Online αγορές με προπληρωμένη πιστωτική

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

1. Η υπογραφή αφορά όλες τις κάρτες VISA κλπ. Αλλά είναι πιο ασφαλές να μην υπογράφετε! Αν κάποιος κλέψει την κάρτα, θα έχει και την υπογραφή σας.
2. Ναι, είναι δωρεάν (νομίζω ότι είναι και υποχρεωτικό για τις τράπεζες να είναι δωρεάν).
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
Haruspex
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005 05:21

Δημοσίευση από Haruspex »

Α ρε maddog τι μου έκανες φύγανε τα 100 ευρώ σε μια μέρα! 5 ευρώ και κάτι cents έμειναν :lol:

Μετά το Πάσχα θα την ξαναγεμίσω τώρα, ελπίζω απλά να ήταν ο πρώτος ενθουσιασμός και την επόμενη φορά να έχω μεγαλύτερη αυτοσυγκράτηση.

Το μόνο που μένει τώρα είναι να πάρω τον τετραψήφιο αριθμό του Paypal από την τράπεζα.

Από ότι κατάλαβα αφού μου έρχεται ο λογαριασμός με τις χρεώσεις που έκανα κάθε μήνα λογικά θα αναγράφετε εκεί ο αριθμός αυτός.

Βέβαια το να πάρω τηλ. είναι πιο άμεση λύση αλλά ούτως ή άλλως δεν θα έχει λεφτά μέσα για ένα διάστημα η κάρτα οπότε γιατί να βιάζομαι? :lol: :
[img]http://i15.photobucket.com/albums/a371/Aonoror/sigryu.gif[/img]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Άντε, πήρες την βάπτιση του πυρός! Ελπίζω να μην με καταριέσαι όταν πιάσεις τις μερικές χιλιάδες ευρώ που έχω χώσει εγώ. :P

Tip: πάντα στην αρχή ο ενθουσιασμός είναι μεγάλος και χτυπάς αβέρτα. Όμως πάντα να ελέγχεις προσεκτικά τις τιμές (ειδικά αν ασχοληθείς με Ebay). Αν δεν είναι κάτι που το χρειάζεσαι άμεσα, να ξέρεις ότι αρκετά πράγματα βγαίνουν με αρκετά διαφορετικές τιμές κατά καιρούς. Συχνά είναι καλύτερο να περιμένεις παρά να αγοράσεις αμέσως το πρώτο που θα δεις. Η΄τουλάχιστον δες στα completed listings πόσο έχουν πάει παρόμοια πράγματα στο πρόσφατο παρελθόν για να ξέρεις αν αγοράζεις σε normal τιμή. Με τον καιρό, μαθαίνεις καλύτερα τις τιμές της "πιάτσας" πάντως. Αλήθεια, για τι πράγματα σκοπεύεις να την χρησιμοποιήσεις;
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Haruspex
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005 05:21

Δημοσίευση από Haruspex »

Κυρίως ότι αφορά γύρω από τον χώρο του gaming και των υπολογιστών.

Βέβαια πράγματα όχι πολύ ογκώδη ή/και μεγάλης αξίας, για αυτά προτιμώ offline τοπικές λύσεις.

Αλλά ακόμη και για αυτό ίσως να υπάρξουν κάποιες εξαιρέσεις καθώς για παράδειγμα ήθελα να πάρω νέα οθόνη για το PC συγκεκριμένα την Dell 2209WA αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει στην ελληνική αγορά καθόλου (από ότι είδα στο sktroutz τουλάχιστον)

Αλλά την βρήκα εδώ ~250 λίρες περίπου μαζί με μεταφορικά.

http://www.overclockers.co.uk/showprodu ... -DE&tool=3

And speaking of shops αυτό που με τσάντισε είναι ότι αρκετά μαγαζιά είτε δεν θα στέλνουν Ελλάδα, είτε θα σε ******** στα μεταφορικά είτε θα στέλνουν συγκεκριμένα προϊόντα όπως το amazon.co.uk

Στο οποίο δεν στέλνουν ποντίκι για PC αλλά στέλνουν για παράδειγμα arcade sticks για 360/PS3 που είναι σαφώς πολύ πιο ογκώδη.

Έχεις να προτείνεις μερικά καλά μαγαζιά κυρίως από Ευρώπη αλλά και Αμερική/Ασία που να στέλνουν Ελλάδα αλλά να μην σε ******* στα μεταφορικά?
[img]http://i15.photobucket.com/albums/a371/Aonoror/sigryu.gif[/img]
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Vag σχετικά με την υπογραφή στην κάρτα
Έχω τη συνήθεια να μην τις υπογράφω ποτέ γιατί έχω πολύ άσχημο γραφικό χαρακτήρα ( άρα και υπογραφή ). Σε διάφορα αεροδρόμια και στο Λονδίνο δυσκολεύονται να δεχτούν την κάρτα επειδή ακριβώς δεν έχει υπογραφή! Το θέμα λύνεται αφού τους δείξω διαβατήριο και όλες τις κάρτες που ΔΕΝ υπογράφω.
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Γιατί όπως και να το κάνουμε:Είσαι ο xalia και είσαι και γ@μώ :P
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Haruspex
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005 05:21

Δημοσίευση από Haruspex »

Ίσως να έκανα βλακεία με το Paypal.

Καταρχάς να πω ότι έβαλα τον τετραψήφιο αριθμό και είμαι πλέον verified. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με αυτό.


Όταν έκανα την εγγραφή στο paypal επέλεξα personal account και όχι business ή premier καθώς υπέθεσα ότι αυτές οι δύο επιλογές είναι πιο επαγγελματικές και δεν με ενδιαφέρουν.

Σήμερα πάτησα από περιέργεια στο "μαγικό" κουμπάκι που λέει "upgrade to premium" ώστε να δω τι παίζει.

Έλα όμως που με δύο κλικ έκανα Upgrade σε Premium, πίστευα ότι θα μου βγάλει κάνα final confirm αλλά δεν ήταν έτσι δυστυχώς.

Τώρα τι παίζει, έχω κάποια μειονεκτήματα / χρεώσεις που έγινα από Personal Premium user ή καλά έπραξα και έκανα το upgrade?

Εάν παίζει η πρώτη περίπτωση γίνεται να αναιρέσω την διαδικασία αναίμακτα και να ξαναγίνω personal user?
[img]http://i15.photobucket.com/albums/a371/Aonoror/sigryu.gif[/img]
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

όπως λέει και το paypal

Personal Account: This account is ideal if you shop online. Make secure payments on eBay and merchant websites using your credit card, debit card or bank account. Check out PayPal Personal Account Fees.

Premier Account: The account that is perfect for both buying and selling. Make secure payments on eBay and merchant websites. Plus, accept credit card, debit card and bank account payments for low fees.

Με απλά λόγια τώρα μπορείς να δεχτείς και πληρωμές.
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Πληρωμές μπορεί να δεχτεί και ο personal, απλά είναι πολύ πιό περιορισμένος στο τι είδους και ποσού πληρωμές μπορεί να δεχτεί.

Haruspex, αν απλώς αγοράζεις, τα δύο αυτά accounts δεν έχουν καμμία άξια λόγου διαφορά.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Haruspex
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005 05:21

Δημοσίευση από Haruspex »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις xalia & Maddog.

In other news, χθες ευτυχώς πρόλαβα και το τσίμπησα αυτό

http://www.amazon.co.uk/Catz-Street-Fig ... 094&sr=8-4

σε retail price και όχι 269.99 που έχει τώρα (και είναι και used)

Δεν είχα λεφτά μες στην κάρτα αλλά ευτυχώς τα βάλανε μέσα την ίδια μέρα και το πρόλαβα πριν εξαντληθεί. (Πήγα κατά τις 8 : 30 στην τράπεζα, στις 5 : 00 περίπου είχανε μπει τα λεφτά)
[img]http://i15.photobucket.com/albums/a371/Aonoror/sigryu.gif[/img]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Αυτά είναι, μπήκες δυναμικά στο παιχνίδι... :lol:
Προσοχή μην ξεφύγεις πολύ πάντως, όπως ήδη θα έχεις διαπιστώσει είναι πολύ εύκολο.
Πόσο είναι το retail price δηλαδή;

Εμένα το τελευταίο μου απόκτημα είναι το Trizeal για DC. 81 δολλαριάκια shipped, αλλά το ήθελα οπωσδήποτε. Τώρα μου λείπει μόνο το Border Down από δαύτα. Japanese shooters FTW!!!11
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Haruspex
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005 05:21

Δημοσίευση από Haruspex »

69.99 δηλαδή έχει ταρίφα 200 λίρες :shock:

Βέβαια το βρίσκεις ανά διαστήματα 129.99, 149.99 etc. αλλά δύσκολα σε retail price. Και ακόμη δυσκολότερα το "μεγάλο αδελφάκι του" την tournament edition που εκεί πέρα ξεφεύγουμε τελείως.

Έχει γίνει ένας ψιλοπάνικος με τα arcade sticks γενικότερα από τον Φλεβάρη που βγήκε το Street Fighter IV.

Δεν είμαι και ιδιαίτερα γνώστης των Shmups αλλά από ότι είδα από τα αποτελέσματα στο ebay και στο Play-asia μια χαρά το τσίμπησες 8)

In other news (again :lol:) πριν από λίγο με ειδοποίησε το amazon.co.uk ότι ο μοχλός εστάλη με UPS και θα τον έχω αύριο το πρωί κατά πάσα πιθανότητα όπως βλέπω και από το tracking number.

Στην αρχή ήμουνα WTF?! αφού τον παρήγγειλα με απλό air mail που κάνει 3 - 7 μέρες να έρθει που στοιχίζει ~ 5€ και όχι ~ 25 € που θέλει το courier.

Μετά θυμήθηκα ότι έλεγε πάνω αριστερά στο site "eligible for a free trial of amazon prime"

Ελπίζω όντως να είναι έτσι και να μην φάμε καμιά ταρίφα από τον courier το πρωί :lol:

Edit - Ναι έτσι ήταν, ήρθε σήμερα το πρωί με UPS Courier στην πόρτα μου. Ξηγήθηκε ωραία το amazon 8)


Μάλιστα το είχανε βάλει σε επιπλέον κουτί ώστε να μείνει ανέπαφη η συσκευασία του stick. Όχι τίποτα πολύ σημαντικό αλλά δεν το κάνουν όλα τα Online shops.
[img]http://i15.photobucket.com/albums/a371/Aonoror/sigryu.gif[/img]
Απάντηση