Frontends

Συζήτηση για Console Emulators.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, Scatman

Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Frontends

Δημοσίευση από GeoMan »

Μια και ειχα λιγο ελευθερο χρονο αυτες τις μερες εκανα μια βολτα στα διαφορα emulation sites και στο YouTube διαβαζοντας γνωμες και κριτικες για τα διαφορα Frontends που υποσχονται να κανουν ευκολοτερη την ζωη των retrogamers που θελουν να οργανωσουν τα εκατονταδες roms που βρισκονται διασπαρτα στον δισκο τους.

Για το ΜΑΜΕ εχω λυσει το προβλημα της διαχειρισης των roms του με το Emuloader το οποιο με καλυπτει πληρως.

Το προβλημα ειναι οτι εχω και μπολικα roms/discs απο Nes, SNES, Genesis, Sega CD, TurboGrafx16, Atari 2600/7800/800/ST, Colecovision, Dreamcast, Gamecube, Amiga, N64, C64, GBC, GBA, Lynx, κ.λ.π.

Ψαχνοντας λοιπον ενα Frontend που να με καλυπτει σε ολα αυτα χωρις να θελει απειρες ωρες στησιμο μεχρι να δουλεψουν ολα τα emulators σωστα, κατεληξα σε αυτο:

https://www.launchbox-app.com/

Εικόνα

Βασικο πλεονεκτημα ειναι η μεγαλη ποικιλια συστηματων που καλυπτει και το οτι περιλαμβανει ηδη τις ρυθμισεις για τα περισσοτερα γνωστα emulators! Για το Sega Genesis π.χ. το μονο που ειχα να κανω ηταν να επιλεξω τα roms που ηθελα (τα οποια ειχα σε .7z) και να διαλεξω το KegaFusion σαν default emulator. To Launchbox τα αναγνωρισε ολα και συνδεθηκε με το EmuMovies για να κατεβασει φωτογραφιες (box, gameplay, title, cartridge, κ.λ.π.) και πληροφοριες για τα παιχνιδια.

Σε ενα λεπτο ειχα ετοιμη την λιστα με τα roms μαζι με τις φωτογραφιες τους και πληρη περιγραφη του καθε παιχνιδιου, χωρις να μου μετακινησει τιποτα απο τα αρχικα roms. Που σημαινει οτι και αν καποια στιγμη αποφασισω να το αλλαξω δεν θα χασω τιποτα απο οτι ειχα οργανωσει ως τωρα.

Το δευτερο πλεονεκτημα ειναι οτι αναβαθμιζεται συνεχεια (μου εχει ηδη κατεβασει 2 αναβαθμισεις τις τελευταιες 3 μερες) και ειναι δωρεαν! Υπαρχει μια premium εκδοση με πληρωμη αλλα η μονη διαφορα ειναι στην εμφανιση, καθως σε αυτην μπορεις να αλλαξεις theme, χρωματα, font size και την μορφη της λιστας ειδικα αν το θες για καμπινα ή μεγαλη TV. No big deal αν θες να το τρεχεις σε PC με μια κανονικη οθονη!

Αφου ξεκινησα να οργανωνω τα roms ανακαλυψα οτι εχει tutorials στο YouTube σχεδον για καθε πιθανο emulator που θες να στησεις εκτος απο αυτα που ηδη υποστηριζει. Και επιπλεον υποστηριζει ΜΑΜΕ, Steam games, PC games, ScummVM και DOSBOX!

Επιλογες εχει παρα πολλες αν καποιος θελει να το ψαξει περισσοτερο: π.χ. με δεξι κλικ να σου εμφανιζει το manual του παιχνιδιου, καποιο reference sheet ή οτι αλλο media θες, να τρεχει καποιο προγραμμα ή ακομα να παιζει και διαφορετικη μουσικη αναλογα με το rom που διαλεγεις... :lol:

Καλες Γιορτες!
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Frontends

Δημοσίευση από Nemo »

GeoMan έγραψε:Μια και ειχα λιγο ελευθερο χρονο αυτες τις μερες εκανα μια βολτα στα διαφορα emulation sites και στο YouTube διαβαζοντας γνωμες και κριτικες για τα διαφορα Frontends που υποσχονται να κανουν ευκολοτερη την ζωη των retrogamers που θελουν να οργανωσουν τα εκατονταδες roms που βρισκονται διασπαρτα στον δισκο τους.

Για το ΜΑΜΕ εχω λυσει το προβλημα της διαχειρισης των roms του με το Emuloader το οποιο με καλυπτει πληρως.

Το προβλημα ειναι οτι εχω και μπολικα roms/discs απο Nes, SNES, Genesis, Sega CD, TurboGrafx16, Atari 2600/7800/800/ST, Colecovision, Dreamcast, Gamecube, Amiga, N64, C64, GBC, GBA, Lynx, κ.λ.π.

Ψαχνοντας λοιπον ενα Frontend που να με καλυπτει σε ολα αυτα χωρις να θελει απειρες ωρες στησιμο μεχρι να δουλεψουν ολα τα emulators σωστα, κατεληξα σε αυτο:

https://www.launchbox-app.com/

Εικόνα

Βασικο πλεονεκτημα ειναι η μεγαλη ποικιλια συστηματων που καλυπτει και το οτι περιλαμβανει ηδη τις ρυθμισεις για τα περισσοτερα γνωστα emulators! Για το Sega Genesis π.χ. το μονο που ειχα να κανω ηταν να επιλεξω τα roms που ηθελα (τα οποια ειχα σε .7z) και να διαλεξω το KegaFusion σαν default emulator. To Launchbox τα αναγνωρισε ολα και συνδεθηκε με το EmuMovies για να κατεβασει φωτογραφιες (box, gameplay, title, cartridge, κ.λ.π.) και πληροφοριες για τα παιχνιδια.

Σε ενα λεπτο ειχα ετοιμη την λιστα με τα roms μαζι με τις φωτογραφιες τους και πληρη περιγραφη του καθε παιχνιδιου, χωρις να μου μετακινησει τιποτα απο τα αρχικα roms. Που σημαινει οτι και αν καποια στιγμη αποφασισω να το αλλαξω δεν θα χασω τιποτα απο οτι ειχα οργανωσει ως τωρα.

Το δευτερο πλεονεκτημα ειναι οτι αναβαθμιζεται συνεχεια (μου εχει ηδη κατεβασει 2 αναβαθμισεις τις τελευταιες 3 μερες) και ειναι δωρεαν! Υπαρχει μια premium εκδοση με πληρωμη αλλα η μονη διαφορα ειναι στην εμφανιση, καθως σε αυτην μπορεις να αλλαξεις theme, χρωματα, font size και την μορφη της λιστας ειδικα αν το θες για καμπινα ή μεγαλη TV. No big deal αν θες να το τρεχεις σε PC με μια κανονικη οθονη!

Αφου ξεκινησα να οργανωνω τα roms ανακαλυψα οτι εχει tutorials στο YouTube σχεδον για καθε πιθανο emulator που θες να στησεις εκτος απο αυτα που ηδη υποστηριζει. Και επιπλεον υποστηριζει ΜΑΜΕ, Steam games, PC games, ScummVM και DOSBOX!

Επιλογες εχει παρα πολλες αν καποιος θελει να το ψαξει περισσοτερο: π.χ. με δεξι κλικ να σου εμφανιζει το manual του παιχνιδιου, καποιο reference sheet ή οτι αλλο media θες, να τρεχει καποιο προγραμμα ή ακομα να παιζει και διαφορετικη μουσικη αναλογα με το rom που διαλεγεις... :lol:

Καλες Γιορτες!
Eυχαριστούμε για το γιορτινό όσο και ουσιαστικό θεμα GeoMan . :)

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές σε όλους.
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Frontends

Δημοσίευση από GeoMan »

Για να δω ποσο καλο ειναι το Launchbox εστησα 22 διαφορετικες κονσολες με λιγα παιχνιδια η καθε μια. Μπορω να πω οτι δεν μασησε πουθενα!

Προσπαθησα να ελαχιστοποιησω τα διαφορετικα emulators που θα χρησιμοποιουσα ωστε να εχω ομοιoμορφο στησιμο (controllers, settings, κ.λ.π) και να αποφυγω καταστασεις οπως "δυστυχως με τον Χ emulator δεν μπορεις να κανεις exit με το ESC ή δεν μπορει να ξεκιναει αυτοματα σε fullscreen", ... :(

Ετσι εστησα και τις 22 κονσολες με τα MAME, Retroarch, PCSX2, PPSSPP και Dolphin. Τα δυο πρωτα εχουν και το πλεονεκτημα οτι υποστηριζουν bezels για να καλυπτεις το κενο της οθονης οταν φορτωνεις π.χ. Gameboy Color παιχνιδια που εχουν μικρη αναλυση οθονης:
retroarch 2016-12-31 03-04-19-10.png
retroarch 2016-12-31 03-04-19-10.png (302.54 KiB) Προβλήθηκε 4356 φορές
(GameBoyColor με το Retroarch - το bezel καλυπτει την μαυριλα της οθονης γυρω-γυρω!

Ακομα και στο πιο ζορικο - το PCSX2 - στο οποιο μερικα παιχνιδια πρεπει να φορτωσουν διαφορετικα configs το καθενα, το Launchbox σου επετρεπε να καθορισεις διαφορετικα command line parameters ανα game!

Οι πιο πολλες κονσολες βεβαια το μονο που ηθελαν ηταν να ριξεις 2-3 παιχνιδια στο frontend, να επιλεξεις τον emulator που θες και εισαι ετοιμος.

Στην αναγνωριση των παιχνιδιων και στο κατεβασμα αναλογων φωτογραφιων ειχε επιτυχια πανω απο 95% Μονο σε 4-5 παιχνιδια επρεπε να κατεβασω εικονες ξεχωριστα.

Τα manuals των παιχνιδιων δυστυχως θελουν manual download γιατι δεν υπαρχει κοποιο site που να τα εχει μαζεμενα, αν και το Launchbox εχει επιλογη να ψαχνει για manuals.
col.png
col.png (532.93 KiB) Προβλήθηκε 4356 φορές
(Boulder Dash σε Colecovision με το ΜΑΜΕ - το bezel στα πλαγια της οθονης το εφτιαξα απο ενα png που βρηκα σε ενα emulation site και το προσθεσα στο ΜΑΜΕ)

Καλη Χρονια!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Frontends

Δημοσίευση από Maddog »

Τώρα το είδα, ψήθηκα. Κατεβάζω. :)

Αν και είναι κάπως ενοχλητικό που σου ζητάνε email address για να σου δώσουν download link. Ελπίζω να μην πέφτει spamming ή sharing με άλλους. Geoman εσύ που το έχεις ήδη ένα μήνα είχες τίποτα θέματα σε αυτή την κατεύθυνση;
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Frontends

Δημοσίευση από GeoMan »

Maddog έγραψε:Τώρα το είδα, ψήθηκα. Κατεβάζω. :)

Αν και είναι κάπως ενοχλητικό που σου ζητάνε email address για να σου δώσουν download link. Ελπίζω να μην πέφτει spamming ή sharing με άλλους. Geoman εσύ που το έχεις ήδη ένα μήνα είχες τίποτα θέματα σε αυτή την κατεύθυνση;
Οχι, κανενα προβλημα. Ενα-δυο email μου εστειλαν μονο οταν βγηκε καποιο update αλλα το κλεινεις αν θες απο το account σου.

Εχω δοκιμασει μπολικα frontends και με εχει εντυπωσιασει ποσο ανοιχτο ειναι το Launchbox. Και επειδη εχει υποστηριξη για μακροεντολες με το Autohotkey, μπορεις να κανεις κυριολεκτικα οτι θες.

Προσθεσα προσφατα μια καινουργια πλατφορμα στο Launchbox για Interactive Fiction (κυριως παλια Text-adventures της Infocom). Οταν ανοιγω ενα απο αυτα, μου ανοιγει αυτοματα και ενα προγραμμα automapper, και μου ρυθμιζει τα παραθυρα οπου τα θελω ωστε στο πανω μερος της οθονης να τρεχει το automapper και στο κατω το adventure... :)
1.png
1.png (747.72 KiB) Προβλήθηκε 4291 φορές
2.png
2.png (149.02 KiB) Προβλήθηκε 4291 φορές
Οτι θες με ρωτας...
Άβαταρ μέλους
Pyjamarama
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 03 Σεπ 2004 10:39
Τοποθεσία: Athens

Re: Frontends

Δημοσίευση από Pyjamarama »

Εχει RetroArch απο πισω? Μπορεις να συνδυασεις Retroarch και μεμονωμενους emulators?
LOAD ""
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Frontends

Δημοσίευση από GeoMan »

Pyjamarama έγραψε:Εχει RetroArch απο πισω? Μπορεις να συνδυασεις Retroarch και μεμονωμενους emulators?
Ναι, εχει Retroarch με ετοιμες παραμετρους για τα περισσοτερα cores του, αλλα μπορεις να προσθεσεις και οποιον ανεξαρτητο emu θες. Καποια απο τα emulators που εχω στησει στο Launchbox ειναι απο το ΜΑΜΕ, καποια απο το Retroarch, και 3-4 ανεξαρτητα (οπως τα epsxe, Dolphin, PSP).

Σου επιτρεπει να εχεις ακομα και διαφορετικους emulators για την ιδια πλατφορμα. Για παραδειγμα, εχω μαζεψει αρκετα παλια PC text adventures της Level 9, Infocom & Magnetic Scrolls σε μια custom πλατφορμα Interactive Fiction που εφτιαξα, αλλα το καθενα τρεχει με τον δικο του emulator: της Infocom με το WinFrotz+Trizbort, της Level 9 με το Level9 interpreter και της Magnetic Scrolls με το Magnetic.

Πλατφορμες εχει καμμια 40αρια ετοιμες - υπολογιστες, κοσνσολες, κ.λ.π, αλλα μπορεις να φτιαξεις και δικες σου. Γενικα μπορεις να τροποποιησεις σχεδον τα παντα.
Άβαταρ μέλους
Pyjamarama
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 03 Σεπ 2004 10:39
Τοποθεσία: Athens

Re: Frontends

Δημοσίευση από Pyjamarama »

Τα παραπανω σημαινουν οτι μαλλον θα σκοτωσω τον οποιον λιγο ελευθερο χρονο μου χαχαχαχα

Το front-end του RetroArch ειναι βλακεια και ο περιορισμενος αριθμος cores ειναι εμποδιο αρα το παραπανω ειναι καλη λυση (ημουν ετοιμος να δοκιμασω Lakka)

Ευχαριστω για τις πληροφοριες
LOAD ""
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Frontends

Δημοσίευση από GeoMan »

Δοκιμασε το και αν χρειαστεις τιποτα, πες μου. Το εχω δουλεψει αρκετα απο τοτε που το εστησα δοκιμαστικα.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

RetroArch 1.4.1 Open Beta – Released!

Δημοσίευση από GeoMan »

Κυκλοφορησε η νεα εκδοση 1.4.1 του Retroarch. Το Retroarch δεν ειναι ακριβως ενα frontend, αλλα μια πλατφορμα που δεχεται διαφορα emulators σαν "cores". Επειδη η πλατφορμα ειναι κοινη, δεν χρειαζονται ξεχωριστες ρυθμισεις για καθε emulator - ρυθμιζεις π.χ. μια φορα τα κουμπια στο gamepad που εχεις και ολα τα emulators τα αναγνωριζουν αυτοματα.

Η τελευταια εκδοση προσθεσε Netplay - φορτωνεις ενα Sega Genesis rom στον αντιστοιχο emulator του Retroarch, συνδεεσαι online με εναν φιλο που τρεχει την ιδια rom και παιζετε 2-player... Σαν bonus περιλαμβανει και μια εκδοση του Bomberman με 8-player netplay!



ΣΗΜ: To Retroarch συνεργαζεται αψογα με το Launchbox σαν frontend.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Frontends

Δημοσίευση από GeoMan »

Η νεα εκδοση του Retroarch περιλαμβανει και το νεο N64 core "glupen64" με πολυ καλα αποτελεσματα οπως θα δειτε:
retroarch 2017-02-10 00-35-51-92.png
retroarch 2017-02-10 00-35-51-92.png (455.07 KiB) Προβλήθηκε 4256 φορές
ενω αναμενεται και "Dolphin" core!
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Frontends

Δημοσίευση από GeoMan »

Μερικα δειγματα του τι μπορει να πετυχει κανεις στο Retroarch (και στο ΜΑΜΕ αντιστοιχα) με την χρηση Overlays και Shaders:

Gameboy
retroarch 2017-02-13 23-05-10-08.png
retroarch 2017-02-13 23-05-10-08.png (659.3 KiB) Προβλήθηκε 4240 φορές
Game Boy Advance
retroarch 2017-02-13 23-08-25-61.png
retroarch 2017-02-13 23-08-25-61.png (754.17 KiB) Προβλήθηκε 4240 φορές
Nintendo Virtual Boy

Ειναι 3D και θελει Blue/Red γυαλια για να δειτε το βαθος. Τα βρισκετε με 3€ (και με πλαστικο σκελετο, οχι χαρτινα)
retroarch 2017-02-13 23-14-57-23.png
retroarch 2017-02-13 23-14-57-23.png (583.15 KiB) Προβλήθηκε 4240 φορές
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Frontends

Δημοσίευση από GeoMan »

Gameboy Color
retroarch 2017-02-13 23-09-23-30.png
retroarch 2017-02-13 23-09-23-30.png (640.3 KiB) Προβλήθηκε 4240 φορές
NIntendo Entertainment System (NES)
retroarch 2017-02-13 23-14-03-96.png
retroarch 2017-02-13 23-14-03-96.png (503.19 KiB) Προβλήθηκε 4240 φορές
Arcade
Pro.jpg
Pro.jpg (171.81 KiB) Προβλήθηκε 4240 φορές
Εδω εχουν χρησιμοποιησει αρκετους διαφορετικους shaders για καμπυλωμα της οθονης στις γωνιες, "φλουταρισμα" της οθονης και σκονη, scanlines, ακομα και αντανακλαση απο φωτα... :cry:
Κοντεψε να μου γονατισει την καρτα γραφικων (RX 470 - 4GB) οταν το δοκιμασα... :lol:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Frontends

Δημοσίευση από Maddog »

Πραγματικά εντυπωσιακό!!!
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Frontends

Δημοσίευση από GeoMan »

Retroarch 1.5.0 released:

https://www.libretro.com/
Απάντηση