Προτασεις για κενα dvd

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Προτασεις για κενα dvd

Δημοσίευση από nikos »

Παιδες χαιρετω!
Θελω να σωσω καποια αρχεια μεγαλα,και δεν θελω να τα σπασω σε 2-3 και παραπανω dvd απλα!
Δεν με ενδιαφερουν οι ταινιες,η να γραψω καποια βιντεοπαιχνιδια,αλλα ειτε αρχεια που θελω να τα εχω μαζεμενα,ειτε καποια ISOS!
Οι τιμες ομως ειναι πολυ ακριβες για τις γνωστες μαρκες,και θα ηθελα τις συμβουλες σας!
Οσον αφορα τα DVD dual layer
Υπαρχουν πχ καποιες μαρκες οπως η INTENSO και η ακομα φτηνοτερη XLAYER σε τιμες 9,5-13,5 ΕΥΡΩ ΤΑ 25!
Αξιζει ο κοπος,η θα πεταξω τα λεφτα,και το κυριωτερο,θα ειναι σαν να μην τα εσωσα?

Ποια θα προτεινατε εσεις,συνδυαζοντας οικονομια με ποιοτητα?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις για κενα dvd

Δημοσίευση από Scatman »

Θα πρότεινα καταρχάς να μείνεις μακριά από κάτι μάρκες τύπου @WORK (ΠΛΑΙΣΙΟ), ΕΜΤΕΚ,OCTRON, PLATINET κτλ

Καλό θα ήταν να κινηθείς σε γνωστές- ποιοτικές λύσεις πχ Sony, Verbatim. Εναλλακτικές ποιοτικές επιλογές είναι αυτά της Imation (+R DL)αλλά και τα προσωπικά αγαπημένα μου, τα Intenso+R 8x DL.
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Προτασεις για κενα dvd

Δημοσίευση από nikos »

Ευχαριστω Scatman!
Νομιζω απο αυτα που γραφεις οτι η λυση ειναι τα Intenso ,μιας και 13,5 ευρω τα 25 ειναι καλη τιμη,αφου λες οτι ειναι αξιοπιστα!
Τα Verbatim τα γνωριζω,ειναι εξαιρετικα,αλλα ειναι πολυ ακριβοτερα,σχεδον διπλη τιμη!
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις για κενα dvd

Δημοσίευση από Scatman »

Τίποτα :)
Απλά επειδή πάντα "παίζει" και το θέμα του DVD driver που έχεις, καλό είναι να δοκιμάσεις ένα μονό κι αν δεις ότι σε εξυπηρετεί , προχώρα και στο πιο ακριβό πακέτο.

Για παράδειγμα, οι παλιότερες εκδόσεις verbatim -R που έχω δε συνεργάζονται τώρα και τόσο καλά με το NEC driver μου. Ποτέ δε ξέρεις.
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Προτασεις για κενα dvd

Δημοσίευση από nikos »

Αυτο ειναι και το πιο σωστο!
To κακο ειναι οτι δεν μενω κοντα σε τετοια μαγαζια,και ειναι θεμα το πηγαινε-ελα!
Αλλωστε,μπορει να μου γραψει το ενα ,αλλα μετα να φανει οτι δεν εγινε σωστη δουλεια!
Πχ παλια ειχα παρει καποια datawrite,τα οποια τα εγραφε μεν,αλλα μετα απο λιγο δεν διαβαζονταν ξανα!!!!!
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις για κενα dvd

Δημοσίευση από Scatman »

κλασσικό πρόβλημα αυτό. Φαντάσου όλα αυτά τα χρόνια έχω μαζέψει 3ψήφιο αριθμό DVDs. Mερικά από αυτά, σημαντικά για εμένα, δε διαβάζονται πλέον ή διαβάζονται με πολύ ζόρι...μεγάλος πόνος... ιδιαίτερα γιαυτα που περιέχουν μη ανακτήσιμα αρχεία.

Με τα Intenso πάντως δεν είχα κάποιο θέμα ~προς το παρών~. Τα είχα πάρει για το xbox360 αλλά εν τέλη έγραψα αρκετά και για data.

Μπες στον κόπο της online παραγγελίας πάντως διότι καλύτερα να έχεις μία προσωρινή ταλαιπωρία (αναμονή κτλ) παρά data υλικό που θα χαθεί παντοτινά.
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Προτασεις για κενα dvd

Δημοσίευση από nikos »

Δοκιμασες να τα σωσεις με προγραμμα τυπου alcohol?
Aληθεια,γιατι τοση διαφορα,αναμεσα στην Ιντενσο και τα αλλα πχ Βερμπατιμ,Σονυ,TDK.Maxwell klp?
Eπισης ειδα και Platinum me 15 ευρω τα 25,και θυμαμαι οτι τα liteon εχουν καλη συμβατοτητα με αυτη την μαρκα!
Εσυ τα εχεις δοκιμασει?

Παρεπιμπτοντως ,που μπορω να βρω λιστα συμβατοτητας με το μοντελο που εχω,ωστε να μην παρω οτι ναναι?
Καλη η πρακτικη δοκιμη,αλλα ...μπορει το πρωτο αποτελεσμα να ειναι καλο,και μετα ....
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Προτασεις για κενα dvd

Δημοσίευση από metalcandyman »

Παρε Μaxell ειναι και γαμω τα DVD και τα 25 κανουν μολις 7 ευρω απο το eshop.Σε περιπου 2.000 dvd Maxell εχω αποθηκευμενες σειρες,ταινιες και γενικα πολλα και διαφορα και ποτε δεν υπηρξε κανενα απολυτως προβλημα συμβατοτητας κλπ ουτε με το nec ουτε με το plextor dvd drive που εχω ουτε και με κανενα αλλο που τα εχω δοκιμασει,που εχω δωσει σε φιλους ωστε να αντιγραψουν κατι που ηθελαν κλπ.Σε αποδοση και τιμη προσωπικα τα θεωρω τα κορυφαια η τουλαχιστων μεσα στα 3 κορυφαια.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις για κενα dvd

Δημοσίευση από Scatman »

nikos έγραψε:Δοκιμασες να τα σωσεις με προγραμμα τυπου alcohol?
Aληθεια,γιατι τοση διαφορα,αναμεσα στην Ιντενσο και τα αλλα πχ Βερμπατιμ,Σονυ,TDK.Maxwell klp?
Eπισης ειδα και Platinum me 15 ευρω τα 25,και θυμαμαι οτι τα liteon εχουν καλη συμβατοτητα με αυτη την μαρκα!
Εσυ τα εχεις δοκιμασει?

Παρεπιμπτοντως ,που μπορω να βρω λιστα συμβατοτητας με το μοντελο που εχω,ωστε να μην παρω οτι ναναι?
Καλη η πρακτικη δοκιμη,αλλα ...μπορει το πρωτο αποτελεσμα να ειναι καλο,και μετα ....
χρησιμοποιώ το deep burner για data. Υπάρχουν και πιο καλά απλά αυτό με έχει εξυπηρετήσει όλα αυτά τα χρόνια.

Οι διαφορές τους οφείλονται λογικά στα κόστη παραγωγής, κριτήρια ποιότητας που περνάνε και φυσικά την επωνυμία. Όλες όσες αναφέρεις είναι αξιόλογες αν και τα τελευταία χρόνια αποφεύγω τις Verbatim, Maxwell γτ μου έχουν βγάλει προβληματικές αντιγραφές σε -R DVDs. Πάντως το ότι μία εταιρεία βγάζει καλά DVD - + R δε σημαίνει ότι έχει και τα καλύτερα DL και το αντίθετο.

Από platinum δεν έχω καλή εμπειρία εγώ προσωπικά αλλά σε -R , από DL δε γνωρίζω.

Λίστες συμβατότητας δυστυχώς δεν υπάρχουν. Χρειάζεται ένας μινι-πειραματισμός
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Προτασεις για κενα dvd

Δημοσίευση από nikos »

metalcandyman έγραψε:Παρε Μaxell ειναι και γαμω τα DVD και τα 25 κανουν μολις 7 ευρω απο το eshop.Σε περιπου 2.000 dvd Maxell εχω αποθηκευμενες σειρες,ταινιες και γενικα πολλα και διαφορα και ποτε δεν υπηρξε κανενα απολυτως προβλημα συμβατοτητας κλπ ουτε με το nec ουτε με το plextor dvd drive που εχω ουτε και με κανενα αλλο που τα εχω δοκιμασει,που εχω δωσει σε φιλους ωστε να αντιγραψουν κατι που ηθελαν κλπ.Σε αποδοση και τιμη προσωπικα τα θεωρω τα κορυφαια η τουλαχιστων μεσα στα 3 κορυφαια.
Αυτα παιρνω σαν απλα Dvd,μεχρι στιγμης,και με το παλιο NEC και τωρα το LITEON πανε καλα!
Αλλα αυτο που λες,ειναι για τα απλα!Αν και απο οτι καταλαβα εχουν ακρηβυνει πολυ τελικα!Εγω ειχα μεινει στα 17/100 Μαξελ!Τωρα ειναι 28!!!!!

Εγω ψαχνω,σε DL ,για καλυτερο μαζεμα μερικων αρχειων,να μην τα εχω σε πολλα dvd,και να γραψω καποια ΙSO,πχ 13,5 GB,σε μονο 2 δισκακια,και οχι 4 απλα!
Σιγουρα η μια μεθοδος θα μου κοστισει 1,7 ευρω,η αλλη 0,7,αλλα ειναι το συμμαζεμα στην μεση!
Παλια με το πρωτο LITEON που ειχα,ειτε cd ειτε dvd,τα Platinum βγηκαν παλληκαρια,οπως βεβαια και τα TDK,και τα Maxwell!
Tωρα δυστυχως οι καλες μαρκες ειναι φαρμακειο (25 ευρω τα 100),και θα ηθελα να κανω δουλεια με τα πιο φτηνα intenso,η τα platinum-maxwell που ειναι στα 17!
Βεβαια αυτο που θα ηταν λαχειο,θα ηταν να ειναι καλα τα XLAYER που εχουν τα eshop,αλλα.....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikos την 05 Απρ 2015 21:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Προτασεις για κενα dvd

Δημοσίευση από nikos »

Scatman έγραψε:
nikos έγραψε: Οι διαφορές τους οφείλονται λογικά στα κόστη παραγωγής, κριτήρια ποιότητας που περνάνε και φυσικά την επωνυμία. Όλες όσες αναφέρεις είναι αξιόλογες αν και τα τελευταία χρόνια αποφεύγω τις Verbatim, Maxwell γτ μου έχουν βγάλει προβληματικές αντιγραφές σε -R DVDs. Πάντως το ότι μία εταιρεία βγάζει καλά DVD - + R δε σημαίνει ότι έχει και τα καλύτερα DL και το αντίθετο.

Από platinum δεν έχω καλή εμπειρία εγώ προσωπικά αλλά σε -R , από DL δε γνωρίζω.

Λίστες συμβατότητας δυστυχώς δεν υπάρχουν. Χρειάζεται ένας μινι-πειραματισμός
Σιγουρα καποιες ειναι σε κατι καλες σε αλλα οχι!
Παντως απο οτι βλεπω μαλλον θα παω στα Ιντενσο,μιας και τα εχεις δοκιμασει,και ειναι οικονομικα!
Απλα ισως μοιρασω το ....Budjet σε 10 ιΝΤΕΝΣΟ,10 ΜΑΞΕΛ,10 Πλατινουμ!
Το κακο ειναι οτι τα τελευταια τα εχει μονο ενας πολυ μακρυα απο μενα!
Θα ανεβω στο κεντρο,εκει στην Στουρναρη,κατι θα βρω!
Ειδα στην COSMODATA,τα κατωθι
DATARIGHT,MEDIARANGE σε τιμες εκει στα 14 ευρω,και αρκετα φτηνοτερα στα απλα που μαλλον εχω μεινει πισω,εχουν τιναχτει στα 28 η 100αδα,ενω ειχα παρει με 18!
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις για κενα dvd

Δημοσίευση από Maddog »

Αν κατάλαβα καλά, αυτό που αναζητάς είναι αποθήκευση μεγάλου όγκου δεδομένων.
Ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς την λύση εξωτερικού σκληρού δίσκου που τον κρατάς offline και τον συνδέεις μόνο όταν θέλεις να ανανεώσεις ή ανακτήσεις δεδομένα. Με τις τιμές των δίσκων να έχουν πέσει τόσο χαμηλά, παίρνεις 1 TB ή 2 TB και πετάς τα πάντα εκεί με χαμηλότερο κόστος και λιγότερο όγκο από το βουναλάκι DVD που θέλεις σε άλλη περίπτωση. Εγώ αυτό κάνω τα τελευταία χρόνια και με έχει γλυτώσει από πολύ φασαρία.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Προτασεις για κενα dvd

Δημοσίευση από nikos »

Maddog έγραψε:Αν κατάλαβα καλά, αυτό που αναζητάς είναι αποθήκευση μεγάλου όγκου δεδομένων.
Ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς την λύση εξωτερικού σκληρού δίσκου που τον κρατάς offline και τον συνδέεις μόνο όταν θέλεις να ανανεώσεις ή ανακτήσεις δεδομένα. Με τις τιμές των δίσκων να έχουν πέσει τόσο χαμηλά, παίρνεις 1 TB ή 2 TB και πετάς τα πάντα εκεί με χαμηλότερο κόστος και λιγότερο όγκο από το βουναλάκι DVD που θέλεις σε άλλη περίπτωση. Εγώ αυτό κάνω τα τελευταία χρόνια και με έχει γλυτώσει από πολύ φασαρία.
Το ξερω φιλε μου!Αυτο θα ηταν το λογικο,μιας και ενας δισκος 2Τ (1,8 πραγματικο) ακομα και 100 ευρω,αντιστοιχει σε 400 dvd-r,αρα με τα φτηνοτερα περιπου 80 ευρω,και ακομα περισσοτερο σε 200+ DL με κοστος πολυ παραπανω!
Ηδη εχω ενα τερατακι,με 2 κεφαλια,αλλα το αγχος ειναι αλλου!
Καποια διακοπη της ΔΕΗ,η μια αλλη καταστροφη αυτου του δισκου,θα ειναι η....απωλεια!
Ετσι θελω καποια πραγματα που με καινε,να τα εχω σε μια αλλη εναλλακτικη αποθηκη!
Βεβαια σε πριπτωση ISO,δεν ξερω κιολας αν αξιζει η αποπειρα,να το βαλω σε 2 DL,Η 4 DVD-R,μηπως ετσι και αλλοιως καταστραφει!
Η συρρικνωση με το ULTRA ISO,αξιζει τον κοπο,η θα το "χαλασει"?
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις για κενα dvd

Δημοσίευση από Karnov »

Η σοβαρή αντρίκια λύση είναι: 2 Εξωτερικοί δίσκοι WD καλής ποιότητας.

Ο νόμος είναι: 2 ΒΑCKUP για κάθε ΑΡΧΕΙΟ...

+ ένα καλό πρόγραμμα συγχρονισμού των αρχείων και έκλεισες.

Όλα τα άλλα είναι σαπουνόφουσκες.

Αν τα αρχεία σου είναι μικρού μεγέθους (που δεν είναι),
αν έχεις πεταμένο χρόνο για "κάψιμο" (γιατί το κάψιμο/burning των DVD απαιτεί πολύ χρόνο),
αν θέλεις οπωσδήποτε DVDάκια,

οι καλύτερες προτάσεις είναι :

EMTEC DVD+R με χρυσό 24 καρατίων! (εφ'όρου ζωής εγγύηση)
ή
τα πιο φτηνά

Μaxel DVD+R με τεχνολογία Xtreme Protek (10+ χρόνια αποδίδουν άψογα. Τσεκαρισμένα by me)
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Προτασεις για κενα dvd

Δημοσίευση από Maddog »

Karnov, συμφωνώ! Και εγώ αυτό έκανα, με δύο δίσκους. Γλύτωσα πολύ χρόνο καψίματος και πολύ αποθηκευτικό χώρο και όλα αυτά με κόστος περίπου 200 ευρώ, που σήμερα είναι ακόμα μικρότερο. Όσο για DVD, παλιά αγόραζα τα That's (Taiyo Yuden) DVD-R από την Disk Impex, μια και τύχαινε να μένω σχετικά κοντά τους. Είχαμε το σπάνιο προνόμιο να είμαστε από τις ελάχιστες χώρες που μπορούσες να βρεις στην αγορά γνήσια Taiyo Yuden. Τα παράτησα όταν βρέθηκα με πάνω από 400 DVD και συνειδητοποίησα ότι δεν συμφέρει από χρόνο, χώρο και κόστος να καις DVD. Ακόμα και το refresh των δεδομένων είναι ευκολότερο στους δίσκους, στα DVD πας για κάψιμο από την αρχή, που ήταν μείζον μπελάς όταν πχ μιλάς για το TOSEC Dreamcast που ήταν 500 GB!
Dual layer δεν είχα αγοράσει ποτέ, οπότε δεν έχω άποψη. Τότε ήταν πανάκριβα...
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση