attn: πρόεδρος!

Οτι σχετικό με το www.mame.gr

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

attn: πρόεδρος!

Δημοσίευση από Maddog »

Τι θα γίνει με τα script kiddies; Το απογευματινό 2ο hack σε 3 ημέρες πάει πολύ!
Προφανώς υπάρχει κάποιο exploit που χρησιμοποιούν, μπορούμε να βουλώσουμε την τρύπα; Sorry που ρωτάω, αλλά δεν έχω ιδέα από phpBB κλπ
Υπάρχει βέβαια το προφανές workaround να χρησιμοποιείς link βαθύτερα από το www.mame.gr αλλά καταντάει αηδία!
Για όσους πάντως πέσουν πάλι πάνω σε κανένα hack, το link αυτό κάντε το bookmark, επέτρεπε να κάνεις bypass τα 2 προηγούμενα hacks που γίνανε.
Επίσης ελπίζω να κάνουμε τακτικά backup την database (ειδικά τώρα που κατάφερα να ξεπεράσω πάλι τον Whacker σε αριθμό posts!!!) :lol:

Brk? :?:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Δυστυχώς είναι πασίγνωστο ότι το phpbb είναι γεμάτο τρύπες γι αυτό και χρησιμοποιήτε όλο και λιγότερο...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

Δυστηχώς δεν είναι το 2ο αλλά είναι το 4ο μέσα σε μερικές μέρες ! χτες βούλωσα κάποιες πιθανές τρύπες αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αυτές ήταν ο λόγος όσο αναφορά το phpbb, μάλλον δεν είναι ο υπαίτιος αλλά το software του portal γι' αυτό και το forum μένει απείρακτο όπως και η database ! Εγώ πάντως αύξησα τα backup σε μεγάλο βαθμό και των critical αρχείων και της database, ειδωμεν. :roll:
BraiNKilleR
http://www.mame.gr
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Οποιος στεναχωρει τον Προεδρο θα υποστει κυρωσεις (θα του διαβασω εγω προσωπικα καμια δεκαρια κεφαλαια απο το Greek Style For Amateurs)

:twisted:
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
PEFKOS
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 23 Φεβ 2006 12:40
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από PEFKOS »

xalia έγραψε:Δυστυχώς είναι πασίγνωστο ότι το phpbb είναι γεμάτο τρύπες γι αυτό και χρησιμοποιήτε όλο και λιγότερο...
Άσε που μου την δίνει και ο editor που έχει.... τώρα υπάρχουν richeditors σε javascript που είναι πολύ πιο εύχρηστοι..... και δέχονται και copy-paste html.
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Σκεφτήκατε το ενδεχόμενο να αλλάξετε software, μιας και το phpbb είναι προβληματικό οσον αφορά την ασφάλεια?
Απάντηση