοδικού επικοινωνούν μαζί μου στο indierock3 [at] gmail [dot] com -το προτιμώ από το ΠΜ- ναι αναλύουμε τι και πως για τα θέματα που θα γράψουν στο δεύτερο.

β. Τυχόν νέα άτομα που έχουν εκφράσει ενδιαφέρον για συγγραφή άρθρων για το #2 κάνουν το ίδιο, αποστολή email: indierock3 [at] gmail [dot] com και το συζητάμε.

γ. Οι αναγνώστες μας μπορούν εδώ να γράψουν ιδέες, προτάσεις κτλ για το #2.


Κάποια γενικά guidelines για τη συγγραφή άρθρων για το περιοδικό - αφορούν τους συντάκτες, αλλά και όσους θέλουν να γράψουν κάτι και να ενταχθούν στη συντακτική ομάδα:

- Γράψτε τα κείμενά σας όπου θέλετε αλλά, αφού τελειώσετε, θέλω να τα φορτώσετε, να τα τσεκάρετε και να τα αποθηκεύσετε μία τελική φορά από MS Office σε PC! Ωραίοι οι Macs, ωραίες οι Indie office suites, αλλά εδώ μιλάμε για ΔΟΥΛΕΙΑ που μας ενδιαφέρει το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ οπότε κομμένα τα πειράματα με NeoOffice σε Mac OSX Tiger και κωδικοσελίδες από... τον Άρη (μην το γελάτε, έτσι είχα γράψει το πρώτο μου άρθρο σε έναν ταπεινό Powerbook G4 Titanium 500MHz και όταν το μετέφερα σε PC γέλασε κι ο κάθε πικραμένος)!

- Οι φωτογραφίες, screenshots κλπ μέσα στο άρθρο είναι κατ' αρχάς ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ (ο υπεύθυνος DTP καθορίζει πού θα μπούνε τελικά) και, δευτερευόντως, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΛΕΖΑΝΤΕΣ. Επίσης, να τις βάζετε σκέτες, όχι με κείμενο στα αριστερά ή δεξιά τους - αυτό όχι μόνο δε βοηθάει, αλλά ορισμένες φορές χάνεται το formatting και μαζί και η μπάλλα!

- Διαλέξτε ένα νορμάλ font που να έχει (κανονικούς) ελληνικούς χαρακτήρες, σε νορμάλ μέγεθος, π.χ. Arial 10pt, Tahoma 12pt και τέτοια πράγματα. Δεν έχει νόημα η χρήση κάποιου εντυπωσιακού εξωτικού font αφού αυτό δεν θα φτάσει ποτέ στη τελική εκτύπωση! Επίσης, αποφύγετε "ακραία" μεγέθη.

- Τους τίτλους ταινιών, βιβλίων, παιχνιδιών να τους βάζετε μέσα σε εισαγωγικά.

- Τα ξένα ονόματα να τα γράφετε με λατινικούς χαρακτήρες.

- Προσέξτε το auto correct του Office που αντικαθιστά τις δύο παύλες με μία μεγάλη ή, απλά, κάποιες φορές μετατρέπει την κανονική παύλα σε μεγάλη: ΔΕΝ θέλουμε μεγάλες παύλες!

:arrow: http://www.amigaplanet.gr/forum/viewtop ... =14&t=4111
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Απάντηση