Stella 3.6,o Atari 2600 VCS emu (Win,Mac,Lin)

Συζήτηση για Console Emulators.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, Scatman

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Stella 3.6,o Atari 2600 VCS emu (Win,Mac,Lin)

Δημοσίευση από Nemo »


Stella release 3.6 for Linux, MacOS X and Windows is now available.
Added support for 2600-daptor II device, including native support for 7800 controllers, BoosterGrip and Keypad controllers. Special thanks go to Tom Hafner for a complimentary test sample of this device, and also for donating a BoosterGrip controller.
Added ability to dynamically swap the port order of Stelladaptor/ 2600-daptor devices with the 'Control-1' key combo (useful if you have only one 2600-daptor and want to use it as a left port normally, but as a right port for Star Raiders, etc).
Added CompuMate bankswitching/controller support to the emulation core; the Spectravideo CompuMate ROMs (NTSC and PAL) now work. Frequently used keys on the CompuMate are directly mapped to your keyboard (ie, Func-Space for backspace is mapped to Backspace, etc). Loading/saving from the cassette player is not yet supported, and will come in a future release.
Fixed bug in BoosterGrip controller emulation; the functionality of the booster and trigger buttons was reversed. Related to this, renamed these actions in the Event Mapping dialog to be more clear.
Reverted to SDL 1.2.14 for the Windows 98/2k release, since SDL 1.2.15 isn't supported in that environment.
Updated included PNG library to latest stable version.
Have Fun!
Download :arrow: Stella 3.6 32&64 Bit (Win,Mac,Lin)&Win9x+Source
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Πολύ καλό update με...

Δημοσίευση από Ace »

...ιδιαίτερα πλούσιο changelog! Άντε να δούμε όμως, πότε θα δεηθούνε να υποστηρίξουν και το έρημο kidvid.
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πολύ καλό update με...

Δημοσίευση από Nemo »

Ace έγραψε:...ιδιαίτερα πλούσιο changelog! Άντε να δούμε όμως, πότε θα δεηθούνε να υποστηρίξουν και το έρημο kidvid.
kidvid !!! και μαλιστα δια χειρος του Τζεπετο των video games Ralph H. Baer !!!!
Και μεταξυ μας αγνουσα την υπαρξη του μεχρι και το σχολιο του Ace .

Kαλως επαν-ηλθες (στο προσκηνιο) Ace :D
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Stella 3.6,o Atari 2600 VCS emu (Win,Mac,Lin)

Δημοσίευση από Maddog »

Ούτε εγώ το είχα πάρει χαμπάρι αυτό το μαραφέτι. Τελικά όσο και να γερνάς, κάτι καινούριο μαθαίνεις. :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Αν θέλετε να το δείτε σε δράση...

Δημοσίευση από Ace »

...μπορείτε να δοκιμάσετε τον emulator z26, που εξομοιώνει το Coleco kidvid πολύ καλά, υπό συνθήκες όμως και εξηγούμαι αμέσως:

Ο z26 ήταν ο Emulator της επιλογής μου, πριν μεταπηδήσω από τα 98SE στα 7HP 64bit και δυστυχώς στα 7άρια, η παλιά του έκδοση δεν ήταν συμβατή και δεν δούλευε... Το περασμένο έτος, ο author του z26, έφτιαξε νέα έκδοση, που δουλεύει στα 7άρια, αλλά δυστυχώς, παρουσιάζει προβλήματα στην εξομοίωση του kidvid, τουλάχιστον στο δικό μου μηχάνημα, με onboard Realtek HD Audio, διότι παίζει το wav αρχείο της κασέτας με ενοχλητικά παράσιτα και ότι και να δοκίμασα δεν δούλεψε.

Υποθέτω ότι φταίει το chip του ήχου, αλλά δεν έχω επιβεβαιώσει τις υποψίες μου, δοκιμάζοντας τον emulator σε διαφορετικό setup, με κανονική κάρτα ήχου ή σε 32μπιτα 7άρια, βλέπετε και οι δύο παραπάνω τεχνολογίες, έχουν καταντήσει obsolete gimmicks! :)

Έστειλα και email στον author ενημερώνοντάς τον, για το bug, αλλά εδώ και έξι μήνες, δεν πήρα απάντηση και ούτε δημοσίευσε updated version...

Είναι πάντως πολύ εντυπωσιακό και συγκινητικό, να ακούς το Αταράκι να τραγουδάει και να μαθαίνει τα παιδάκια αριθμητική, ορθογραφία, τα χρώματα κλπ. και δυστυχώς η τελευταία μου ελπίδα είναι ο Stella emulator, ο οποίος στο todo list αναφέρει εδώ και μήνες το kidvid support ως "almost done", αλλά δεν το ενσωματώνει και απορώ γιατί, διότι δεν πρέπει να είναι και κανένα τρομερά δύσκολο κατόρθωμα, να ενσωματώσει έναν wav ή έστω mp3 player!


PS:
Nemo έγραψε:Kαλως επαν-ηλθες (στο προσκηνιο) Ace :D
Ευχαριστώ αγαπητέ Nemo!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Stella 3.6,o Atari 2600 VCS emu (Win,Mac,Lin)

Δημοσίευση από Maddog »

Λοιπόν φίλε Ace, έκατσα και ψευτοπειραματίστηκα...
Έχεις απόλυτο δίκιο, σε εμένα με Win7/32 η 3.02 βγάζει ένα φρικιαστικό σφύριγμα ενώ παίζει την κασέτα. Δοκίμασα μόνο το Berenstain Bears γιατί αυτή την ROM βρήκα πρόχειρη, αλλά δεν νομίζω ότι θα άλλαζε κάτι με τα Στρουμφάκια.

Εκείνο που είναι ενδιαφέρον είναι ότι κατέβασα μετά την SDL 2.16 που υπάρχει στην ίδια σελίδα και εκεί δεν ακούγεται το φριχτό σφύριγμα! Θεωρώ ότι από άποψη ήχου, για τα δικά μου αυτιά τουλάχιστον η SDL λειτουργεί καλά. Αν δεν την έχεις ήδη δοκιμάσει, ρίχτης μιά ματιά. :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Δυστυχώς Maddog...

Δημοσίευση από Ace »

...τα "ίδια" μου παρουσιάζει και η SDL, ίσως δεν ήμουν και αρκετά σαφής, στην περιγραφή του προβλήματος:

Τα πρόβλημα της συγκεκριμένης έκδοσης, είναι ότι παρουσιάζει παράσιτα στον chip ήχο του z26, όταν αυτός βγαίνει στον αέρα ταυτόχρονα με το wav της κασέτας. Προσπάθησε, για παράδειγμα, στο Berenstain Bears, να χτυπήσεις σε έναν βράχο ή να περάσεις την κατεβασμένη, ακόμα, γέφυρα, ενώ από πίσω παίζει το wav. Το "buzzer", βγαίνει στον αέρα σαφώς παραμορφωμένο! Στο email, που έστειλα στον John Saeger, το περιέγραψα σαν "screechy noise"... Εάν σταματήσει να παίζει το wav, τότε ο chip ήχος, ακούγεται πλέον κανονικά, χωρίς παράσιτα.

Δοκίμασέ το σε παρακαλώ, τώρα που ήμουν πιο σαφής, να μου πεις αν το παρουσιάζει και σε εσένα, μήπως φταίει το setup του μηχανήματός μου...

Για την ιστορία η 2.16 SDL, συμπεριφέρεται ακριβώς, όπως οι windows εκδόσεις 3.00 και 3.01, που έχουν κατέβει πλέον από την ιστοσελίδα του z26, για χάρη της 3.02, που χειροτέρεψε την κατάσταση, όπως πολύ σωστά διαπίστωσες...
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Stella 3.6,o Atari 2600 VCS emu (Win,Mac,Lin)

Δημοσίευση από Maddog »

Ναι, τελικά έχεις δίκιο. Εγώ είδα το προφανές πρόβλημα με το σφύριγμα στην 3.02 και δεν προσπάθησα να μπω ingame για να δω τι γίνεται, γιατί απλά νόμιζα ότι το πρόβλημα το είχες με το .wav
Ακριβώς το ίδιο κάνει και σε εμένα, γρατζουνάει τρομερά. :|
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Δυστυχώς Maddog...

Δημοσίευση από Nemo »

Ace έγραψε:ή να περάσεις την κατεβασμένη, ακόμα, γέφυρα, ενώ από πίσω παίζει το wav. Το "buzzer", βγαίνει στον αέρα σαφώς παραμορφωμένο! Στο email, που έστειλα στον John Saeger, το περιέγραψα σαν "screechy noise"... Εάν σταματήσει να παίζει το wav, τότε ο chip ήχος, ακούγεται πλέον κανονικά, χωρίς παράσιτα.

Δοκίμασέ το σε παρακαλώ, τώρα που ήμουν πιο σαφής, να μου πεις αν το παρουσιάζει και σε εσένα, μήπως φταίει το setup του μηχανήματός μου...
ballistics report

με εξωτερικη καρτα ηχου xfi extreme music /win7 64bit


2.16
οταν πας να περασεις την κατεβασμενη γεφυρα την ωρα που παιζει μουσικη -"γρατζουναει" ασχημα και εμποδιζει το παιξιμο της μουσικης, μετα οταν σταματησει η μουσικη ο ηχος λαθους/buzzer ακουγεται οκ .


Y.Γ. και στην 3.02 το ιδιο (δεν αναφερομαι στο συνεχη υψισυχνο θορυβο της 3.02 που ακουγεται , οταν παιζει το κασσετοφωνο ).
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Ευχαριστώ παιδιά...

Δημοσίευση από Ace »

...τελικά, σχεδόν αποκλείσαμε το hardware setup, σαν αιτία του προβλήματος και είμαι πλέον 99,9% βέβαιος, ότι το πρόβλημα, είναι στον κώδικα.

Η μόνη λύση επομένως, για την αναβίωση του kidvid, στα σύγχρονα PCs, είναι μια παλαιότερη,πριν την 3.00, έκδοση του z26, σε συνδυασμό με 98SE ή πιθανότατα και XP. Θα αναβιώσω ένα παλιό XP oriented laptop με AC97 Audio, που έπεσε στα χέρια μου, για να κάνω τις δοκιμές μου και εκεί και θα αναφέρω εδώ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Stella 3.6,o Atari 2600 VCS emu (Win,Mac,Lin)

Δημοσίευση από Maddog »

Κανά virtual machine με εγκατεστημένα XP να δοκιμάζαμε;

Εγώ έκατσα και δοκίμασα και την 1.58 DOS μέσω του DOSBox 0.74, αλλά και εκεί ο ήχος της κασέτας έχει θέμα. Διαφορετικό βέβαια και ίσως όχι τόσο ενοχλητικό, αλλά και πάλι είμαστε μακριά από το 100%. :?
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση