Online αγορές με προπληρωμένη πιστωτική

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Online αγορές με προπληρωμένη πιστωτική

Δημοσίευση από Maddog »

ΚΑΤΑΡΧΗΝ, ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ FORUM TON NEMO ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΞΑΝΑ ΤΟ POST ΠΟΥ ΕΠΕΣΕ ΘΥΜΑ ΤΩΝ ΓΝΩΣΤΩΝ ΑΛΗΤΗΡΙΩΝ HACKERS.
THANKS DUDE! -Maddog
Ακολουθεί το αρχικό μήνυμα:

===============================================
Το θέμα των αγορών online έχει προκύψει αρκετές φορές σε διάφορα posts στο forum μας. Όπως είχα υποσχεθεί, σας δίνω ένα hands-on test για αγορές μέσω προπληρωμένης πιστωτικής κάρτας, που ίσως φανεί χρήσιμο σε όσους από εσάς θέλετε να κινηθείτε εύκολα στην παγκόσμια online αγορά, αλλά μέχρι τώρα δεν ξέρατε πως... :)

Here goes (δεν διαφημίζω, θα προσπαθήσω να είμαι 100% αντικειμενικός) :
Από καιρό προβληματιζόμουνα για το ποιός είναι ο ευκολότερος, ταχύτερος και ασφαλέστερος τρόπος να ψωνίζω από το εξωτερικό. Δεν θα αναλύσω εδώ όλες τις εναλλακτικές (έχει συζητηθεί αρκετά εδώ) αλλά αυτό στο οποίο κατάληξα εγώ είναι ότι για διάφορους λόγους όπως μειωμένη διαθεσιμότητα ή υποστήριξη από τους πωλητές, αυξημένο ρίσκο ή αυξημένο κόστος, κανένας τρόπος από τους άλλους δεν μπορεί να υποκαταστήσει την ύπαρξη πιστωτικής κάρτας.
Κύρια πλεονεκτήματα: ταχύτατη μέθοδος, αυξημένος δείκτης ασφαλείας, ελάχιστα επιπλέον έξοδα, υποστηρίζεται (VISA τουλάχιστον...) από σχεδόν όλους τους πωλητές παγκοσμίως, δεν μπλέκεις με συνάλλαγμα
Κύρια μειονεκτήματα: απαιτούνται δικαιολογητικά για να βγάλεις -εξαιρούνται όσοι "δανείζονται" του μπαμπά! ,κίνδυνος μεγάλης οικονομικής ζημιάς αν πέσεις θύμα hacker ή πάρει τον αριθμό της κάρτας σου λάθος άνθρωπος, δυνατότητα να την παραχρεώσετε (αν δεν έχετε αυτοσυγκράτηση...) με χρήματα που δεν διαθέτετε, επιβάρυνση με τόκους αν δεν εξοφληθεί ολόκληρος ο λογαριασμός τον ίδιο μήνα.

Αντίθετα, με την χρήση προπληρωμένης κάρτας, εξαφανίζονται πρακτικά όλα τα μειονεκτήματα, οπότε έχουμε ένα ισχυρό εργαλείο online αγορών με το λιγότερο δυνατό κόστος και κίνδυνο.
Για όσους δεν γνωρίζουν, προπληρωμένη είναι η κάρτα στην οποία καταβάλλετε το ποσό με το οποίο θέλετε να την "φορτώσετε" και στην συνέχεια μπορείτε να αγοράζετε μέχρι το ποσό αυτό. Όπως καταλαβαίνετε, αυτομάτως τα μειονεκτήματα της καταβολής χρημάτων που δεν έχετε ή της επιβάρυνσης με τόκους εξαφανίζονται. Επίσης, το ρίσκο της υποκλοπής μειώνεται σημαντικά, γιατί στην χειρότερη περίπτωση (δηλαδή να καταφέρετε -γιατί για κατόρθωμα θα πρόκειται- να σας κλέψουν τα στοιχεία στην πρώτη σας αγορά, θα χάσετε το πολύ το ποσό με το οποίο την φορτώσατε. Προσωπικά συνιστώ να έχετε προπληρώσει ένα ποσό της τάξης των 200-400 ευρώ, το οποίο θεωρώ ότι φτάνει για κάμποσες από τις συνηθισμένες online αγορές (games, shareware, βιβλία κλπ) και αν χαθεί, είναι "ανεκτή" απώλεια (αντίθετα με τις συνηθισμένες πιστωτικές που τα όρια τους είναι συχνά στα 1000-2000 ευρώ, οπότε και η ζημιά θα είναι πολύ μεγαλύτερη!)

Στην Ελλάδα, η μοναδική τράπεζα που προσφέρει προπληρωμένες πιστωτικές είναι η Τράπεζα Αττικής με την Attica Giftcard VISA
(είχε και η Πίστεως την περίοδο των Ολυμπιακών, αλλά ρώτησα και μου είπαν ότι τις κατάργησαν από τις 31/12)
Εγώ απέκτησα μία, την οποία δοκιμάζω εδώ και ενάμιση μήνα περίπου εντατικά και πιστεύω ότι μπορώ να μεταφέρω χρήσιμες πληροφορίες που δεν θα βρείτε στην διαφήμιση ή δύσκολα θα μάθετε ρωτώντας υπαλλήλους της Τράπεζας. Αναλυτικά:
Απαραίτητα δικαιολογητικά:μόνο η ταυτότητα σας και μπορεί να βγάλει και άλλος για εσάς και να σας την δωρίσει, αρκεί να είστε πάνω από 14 ετών -αλήθεια, υπάρχει retrogamer κάτω των 14;;;- :lol:
Χρόνος έκδοσης:2-3 εργάσιμες για την κάρτα (εγώ έκανα αίτηση Παρασκευή και την είχα στα χέρια μου έτοιμη προς χρήση Τρίτη) και 2-3 ακόμα για το PIN (το οποίο χρειάζεστε μόνο αν αποφασίσετε να κάνετε ανάληψη μετρητών με αυτήν, κάτι που *μάλλον* δεν είναι ο σκοπός της...)
Κόστος έκδοσης/χρήσης:7.95 ευρώ για ποσό 200 ευρώ, 9.95 για 300 ευρώ (εφάπαξ). Δεν ρώτησα για μεγαλύτερα ποσά, όπως σας εξήγησα αν θέλετε πρόσβαση σε μεγάλα ποσά *μάλλον* συμφέρει να βγάλετε μια κανονική πιστωτική. Επίσης 2.95 ευρώ για κάθε επαναφόρτιση. Εδώ να σημειώσω ότι μου είπανε ότι η επαναφόρτιση πρέπει να είναι στο ίδιο ποσό της αρχικής έκδοσης, αλλά εγώ έβαλα λίγο παραπάνω και από ότι φαίνεται δεν έχει σημασία-καλού κακού, ρωτήστε ξανά για το σημείο αυτό! H γνώμη μου είναι ότι μάλλον στα 300 ευρώ συμφέρει περισσότερο σαν χρυσή τομή κόστους-ασφάλειας, αλλά εσείς αποφασίζετε!
Διάρκεια χρήσης:1 χρόνος, μετά την πετάτε. Εδώ θέλει προσοχή, αν έχετε αφήσει κάποιο ποσό μέσα στο τέλος του χρόνου θα χαθεί (για την ακρίβεια "μπορείτε να το εισπράξετε αφού η Τράπεζα αφαιρέσει τα λειτουργικά της έξοδα"), επομένως φροντίστε να την στραγγίξετε καλά λίγο πριν την λήξη της ;) Ε, αν τους μείνει και ένα ευρώ δώρο, δεν χάθηκε ο κόσμος...
Δυνατότητα χρήσης:Online οπουδήποτε δείτε να γράφει VISA (παντού!), offline στην Ελλάδα σε όσους υποστηρίζουν VISA Electron (πρέπει δηλαδή να έχουν ηλεκτρονικό μηχάνημα και όχι τα παλιότερα μηχανικά) Την έχω χρησιμοποιήσει δεκάδες φορές online ήδη, παντού έγινε δεκτή χωρίς κανένα πρόβλημα. Offline, υπάρχουν και καλύτεροι τρόποι...
Υποστήριξη:Όλο το 24ωρο πληροφορίες για τον λογαριασμό σας, υπόλοιπο και καταχωρημένες συναλλαγές τηλεφωνικώς από αυτόματο μηχάνημα (voice synthesis, πολύ αστείο...) με αστική χρέωση από Αθήνα. (τηλ. 210-3397167) Δεν συμφέρει να ζητήσετε να σας έρχεται αντίγραφο λογαριασμού γραπτώς, κοστίζει 6 ευρώ τον μήνα (μπορείτε να καλείτε κάθε μέρα στο τηλέφωνο σε αυτό το κόστος!)
Χρήση με Paypal:Υποστηρίζεται κανονικά (αγνοήστε το γεγονός ότι το Paypal λέει να μην χρησιμοποιείτε prepaid καρτες και να μην τηλεφωνείτε στην Τράπεζα για το Paypal number!) Μόλις ανοίξετε account στο Paypal -κάτι που θεωρώ απαραίτητο αν σας ενδιαφέρουν αγορές μέσω του Ebay- θα έχετε όριο 100 ευρώ για ΟΛΕΣ σας συνολικά τις αγορές μέχρι να ολοκληρώσετε την διαδικασία αφαίρεσης του withdraw limit. Για να το κάνετε αυτό, δεχτείτε την επιλογή που σας δίνεται, το Paypal θα χρεώσει 1.99$ στην κάρτα σας και στην χρέωση αυτή θα εμφανίζεται ένας τετραψήφιος αριθμός. Η διαδικασία αυτή γίνεται για να επιβεβαιωθεί ότι η κάρτα είναι δική σας και σας έρχεται κανονικά λογαριασμός στην διεύθυνση που δηλώνετε. Επειδή όπως είπαμε ΔΕΝ θα έχετε ζητήσει να σας έρχεται αντίγραφο λογαριασμού από την Τράπεζα και το αυτόματο σύστημα λέει χρεώσεις αλλά όχι τέτοια στοιχεία, θα πρέπει περίπου 7-10 μέρες αργότερα να πάρετε τηλέφωνο στην Τράπεζα (210-3667298) και να ζητήσετε ευγενικά από τις κυρίες που απαντάνε να σας δώσουνε τον τετραψήφιο Paypal number, τον οποίο και θα δώσετε στo site. Φυσικά θα πρέπει να γνωρίζετε τα προσωπικά σας στοιχεία και πότε κάνατε την χρέωση στο Paypal για να τα δώσετε στο τηλέφωνο αυτό (στοιχειώδης ασφάλεια!) Μιλώντας μαζί τους, είδα ότι μάλλον γνωρίζουν την διαδικασία αυτή και δεν είχα καμμία δυσκολία να συννενοηθώ. Μόλις πάρετε τον 4ψηφιο κωδικό πρέπει να τον βάλετε στο Paypal. Τότε θα σας επιστραφούν (2-3 μέρες μετά συνήθως) και τα 1.99$ που είχατε πληρώσει ήδη, τα οποία και θα αφαιρεθούν αυτόματα από το ποσό της επόμενης συναλλαγής μέσω Paypal που θα κάνετε. ΠΡΟΣΟΧΗ, μέχρι να γίνει αυτό να μην ξεπεράσετε τα 100 ευρώ μέσω Paypal γιατί θα έχετε πρόβλημα!
Χρήση με συνάλλαγμα:Πανεύκολα, έχω κάνει άφθονες συναλλαγές σε λίρες και δολλάρια χωρίς κανένα πρόβλημα. Απλώς μην περιμένετε να πάρετε την τέλεια ισοτιμία-θα υπάρχει μια μικροδιαφορά, λιγότερο του 5% από τις μετατροπές που σε κάθε περίπτωση είναι μικρότερη από το να αγοράσεις συνάλλαγμα σε Τράπεζα κατά πολύ.
Ένα καλό site για μετατροπές συναλλάγματος θα βρείτε εδώ

Hints & tips: (how to be a happy user with any credit card...) ;)
-Πριν αρχίσετε online χρήση πιστωτικής κάντε ένα καλό ψάξιμο στο μηχάνημα σας για τυχόν ύπαρξη viruses, trojans, keyloggers κλπ
Πέρα από το γνωστό Ad-aware, συνιστώ ανεπιφύλακτα το Spybot Search & Destroy
-Κοιτάξτε πάντα τι URL έχετε πραγματικά στην μπάρα του browser. Καλύτερα να έχετε τυπώσει ΕΣΕΙΣ την διεύθυνση που θέλετε και να μην φτάσετε εκεί μέσω click οποιουδήποτε link (αποφυγή fake sites)
-Προσοχή πάντα, η σελίδα που δίνετε τα στοιχεία της κάρτας να είναι encrypted (και να το δείχνει ο browser με το εικονίδιο του κλειδωμένου λουκέτου!) ΜΗΝ κάνετε disable τα warnings που εμφανίζει ο browser σχετικά με την μετάβαση από encrypted σε non-encrypted σελίδες!
-Μην επισκέπτεστε ύποπτα sites (ξέρετε εσείς, κάτι dog pr0n, κάτι στοιχηματζίδικα του κ... κλπ παπατζιλίκια) και ΜΗΝ δώσετε την κάρτα σας σε κανένα site που σας φαίνεται ύποπτο. Ακόμα καλύτερα, μείνετε στα γνωστά site (Ebay, Amazon, Lik Sang κλπ κλπ) που είναι διαπιστωμένα ασφαλή και σοβαρά.
-Μην δώσετε την κάρτα σας απαντώντας σε οποιοδήποτε email, ακόμα και αν φαίνεται να προέρχεται από την Τράπεζα ή σοβαρό site (αλλιώς κινδυνεύετε να μάθετε the hard way τι σημαίνει phishing!)
Αν τηρηθούν οι συμβουλές αυτές ΕΠΙΜΕΛΩΣ, δεν αναμένεται να έχετε κανένα πρόβλημα. Δεν τις δίνω για να σας τρομάξω (εγώ δεν ξέρω κανέναν που να είχε πρόβλημα με την κάρτα του) αλλά η παροιμία λέει "φύλαγε τα ρούχα σου..." ;)

Απορίες, ερωτήσεις, debates κλπ εδώ (δημοσίως, όχι pm!)
Ελπίζω να σας άρεσε η έκθεση μου *τι σκ... γράφω 2 ώρες νυχτιάτικα;* και περιμένω feedback, ειδικά αν κάποιος αποφασίσει να κάνει χρήση της κάρτας αυτής.

Σημαντικό update 5/3/2007: δείτε κάποιες ευνοικές αλλαγές στους όρους και τις χρεώσεις στο http://www.mame.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=14115#14115
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Maddog την 05 Μαρ 2007 14:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Online αγορές με προπληρωμένη πιστωτική

Δημοσίευση από Nemo »

Maddog έγραψε: ΚΑΤΑΡΧΗΝ, ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ....

THANKS DUDE! -Maddog
χαρα μου ,
ηταν το λιγοτερο που μπορουσα να κανω για ενα τοσο αξιολογο οδηγο ....


http://216.239.59.104/search?q=cache:q- ... nt=firefox

Μηπως να ξανανοικοδομουσαμε το τοπικ ???
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Phishing alert!

Δημοσίευση από Maddog »

Και για όσους αναρωτιούνται ακόμα τι ακριβώς σημαίνει το "phishing" που γράφω παραπάνω στα hints & tips, χθές πήρα το πρώτο μου ever τέτοιο email.
Καμαρώστε για να μαθαίνετε και να προσέχετε (το email ήταν σε html και ήταν ΟΛΟΙΔΙΟ σε εμφάνιση με τα συνηθισμένα mail του κανονικού Ebay-εδώ είναι copy/paste σε text μορφή για να δείτε στυλάκι):
eBay request: Confirm your eBay account.
Dear maddogbadge,

Due to recent activity, including possible unauthorized listings placed on your account, we will require a second confirmation of your identity with us in order to allow us to investigate this matter further.Your account is not suspended, but if in 48 hours after you receive this message your account is not confirmed we reserve the right to suspend your eBay registration. If you received this notice and you are not the authorized account holder, please be aware that it is in violation of eBay policy to represent oneself as another eBay user. Such action may also be in violation of local, national, and/or international law. eBay is committed to assist law enforcement with any inquires related to attempts to misappropriate personal information with the intent to commit fraud or theft. Information will be provided at the request of law enforcement agencies to ensure that perpetrators are prosecuted to the fullest extent of the law.


To confirm your identity with us click here:
http://signin.ebay.com/aw-cgi/eBayISAPI ... h:h:sin:US

After responding to the message, we ask that you allow at least 72 hours for the case to be investigated. Emailing us before that time will result in delays. We apologize in advance for any inconvenience this may cause you and we would like to thank you for your cooperation as we review this matter.


Thank you for using eBay!
http://www.ebay.com/
Φυσικά δεν μάσησε ο παλιός-ένα στοιχειώδες investigation απέδειξε τα εξής:
α) το link που οπτικά φαινόταν μια συνηθισμένη url του Ebay (και αν το κάνετε click εδώ θα σας οδηγήσει σε error page του κανονικού Ebay) ΟΔΗΓΟΥΣΕ ΑΛΛΟΥ! Δείτε εδώ
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΜΜΙΑ ΒΛΑΚΕΙΑ ΚΑΙ ΒΑΛΕΙ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΣΤΗΝ ΦΟΡΜΑ ΑΥΤΗ!!!
FOREIGN USERS-THIS IS AN EXAMPLE OF A PHISHING EMAIL-DANGER!!! DO NOT FILL IN THIS FORM!!!
http://82.78.66.130/ae-cgi/?eBayISAPI.d ... h:h:sin:US
β) κοιτώντας τα headers του email βλέπει κανείς αυτό:
Received: from aliuta (alizone.rdsnet.ro [62.231.64.75])
by estia.otenet.gr (8.13.1/8.13.1) with ESMTP id j2B2h4hD013728
for <το email μου αφαιρέθηκε>; Fri, 11 Mar 2005 04:43:05 +0200 (EET)
Received: from root by aliuta with local (Exim 3.36 #1 (Debian))
id 1D9b4e-0000PP-00
for <το email μου αφαιρέθηκε>; Thu, 10 Mar 2005 19:44:28 -0800
Μετά τους Κροάτες έχουμε τώρα και Ρουμάνους κερατάδες όπως καταλαβαίνετε!
Φρόντισα φυσικά να τους κάνω report και ελπίζω να τους τσακώσουν και να τους σκίσουν σύντομα, αν και φαντάζομαι ότι όσο είναι προσβάσιμο το ψεύτικο link που έχω παραπάνω, θα υπάρξουν μελλοντικά και άλλα θύματα.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ
Hello,

Thank you for writing to eBay regarding the email you received.

Emails such as this, commonly referred to as "spoof" or "phished"
messages, are sent in an attempt to collect sensitive personal or
financial information from the recipients.

The email you reported was not sent by eBay. We have reported this email
to the appropriate authorities.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Και Ρουμάνους και Κροάτες και Ρώσους και απ' όλους έχει το μαγαζί... εκείνο που δεν καταλαβαίνω όμως είναι για ποιό λόγο δεν σκίζουν ΕΝΑΝ από δαύτους να φάει καμμιά 500αριά χρόνια φυλάκα, για να μάθουν να φέρονται και οι άλλοι...! :roll:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Τα ίδια τσογλάνια έστειλαν και σε μένα email,αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν ένα καλό report στο ebay !
Το μόνο που με προβληματίζει ήταν ότι αυτή η δουλειά έγινε πριν από ένα μήνα και αυτοί (τα τσογλάνια) συνεχίζουν την ίδια δουλειά.. :?
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

για αγορες μεσω amazon πρεπει να ισχυει η καρτα, η θελουν μια"τυπικη" credit cart?
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Δεν έχει τύχει να ψωνίσω από Amazon, δεν βλέπω πάντως κανέναν απολύτως λόγο να μην λειτουργεί εφόσον δέχονται VISA.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Δέχονται. Έχω φίλο που ξοδεύει τα μαλλιά της κεφαλής του κάθε μήνα... :D
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Άλλο ένα καλό σημείο που επιβεβαίωσα προσωπικά μόλις τώρα:
Χρειάστηκε να μου επιστρέψει τα χρήματα κάποιος πωλητής γιατί το αντικείμενο δεν έφτασε ποτέ σε εμένα. Η πίστωση εμφανίζεται κανονικότατα στο σύστημα και το διαθέσιμο ποσό της κάρτας αυξήθηκε αναλόγως, οπότε άλλη μια δικλείδα ασφαλείας επιβεβαιώθηκε. :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

Maddog έγραψε:Άλλο ένα καλό σημείο που επιβεβαίωσα προσωπικά μόλις τώρα:
Χρειάστηκε να μου επιστρέψει τα χρήματα κάποιος πωλητής γιατί το αντικείμενο δεν έφτασε ποτέ σε εμένα. Η πίστωση εμφανίζεται κανονικότατα στο σύστημα και το διαθέσιμο ποσό της κάρτας αυξήθηκε αναλόγως, οπότε άλλη μια δικλείδα ασφαλείας επιβεβαιώθηκε. :)
αυτο και αν ειναι φαρδος :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Δεν είναι θέμα φάρδους, απλώς δεν αγοράζω όπου να'ναι! :wink:
Αν θέλεις να κοιμάσαι ήσυχος, buy from professionals...
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Εγώ πάλι 3 φορές την έχω πατήσει στο Ebay.
1 Μια μου φάγαν 15 ευρά (έφαγε και από άλλους)
2 Μια κονσόλα δούλεψε για λίγο και τα παιξε γιατί το pcb ήταν πίττα στη ...σκουριά.
3 Μια με φούσκωσαν στα ταχυδρομικά ! (Το αντικείμενο αρνήθηκα να το παραλάβω...κόστος 20 $,ταχυδρομικά 90 $ !!!!)

TIP:
ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΡΩΤΑΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ ΠΡΙΝ ΡΙΞΕΤΕ BID.ΠΟΛΛΟΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΠΟΝΗΡΑ ΚΑΙ ΦΟΥΣΚΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ !
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Εγώ πάλι την έχω πατήσει άπαξ και δεν ξαναπροσπάθησα έκτοτε. Το αντικείμενο του πόθου ήταν ένας HDD 2.5" αναβάθμιση για το (τότε) laptop μου. Το πρόβλημα ήταν πως τον παρέλαβα (και τον πλήρωσα) και δούλεψε για 10 λεπτά πριν πεθάνει ολοκληρωτικά. Σε ερώτησή μου στον πωλητή μου είπε πως το τεμάχιο ήταν "refurbished" (το οποίο δεν τό 'λεγε πουθενά στην διαδικασία του bid) και πως θα έπρεπε να έρθω σε επαφή με την Dell που τελικά ήταν υπεύθυνη για την "αναπαλαίωση".
Πήρα ΚΑΙ την Dell (e-mailed them, actually) και είπαν πως "δεν υφίσταται εγγύηση για refurbished προϊόντα"...

Από τότε κατάργησα και τη mastercard και ΜΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΞΑΝΑΒΑΛΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ... !!

Τ' ΑΚΟΥΤΕΕΕΕΕΕΕΕ;;;;

:roll:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

το ΑΦΜ ειναι προαιρετικο για να αποκτησεις την καρτα?η χρειαζεται να τους το πεις μαζι με τον αριθμο ταυτοτητας?
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο εκτός από την ταυτότητα σου.
ΑΦΜ δεν χρειάζεται για τον απλούστατο λόγο ότι η κάρτα είναι προπληρωμένη (και άρα νομικά ισότιμη με μετρητά) και φυσικά δεν χρειάζεσαι ΑΦΜ για να αγοράσεις κάτι μετρητοίς.
Σε άλλη περίπτωση θα χρειαζόμασταν ΑΦΜ για να ψωνίσουμε τσιγάρα στο περίπτερο!

ΥΓ: αν και τώρα που το σκέφτομαι, δεν θα εκπλαγώ αν το δω και αυτό κάποια στιγμή στην ζωή μου, όσο μας κυβερνούν κάτι Αλογοσκούφηδες, Χριστοδουλάκηδες κλπ "κύριοι" :roll:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση