Online αγορές με προπληρωμένη πιστωτική

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Hazuki
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 03 Δεκ 2005 11:35

Δημοσίευση από Hazuki »

Maddog έγραψε: Η επαναφόρτιση όντως μπορεί να γίνει με ότι ποσό θέλεις (σε λογικά πλαίσια, δεν νομίζω ότι μπορείς να βάλεις 2 ευρώ η 20000 ευρώ!)
LOL μακάρι να είχα τόσα θα μου είχα πάρει ένα μεγάλο κομμάτι του play-asia "δωράκι", εννοείτε για μικροποσά, απο 30 μεχρι 100ε. Τέσπα thanks και πάλι :happy: :crazy:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Προτιμώ να απαντώ με ακρίβεια όταν είναι εφικτό! :lol:
Πάντως και εγώ συνήθως βάζω 150-300 και ροκανίζω μετά σιγά-σιγά για κανά δίμηνο. Είναι πιό αποτελεσματικό από το να βάζεις πολύ λίγα κάθε φορά που θέλεις να πάρεις κάτι (γλυτώνεις λίγο τρέξιμο και τις πολλαπλές προμήθειες της τράπεζας!)
Αρκεί να έχεις τόσα περισσευούμενα... :roll:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Δεν εχει σχεση με online αγορες,αλλα για να μην ανοιξω αλλο topic σκεφτηκα να το postaρω εδω....
Ακουσα στις ειδησεις οτι καταργουνται σιγα-σιγα οι διαφορων λογιων προμηθειες που ειχανε καθιερωσει οι τραπεζες.....
Καποιοι μου πειτε:Σιγα τα ωα,παλι θα βρουνε τροπο να κερδισουνε...(Δικιο εχετε... :( )
Αλλοι παλι θα μου πειτε:Χρησιμοποιω το e-banking και γλιτωνω κατι απο εκει....(σωστο και αυτο..)
Ειναι παντως μια αρχη και αυτο..... :roll:

p.s.Τωρα θα μπορεσω αφοβα να καταθεσω και τα 10 ευρω που σου χρωσταω doc.... :biggrin:
Παρακληση:Τοκογλυφικες υπερχρεωσεις τυπου xalia να αγνοηθουν.... :mrgreen:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

όσοι χρησιμοποιούν τακτικά ebanking έχουν ενημερωθεί για τις προμήθειες. πχ εδώ και μήνες η eurobank φρόντιζε να με ενημερώνει με κάθε log in για τις τιμές και πόσο με συμφέρει το ebanikng που χρησιμοποιώ έτσι κ αλιώς. to conclude ενεργοποιήστε το ebanking και στη δική σας τράπεζα, μόνο καλό κάνει!
reboot
--------
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Και η Αττικής έχει πια ebanking και όντως δεν παίρνει προμήθειες (ή πολύ λιγότερες) και συμφέρει. Εγώ δεν έχω ακόμα κωδικό (από δική μου παράλειψη) και δεν μπορώ να σας πω λεπτομέρειες, αλλά ό,τι μπορείτε να κάνετε με αυτόν τον τρόπο, έτσι πρέπει να το κάνετε. Νομίζω μάλιστα ότι γίνεται και επαναφόρτιση της giftcard χωρίς προμήθειες.
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Δημοσίευση από nikos »

:D Παιδες η προπληρωμενη καρτα πια ειναι υποθεση 5 λεπτων!

Πηγα στην Eurobank [δεν την γουσταρω καθολου σαν τραπεζα αλλα εδω ειναι οκ!] και εβγαλα μονο με ταυτοτητα μια καρτα προπληρωμενη οπου μπορεις να βαλεις απο 30-1000 ευρα!

Το κοστος ειναι ουσιαστικα προμηθεια που κρατειται επιτοπου!

Δηλαδη την πρωτη φορα που εβαλα 30 ευρο κρατησανε 2[ισχυει μεχρι 100]
Μετα απο 30-100 κρατανε 1!

Δεν ξερω αν ειναι ακριβο αλλα εγω που θελω 10ρακια για την rapishare kai alla αντιστοιχα εχω βολευτει! :wink:
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Έβγαλα πρόσφατα την νέα μου Giftcard (Τρ. Αττικής, 3η στη σειρά που βγάζω).
Επειδή υπάρχουν κάποιες σημαντικές αλλαγές (προς όφελος μας!) εδώ είναι τα latest rules:

διάρκεια της κάρτας είναι πλέον 5 χρόνια (από έναν μόνο χρόνο που ίσχυε πριν). Ιδιαίτερα βολικό, μειώνει ριζικά τα προβλήματα με το ποσό που μένει στην λήξη της κάρτας αχρησιμοποίητο. Πριν έπρεπε μια φορά τον χρόνο να πονοκεφαλιάζεις για το πως θα διαθέσεις τα τελευταία ψιλά για να μην τα φάει η τράπεζα ή αν ξέμενες από λεφτά κανάν μήνα πριν να λήξει απλώς δεν την επαναφόρτιζες για να μην χάσεις λεφτά, μένοντας φυσικά χωρίς δυνατότητα αγορών για ένα διάστημα. Βέβαια, με λίγη προσοχή δεν έχανες τίποτα σπουδαίο (εγώ στις 2 κάρτες πρέπει να τους "χάρισα" 3-4 ευρώ συνολικά) αλλά δεν έπαυε να είναι κάπως ενοχλητικό. Τώρα το "πρόβλημα" θα συμβαίνει μόνο κάθε 5 χρόνια. Και βέβαια γλυτώνεις και τον "μπελά" του να αλλάζεις ετησίως το νούμερο της κάρτας στο Paypal ή όπου αλλού τυχαίνει να την έχεις καταχωρημένη.

-Οι προμήθειες μειώθηκαν!
Για έκδοση νέας κάρτας:
μέχρι 200 ευρώ, 3 ευρώ προμήθεια (ήταν 7.95)
από 201-500 ευρώ, 5 ευρώ προμήθεια (ήταν 9.95)
Για επαναφόρτιση υπάρχουσας κάρτας:
μέχρι 200 ευρώ: 1 ευρώ προμήθεια
από 201-500 ευρώ: 2 ευρώ προμήθεια
από 501-3000 ευρώ: 4 ευρώ προμήθεια
Η παλιά προμήθεια ήταν 2.95 ευρώ για ποσά 200-300 ευρώ που έβαζα συνήθως, δεν ξέρω πόσο ήταν για μεγαλύτερα (αλλά δεν νομίζω ότι έχει σημασία, λόγω του τρόπου χρήσης της κάρτας δεν βάζεις μεγάλα ποσά συνήθως)
Με το υπάρχον σύστημα χρεώσεων, νομίζω ότι συμφέρει να βγάλεις μια κάρτα με αρχικό ποσό 200 ή 400 ευρώ (ανάλογα με την ποσότητα αγορών που συνηθίζεις να κάνεις) και να την επαναφορτίζεις με 200 ευρώ την φορά. Μάλλον στα 400 ευρώ αρχικό ποσό συμφέρει καλύτερα σαν εύρος χρήσης, εκτός αν είστε απόλυτα βέβαιοι ότι δεν θα κάνετε καμμία αγορά με μεγαλούτσικο ποσό (άνω των 200 ευρώ) οπότε μπορείτε να βγάλετε μία με 200 και να γλυτώσετε μερικά ψιλά στην αρχική προμήθεια.

-Αποστέλλεται χωρίς χρέωση μηνιαίο ενημερωτικό σημείωμα.
Παλιά αν ήθελες να έχεις εγγράφως τις συναλλαγές που έχεις κάνει σε μηνιαίο λογαριασμό έπρεπε να το ζητήσεις και να πληρώσεις προμήθεια (νομίζω 6 ευρώ) αλλιώς μπορούσες να ενημερωθείς μόνο από τον αυτόματο τηλεφωνικό αριθμό.
Τώρα πλέον η ενημέρωση γίνεται και με τον συνηθισμένο γραπτό τρόπο χωρίς επιπλέον χρέωση. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν οι αρμόδιοι υπάλληλοι, διατηρώ μια μικρή επιφύλαξη μέχρι να έρθει ο πρώτος λογαριασμός και να δω μόνος μου ότι δεν έχει χρεωθεί τίποτα!

Τελικά ο ανταγωνισμός είναι καλό πράμα (tm) για τον καταναλωτή... :D

Και ένα τελευταίο επειδή δεν νομίζω ότι το είχα αναφέρει παλιότερα στο thread: στο Paypal δεν χρειάζεται διαδικασία "ενεργοποίησης" της νέας κάρτας όπως γίνεται την πρώτη φορά που γράφεσαι, απλώς περνάς τον αριθμό της, την ορίζεις σαν primary και είναι έτοιμη για πλήρη χρήση!
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Hazuki
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 03 Δεκ 2005 11:35

Δημοσίευση από Hazuki »

Βασικά sorry για την ερώτηση, στο paypal μπορούμε να έχουμε ψεύτικα στοιχεία, ρωτάω γιατί είχα κάνει ένα λογαριασμό παλίοτερα αλλά κλασσικά [όπως και στα mail] έβαζα κάτι tlkjlkk κλπ μιας και που ήθελα να δώ τι "παίζει" στα ενδότερα. Καλύτερα να κάνω ένα νέο λογαριασμό με τα στοιχεία που έδωσα στη τράπεζα ή καλά πάει και έτσι το σύστημα; [να γλυτώσουμε και το φακέλωμα, φάγαμε ένα ήδη στη τράπεζα -_- ]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Όχι φίλε, ξέχασε το.
Χρησιμοποίησε τα πραγματικά σου στοιχεία αλλιώς θα έχεις σίγουρα πρόβλημα και μάλιστα από την αρχή.

Όταν μιλάς για διακίνηση χρημάτων, δεν μπορείς να γλυτώσεις το "φακέλωμα". Και στην τράπεζα για τον ίδιο λόγο δίνεις τα πραγματικά σου στοιχεία. Άλλωστε, δεν υπάρχει άλλος τρόπος να διαχωριστούν οι τίμιοι από τους απατεώνες...
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Hazuki
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 03 Δεκ 2005 11:35

Δημοσίευση από Hazuki »

Ok πλέον verified και στο paypal αλλα δεν βλέπω fands, πρέπει να κάνω κάτι για να "βλέπει" το paypal τα λεφτά στη χρεωστική ή μετά από κάποιες μέρες "φτιάχνει" :oops:
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Το Paypal δεν ξέρει ότι έχεις προπληρώσει τα χρήματα στη VISA (προπληρωμένη υποθέτω πήρες, όχι χρεωστική). Όταν κάνεις πληρωμή με το Paypal, τότε αυτό θα πάρει τα λεφτά του από τη VISA, και εκεί θα σου μειωθεί το υπόλοιπο.
Άβαταρ μέλους
Hazuki
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 03 Δεκ 2005 11:35

Δημοσίευση από Hazuki »

Vag έγραψε:Το Paypal δεν ξέρει ότι έχεις προπληρώσει τα χρήματα στη VISA (προπληρωμένη υποθέτω πήρες, όχι χρεωστική). Όταν κάνεις πληρωμή με το Paypal, τότε αυτό θα πάρει τα λεφτά του από τη VISA, και εκεί θα σου μειωθεί το υπόλοιπο.
###Busting Balls Mode On###
Ναι προπληρωμένη :D Δηλαδή στο paypal δεν θα φαίνεται κανένα υπόλοιπο και άρα να έχω υπόξη μου μόνο την μηνιαία ενημέρωση από τη τράπεζα και όποτε τελείωσει το μπερντέ απλά ξαναγεμίζω. :oops:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Ακριβώς, στο Paypal θα βλέπεις πάντα 0 υπόλοιπο, εκτός αν βάλεις χρήματα εκεί με άλλον τρόπο (πχ πουλήσεις κάτι και σε πληρώσει ο άλλος με Paypal).

Θα παρακολουθείς εσύ τι υπόλοιπο έχεις στην κάρτα σου μόνος σου. Αν είναι Αττικής γράφω στο αρχικό post το τηλέφωνο που μπορείς να καλείς, αν είναι άλλης τράπεζας λογικά θα υπάρχει κάποια παρόμοια μέθοδος για να μάθεις όποτε θέλεις και να μην περιμένεις το μηνιαίο statement.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Hazuki
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 03 Δεκ 2005 11:35

Δημοσίευση από Hazuki »

Ok many thanks παιδιά, τσίμπησα το Steep Slope Sliders για Saturn, το είχα άχτη αυτό το παιχνιδάκι από το γυμνάσιο [εδώ και δύο χρόνια απόφοιτος ΤΕΙ :D] που το πρωτοέπαιξα σε demo :P
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Σήμερα είδα ότι η Τ. Αττικής θα έχει και ένα νέο σχέδιο στην κάρτα.
Στην πράξη δεν έχει διαφορά, αλλά υποσυνείδητα παραπέμπει σε αγορές μέσω internet.
Δείτε τις εικόνες (σε πρώτη Πανελλήνια μούρη, μόνο στο mame.gr):
Εικόνα
Εικόνα
Απάντηση