10 χρόνια Mame.gr (2004-2014)

Τα θέματα της κεντρικής σελίδας και τα σχόλια τους.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1098
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

10 χρόνια Mame.gr (2004-2014)

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

Εικόνα

Ε ναι λοιπόν και επίσημα πια το ίδιο το site μπορεί να αποκαλείται retro αφού έκλεισε 10 χρόνια online ! Το site αυτό γεννήθηκε το 2004 για να στεγάσει τους απανταχού Έλληνες λάτρεις του Mame και του Emulation γενικότερα μιας και μέχρι τότε δεν υπήρχε κάποιος τόπος συγκέντρωσης, σε μορφή forum, αυτών των ατόμων που ασχολούνταν με αυτό το χόμπι στην Ελλάδα παρά ελάχιστα αλλά αξιόλογα sites που στη πλειοψηφία τους δεν υπάρχουν πια.
Το site αυτό δεν είναι τίποτε άλλο από μια παρέα από άτομα που έχουν και μοιράζονται την ίδια τρέλα, αγάπη για τα παιχνίδια είτε παλαιότερα είτε πιο καινούργια και τίποτε άλλο. Ποτέ δεν είχε σκοπό το κέρδος και όλα συντηρούνται με προσωπικό κόπο και κόστος. Βέβαια δεν θα ήταν τίποτε χωρίς τα αμέτρητα Posts κάποιων εδώ μέσα τα οποία έχουν γίνει ένα κομμάτι της ιστορίας του ελληνικού emulation schene !
Έτσι λοιπόν θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους φίλους του Mame.gr και ιδιαίτερα ορισμένα άτομα που με βοήθησαν και κρατάνε ζωντανό το site ακόμη και σήμερα. Ένα τεράστιο ευχαριστώ στους Whacker, Maddog, Geoanas, Nemo, Badge, grip, xalia, ambudare, pepinos, Scatman, Vag, paspartoo, Tallman, Fotis_KFOR, theoritikos, pooky(1), Giama, nikos, tasoulis, Olorin, Hardlord, Commando, karnov, metalcandyman, Geoman, arximidis, NLS, dukepapas, Nakama21, MikeAlex, Lefteris_D και εκατοντάδες άλλους φίλους που είναι αδύνατο να γράψω όλη τη λίστα εδώ.
Θα μπορούσα να γράψω πάρα πολλά για τις ωραίες στιγμές που περάσαμε online ή και σε κατ ιδίαν επαφή (εξού και ο θεσμός του Meating : D ) αλλά θα πω ένα πράγμα γνώρισα κάποια πολύ αξιόλογα άτομα και μόνο γι αυτό άξιζε ο κόπος. Περάσαμε καλές, κακές, αστείες, χαρούμενες, περίεργες στιγμές αλλά αυτό είναι λογικό διότι αυτά συμβαίνουν σε ένα ζωντανό οργανισμό όπως είναι αυτό το forum. Τα τελευταία χρόνια πολλοί νέοι φίλοι ήρθαν στη παρέα μας όπως επίσης και κάποιοι έφυγαν για προσωπικούς, οικογενειακούς ή άλλους λόγους εξάλλου και εμένα πια ο χρόνος που μπορώ να αφιερώσω είναι ελάχιστος μιας και τα ενδιαφέροντα αλλάζουν και ο χρόνος είναι περιορισμένος σε πολλές περιπτώσεις! Τέλος θα ήθελα να ευχαριστήσω ξανά όλους τους φίλους του site Και...
Happy birthday Mame.gr!

Loading 2nd decade…

Γιώργος aka BraiNKilleR :bub:
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: 10 χρόνια Mame.gr (2004-2014)

Δημοσίευση από Nemo »

Long live ΜΑΜΕ.GR
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: 10 χρόνια Mame.gr (2004-2014)

Δημοσίευση από GeoMan »

Long live and prosper
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: 10 χρόνια Mame.gr (2004-2014)

Δημοσίευση από dukepapas »

Dukepapas καλο μου Dukepapas τι dukepass..... χαχαχαα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!! Αντε να εξωμιοθουνε ολα τα ρομς σε ενα mame.exe μακαρι να ζουμε μεχρι τοτε να δουμε τον τελιο emulator ;)

Επισης μακαρι να μπορεσουμε καποτε να γνωριστουμε ολοι μαζι σε ενα ivent με κονσολες και παιχνιδια .....ιδανικο ονειρο να ενωθουμε πολλοι να κανουμε ενα συλογο που να εχουμε μια δικια μας αιθουσα να μπορουμε να μαζευομαστε και να παιζουμε τα αγαπημενα μας παιχνιδια.
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: 10 χρόνια Mame.gr (2004-2014)

Δημοσίευση από GeoAnas »

Ακόμα και αν γέρασα, ακόμα και αν άσπρισαν τα μαλλιά μου ...MAME.GR δαγκωτό και ξερό ψωμί !

Να Τα ΧιΛιΑσΟυΜε !!!!
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: 10 χρόνια Mame.gr (2004-2014)

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Χρόνια πολλά για το αγαπημένο μου site!

Χαίρομαι ιδιαίτερα που αποτελώ μέλος του και ακόμα περισσότερο για τα παιδιά που έχω γνωρίσει από εδώ μέσα και έχουμε συναντηθεί από κοντά στα meetings (και meatings) πολλές φορές!!!

Πέρασαν 10 χρόνια ε??? Περίεργο επειδή νοιώθω το ίδιο όπως όταν πρωτομπήκα εδώ και δηλώνω πως το ίδιο θα είμαι και σε άλλα 10 χρόνια, κάτι που βλέπω και προβλέπω και για αρκετούς από εδώ!!!

Να τα χιλιάσει το mame.gr και να είστε όλοι καλά παιδιά :)

Keep Retro :)
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Re: 10 χρόνια Mame.gr (2004-2014)

Δημοσίευση από Scatman »

πωωω! 10 χρόνια mame.gr ? Απίστευτο!

Χρόνια Πολλά Mame.gr και στα 100! :D
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: 10 χρόνια Mame.gr (2004-2014)

Δημοσίευση από nikos »

Χρονια πολλα παιδες!
Να τα εκατοστησουμε,λεω εγω τωρα,με υγεια
Δεν λεω για πολλα ρομς που ελεγα παλια,μιας και εχουμε πηξει,και ο καθενας περιμενει λιγα πια,να κλεισει την συλλογη του (προσωπικα 3,τα 2 απλα ειναι non morking)
Απλα να ειμαστε καλα,να θυμομαστε τα νιατα μας,και εστω μια φορα στις τοσες,να λεμε κατι να περναει η ωρα!

ΥΓ Καλα αφου με θυμηθηκατε και μενα,σημαινει οτι εχετε γερη μνημη!
loooooooooool!
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: 10 χρόνια Mame.gr (2004-2014)

Δημοσίευση από metalcandyman »

Μπορει να μη συμετεχω ενεργα εδω μεσα οπως και γενικοτερα αλωστε αλλα παρακολουθω οτι θεμα ανοιηεται η τα καινουργια posts γιατι η μαστουρα και η καψουρα που λεγεται arcades δεν κοβεται με τιποτα και μπορει να μιλαω κυριως για την παρτη μου αλλα πιστευω οτι το ιδιο ισχυει για ολους εδω μεσα.Επειδη λοιπον ο μοναδικος πρεσβευτης των αγαπημενων μας ''ηλεκρονικων'' στην ελλαδα ειναι το mame.gr ευχομαι και γω απο την μερια μου να τα χιλιασει και η μικρη αυτη παρεα που εχει απομεινει να εχει παντα την ιδια ορεξη και παθος και μακαρι να αλαζαν καποια στιγμη τα πραγματα και να γεινοταν χαμος εδω μεσα απο νεα μελη και posts σε παλια η νεα θεματα.Δυστηχως ομως πολυ χλωμο το κοβω αυτο γιατι ολο και λιγοτεροι ασχολουνται με τα arcades.Γιαυτο λοιπον λιγοι και καλοι και η ζωη συνεχιζεται.
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: 10 χρόνια Mame.gr (2004-2014)

Δημοσίευση από dukepapas »

metalcandyman έγραψε:Μπορει να μη συμετεχω ενεργα εδω μεσα οπως και γενικοτερα αλωστε αλλα παρακολουθω οτι θεμα ανοιηεται η τα καινουργια posts γιατι η μαστουρα και η καψουρα που λεγεται arcades δεν κοβεται με τιποτα και μπορει να μιλαω κυριως για την παρτη μου αλλα πιστευω οτι το ιδιο ισχυει για ολους εδω μεσα.Επειδη λοιπον ο μοναδικος πρεσβευτης των αγαπημενων μας ''ηλεκρονικων'' στην ελλαδα ειναι το mame.gr ευχομαι και γω απο την μερια μου να τα χιλιασει και η μικρη αυτη παρεα που εχει απομεινει να εχει παντα την ιδια ορεξη και παθος και μακαρι να αλαζαν καποια στιγμη τα πραγματα και να γεινοταν χαμος εδω μεσα απο νεα μελη και posts σε παλια η νεα θεματα.Δυστηχως ομως πολυ χλωμο το κοβω αυτο γιατι ολο και λιγοτεροι ασχολουνται με τα arcades.Γιαυτο λοιπον λιγοι και καλοι και η ζωη συνεχιζεται.
Εχεις απολυτο δικιο τα arcades αργοσβηνουν και το διαπιστωσα οταν εγινε η εκθεση με τα παιχνιδια απο ολες τις κονσολες στο δημαρχιο περιστεριου νε μεν πηγανε αρκετα ατομα αλλα απο το δικο μου χωρο στα παιδακια που ξερω το ειπα σε σιγενεις και φιλους αλλα δεν τους εκανε εντιπωση γιατι 1ον) δεν τα εχουνε ζησει απο μια ηλικια και μετα για να μπορουν να ξερουν.... και 3ον)Απο τα δικτικα παιχνιδια lol ps3 και πολα αλλα εχουν κλεψη την παρασταση λογο εντυπωσιακών γραφικών
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: 10 χρόνια Mame.gr (2004-2014)

Δημοσίευση από Maddog »

Άντε, σε λίγο θα μπούμε στην εφηβεία... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Re: 10 χρόνια Mame.gr (2004-2014)

Δημοσίευση από xalia »

Το 2005 μπήκα στο forum, φαντάρος στη Θεσσαλονίκη τότε έλιωνα με Metal Slug!
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: 10 χρόνια Mame.gr (2004-2014)

Δημοσίευση από Nemo »

Και οφειλουμε και ενα χρονια πολλα ΚΑΙ στους Γιωργηδες του φορουμ που αποτελουν σε μεγαλο βαθμο την ραχοκοκκαλια του mame.gr
,ξεκινωντας απο το κεφαλι τον BraiNKilleR .... ( αν δεν κανω λαθος ,αλλοι ~3 -τουλαχιστον- προηγηθηκαν στο παρων thread .......)
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: 10 χρόνια Mame.gr (2004-2014)

Δημοσίευση από GeoAnas »

Να 'σαι καλά Nemo !
Χρόνια Πολλά λοιπόν και στους υπόλοιπους Γιωργάδες !
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: 10 χρόνια Mame.gr (2004-2014)

Δημοσίευση από GeoMan »

Ευχαριστω και εγω για τις ευχες, καθοτι Γιωργης...
Απάντηση