MAME 0.186 ........

Τα θέματα της κεντρικής σελίδας και τα σχόλια τους.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: MAME 0.186 ........

Δημοσίευση από dasonomos »

[quote="GeoMan"][quote="dasonomos"]Φιλε μου, κατεβασα τη ρομ απ το site που μου ειπες(pleasuredom).

Kατεβασα το αρχειακι που μου εβαλες, και ναι! δουλευει.
Φαινεται οτι εσυ διαθετεις κατι που δεν υπαρχει στο ιντερνετ. Πως τα καταφερνεις? :D[/quote]

Καi εγω απο Pleasuredome τα εχω κατεβασει ολα...[/quote]


Mα η ρομ του pleasuredome δε δουλευει φιλε μου.
Εξαλλου τα αρχειακια σας ειναι διαφορετικα σε ειδος και σε μεγεθος.
Μπορεις να μου πεις που στο pleasuredom βρηκες αυτα που εβαλες στο λινκ?
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: MAME 0.186 ........

Δημοσίευση από GeoMan »

Αρχικα κατεβαζω το τελευταιο ΜΑΜΕ (το 186 τωρα). Πηγαινω ατα Torrents του Pleasuredome καθε μηνα και κατεβαζω τις τελευταιες ROMs/CHDs. Π.χ. ειχα ηδη ολο το ΜΑΜΕ 185 και για το 186 κατεβασα τα torrent:

[FREE] MAME - Update ROMs (v0.185 to v0.186)
[FREE] MAME - Update CHDs (v0.185 to v0.186)

Μετα με το ClrMamePro εκανα rebuild τα roms που ειχα ηδη (απο το 185) μαζι με τα καινουργια. Με αυτο τον τροπο εχω παντα ολα τα τελευταια roms σωστα - γιατι το ClrMamePro τα οργανωνει για το τελευταιο ΜΑΜΕ που εχεις κατεβασει.

Αν δεν τα οργανωνεις τακτικα ειναι προτιμοτερο να κατεβασεις ενα full set π.χ. το 186 και μετα να το ενημερωνεις καθε μηνα (αλλα ειναι μεγαλο):

[FREE] MAME 0.186 ROMs (merged) - (57GB)
[FREE] MAME 0.186 CHDs (merged) - (450GB)

Αν θες μονο συγκεκριμενα ROMS φορτωνεις το [FREE] MAME 0.186 ROMs (merged) στο προγραμμα torrent που εχεις και επιλεγεις μονο οποια θες! Μερικα Roms θελουν αρχεια και απο εδω: [FREE] MAME 0.186 ROMs (bios-devices)
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: MAME 0.186 ........

Δημοσίευση από dasonomos »

Aυτο που γραφεις στη τελευταια σου προταση εκανα: "Αν θες μονο συγκεκριμενα ROMS φορτωνεις το [FREE] MAME 0.186 ROMs (merged) στο προγραμμα torrent που εχεις και επιλεγεις μονο οποια θες".
Αν το κανεις κι εσυ θα δεις οτι το αρχειακι που εχουν εχει διαφορετικο μεγεθος και ειναι ενιαιο(το δικο σου ειναι σπαστο). Και βεβαια δεν δουλευει.
Εσυ πως το εχεις σπαστο και working? Mηπως επειδη κανεις σε καθε εκδοση αυτη τη δασικασια που λες και rebuilt? Aν ειναι να τη κανω κι εγω δηλαδη, να μη ψαχνω συνεχεια απο δω κι απο κει και να μη βρισκω τιποτα... Ποσο χωρο χρειαζομαι? μη μου πεις 450GB!
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: MAME 0.186 ........

Δημοσίευση από GeoMan »

Παιζει ΠΟΛΥ σημαντικο ρολο ποιο torrent κατεβαζεις! Π.χ το pangbb που θες εσυ ΔΕΝ παιζει μονο του γιατι θελει και αρχεια απο το pang. Αν το κατεβασες απο torrent που γραφει (split) ή (non-merged) ειναι λογικο να μην δουλευει γιατι θα επρεπε να ειχες κατεβασει και το pang.zip απο εκει για να εχεις τα υπολοιπα αρχεια που θελει.

Αν κατεβαζεις απο torrent που λεει (merged) οπως κανω και εγω παντα, θα εχεις ΟΛΑ π.χ τα pang roms σε ενα αρχειο μαζεμενα και θα παιζουν ολα.
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: MAME 0.186 ........

Δημοσίευση από dasonomos »

Oπως εχω γραψει ηδη φιλε μου, φυσικα εβαλα και το pang.zip
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: MAME 0.186 ........

Δημοσίευση από GeoMan »

[quote="dasonomos"]Oπως εχω γραψει ηδη φιλε μου, φυσικα εβαλα και το pang.zip[/quote]

Για να εισαι σιγουρος κατεβαζε roms απο τα merged torrents: [FREE] MAME 0.xxx ROMs (merged)

[attachment=0]Capture.PNG[/attachment]
Συνημμένα
Capture.PNG
Capture.PNG (323.16 KiB) Προβλήθηκε 5337 φορές
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: MAME 0.186 ........

Δημοσίευση από dasonomos »

Αυτο πρεπει να κατεβαζω για να παρω μια ρομ που θελω? Οχι το: [FREE] MAME - Update ROMs (v0.186 to v0.187) ?

Δοκιμασα το: [FREE] MAME 0.187 ROMs (merged) που λες και δεν υπαρχει το "tehkanwcd". Aντιθετα υπαρχει στο: [FREE] MAME - Update ROMs (v0.186 to v0.187) ...
Πως εξηγειται αυτο?
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: MAME 0.186 ........

Δημοσίευση από GeoMan »

Το "tehkanwcd" ειναι clone και υπαρχει μεσα στο ""tehkanwc" αλλα MONO στα merged sets - αυτο πρεπει να κατεβασεις για να εχεις το original Tehkan World Cup και ΟΛΑ τα clones του.

Αν κατεβασεις μονο τα clones δεν θα σου παιζουν! Το [FREE] MAME - Update ROMs (v0.186 to v0.187) δεν περιεχει ΟΛΟΚΛΗΡΑ τα roms, μονο τις αλλαγες. Καποια θα παιζουν, καποια οχι!

Αν θες να μην σου λειπουν αρχεια κατεβαζε μονο απο "merge" ΜΑΜΕ torrents...
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: MAME 0.186 ........

Δημοσίευση από dasonomos »

Το ξερω φυσικα οτι το tehkanwcd ειναι κλωνος και χρειαζεται και το tehkanwc για να παιξει. Το προβλημα υπαρχει οταν ο κλωνος δεν παιζει παρολο που η μητρικη ρομ βρισκεται κανονικα στη θεση της.

Ωστε κατεβαζοντας τα merged sets εχω τη μητρικη ρομ και ολους τους κλωνους μαζι? Τελειο.

Κατεβασα λοιπον το tehkanwc, ξεζιπαρω και εχει και τους 3 κλωνους.

[url=https://postimg.org/image/isklcekc1/][img]https://s24.postimg.org/isklcekc1/tehkan.png[/img][/url]

Στο image διακρινεται το tehkanwc.zip ετοιμο, και σπαστα μεσα σε ντοσιεδες οι κλωνοι tehkanwcb, tehkanwcc, tehkanwcd.
Tα υπολοιπα 11 αρχειακια τι ειναι?

Και αλλη μια ερωτηση, ειναι γνωστο οτι το tehkanwcc δεν ειναι ακομα εξομοιωμενο, ξεκιναει μεν αλλα δε παιζεται κανονικα, γιατι ομως στο ντοσιε του υπαρχει μονο ενα αρχειο(το e1.bin) ?
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: MAME 0.186 ........

Δημοσίευση από GeoMan »

Τα υπολοιπα χυμα αρχεια ειναι του βασικου (parent) rom. Τα αρχεια μεσα στα ντοσιε ειναι οι κλωνοι. Ενας κλωνος θελει τα αρχεια του συγκεκριμενου κλωνου + μερικα απο τα αρχεια του βασικου για να τρεξει.
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: MAME 0.186 ........

Δημοσίευση από dasonomos »

Σωστα, τα χυμα αρχειακια ειναι του βασικου tehkanwc, ξεχασα οτι το tehkanwc.zip που κατεβασα απ τον τρακερ ειναι τα oλα merged αρχεια, ετσι οπως το ειδα στον folder νομιζα οτι ειναι μονο η μητρικη ρομ, διοτι ξερεις παιζει κιολας σαν tehkanwc αν τη βαλεις στο φακελο roms του mame :)

Αρα στο εξης οταν θελω κατι θα κατεβαζω το merged τορρεντακι, σε ευχαριστω πολυ για τη πολυτιμη βοηθεια :oneup:

Θα ρωταω στο φορουμ μονο αν παρολ αυτα κατι δεν παιζει, γιατι οπως ξερεις υπαρχουν πολλες ρομς που ανακοινωνονται και διατιθενται κανονικα μεν, δεν παιζουν δε.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: MAME 0.186 ........

Δημοσίευση από GeoMan »

Φυσικα υπαρχουν και roms που ακομα δεν εχουν γινει σωστα emulate, αλλα πολλες φορες μπορει να μην παιζει η "μητρικη", αλλα να παιζει καποιος "κλωνος" της.

Και αν καποιο rom θελει και Bios για να παιξει (π.χ. NeoGeo), τα ενημερωμενα Bios θα τα βρεις εδω: [FREE] MAME 0.187 ROMs (bios-devices)
Απάντηση