Συνέντευξη Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Συνέντευξη Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη

Δημοσίευση από GeoAnas »

Εικόνα

Ο φίλος και συναγωνιστής nkary μόλις ανέβασε μια πολύ όμορφη ραδιοφωνική συνέντευξη του Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη.
Η συνέντευξη πραγματοποιήθηκε στις 6 Μαΐου 2015 στον διαδικτυακό σταθμό amagi.gr

Μπορείτε να την ακούσετε στο soundcloud πατώντας τον παρακάτω σύνδεσμο

https://soundcloud.com/nick-kary/lekoulos

:wink:
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Συνέντευξη Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη

Δημοσίευση από Nemo »

Φοβερό :!: :!: :!: :!:
Το ακούω αυτήν την στιγμή .

Μην ξεχνάμε ότι ο συνεντευξιάζων Κ.Μακαρονίδης είναι ο ίδιος
ο οποίος παραχώρησε στον ncary *** ιδιαίτερα σπάνια τεύχη περιοδικών πληροφορικής
τα οποία ο ncary ψηφιοποίησε/scanναρε πρόσφατα .


*** (τον οποίο αποκαλεί χαιδευτικά στην συνέντευξη "ένας ξάδελφος από την θεσσαλονίκη")
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: Συνέντευξη Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη

Δημοσίευση από GeoAnas »

Χα! Χα!.. δεν ειναι χαϊδευτικά ... Πραγματικός ξάδερφος είναι :-)
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Συνέντευξη Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη

Δημοσίευση από Nemo »

GeoAnas έγραψε:Εικόνα

Ο φίλος και συναγωνιστής nkary μόλις ανέβασε μια πολύ όμορφη ραδιοφωνική συνέντευξη του Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη.
Η συνέντευξη πραγματοποιήθηκε στις 6 Μαΐου 2015 στον διαδικτυακό σταθμό amagi.gr

Μπορείτε να την ακούσετε στο soundcloud πατώντας τον παρακάτω σύνδεσμο

https://soundcloud.com/nick-kary/lekoulos

:wink:

Ας ελπίσουμε ότι η αντίστοιχη συνέντευξη του Κ.Μακαρονίδη με τον "Mr Compulink" που έχει κάνει να βρει λιγότερο "μουδιασμένη" ανταπόκριση από τα retroforums .
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: Συνέντευξη Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη

Δημοσίευση από GeoAnas »

O nkary πάντως σκέφτεται πολύ σοβαρά να την κατεβάσει... :(
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Συνέντευξη Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη

Δημοσίευση από Nemo »

Η απογοήτευση είναι ως ένα βαθμό αναμενόμενη ,
και ως συνέχειας της ανταπόκριση που είχε ο ίδιος με το scanning project
και το iamretro γενικότερα τo iamretro περιδικό ,τα sid adventures ...

, αναλογικά -
Ανεμολόγιο - 1992
Στίχοι: Κώστας Τριπολίτης


Δήλωσε η τσούλα η ιστορία ότι γεράσαμε
τις εμμονές μας περισυλλέγουνε τα σκουπιδιάρικα
όνειρα ξένα ράκη αλλότρια ζητωκραυγάσαμε
και τώρα εισπράττουμε απ’ την εξέδρα μας βροχή δεκάρικα


- ούτε καν "δεκάρικα" :( .


Υ.Γ. βέβαια όλοι οι "διαπιστωτές", που χρησιμοποιούμε τους στίχους του τραγουδιού,
δεν πρέπει να ξεχνάμε πως ξεκινάει.
και επιτέλους σκασμός οι ρήτορες πολύ μιλήσαμε
:roll: :oops:
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: Συνέντευξη Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη

Δημοσίευση από GeoAnas »

Nemo έγραψε:Η απογοήτευση είναι ως ένα βαθμό αναμενόμενη ,
και ως συνέχειας της ανταπόκριση που είχε ο ίδιος με το scanning project
και το iamretro γενικότερα τo iamretro περιδικό ,τα sid adventures ...
Συμφωνώ απόλυτα γι αυτό κι εγώ το έχω ρίξει στο gaming :D :wink:
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Συνέντευξη Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη

Δημοσίευση από Nemo »

GeoAnas έγραψε:O nkary πάντως σκέφτεται πολύ σοβαρά να την κατεβάσει... :(
και δυστηχώς όντως ...
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Συνέντευξη Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη

Δημοσίευση από Nemo »

Nemo έγραψε:
GeoAnas έγραψε:Εικόνα

Ο φίλος και συναγωνιστής nkary μόλις ανέβασε μια πολύ όμορφη ραδιοφωνική συνέντευξη του Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη.
Η συνέντευξη πραγματοποιήθηκε στις 6 Μαΐου 2015 στον διαδικτυακό σταθμό amagi.gr

Μπορείτε να την ακούσετε στο soundcloud πατώντας τον παρακάτω σύνδεσμο

https://soundcloud.com/nick-kary/lekoulos

:wink:

Ας ελπίσουμε ότι η αντίστοιχη συνέντευξη του Κ.Μακαρονίδη με τον "Mr Compulink" που έχει κάνει να βρει λιγότερο "μουδιασμένη" ανταπόκριση από τα retroforums .

:roll: Ευτυχώς τις είχα κατεβάσει και τις δύο σε mp3 για να μπορέσω να τις ακούσω ξανά με την ησυχία μου από όποιο σημείο ήθελα....
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Re: Συνέντευξη Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη

Δημοσίευση από Ace »

^Nemo, την θέλω...
Αν και την άκουσα ολόκληρη από την πρώτη μέρα που την είδα στο post, λόγω έλλειψης χρόνου δεν πρόλαβα να γράψω ή να σχολιάσω κάτι... Φανταστείτε ότι την άκουσα πηγαινοερχόμενος από 'δω κι από 'κει, δουλεύοντας, τόσος λίγος χρόνος μου μένει... Το αυτό φαντάζομαι και για τους λοιπούς και την χλιαρή αντίδρασή τους στην συνέντευξη.
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Συνέντευξη Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη

Δημοσίευση από Nemo »

Η συνέντευξη έχει ανέβει στο Dropbox . Αν κάποιος άλλος θελήσει το link θα δωθεί μόνο σε private message .

Αρμόδιος να το κάνει διαθέσιμο δημόσια -ως ο αρχικός uploader- είναι ο nkary και μόνο (πέραν του Κ.Μακαρονίδη)
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Συνέντευξη Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη

Δημοσίευση από Maddog »

My 2 cents, χωρίς να θέλω να θεωρηθεί ότι επιτίθομαι στον nkary ή οτιδήποτε παρόμοιο. Απλά μου έδωσε η υπόθεση λίγο τροφή για σκέψη, και είπα να μοιραστώ μαζί σας το αποτέλεσμα αυτής. Και να ακούσω της γνώμες όσων αντέξουν να φτάσουν ως το τέλος. Συγχωρείστε το κατεβατό που ακολουθεί. :?
Άλλωστε ο nkary είναι γνωστός και συμπαθής στην ευρύτερη κοινότητα αλλά και σε εμένα προσωπικά (αυτό πάει στο συμπαθής, δεν έχει τύχει να τον γνωρίσω από κοντά). Ελπίζω ότι κατάλαβα σωστά ότι το κατέβασμα της συνέντευξης είναι αποτέλεσμα μη ανταπόκρισης στο ανέβασμα της (ΑΚΑ λίγα views) ή έλλειψης φανερής ευγνωμοσύνης (AKA λίγα ή κανένα thanks). Ή ίσως ακόμα και αντί για ευχαριστήρια o nkary να δέχτηκε αρνητική κριτική (ΑΚΑ "έξυπνοι" που ΘΑ τα έκαναν εκείνοι καλύτερα αλλά τους πρόλαβες because they were too lazy to do it). Αν κατάλαβα λάθος/έχω χάσει επεισόδια/χάνω λάδια, ελπίζω να με συγχωρήσετε. :mrgreen:

Ωραία θα ήταν κάθε φορά που κάνουμε κάτι μοναδικό, το οποίο μας κόστισε κόπο, τρέξιμο, χρόνο, ψάξιμο, προσπάθεια, χρήματα (ή οποιονδήποτε συνδυασμό κάποιων εκ των ανωτέρω), να δεχόμαστε συγχαρητήρια, applause, donations, fireworks, το μετάλλιο της Λεγεώνας της Τιμής, (you name it)...
Και βέβαια να βλέπουμε μεγάλη ανταπόκριση στην προσπάθεια ΑΚΑ τον "λαό" να κάνει ουρά για download ή για να ποστάρει comment.
Και δεν αμφιβάλλω ούτε στο ελάχιστο ότι αυτή η συνέντευξη χρειάστηκε αρκετή προσπάθεια για να γίνει και να ανέβει.

Η πραγματικότητα της ρέτρο σκηνής όμως (παγκοσμίως κατά την άποψη μου αλλά και ακόμα περισσότερο της Ελληνικής) είναι άλλη. Που θα περιγράψω παρακάτω. Αν το δεχτούμε ως γεγονός, θα μας χαλάνε λιγότερο τα (λογικά και αναμενόμενα) αποτελέσματα του.

1)Είμαστε εμείς και εμείς. Δηλαδή 3 και ο κούκος (δεν πιστεύω να νομίζει κάποιος ότι το σχετικό ενεργό κοινό είναι χιλιάδες...εγώ θα έλεγα στην καλύτερη περίπτωση είναι 300 άτομα σε όλη την Ελλάδα. Και μάλλον πολλά λέω)
2)Είμαστε fragmented. Ξέρετε πως πάει το ποίημα, ΜΛ-ΚΚΕ, ΚΚΕ (ΜΛ), ΜΟΥ ΛΟΥ ΚΚΕ, ΜουΚουκουΕ Λου κλπκλπ, όπως πολύ ωραία έλεγε κάποτε ο Χάρρυ Κλύνν). Άρα από τους 300, οι 200 δεν θα δουν την είδηση ή αν θα την δουν δεν θα ασχοληθούν περαιτέρω γιατί ανήκουν στους "άλλους". Που παραδόξως έχουν ακριβώς τα ίδια ενδιαφέροντα. Αλλά δεν ανέχονται τους ομοίους τους. Whatever.
3)Οι περισσότεροι εξ ημών των ολίγων που θα την δουν/ασχοληθούν είμαστε φορτωμένοι με πολλά και αν κοιτάξουμε τι κάνουμε στην πραγματικότητα, ακόμα και τα πιό κλασσικά παιχνίδια σε emulators σπάνια θα τα παίξουμε πλέον. Και αν αυτό ισχύει ακόμα και για το "σούπερ δημοφιλές" ΜΑΜΕ, όσο πηγαίνεις σε πιό niche γούστα τόσο μειώνεται το ενδιαφέρον και το κοινό. Που συχνά θα μετριέται στα δάχτυλα του ενός χεριού, όταν φτάσουμε σε θέματα όπως η εξομοίωση σπάνιων Ιαπωνικών παιχνιδιών για Dreamcast που ενδεχομένως ενδιαφέρουν μόνο εμένα και τον προγραμματιστή τους. Οι υπόλοιποι στα @@ τους. Για παράδειγμα. No news there. Θεωρώ ότι ο Λεκό πέφτει κάπου στην μέση από τα δύο ακραία παραδείγματα, αλλά σαφώς δεν είναι και immune στο πρόβλημα αυτό.
4)Πολλοί δεν μπαίνουν καν στην διαδικασία να κάνουν οτιδήποτε φαντάζει χρονοβόρο. Εγώ πχ δεν κοιτάω σχεδόν ποτέ Youtube videos. Takes too long. Άλλος δεν θα διαβάσει καν forum post που είναι πάνω από 5 γραμμές (όπως καλή ώρα αυτό εδώ :qb: ). Για να μην μιλάω για το τι έκαναν άλλοι όταν είδαν την είδηση της συνέντευξης του Λεκόπουλου, θα σας πω ειλικρινά τι έκανα εγώ: την είδα ενώ χάζευα στην δουλειά, μετά σκέφτηκα ότι είναι ιστορία να συνδέσω ακουστικά στον υπολογιστή και θα πάρει ώρα και να την ακούσω, έβαλα ένα mental note να ασχοληθώ άλλη ώρα, δεν ξαναασχολήθηκα/ξεχάστηκε τελείως. Ίσως το θυμόμουν κάποια στιγμή ξανά, ίσως και ποτέ...
5)Είμαστε μια κοινότητα "ποτισμένη" με την έννοια του free που ενδεχομένως δεν εκτιμάει/κατανοεί επαρκώς την προσπάθεια ή το κόστος που έχουν καταβάλλει άλλοι για την δική μας απόλαυση. Πείτε μου ειλικρινά, πόσοι έχετε σκεφτεί έστω και για μία φορά πόσα λεφτά πληρωθήκανε ή πόσες ώρες σπατάλησε κάποιος για να γίνουν dump και μετά emulated όλες αυτές οι πλακέτες που υπάρχουν σήμερα στο ΜΑΜΕ; Και από εσάς τους 5 που το σκεφτήκατε, πόσοι κάνατε ανάλογο donation για να συνεισφέρετε στο κόστος;;; Ή γράψατε ευχαριστώ στον ανάλογο developer; Ακόμα και αν κάποιος έγραψε, το πιό πιθανό είναι να "γκρίνιαξε" γιατί στο τάδε σημείο στο level 4 το emulation δεν είναι arcade perfect. Get my point?

Δια τους λόγους αυτούς λοιπόν...
Έχω πει στον εαυτό μου να μην σκοτιστώ ποτέ για το τι αντιδράσεις/συμμετοχή έχω σε οτιδήποτε κάνω σχετικό με την "σκηνή". Θεωρώ εξαρχής ότι αν βρεθεί έστω και ένας να ασχοληθεί με ότι έχω κάνει, αξίζει τον κόπο. Ακόμα και αν δεν το μάθω ποτέ. Κάνεις αυτό που σου αρέσει, το αμολάς στο Internet και αυτό αποκτά δική του ζωή, τελείως ανεξάρτητη από εσένα. Ίσως μετά από άλλα 10 χρόνια ένας ερευνητής να πετύχει την συνέντευξη του Λεκόπουλου και να είναι ότι ακριβώς του χρειάζεται. Θα σας ευγνωμονεί που δεν την εξαφανίσατε εκ προθέσεως ή εκνευρισμού. Όπως και εμένα μπορεί και να με ευγνωμονεί από μέσα του ένας τυχαίος Γιαπωνέζος στην Οζάκα που έσκασα 100 ευρώ για να του κάνω dump το τάδε άκυρο και ακατανόητο παιχνίδι. Ακόμα και αν δεν του καίγεται καρφάκι όμως ή ακόμα και αν κάποιος άλλος έχει πάρει το credit για την δουλειά, αυτή θα έχει πιάσει τόπο! Κάποιος την χρησιμοποίησε.

Ηθικό δίδαγμα: κάνε ότι σε ευχαριστεί, χωρίς να περιμένεις και πολλά. Haters gonna hate, users gonna use -and not say thanx-
Έτσι πάει. Who cares? Enjoy and be productive. Και άφησε την δουλειά σου ανοιχτή, public και δωρεάν.

Είμαι 20 χρόνια στην scene αυτή. Έχω δει τόσο κόσμο να τα παρατάει ή να εκνευρίζεται επειδή δεν μπορεί να δεχτεί την απλή πραγματικότητα που περιέγραψα παραπάνω. Πολλές φορές καταστρέφοντας και την δική του παραγωγική δουλειά, καλή ώρα αυτό που συνέβη εδώ. Καταλήγω λοιπόν: That's how things are. Accept it. Ωραία θα ήταν να είναι αλλιώς, αλλά και πάλι...who cares? Εnjoy the ride anyway :pac: :pac: :pac:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: Συνέντευξη Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη

Δημοσίευση από GeoAnas »

Εντάξει! Με κάλυψες...Έχεις πετύχει διάνα σε όλα!
Άβαταρ μέλους
Pyjamarama
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 03 Σεπ 2004 10:39
Τοποθεσία: Athens

Re: Συνέντευξη Αντώνη Λεκόπουλου στον Κυριάκο Μακαρονίδη

Δημοσίευση από Pyjamarama »

Δεν χωραει καρφιτσα στo post του Maddog
LOAD ""
Απάντηση