TOSEC CD dumping project-exposed!

Συζήτηση για Console Emulators.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, Scatman

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

TOSEC CD dumping project-exposed!

Δημοσίευση από Maddog »

Σκεφτόμουν εδώ και αρκετό καιρό να κάνω αυτό το topic (και με κάποιους από τους συναγωνιστές του forum το έχω ήδη συζητήσει διεξοδικά) αλλά επειδή γενικά δουλεύω underground και χωρίς μεγάλη δημοσιότητα το είχα καθυστερήσει. Οι πρόσφατες συζητήσεις για το θέμα όμως με έκαναν να το αποφασίσω επιτέλους. Καιρός να μάθετε πως δημιουργούνται εκείνα τα τεράστια torrents με TOSEC ISOs που θα σας κάνουν να φάτε shitlist στο Pleasuredome! :)

Σκοπός του project είναι η δημιουργία απόλυτα σωστών και επαληθευμένων dumps όσο περισσότερων CD μπορούμε από πολλές κλασσικές κονσόλες που σημάδεψαν λιγότερο ή περισσότερο την ιστορία του gaming, καθώς και παλιότερα παιχνίδια του PC/Mac (η έμφαση όμως είναι στις κονσόλες προς το παρόν) και η δημοσίευση των σχετικών πληροφοριών σαν μέρος του TOSEC project. Φυσικά το τελικό αποτέλεσμα -που άλλωστε σας ενδιαφέρει και περισσότερο!- είναι η "διαρροή" των ISOs στα κατάλληλα κανάλια διανομής. :mrgreen:
Συστήματα για τα οποία υπάρχουν TOSEC dumps είναι τα εξής-δίνω και τον αριθμό ISOs που έχουν γίνει αποδεκτά για το καθένα, ενώ υπάρχουν και κάμποσα ακόμα unverified που περιμένουν την σειρά τους:
-Bandai Pippin (8 )
-Bandai Playdia (3)
-Commodore Amiga (470)
-Commodore CDTV (65)
-Commodore CD32 (169)
-Philips CD-i (229)
-REAL 3DO (196)
-Sega CD (92)
-Sega Saturn (195)
-SNK NeoGeo CD (55)
Μπορείτε να δείτε το site του project εδώ. Μην περιμένετε φανφάρες και εντυπωσιακά graphics, είναι καθαρά utility site. Και φυσικά μην ψάχνετε για παράνομα downloads!!!! :P
Αν πάλι θέλετε να δείτε τα dumps που έχω συνεισφέρει εγώ στο project (110 and counting...), πατήστε εδώ.
Ανάμεσα τους μπορείτε να δείτε αρκετά ονόματα παιχνιδιών που θα γνωρίζετε αλλά και κάποια σπάνια κομμάτια. Έχω ασχοληθεί μέχρι στιγμής με dumps για SATURN, CD-i, NEOGEO CD, SEGA CD και 3DO και μπορώ να σας βεβαιώσω ότι μου έχει κοστίσει αρκετό χρόνο και χρήμα για χάρη της classic gaming community.
Αυτή την στιγμή είμαι ο #9 πιό παραγωγικός dumper του project και ο μοναδικός Έλληνας. :)
Ένα πρόσθετο bonus project που ασχολούμαι σχεδόν αποκλειστικά εγώ (οι άλλοι ψιλοβαριούνται...) είναι η δημιουργία high resolution 300 DPI scans των covers/manuals που ευελπιστώ κάποια στιγμή να παρουσιάσω είτε σαν torrent είτε σαν dedicated website με cover artwork από τις κλασσικές κονσόλες.

Δεν θα μπω σε πολλές βαρετές λεπτομέρειες για τις τεχνικές dumping (που μπορείτε άλλωστε να διαβάσετε στο wiki του site), αλλά για να μπορείτε να καταλάβετε τις λίστες και τα datfiles, θα εξηγήσω τα βασικά:
Σε κάθε dump στέλνεις πληροφορίες για το CRC/MD5 καθενός track του CD, τα σχετικά cuefiles που περιγράφουν την διάταξη των tracks και τα gaps ανάμεσα τους και το ringcode (είναι ο κωδικός που αναγράφεται στον εσωτερικό δακτύλιο κάθε CD και χαρακτηρίζει αποκλειστικά το CD με το συγκεκριμένο περιεχόμενο/παρτίδα κατασκευής στο εργοστάσιο). Για να γίνει αποδεκτό ένα dump υπάρχουν 2 περιπτώσεις:
1) να είναι image με mode 1/2 data μόνο.
Σε αυτή την περίπτωση το image γίνεται άμεσα αποδεκτό σαν πιθανότατα σωστό, επειδή θεωρείται απίθανο να υπάρχει λάθος read στα data με τις ρυθμίσεις που προτείνονται.
2) να είναι image που περιέχει και audio tracks
Σε αυτή την περίπτωση ΠΡΕΠΕΙ, για να γίνει αποδεκτό, να μπορέσουν 2 άτομα να πάρουν ακριβώς τα ίδια CRC/gaps σε όλα τα tracks, χρησιμοποιώντας ο καθένας διαφορετικό δισκάκι, κάτι που είναι τεχνικά δυσκολότερο λόγω της εγγενούς ανακρίβειας στην ανάγνωση audio δεδομένων που έχει το πρότυπο του CD audio.
Στο site θα δείτε τα πλήρως επαληθευμένα images με ΠΡΑΣΙΝΟ που σημαίνει ότι τουλάχιστον 2 dumps από διαφορετικούς dumpers και CD έχουν ταιριάξει απόλυτα, τα αποδεκτά data-only με ΚΙΤΡΙΝΟ και όσα χρειάζονται επιπλέον επαλήθευση ή dumping με ΚΟΚΚΙΝΟ, ενώ κάποια που δεν καταφέραμε να διαβάσουμε σωστά ή δεν είναι επαληθευμένη η ύπαρξη τους είναι με διαφορετικό background color. Φυσικά ο στόχος είναι να αποκτήσουμε όσο περισσότερα "πράσινα" dumps μπορούμε-είναι τα γνωστά μας (!) dumps που όλοι λατρεύουμε! ;)
Όταν γίνει αποδεκτό, δημιουργείται ένα cuesheet που περιγράφει την ακριβή δομή καθώς και προστίθενται τα CRC όλων των αρχείων σε ένα ClrMAME Pro dat. Τα filenames γίνονται όσο πιο περιγραφικά και ακριβή μπορούμε, χρησιμοποιώντας standard ονοματολογία (TOSEC TNC). Από την στιγμή εκείνη, οποιοσδήποτε μπορεί να κατεβάσει το ISO (ή να rip-αρει το δικό του ίδιο CD αποκτώντας ακριβώς τα ίδια δεδομένα!) και να γράψει ένα CDR που θα έχει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια δομή και δεδομένα με το αυθεντικό και θα είναι το πιο ακριβές dump που είναι τεχνικά εφικτό να γίνει χωρίς να έχεις το master της αρχικής δημιουργίας. Σαν format των αρχείων χρησιμοποιούμε το ISO/WAV/CUE για λόγους μέγιστης συμβατότητας (πρακτικά μπορεί να γραφτεί σχεδόν σε οποιοδήποτε OS). Για Windows, προτείνω το Nero επειδή το Alcohol είναι λίγο μ@λ... στην εγγραφή cue images. Πρόσθετο bonus θεωρώ το γεγονός ότι παίρνετε έτοιμα τέλεια WAVs από όλα τα audio tracks του παιχνιδιού, που μπορείτε να τα ακούσετε και στο PC σας χωρίς καν να κάψετε CD όπως θα χρειαζόταν σε ένα bin/cue ή κάποιο ανάλογο image. Εννοείται ότι τα ISOs μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε ΚΑΙ σε αυθεντικό hardware με άψογα αποτελέσματα (εκτός από τα NEOGEO CD που σε κάποια από τα τελευταία revisions του μηχανήματος δεν παίζουν-η προστασία αυτή είναι υπό διερεύνηση)

Αν κάποιος θέλει να βοηθήσει και διαθέτει αυθεντικά CD σε σχετικά καλή κατάσταση για κάποια από αυτές τις κονσόλες, μπορεί να ποστάρει εδώ ή σε pm και να μου τα στείλει για dumping/scanning. Φυσικά και εγώ κάτι καλό θα του στείλω σε αντάλλαγμα μαζί τους στο πακέτο της επιστροφής! :wink:
Ίσως μελλοντικά να δημιουργήσω και ένα "Greek dumping fund" που θα τσοντάρουμε όλοι μερικά ψιλά για να αγοράσουμε επιπλέον παιχνίδια -ιδίως κάποια από τα σπάνια και πανάκριβα, πχ Radiant Silvergun- για να τα κάνω dump/scan και μετά να επαναπωληθούν ώστε να αποκτήσουμε επιπλέον χρήματα για να συνεχιστεί ο κύκλος. Προς το παρόν πάντως επειδή υπάρχουν ακόμα αρκετά originals για dumping στα χέρια μου, αυτό δεν θα γίνει ακόμα. Αν κάποιος ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο μετά από κανά εξάμηνο ας το πει από τώρα για να μπορώ να ξέρω αν θα βασιστώ στο Ελληνικό community ή θα μείνω lone dog. :)
Επίσης δεκτές οποιεσδήποτε επιπλέον ερωτήσεις και σχόλια έχετε.

Τελειώνοντας για απόψε, να ευχαριστήσω τους Vag, Paspartoo και Badge που συνεισέφεραν αρκετά από τα αυθεντικά CD που είδατε στον κατάλογο με τα dumps μου. More to come! Περιμένω απόψεις -και όχι μόνο από τους ήδη γνώστες του θέματος!!! :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Maddog την 02 Νοέμ 2007 01:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Maddog όπως σου έχω πει και από κοντά είμαι μέσα για funding, δυστυχώς cd δε διαθέτω! Το ότι υπάρχουν βλέψεις για pc/mac games δε το ήξερα και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον! Μας έχεις καταστρέψει, έσκασε σήμερα το tosec του cd-i !!!

ps: τέτοιες ώρες ποστάρουν οι φοιτητές... που είσαι olorin!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Αν και τα έχουμε ξαναπεί, ότι επιθυμείς στη διάθεση σου :wink:
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Επιτέλους, αποκαλύπτεται και στο ευρύ κοινό, ο Grand Master Dumper MD.

Επειδή πρέπει να γίνεται γνωστή η προσφορά μερικών που απλά είναι γενικά χαμηλών τόνων, ως προς τον προσωπικό κόπο, χρόνο και κόστος που διαθέτουν - αφιλοκερδώς πάντα.

Πάντα διαθέσιμος, να προσφέρω όπως και όσο μπορώ.

Από γνήσια παιχνίδια μόνο από pc ότι υπάρχει, όταν τα θελήσεις δικά σου.
(εάν καταφέρω να πείσω και τον κουμπάρο μου, ίσως καβατζώσουμε και PS2 όταν χρειαστεί).

KEEP UP THE GOOD WORK...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Ως γνωστός p1r4t3 δεν διαθέτω αυθεντικά παιχνίδια από θέση και άποψη (ΟΚ ΟΚ, εκτός από αυτά που μου έχετε χαρίσει εσύ και ο Badge και τα έχω καταχωνιάσει σε κάποια συρτάρια μη τα δει κανείς και με κακολογήσει :lol: ). Παρ' όλ' αυτά δύναμαι να παρέχω χρήμα και webspace για τις ανάγκες του project.

Αυτά δεν χρειαζόταν να τα γράψω, τα έχω δηλώσει χρόνια πριν και είναι πάγιες θέσεις... :wink:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

BUMP!

Θα ήθελα να ευχαριστήσω δημοσίως τον Geoanas που μου έστειλε κάμποσα αυθεντικά παιχνίδια Saturn και 3DO από την συλλογή του για τους σκοπούς του dumping project.

Update για τον 1,5 μήνα που πέρασε:
Commodore Amiga: 527 (από 470)
Philips CDi: 278 (από 229)
REAL 3DO: 248 (από 196)
Sega Saturn: 213 (από 195)
SNK NeoGeo CD: 56 (από 55)
Προσωπικά dumps: 135 (από 110)

Εκτός από τον "πειρατή" Whacker, μήπως υπάρχει κανένας άλλος που έχει αυθεντικά games για να δώσει για dumping; :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Anytime man.. :lol: και ακολουθούν κι άλλα ! :wink:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

UPDATE με την καλοκαιρινή παραγωγή:

CD32: 170 (από 169)
CD-i: 392 (από 278)
3DO: 320 (από 248)
Saturn: 238 (από 213)
SegaCD: 98 (από 92)
NeoGeo CD: 62 (από 56)
Προσωπικά dumps: 205 (από 135)

Ευχαριστώ και πάλι τους Geoanas, Paspartoo, Vag και Badge που προμήθευσαν κάμποσα ακόμα αυθεντικά CD για τους σκοπούς του project.

Επίσης σημειώνω ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να δείτε σύντομα και τα PC Engine CD στο TOSEC ISO, με μέθοδο accurate dumping που ανακάλυψε ο υποφαινόμενος. 8)

Άντε και καλό χειμώνα με ακόμα περισσότερα dumps για τις κλασσικές κονσόλες! :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Maddog έγραψε:

Προσωπικά dumps: 205 (από 135)


Τι εννοεις με αυτο?
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

*ΜΑΛΛΟΝ* πως με την νέα του σύνδεση (2MBit) πολύ σύντομα θα τα ανεβάσει στα διπλά... :wink:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

:lol:
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

grip έγραψε:Maddog έγραψε:

Προσωπικά dumps: 205 (από 135)


Τι εννοεις με αυτο?
Αυτό: http://www.toseciso.org/collection.php?user=109
ΑΚΑ πόσα dumps έχω κάνει εγώ για το project. :wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Maddog την 02 Νοέμ 2007 01:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

:shock: :shock: :shock:
Γιατρε μου,τι να πω....
Ενα μεγαλο μπραβο και λιγο ειναι,για ολα αυτα που εχεις κανει και εχεις προσφερει........

(Καλυτερα να μην κανω προβλεψη για το ποσες χιλιαδες ωρες εχεις περασει πανω σε αυτο το project ε?)
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

He!he!he! ...the party is going on ! 8)
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

"The party is going on" είπε ο Geoanas πριν από 2 μήνες και έτσι είναι!
Σήμερα "γιορτάζω" ένα χρόνο συμμετοχής στο project TOSEC ISO. :D
Προσωπικός απόλογισμός στον χρόνο που πέρασε είναι συνολικά 248 dumps και άν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να τα βρεί αναλυτικά εδώ

Ο τρέχον αριθμός isos για όλα τα συστήματα στα οποία υπάρχουν dumps έχει ως εξής:
-Apple Macintosh: 5
-Bandai Pippin: 8
-Bandai Playdia: 3
-Commodore AmigaCD: 536
-Commodore CD32: 171
-Commodore CDTV: 65
-FM Towns Marty: 1
-IBM PC: 164 (δεν γίνονται updates προς το παρόν)
-Philips CDi: 397
-Real 3DO: 326
-Sega CD/Mega CD: 111
-Sega Saturn: 252
-SNK NeoGeo CD: 63

Ευχαριστώ και πάλι τους φίλους που δανείσανε αυθεντικά CD για τους σκοπούς του project! :good:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση