Online αγορές με προπληρωμένη πιστωτική

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Ωραίο σχέδιο! Βέβαια θα προτιμούσα να είχε το λαστιχένιο πληκτρολόγιο του spectrum αλλά πολλά ζητάω ε? :lol:
Άβαταρ μέλους
Haruspex
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005 05:21

Δημοσίευση από Haruspex »

Πιθανόν αυτό να είναι το καλύτερο thread που έχει υπάρξει ποτέ στο Internet! :lol:

Του είχα ρίξει μία ματιά πριν κάνα χρόνο αλλά πλέον ενδιαφέρομαι να βγάλω προπληρωμένη κάρτα A.S.A.P καθώς είχα μπλέξει παλαιότερα με bank transfer και παρόλο που κατάφερα τελικά να αγοράσω αυτό που ήθελα, η ταλαιπωρία και το κόστος με αποτρέπουν να ξαναχρησιμοποιήσω αυτήν την μέθοδο για online αγορές, άσε που πολλά sites δεν υποστηρίζουν bank transfer.

Διάβασα πέρα του πρώτου post και όλα τα υπόλοιπα posts, αλλά έχω ακόμη κάποιες απορίες.

1) Όσον αφορά τα τελωνεία σε περίπτωση που παραγγέλνεις εκτός E.E. κατάλαβα ότι είναι random αν θα στο φορολογήσουν ή όχι και φαντάζομαι ότι τον φόρο θα τον πληρώσεις με αντικαταβολή στον ΕΛΤΑ όταν θα πας να παραλάβεις το πακέτο. Έτσι δεν έχουν τα πράγματα;

2) Εφόσον ενεργοποιηθεί κανονικά ο λογαριασμός στο Paypal, θα μου δίνεται η δυνατότητα να μπουν χρήματα στο λογαριασμό αυτό και να μπαίνουν αυτόματα στην προπληρωμένη πιστωτική; Για παράδειγμα αν θελήσω να πουλήσω κάτι στο eBay. Ή μήπως χρειάζεται κανονική πιστωτική για αυτό τον σκοπό;

3) Ψήνομαι να αγοράσω από το Lizard Lick http://www.lizardlick.com/

Buttons και Joystick για το SF IV SE Stick (αν τελικά προλάβω και αγοράσω κανένα από την second batch :lol: )

Νομίζω ότι οι πιθανότητες να φορολογηθούν τα buttons και το joystick είναι μικρές καθώς θα κοστίζουν γύρω στα 40 δολάρια και θα είναι και ελαφρύ και μικρό σε μέγεθος το πακέτο αλλά δεν νομίζω να υπάρχει site εντός της E.E. που να έχει τέτοια πράγματα, οπότε οι επιλογές μου είναι περιορισμένες.

Anyways, το μόνο που με προβλημάτισε ήταν ποια μέθοδο shipping να επιλέξω (το site στέλνει από America)

Χρησιμοποιεί το USPS http://www.usps.com/

Και έχει αυτές τις χρεώσεις και επιλογές για Ελλάδα

- USPS First Class International ~15 $

- USPS Priority Mail International ~ 30 $

- USPS Express Mail International ~ 37 $

Αυτό που με απασχολεί με την φθηνότερη λύση είναι ότι δεν έχει insurance. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι δεν υπάρχει ασφάλεια για την επιτυχής αποστολή του πακέτου. Ή κάνω λάθος;

Οι υπόλοιπες δύο έχουν insurance.

Τι θα μου συμβουλεύατε;

Ξέρετε επίσης μήπως πόσες μέρες παίρνει το USPS συνήθως;

Τέλος, το αναφέρει ο Maddog ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί κανονικά με Paypal αλλά θέλω να σιγουρευτώ ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί με το Steam, το οποίο ναι μεν υποστηρίζει Paypal αλλά ένα τυχαίο post που πέτυχα στο Internet λέει τα εξής
Random guy in the Internet έγραψε: It's how I paid for the Ship, so yeah, Steam takes paypal and it does work.

You need to have the money in the paypal account before you try to purchase though - Steam doesn't take e-cheques
Τι στο καλό είναι τα e-cheques; Ειδικά στο σημείο που λέει ότι πρέπει να έχεις τα χρήματα στο Paypal με προβλημάτισε περισσότερο καθώς από ότι κατάλαβα όταν έχεις προπληρωμένη πιστωτική το Paypal εμφανίζει ως 0 το υπόλοιπο ανεξάρτητα με τα πόσα χρήματα έχεις στην πραγματικότητα.

Αν όντως δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το Paypal στο Steam ή σε οποιοδήποτε άλλο site/υπηρεσία με την πολιτική του Steam θα μπορώ τουλάχιστον να την χρησιμοποιήσω σαν κανονική VISA εφόσον υποστηρίζεται;

Ευχαριστώ για την υπομονή σας και συγνώμμη για το μεγάλο μήνυμα.
[img]http://i15.photobucket.com/albums/a371/Aonoror/sigryu.gif[/img]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Λοιπόν, ότι μπορώ να απαντήσω:

1) ξέρω και περιπτώσεις που χρειάστηκε να πάνε οι ίδιοι στο τελωνείο και να κάνουν τον εκτελωνισμό μόνοι τους (ότι χειρότερο μπορεί να σου τύχει...). Νομίζω την είχε πατήσει και ο Badge έτσι κάποτε με ένα πακέτο από την παλαι ποτέ Lik Sang. Συνήθως όμως αν κάτι έρχεται με courrier, κάνει τον εκτελωνισμό το courrier και απλώς σου φέρνει τα κερατιάτικα.

2) Μέχρι πριν κανά 6μηνο (που είναι η τελευταία φορά που διάβασα τα rules του Paypal) δεν υπήρχε για την Ελλάδα τρόπος να "γεμίσεις" πιστωτική με λεφτά από το Paypal balance. Ούτε κανονική ούτε προπληρωμένη. Ο μόνος τρόπος να "τραβήξεις" τα λεφτά από εκεί ήταν να συνδέσεις τον λογαριασμό του Paypal με τον κανονικό σου τραπεζικό λογαριασμό, κάτι που προσωπικά δεν έχω κάνει ούτε συνιστώ, καθώς αναιρεί όλη την λογική "ασφαλείας" που έχεις με την προπληρωμένη κάρτα. Το να δώσεις πρόσβαση στον λογαριασμό σου σε οποιονδήποτε το θεωρώ λάθος κίνηση, εκτός αν φτιάξεις έναν λογαριασμό αποκλειστικά για αυτή την δουλειά. Αυτό που έκανα εγώ όταν πουλούσα στο Ebay είναι ότι άφηνα τα λεφτά στον λογαριασμό του Paypal για μελλοντικές αγορές. Άλλωστε δεν μένανε και για πολύ εκεί, πάντα βρίσκεις κάτι να ψωνίσεις... Αν υπάρχουν λεφτά στο balance σου, τραβάει αυτά και όχι από την κάρτα. Αν δεν φτάνουν, συμπληρώνει με λεφτά από την κάρτα. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι σε όλα αυτά πρόσφατα, πρέπει να διαβάσεις τους κανονισμούς του Paypal.

3) 40 δολλάρια είναι κάτω από το αφορολόγητο όριο, δεν έχεις πρόβλημα από όπου και να προέρχεται το πακέτο. Κίνδυνος υπάρχει πάνω από τα 100 δολλάρια από όσο τουλάχιστον γνωρίζω. Έχω πάρει αρκετές φορές κανονικά τιμολογημένα πακέτα των 90-95 δολλαρίων από Play-Asia και ουδέποτε πλήρωσα τελωνείο.

4) Αν χρειάζεσαι την ασφάλεια, πάρε τις ακριβότερες λύσεις. Αλλά να πληρώσεις επιπλέον 15$ για ένα πακέτο κόστους 40$ μου φαίνεται μάλλον υπερβολικό. Εγώ θα το ρισκάριζα. Ασφαλίζω μόνο πακέτα που είναι πραγματικά ακριβά ή περιέχουν κάτι αναντικατάστατο. Γενικά δεν χάνονται εύκολα πακέτα, εγώ έχω χάσει 4-5 πακέτα από τα 250+ που έχω αγοράσει τα τελευταία 5 χρόνια. Ας πούμε ότι η πιθανότητα να χαθεί είναι κάτω από 5%. Μόνο αν τυχόν ξέρεις ότι στην περιοχή σου ή στην πολυκατοικία σου κλέβονται δέματα μπορεί να αξίζει τον κόπο. Σημειώνω εδώ ότι σχεδόν πάντα η απώλεια ενός δέματος είναι στο τελικό delivery, δηλαδή από τον διανομέα μέχρι το σπίτι σου. Δεν θα επεκταθώ άλλο, αν θέλεις επιπλέον info ρώτησε.
Πακέτα από Αμερική με USPS (δηλαδή το κανονικό Αμερικάνικο ταχυδρομείο) συνήθως έρχονται περίπου στο 10ήμερο. 8-12 ημέρες είναι οι μέσες τιμές. Το ρεκόρ για δικό μου πακέτο είναι 5 ημέρες ενώ μετά τις 15 αρχίζεις να ανησυχείς. Μετά τις 25 πανικοβάλλεσαι... Σε καμμία περίπτωση όμως δεν επιλέγεις ground mail από Αμερική γιατί κάνει από 2.5-4 μήνες! To First Class πάντως είναι αεροπορικό ταχυδρομείο, οπότε δεν έχεις πρόβλημα από εκεί.

5) η κάρτα της Αττικής που έχω "περνάει" σαν κανονική VISA σε όλα τα site που έχω δοκιμάσει (ενδεικτικά play.com, play-asia και τουλάχιστον άλλα δέκα μικρότερα). Δεν βλέπω λόγο να μην την δεχτεί το Steam αν παίρνει VISA γενικά. Αλλά και μέσω Paypal δεν βλέπω κανένα λόγο να μην λειτουργήσει, καθώς και 0 balance να έχεις, το Paypal "τραβάει" λεφτά από την κάρτα αμέσως μόλις ζητήσεις να πληρώσεις κάτι με Paypal. H διαδικασία αυτή είναι άμεση και δεν γίνεται αντιληπτή από τον πωλητή. Δηλαδή το Steam δεν έχει απολύτως κανέναν τρόπο να ξέρει αν και τι λεφτά έχεις εσύ στο Paypal account σου. Ούτε έχει σημασία. Ίσως ο random guy on the Internet (lol) να μην είχε τον λογαριασμό του συνδεμένο με κάρτα. Τα e-cheque δεν ξέρω τι είναι και δεν νομίζω να έχουμε τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα.

Αυτά...
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Haruspex
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005 05:21

Δημοσίευση από Haruspex »

Είσαι αρχηγός ρε Maddog, ευχαριστώ πολύ!

Και όσον αφορά το Paypal, δεν θέλω να τραβήξω λεφτά, για αυτόν ακριβώς τον σκοπό που λες θέλω να πουλήσω πράγματα, οπότε όλα εντάξει. 8)

Πάντως είχα παλαιότερα παραγγείλει από κινέζικο site divineo.cn αντικείμενο αξίας πάνω από 100 δολάρια (γύρω στα 115) και ευτυχώς δεν είχε φορολογηθεί τότε. Θυμάμαι συγκεκριμένα ότι το είχανε μαρκάρει σαν Gift, χωρίς να το ζητήσω.

Μάλιστα στην περιγραφή γράφανε USB Card Reader ενώ ήταν M3 flashcart για το DS :lol:
[img]http://i15.photobucket.com/albums/a371/Aonoror/sigryu.gif[/img]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Ήταν υποτιμολογημένο ή έγραφε 115$ και gift;
Αν έγραφε 115$, μάλλον την γλύτωσες λόγω μικρού μεγέθους. Έχω την αίσθηση (χωρίς να μπορώ να το αποδείξω) ότι τους τραβάνε την προσοχή συνήθως τα μεγαλύτερα πακέτα. Οπότε μάλλον πέρασε χωρίς να το κοιτάξουν καν.

Σημειώνω εδώ ότι οι ιδιώτες και τα πιό λαμογιό-sites μπορεί να μαρκάρουν ψευδώς πακέτα σαν gift, αλλά κανένα από τα μεγάλα σοβαρά sites δεν το κάνει, καθότι είναι ψευδής δήλωση, κοινώς παράνομο. Στην περιγραφή ήταν λογικό να γράφουνε ψέματα, καθώς σε πολλές χώρες (και πρωτίστως στην Αμερική με το Digital Millennium Copyright Act) τα backup devices είναι παράνομα και απαγορεύεται η εισαγωγή τους γενικώς. Εδώ δεν υπάρχει κάποιος ανάλογος νόμος προς το παρόν.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Haruspex
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005 05:21

Δημοσίευση από Haruspex »

Τώρα που το λες νομίζω ότι το δέμα έγραφε 20 $ :lol:

Δεν παίρνω και όρκο βέβαια καθώς έχουν περάσει 2 - 3 χρόνια από τότε και δεν θυμάμαι στα σίγουρα.
[img]http://i15.photobucket.com/albums/a371/Aonoror/sigryu.gif[/img]
Άβαταρ μέλους
tasoulhs
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2004 12:00
Τοποθεσία: Βέροια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tasoulhs »

Δύο παραδείγματα.
Το www.winsunx.com γράφει σε όλα τα πακέτα μικρότερες τιμές. Αναγράφει gift μονάχα αν ζητηθεί.
Το www.dealextreme.com σε τρία πακέτα μέχρι τώρα αναγράφει πάντα gift.
1) Είσαι troll ;
2) Είσαι ηλικίας 16- ;
3) Να διαβάζεις ξέρεις ;
...
100) Αν φοβάσαι το command line, το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία!
...
666) Φοτυα στους ανωρφωγραθους !
Άβαταρ μέλους
Haruspex
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005 05:21

Δημοσίευση από Haruspex »

Πάντως εμένα μου ζήτησαν και την βεβαίωση του Α.Φ.Μ από την εφορία για να μου την εκδώσουν πέρα από την ταυτότητα. (ευτυχώς την είχα πάρει μαζί μου καλού - κακού)

Δεν ξέρω αν άλλαξε πολιτική η τράπεζα ή απλά έτυχε να μου την ζητήσουν στο συγκεκριμένο κατάστημα στο Σύνταγμα.
[img]http://i15.photobucket.com/albums/a371/Aonoror/sigryu.gif[/img]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Μου φαίνεται περίεργο αν μιλάς για κάρτα της Τράπεζα Αττικής, για τους εξής λόγους:
θεωρητικά, μπορείς να εκδόσεις τέτοια κάρτα ακόμα και για να την κάνεις δώρο σε κάποιον άλλο. Gift Card, όπως την αποκαλούν άλλωστε. Δεν νομίζω ότι είσαι υποχρεωμένος να ξέρεις και τον ΑΦΜ του άλλου, ούτε να πας χαρτί από την εφορία του.

Και στο Internet δεν αναφέρουν τίποτα επίσης για χαρτί από εφορία:
Πώς θα αποκτήσετε την attica gift CARD VISA;

Μπορείτε να αποκτήσετε μια attica gift CARD VISA, αξίας €30 έως €3.000, σε όλα τα Καταστήματα της Attica Bank, απλώς με τη συμπλήρωση μιας αίτησης.

Η κάρτα σας ενεργοποιείται από την επόμενη μέρα της παραλαβής της και ισχύει για 5 χρόνια.
http://www.atticabank.gr/index.asp?a_id=314

Ούτε στην online φόρμα που έχουν για να κάνεις αίτηση υπάρχει άλλο πεδίο εκτός από τον αριθμό ταυτότητας.
http://www.atticabank.gr/index.asp?a_id=311

Οπότε πιθανολογώ ότι ήταν αυθαιρεσία κάποιου υπαλλήλου, εκτός πια και αν δεν ξέρουν γενικά τι τους γίνεται, κάτι καθόλου απίθανο στο Ελλάντα. :?
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Haruspex
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005 05:21

Δημοσίευση από Haruspex »

Ναι για την gift card Visa από την Attica bank λέω.

Μάλιστα μου δώσανε και άμεσα Pin για να κάνω ανάληψη από A.T.M χωρίς να το ζητήσω και με διαβεβαίωσαν ότι δεν χρεώνομαι για αυτό.

Μόνο άμα τραβήξω από άλλη τράπεζα πιθανόν να υπάρξουν χρεώσεις. Ούτως ή άλλως βέβαια δεν με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη δυνατότητα απλώς το αναφέρω.

Επίσης στην αίτηση που μου δώσανε να συμπληρώσω είχε πεδίο να γράψεις το Α.Φ.Μ σου οπότε μάλλον δεν ήταν λάθος της υπαλλήλου.

Μου δώσανε άμεσα την κάρτα σήμερα που πήγα και αύριο το πρωί θα είναι έτοιμη προς χρήση, οπότε μειώθηκε και ο χρόνος έκδοσης της από ότι ήταν παλαιότερα. (όπως αναφέρει άλλωστε και το link που έδωσες maddog)

Α επίσης μου έδωσε να βάλω υπογραφές στους όρους χρήσης (που ήταν 5-6 σελίδες) τους οποίους δεν τους διάβασα :lol:
[img]http://i15.photobucket.com/albums/a371/Aonoror/sigryu.gif[/img]
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Σε πολλές περιπτώσεις οι υπάλληλοι ζητάνε κάποια επιπλέον πράγματα ώστε να αποθαρρύνουν τον πελάτη! Ο κυριότερος λόγος δεν είναι επειδή βαριούνται, αλλά επειδή το κέρδος της τράπεζας είναι μηδαμινό. Βέβαια και ο πρώτος λόγος αν ήταν ο μόνος, πάλι θα ήταν αρκετός.
Κάποιοι καλοί πελάτες έχουν βγάλει και κάρτα χωρίς όνομα επάνω. Π.χ. μια εταιρία που πουλάει σκάφη, δίνει και μια κάρτα δώρο. Φυσικά δεν μπορεί να γνωρίζει τα στοιχεία των μελλοντικών αγοραστών, οπότε έχουν βγει κάρτες χωρίς όνομα (στη θεση του ονόματος έχει το όνομα της εταιρίας με τα σκάφη).
(Αν αναρωτιέστε, ίσως να το ξέρω επειδή αγόρασα σκάφος από αυτή την εταιρία).
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
Haruspex
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005 05:21

Δημοσίευση από Haruspex »

Vag έγραψε:Σε πολλές περιπτώσεις οι υπάλληλοι ζητάνε κάποια επιπλέον πράγματα ώστε να αποθαρρύνουν τον πελάτη! Ο κυριότερος λόγος δεν είναι επειδή βαριούνται, αλλά επειδή το κέρδος της τράπεζας είναι μηδαμινό. Βέβαια και ο πρώτος λόγος αν ήταν ο μόνος, πάλι θα ήταν αρκετός.
Κάποιοι καλοί πελάτες έχουν βγάλει και κάρτα χωρίς όνομα επάνω. Π.χ. μια εταιρία που πουλάει σκάφη, δίνει και μια κάρτα δώρο. Φυσικά δεν μπορεί να γνωρίζει τα στοιχεία των μελλοντικών αγοραστών, οπότε έχουν βγει κάρτες χωρίς όνομα (στη θεση του ονόματος έχει το όνομα της εταιρίας με τα σκάφη).
(Αν αναρωτιέστε, ίσως να το ξέρω επειδή αγόρασα σκάφος από αυτή την εταιρία).
Μιας και είχα διαβάσει σε προηγούμενα posts ότι δουλεύεις στην (edited κατόπιν αιτήματος του Vag-Maddog) μπορείς σε παρακαλώ να μου λύσεις δύο απορίες που έχω

1) Διαβάζοντας στους όρους χρήσης είδα ότι πρέπει να υπογράψω στο πίσω μέρος της κάρτας στη περιοχή Authorized Signature με στυλό πριν χρησιμοποιηθεί.

Αυτό δεν μου ζητήθηκε όταν έβγαλα την κάρτα. Τι να κάνω? Να υπογράψω τώρα μόνος μου?

Αλλά το αστείο της υπόθεσης είναι ότι η τράπεζα εφόσον δεν μου ζήτησε να υπογράψω την στιγμή της έκδοσης, πως θα μάθει αν εγώ την υπογράψω η όχι? :lol:

2) Δυστυχώς ξέχασα να ζητήσω να μην μου αποστέλλετε μηνιαία ενημέρωση για τις χρεώσεις της κάρτας.

Βέβαια από ότι είχε πει ο maddog σε προηγούμενο post πλέον αυτό γίνεται δωρεάν αλλά ξέχασε μάλλον να το επιβεβαιώσει ο ίδιος.

Τελικά τι ισχύει? Και αν όντως χρεώνομαι για αυτό γίνεται να το ακυρώσω και πως?
[img]http://i15.photobucket.com/albums/a371/Aonoror/sigryu.gif[/img]
Άβαταρ μέλους
tasoulhs
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2004 12:00
Τοποθεσία: Βέροια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tasoulhs »

Haruspex έγραψε: 1) Διαβάζοντας στους όρους χρήσης είδα ότι πρέπει να υπογράψω στο πίσω μέρος της κάρτας στη περιοχή Authorized Signature με στυλό πριν χρησιμοποιηθεί.

Αυτό δεν μου ζητήθηκε όταν έβγαλα την κάρτα. Τι να κάνω? Να υπογράψω τώρα μόνος μου?

Αλλά το αστείο της υπόθεσης είναι ότι η τράπεζα εφόσον δεν μου ζήτησε να υπογράψω την στιγμή της έκδοσης, πως θα μάθει αν εγώ την υπογράψω η όχι? :lol:
Για αγορές από το internet δεν χρειάζεται να την υπογράψεις και φυσικά δεν θα το ξέρει κανείς.

Για αγορές από καταστήματα μπορεί κάποιος παράξενος να μην τη δεχτεί αν δεν έχει υπογραφή.

Για χρήση σε ATM καλό είναι να την υπογράψεις γιατί μου έτυχε πρόσφατα να βάζω κάρτα στο μηχάνημα και να μην τη δέχεται. Μπήκα στην τράπεζα και μου είπαν ότι πρέπει να υπάρχει υπογραφή στην κάρτα. Αμέσως μετά το μηχάνημα τη δέχτηκε κανονικά. Σε κατάστημα εθνικής.
1) Είσαι troll ;
2) Είσαι ηλικίας 16- ;
3) Να διαβάζεις ξέρεις ;
...
100) Αν φοβάσαι το command line, το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία!
...
666) Φοτυα στους ανωρφωγραθους !
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Για το (1)
Δεν έχω δει ποτέ να κοιτάνε την υπογραφή ούτε καν στα μαγαζιά. Θεωρητικά η χρησιμότητα αυτής της υπογραφής είναι σαν ελάχιστο μέτρο ασφαλείας για να μπορεί να την συγκρίνει ο πωλητής με την υπογραφή που βάζει στην απόδειξη ο φορέας της κάρτας. Αν είναι διαφορετικές, πιθανώς αυτός που κρατάει την κάρτα δεν είναι ο ιδιοκτήτης της (και καλά...σιγά μην κάνει ο υπάλληλος τον γραφολόγο)
Αν την χρησιμοποιείς μόνο στο Internet, δεν υπάρχει καν δυνατότητα να δει ο άλλος την υπογραφή σου, οπότε δεν κάνει διαφορά αν υπάρχει ή όχι. Αν θέλεις πάντως να είσαι 100% τυπικός, υπόγραψε την.

Για το (2)
Αποστέλλεται δωρεάν εδώ και αρκετό καιρό, το επιβεβαιώνω τώρα. :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Haruspex
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005 05:21

Δημοσίευση από Haruspex »

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, το μόνο που μένει τώρα είναι να την ενεργοποιήσω με το Paypal και θα είμαι πανέτοιμος 8)
[img]http://i15.photobucket.com/albums/a371/Aonoror/sigryu.gif[/img]
Απάντηση