The console that refused to die

Συζήτηση για Console Emulators.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, Scatman

Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

The console that refused to die

Δημοσίευση από Maddog »

Παρόλο που η παραγωγή σταμάτησε το 2001, εν έτει 2006 κυκλοφορεί ακόμα ένα παιχνίδι και πιθανώς ακολουθεί και δεύτερο το 2007! :!:
Και τα δύο shoot 'em ups (δεν με χαλάει καθόλου...) ;)

Last Hope
Παρόλο που είναι "ανεπίσημο", φαίνεται πολύ καλό! Και είναι σχεδόν έτοιμο ΚΑΙ σε "φιλική" τιμή!
Official site
Preorders (Play-Asia)
Εξαιρετικά αξιοσημείωτο ότι κυκλοφόρησε για NeoGeo AES και ακολουθεί σύντομα και NeoGeo CD port (νομίζω η πρώτη κυκλοφορία για NGCD μετά από 8 ολόκληρα χρόνια!)

Triggerheart Exelica
Δεν υπάρχει ακόμα κάτι επισήμως, ούτε δυνατότητα preorder, αλλά κυκλοφορεί ευρέως η φήμη ότι ετοιμάζεται για release το 2007. Naomi board είναι, οπότε τεχνική δυσκολία δεν υπάρχει για Dreamcast port! Ενδιαφέρων και πρωτότυπος ο μηχανισμός του gameplay, συλλαμβάνεις τα εχθρικά σκάφη και τα χρησιμοποιείς σαν όπλο!
Προς το παρόν, για να κάνετε όρεξη, δείτε το video με όλο το πρώτο stage. :)

Εννοείται ότι εγώ θα τα παραγγείλω και τα 2! :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

treamcast!

http://www.maxconsole.net/?mode=news&newsid=12128
και....
http://www.divineo.cn/cgi-bin/div-cn/index.html

πως το βλέπεις doc?

edit:
ποιος με έκανε spammer? :evil:
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Scatman »

Maddog για το NeoGeo εβγαιναν παιχνιδια μεχρι κ το 2003.Μετα η SNK αλλαξε πλακετα δημιουργιας arcade games κ λογικα ηρθε το τελος.

Προσφατα ανακαλυψα μια ομαδα που βγαζει Games για CDi, Νeo-Geο CD, Saturn, Mega CD κτλ Βεβαια τπτ το πολυ αξιολογο.
Aν δεν κανω λαθος σε λιγο καιρο βγαινει κι ενα για το Jaguar CD,Εereliave kαπως ετσι...

Homebrew κοινοτητα κλασσικα...δυστυχως τα παιχνιδια δεν ειναι τπτ το σπουδαιο αλλα τουλαχιστον γινονται φιλοτιμες προσπαθειες κ πανω απολα με αρκετη διαθεση.Κατι ειναι κ αυτο.
Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

xalia έγραψε:ποιος με έκανε spammer? :evil:
LOL απλά πέρασες τα 1000 posts yeaaaahhhh και το rank image μετα τα 7 αστεράκια ήταν αυτό :wink: anyway το πήγα στο προηγούμενο μέχρι να φτιάξω κάτι καλύτερο
BraiNKilleR
http://www.mame.gr
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Mετά τα διαμάντια Ikaruga, Under Defeat και Trizeal, η επόμενη επίθεση αναμένεται να γίνει με αυτά τα δύο;

Japan never stops producing... Thank God.

Για το Last Hope, όπως το είδα από τις φώτο, μοιάζει πολύ με το κλασσικό R-Type με σαφώς καλύτερα γραφικά (εκρήξεις και εφέ) και πιο "στριμωγμένη" δράση. Horizontal (side-viewed) scrolling shooter το λένε; Εμένα μου άρεσε πάντα το κλασσικό, γιατί όχι και το νέο;

Όσο για το Triggerheart Exelica, δείχνει πολύ ενδιαφέρον. Ωραία και προτώτυπη η ιδέα της χρήσης των εχθρικών διαστημοπλοίων σαν όπλο-ασπίδα. Άλλοτε περιστρέφεται και το πετάει σαν σφαιροβόλος και άλλοτε τα χρησιμοποιεί σαν σκούπα. Όλα τα λεφτά ήταν όταν "άρπαξε" το κτήνος - το μεγάλο διαστημόπλοιο και σάρωσε τα πάντα μπροστά του. Τα γραφικά από ότι μπορώ να καταλάβω πρέπει να είναι κορυφαία με τους εχθρούς και τα όπλα τους να "γεμίζουν" τον χώρο μερικές φορές σε ασφυκτικό σημείο. Στο τέλος ο μεγάλος αρχηγός - έγινε και μικρός... καλή φάση

Dreamcast RuleZ :yahoo:

ThanX MD for these great news. :ok:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

μα spammer??? lol bk!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Εμενα παντως παιδια το Triggerheart Exelica μου θυμισε Asterix κ Ovelix οταν πλακωνουν τους Ρωμαιους στρατιωτες και τους πετανε μακρια.... :lol: :lol:

Το σκεφτομαι και εγω σοβαρα για παραγγελια-για το Triggerheart Exelica ειδικα!!!-,αν και ειναι λιγο νωρις ακομη,
Παντως ανα μπορεις doc,κρατα με ενημερο για οτι κανεις με αυτα τα δυο.....
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Scatman έγραψε:Maddog για το NeoGeo εβγαιναν παιχνιδια μεχρι κ το 2003.Μετα η SNK αλλαξε πλακετα δημιουργιας arcade games κ λογικα ηρθε το τελος.
Γράφω ρητά για NeoGeo CD! Γενικά εκφράζομαι με ακρίβεια όταν πρόκειται για games...το λάθος ήταν ότι τα χρόνια είναι 7 και όχι 8! :wink:
Συγκεκριμένα το τελευταίο παιχνίδι που κυκλοφόρησε στο εμπόριο για NeoGeo CD ήταν το King Of Fighters '99 στις 2/12/1999.
Maddog έγραψε:(νομίζω η πρώτη κυκλοφορία για NGCD μετά από 8 ολόκληρα χρόνια!)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Scatman »

Ναι η SNK δεν εχει βγαλει απτο '99 παιχνιδι για το cd system της αλλα οπως ειπα πριν μερικα χρονακια(1-2)βγηκε το (EDITED->) Frog Feast για το NG CD.Ηomebrew.

EDITED:

2005

Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Triggerheart Exelica update:

Τώρα μπορείτε να το κάνετε preorder από το Play Asia ή το Segagaga Domain.

Για να δικαιολογήσετε στον εαυτό σας τα λεφτουδάκια που θα ξοδέψετε, νά και το video από το 2nd stage! :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Συγνώμη.

Τό έχει σκίσει ο τυπάς το παιχνίδι ή μου φαίνεται;
Τα κάνει τόσο απλά και κυκλοφορεί τόσο "απαλά"
ανάμεσα στις εχθρικές ριπές. Με τρέλανε εντελώς.

Έχει και lock on target όπου και να πηγαίνεις. :shock:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

:shock: Εμεινα με το στομα ανοιχτο!Πολυ μαγκας ο τυπος!!!!!Στην αρχη νομιζα οτι-κλασσικα-ειναι κανενας τρελογιαπωνεζος αλλα τελικα ο τυπας ειναι απο αμερικη μερια...
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Το 1ο R-type-οειδές μου φάνηκε από τα screenshots. Για το δεύτερο δεν πρόλαβα να δω το vid. (το Pleasuredome μου απασχολεί το BW bigtime εδώ και 3 εβδομάδες). Αφού όμως το προτείνει ο MD θα πει πως αξίζει τον κόπο. :D
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Έτσι ρε, για να πάρεις μια ιδέα πόσο σπαστικό είναι να σε βομβαρδίζουν με διάφορα links στο ICQ (σου θυμίζει τίποτα; ) όταν έχεις τα torrents να ρουφάνε όλο το bandwidth μονίμως! :twisted:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Maddog έγραψε:Έτσι ρε, για να πάρεις μια ιδέα πόσο σπαστικό είναι να σε βομβαρδίζουν με διάφορα links στο ICQ (σου θυμίζει τίποτα; ) όταν έχεις τα torrents να ρουφάνε όλο το bandwidth μονίμως! :twisted:
Πες μας τώρα πως δεν θέλεις να μας μιλάς online και άσ' τα ψόφια... :P
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Απάντηση