Phoenix 2.8 , (3DO, Coleco, SMS, Jaguar emu)

Συζήτηση για Console Emulators.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, Scatman

Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Re: Phoenix 2.6 , (3DO & Coleco emu)

Δημοσίευση από Ace »

Geoman, μπορείς να ανεβάσεις πάλι, το xml αρχείο κάπου, διότι δεν είναι πλέον διαθέσιμο στο zippyshare; Κατά προτίμηση ίσως και στο ίδιο το Mame.gr, καθότι και μικρού μεγέθους αρχείο;
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Phoenix 2.6 , (3DO & Coleco emu)

Δημοσίευση από GeoMan »

ΟΚ, εδω ειναι...
translation.zip
(6 KiB) Μεταφορτώθηκε 93 φορές
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Project Phoenix 2.8 - English Translation

Δημοσίευση από Ace »

Thanks GeoMan!
Με οδηγό την δική σου μετάφραση και μπόλικη δουλίτσα, έφτιαξα μία νέα αγγλική μετάφραση, για τον Phoenix 2.8 πλέον. Ορίστε:
Project Phoenix 2.8 English Translation.zip
(6.89 KiB) Μεταφορτώθηκε 118 φορές
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Project Phoenix 2.8 - English Translation

Δημοσίευση από GeoMan »

Ace έγραψε:Thanks GeoMan!
Με οδηγό την δική σου μετάφραση και μπόλικη δουλίτσα, έφτιαξα μία νέα αγγλική μετάφραση, για τον Phoenix 2.8 πλέον. Ορίστε:
Project Phoenix 2.8 English Translation
:good:
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Phoenix 2.6 , (3DO & Coleco emu)

Δημοσίευση από Nemo »

Phoenix Project - 3DO emulator
English translation by Zandig Slaytanic
for the latest 2.8 release (should work on both Windows and Linux, 32 or 64 bit).

Today I decided to translate the Phoenix Project - 3DO emulator into English.
It is for the latest 2.8 release (should work on both Windows and Linux, 32 or 64 bit).
I heard it was a very good Panasonic 3DO emulator, but had no English translation.....until now!
The emulator works quite well from what I tested so far.
=======================================

nstructions:
===========

1) Download the Phoenix Project 3DO emulator here:
http://www.arts-union.ru/node/23

2) Unrar the English translation archive into your Phoenix directory overwriting files.
Download English translation archive here:
http://s000.tinyupload.com/?file_id=273 ... 1569986563

3) Enjoy!
http://ngemu.com/threads/phoenix-projec ... sh.191753/

Μάλλον πρέπει κάποιος να ενημερώσει :arrow: Zandig Slaytanic/ngemu ότι ήρθε δεύτερος :) .
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Phoenix 2.6 , (3DO & Coleco emu)

Δημοσίευση από GeoMan »

Μεταφραση στα Αγγλικα της τελευταιας εκδοσης 2.8:

http://s000.tinyupload.com/?file_id=273 ... 1569986563

Εκδοση 2.8:

http://www.arts-union.ru/node/23
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Phoenix 2.6 , (3DO & Coleco emu)

Δημοσίευση από Maddog »

Σήμερα είχα ρεπό και είπα να ασχοληθώ λίγο πιό σοβαρά με τον emulator (το 3DO κομμάτι). Ομολογώ ότι είναι πολύ καλή δουλειά! :)
Εφόσον βλέπω ότι έχετε ασχοληθεί και άλλοι, να ρωτήσω ένα-δύο πράγματα...

Πρώτον, ανακάλυψα κάτι που πιθανώς είναι bug του emulator. Όταν πάω να του φορτώσω το Super Wing Commander (EU), o emulator "παγώνει". Από όσο μπορώ να πω, αυτό συμβαίνει την ώρα που προσπαθεί να "διαβάσει" τα δεδομένα και να απεικονίσει το σχετικό tree όταν κάνεις Right Click>Connect πάνω στο image. Δοκίμασα αρκετά ISO ακόμα, είναι το μόνο που μου βγάζει αυτό το θέμα. Δεν πρόκειται για λάθος dump, χρησιμοποιώ το Trurip set και αν ελέγξω το image με την verify integrity επιλογή του emulator μου λέει checksums match. Το ίδιο dump δουλεύει στον 4DO. Μπορεί κάποιος από εσάς αν το έχει να μου πει αν έχει το ίδιο crash; Όχι τίποτα άλλο, μου χάλασε το υποτιθέμενο 100% compatibility!!!
Δεύτερο, στις έξτρα roms έχει μια επιλογή να του βάλεις FMV-ROM, που υποθέτω είναι το BIOS από VCD add on που υπήρχαν. Δεν κατάφερα να την βρώ πουθενά. Υπάρχει;

Σημαντικές πληροφορίες για όσους θέλουν πραγματικά καλό compatibility.
Αυτός ο emulator είναι πολύ καλός στο να εξομοιώνει τα PAL συστήματα. Αντίθετα με άλλες προσπάθειες, αν του βάλεις PAL BIOS λειτουργεί κανονικά στα 50 FPS και τρέχουν παιχνίδια που στους άλλους είτε έχουν glitches (πχ το προαναφερθέν Super Wing Commander τρέχει στον 4DO αλλά κάνει αρκετό stuttering γιατί ο emulator πάει να το τρέξει στα 60 ακόμα και με το PAL BIOS) είτε δεν τα παίζουν καν και δείχνουν μαύρη οθόνη. Χαρακτηριστικά παραδείγματα τα Alone in the Dark (EU), Powers Kingdom (EU) και Sampler CD for PAL System (EU). Eίναι πολύ σημαντικό να του βάλετε το κατάλληλο BIOS. ΟΛΑ τα 4 κλασσικά BIOS που κυκλοφορούν για FZ-1, FZ-10, Goldstar και Sanyo (υπάρχουν και στο MAME πλέον) είναι NTSC. Το μόνο BIOS που βρήκα και είναι PAL, είναι ένα που λέγεται Европейский биос консоли с чипом Anvil. Χρησιμοποιήστε αυτό (Google for it!) και θα τρέχουν άψογα όλα αυτά τα στρυφνά PAL games.
Φυσικά αυτό σημαίνει και ότι παρά την ευρέως διαδεδομένη άποψη ότι το 3DO είναι region free και άρα παίζει ότι του δώσουμε, θα υπάρχουν αρκετά προβλήματα συμβατότητας και δεν θα σας παίξουν αρκετά αν πάτε να παίξετε παιχνίδια PAL σε NTSC κονσόλα.

Επίσης σημαντικό για πλήρη συμβατότητα είναι να βρείτε την FONT-ROΜ. Χωρίς αυτή δεν παίζoυν το Blue Forest Story/Monogatari (JP), το Sword & Sorcery (JP) και το Twinkle Knights (JP), ίσως και άλλα. Αυτά έχω επιβεβαιώσει εγώ. Είναι η επιπλέον ROM με το Kanji Font που είχαν τα Ιαπωνικά 3DO. Εγώ βρήκα μία με το όνομα ROM 2 (Japan) στο ίδιο μέρος που βρήκα και το PAL BIOS.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Re: Phoenix 2.6 , (3DO & Coleco emu)

Δημοσίευση από Ace »

Super Wing Commander: Αφού από κεκτημένη ταχύτητα κατέβασα το Heart Of The Tiger (2Gig, κλαψ), πάλι από κεκτημένη ταχύτητα -έλεος- κατέβασα το NTSC Super Wing Commander, που όμως παρουσιάζει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, όπως το περιγράφεις με το PAL, άρα μπορείς να κοιμηθείς ήσυχος, δεν έχεις κανένα πρόβλημα στο setup σου και εγώ μπορώ επιτέλους να σταματήσω να κατεβάζω όποιο 3DO Wing Commander βρω μπροστά μου! :lol:

UPDATE: Όσο έγραφα αυτό το post και ενώ είχα δοκιμάσει μια τελευταία φορά να κάνω insert το NTSC Super Wing Commander και κλασικά είχε κολλήσει, δεν ασχολήθηκα περαιτέρω, δηλαδή να τερματίσω τον emulator και τον άφησα εκεί με το ρολογάκι, αλλά όταν επέστρεψα σε αυτόν μετά από κανά δεκάλεπτο, διαπίστωσα ότι το είχε κάνει insert κανονικά και μάλιστα όταν δοκίμασα το φόρτωσε και κανονικά -μέχρι τα credits τουλάχιστον- άρα θέλει τον χρόνο του; Περιμένω να κατέβει το PAL και επανέρχομαι...

UPDATE 2: ^Πράγματι έτσι είναι, μετά από κανά 5λεπτο με το ρολογάκι να γυρνάει και στον τίτλο να δηλώνουν τα Windows "δεν αποκρίνεται", έγινε insert και η ευρωπαϊκή έκδοση η οποία δουλεύει και κανονικά. Άρα θεωρητικά ακόμα, ισχύει το 100% compatibility!

FMV-ROM: Ούτε εγώ κατάφερα να τη βρω πουθενά, να υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει; Νομίζω μάλιστα πως κανένα 3DO game, δεν απαιτεί το FMV cartridge, σε αντίθεση με το καταραμένο CD-i από το οποίο δεν έχω καταφέρει ακόμα να δω πολλά πράγματα, πλην του -αρκετά καλού- Hotel Mario μέσω MAME...

ΥΓ: Thanks για το PAL BIOS, το είχα κατεβάσει, αλλά δεν είχα καταλάβει τι ακριβώς ρόλο βάραγε. Πάλι καλά, είχα ήδη σετάρει σωστά, τη ROM 2...
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Phoenix 2.6 , (3DO & Coleco emu)

Δημοσίευση από Maddog »

Αφού σε ευχαριστήσω θερμά για την βοήθεια φίλε Ace, θα επιβεβαιώσω με την σειρά μου τα γραφόμενα.
Το Super Wing Commander στο δικό μου σύστημα χρειάστηκε περίπου 14 λεπτά για να γίνει mount στον εξομοιωτή. Μετά φαίνεται να λειτουργεί άψογα. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με την Ιαπωνική έκδοση (έριξα πολύ γέλιο στο εισαγωγικό βίντεο που είναι μεταγλωττισμένο στα Γιαπωνέζικα! In-game έχει απλά υπότιτλους με Αγγλικές φωνές).

Οπότε για το συγκεκριμένο παιχνίδι απλά θέλει μπόλικη υπομονή μέχρι να "φορτώσει". Πραγματικά ούτε C64 χωρίς Speedloader να ήταν!!! :mrgreen:

Σωστά, κανένα από τα παιχνίδια του 3DO δεν απαιτεί FMV cartridge από όσο γνωρίζω. Και έχω την εντύπωση ότι με το TOSEC τα είχαμε κάνει όλα dump.
Αν το έχεις, έχεις την επιπλέον λειτουργία να μπορείς να παίξεις Video CD και τέτοια. Πάω στοίχημα ότι την συγκεκριμένη ROM την κάνουν hoard τίποτα Ρώσοι γιατί είδα σε κάποια παλιά post σε Ρώσικα forum να ανεβοκατεβάζουν disc images από Video CD και να αναφέρουν το 3DO. Αλλά δυστυχώς τίποτα που να μοιάζει με download δεν είδα. Και φυσικά αυτό που σου λείπει ψάχνεις, ακόμα και αν είναι σχετικά ως πολύ άχρηστο. Αγανακτεί ο completist μέσα μου!!! :roll:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Re: Phoenix 2.6 , (3DO & Coleco emu)

Δημοσίευση από Ace »

Maddog έγραψε:Πάω στοίχημα ότι την συγκεκριμένη ROM την κάνουν hoard τίποτα Ρώσοι γιατί είδα σε κάποια παλιά post σε Ρώσικα forum να ανεβοκατεβάζουν disc images από Video CD και να αναφέρουν το 3DO. Αλλά δυστυχώς τίποτα που να μοιάζει με download δεν είδα.
Έλεος δηλαδή, ότι συμβαίνει με τα αρχεία ipf, τα αρχεία G64, τους emulators του QL και τα αρχεία mdv, αυτουνού του ακατονόμαστου RWAP, θα έχουμε τώρα και με την FMV ROM του 3DO; :x
Maddog έγραψε: Και φυσικά αυτό που σου λείπει ψάχνεις, ακόμα και αν είναι σχετικά ως πολύ άχρηστο. Αγανακτεί ο completist μέσα μου!!! :roll:
Πες το ψέμματα, που έφαγα μία μέρα να εντοπίσω τις ROMs του... Gamate! :lol:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Phoenix 2.6 , (3DO & Coleco emu)

Δημοσίευση από Maddog »

Ace έγραψε:Πες το ψέμματα, που έφαγα μία μέρα να εντοπίσω τις ROMs του... Gamate! :lol:
Gamiseta... :mrgreen: :mrgreen:
Αλλά το σχετικό software list του ΜΑΜΕ έχει πολλές και δεν είναι και τόσο δυσεύρετο. Am I missing something here? :pac:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Re: Phoenix 2.6 , (3DO & Coleco emu)

Δημοσίευση από Ace »

Όχι, όχι έχεις απόλυτο δίκιο, έλα όμως που δεν είχα ιδέα από software lists και αναγκάστηκα να κάτσω να τις μάθω, μόνο και μόνο για το γαμάτε ...άντε και για το Neo Geo AES, λες και έχει καμία διαφορά με το MVS δηλαδή, αλλά είπαμε αυτό το αίσθημα πλήρωσης είναι ακόρεστο! :)
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Re: Phoenix 2.8j Combo Emulator

Δημοσίευση από Ace »

Ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά τέσσερα πλέον τα retro συστήματα, που εξομοιώνει πλέον ο καλύτερος ίσως 3DO emulator, μετά και την προσθήκη του ATARI Jaguar!

Πρώιμη ακόμα η εξομοίωσή του Jaguar, παίζει περίπου στα 20fps, αλλά ελπιδοφόρα, καθώς πχ πήρα μια γεύση από το Jaguar Doom, το οποίο δεν bootαρε καν με τον έτερο Jaguar emu, τον Virtual Jaguar, που δείχνει να έχει βαλτώσει.
Version 2.8.J:

1. Not very fast, not very high quality, but emulates Atari Jaguar!
2. Support for PAL BIOS with disabled RSA in 3DO
3. Conversion (option via File menu) Jaguar ROM without title and incorrect 3DO ISO
4. Profiling access to CD-ROM in 3DO
Official Site

Windows 32bit
Windows 64bit

...και bonus η νέα xml english version 1.2, για τον Phoenix 2.8j, created by me and GeoMan, με τη βοήθεια του Google Translate, για όσους έχουν καιρό να ξεσκονίσουν τα Ρωσικά τους. :D
ph2.8j-english1.2.zip
(7.25 KiB) Μεταφορτώθηκε 82 φορές
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Phoenix 2.8j Combo Emulator

Δημοσίευση από Maddog »

Ace έγραψε:Ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά τέσσερα πλέον τα retro συστήματα, που εξομοιώνει πλέον ο καλύτερος ίσως 3DO emulator
Βγάλε το "ίσως", μετά τις δοκιμές που του έριξα ΕΙΝΑΙ ο καλύτερος για 3DO!
Τώρα πρέπει να κάτσω να ασχοληθώ με Jaguar, ποτέ δεν είχα σκοτιστεί να κοιτάξω τον παλιό emulator ακριβώς επειδή ήξερα ότι είναι πολύ μέτριος. Ελπίζω οι Ρώσοι να τον εξελίξουν το ίδιο καλά με το 3DO κομμάτι. :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Re: Phoenix 2.6 , (3DO, Coleco, SMS, Jaguar emu)

Δημοσίευση από Ace »

...προς το παρόν για το Jaguar, ο συνδυασμός Project Tempest+Virtual Jaguar, επιτρέπει ένα κάποιο, ικανοποιητικό ποσοστό εξομοίωσης -λίγα στον ένα, λίγα στον άλλο, κάτι παίζεται. :|

ΥΓ: Το Jaguar Another World θα ήθελα να δω, αλλά πάλι λεφτάκια ζητάνε και το δίνουν μόνο σε physical release.
Απάντηση