Greek Translations Inc.

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Greek Translations Inc.

Δημοσίευση από Vag »

Μήπως κάποιος από σας ξέρει τί απέγιναν τα παιδιά της Greek Translations Inc.; Στη σελίδα της Gameland υπάρχει ακόμα link - δε δουλεύει βέβαια - αυτό σημαίνει ότι υπάρχει περίπτωση μελλοντικά να δουλέψει; Μήπως κάποιος από εκείνους τους μεταφραστές μπαίνει στα forums εδώ;
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Vag, τα παιδιά αυτά είναι ο Badge (μέλος αυτού του forum) και ο Οctabitus (επίσης μέλος αυτού του forum). Το space στη gameland είναι εκεί και στη διάθεσή τους (όπως αν θες και σύ κάποιο χώρο εκεί μπορεί να σου δοθεί for free) για επόμενες δουλειές...

O Badge έχει 'μεταφερθεί' προς το παρόν σε "διακοπές" στη Λάρισα (μετατέθηκε :( ) και ελπίζουμε να είναι και πάλι μαζί μας σύντομα.
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Badge
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 26 Απρ 2004 22:01
Τοποθεσία: Patissia, Athens
Επικοινωνία:

Ιγώ

Δημοσίευση από Badge »

Πριν λίγο με ενημέρωσε ο Whacker ότι έγινε post σχετικά με την Greek Translations Inc. Είπα λοιπόν να απαντήσω επί του θέματος, ασκώντας τα καθήκοντα του νομικού εκπροσώπου της ομάδας, τρομάρα μου.

Λοιπόν, τα πρόσωπα της Greek Translations Inc, είναι πέντε, τα εξής τέσσερα, τα ακόλουθα τρία, ο Aegeas και ο Badge, που είναι ένα και το αυτό πρόσωπο, η αφεντομουτσουνάρα μου. Ο διχασμός προσωπικότητας ήταν αναγκαίος εξαιτίας του φόβου των Ιουδαίων. Πολλοί ίσως να με πουν φοβιτσιάρη, κότα και τα σχετικά, δυστυχώς όμως as I always say... you don't fool around with Ninbimbo. Είναι άπειρες οι φορές που έχει υπερασπιστεί λυσσαλέα τα συμφέροντά της, έχει φέρει σημαίνοντα πρόσωπα, μεγάλες εταιρίες και διάσημα websites στα γόνατα και στα δικαστήρια στο παρελθόν, δε θα κώλωνε σε έναν μάπα Έλληνα που τόλμησε να μεταφράσει τα Pokemon στα Ελληνικά.


Αποφάσισα λοιπόν να υιοθετήσω μια false identity και να κάνω αυτά που έκανα. Ήμουνα Λήμνο εκείνο τον καιρό, είχα άπειρο χρόνο στη διάθεση μου, το τόλμησα και τα κατάφερα. Λέει όμως και μια παροιμία "Πήδημα που δε λέγεται, πήδημα δε λογάται" (xcuse my language). Έστειλα λοιπόν από μια δισκέτα με το εγχείρημα σε 2-3 περιοδικά, τα οποία δεν δημοσίευσαν τίποτα, ενώ μάλιστα το ένα διαστρέβλωσε άσχημα το γράμμα μου. Αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που κατέβασα το site της ομάδας.

Αναλαμβάνω λοιπόν πλήρως την ευθύνη της βομβιστικής επίθεσης (λες να με διαβάζει το άτιμο το Echelon?). O Octabitus (he ain't heavy, he's my brother) ανέλαβε απλώς το εξουθενωτικό beta-testing, και αφού πήρα το ΟΚ από τα χεράκια και τα ματάκια του ότι ήταν bug-free, έφτιαξα το IPS patch και το δημοσίευσα.

Χιουμοριστικό στιγμιότυπο : Οι περισσότεροι εδώ ξέρουν τις καλές σχέσεις που διατηρώ εδώ και χρόνια με τον Cowering (aka the GoodTools dude). Καθώς μια μέρα λοιπόν είχα καταπιαστεί με τη μετάφραση χωρίς να πω σε κανέναν τίποτα, τον βρίσκω στο IRC και του σφυρίζω "Check this out, m8". Και του κάνω DCC ό,τι είχα φτιάξει μέχρι εκείνη την ώρα. Σκάει στα γέλια και μου λέει : "It all seem Greek to me :P". "It's because it IS Greek, you bozo", του απαντάω. "And PLEASE make sure I don't find this sample inside GoodGBX v.0.9xx, it's only a beta, I will pass on the final version once I am done". Ε, μια που το είπα και μια που το έβαλε. Μέσα στο GoodGBx θα βρείτε ένα ξεκάρφωτο "Pokemon Yellow (Greek-Badge-pre-release)" ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων ... χιχιχι

Αυτά... άντε και πολλά έγραψα. Και να φανταστεί κανείς ότι δε μου αρέσει να μιλάω για τον εαυτό μου (sigh)
[size=75]A knight is sworn to valor, his heart knows only virtue, his blade defends the helpless, his might upholds the weak, his word speaks only truth, his wrath undoes the wicked.- [i] Knight's Code[/i][/size]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Μέσα στο GoodGBx θα βρείτε ένα ξεκάρφωτο "Pokemon Yellow (Greek-Badge-pre-release)" ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων ...
Με την τρέχουσα ονοματολογία (GoodGBx 2.02) τα 2 files είναι τα "Pokemon - Yellow Version (T+Gre_GTI_Badge)" και "Pokemon - Yellow Version (T-Gre_Badge)"
Και ότι πάντα έλεγα ποιοί @$@!$ ευθύνονται για την ανεξέλεγκτη αύξηση των romz :lol:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Γειά σου φίλε Badge.
Κι εγώ στη Λήμνο ήμουν στον στρατό, δόκιμος, και είχα ελεύθερο χρόνο στο σπίτι (πού να πας εκεί, άλλωστε). Πολύ ωραία η Λήμνος...

Λοιπόν, μια και είσαι ο μεταφραστής του Pokemon Yellow, συγχαρητήρια!
Πολύ καλή δουλειά, και μάλιστα η πρώτη σου. Εγώ μπορώ να καταλάβω πόσο χρόνο διέθεσες, τί δυσκολίες συνάντησες, αλλά και πόσο το 'φχαριστήθηκες! Κρίμα που δε συνέχισες και με άλλα παιχνίδια, ελπίζω στο μέλλον να βρεθείς με τον Aegeas :-Ρ και να επανασυσταθεί η Greek Translations Inc. Αλήθεια, θα πρέπει να έχεις μισοτελειωμένα παιχνίδια, σίγουρα. Έχω δει σε μία σελίδα κάπου στο internet αναφορά σε όλες τις ελληνικές μεταφράσεις και έχει κι άλλες από την Greek Translations Inc. όπως, θυμάμαι, το Flashback (το έχω ξεκινήσει κι εγώ, αλλά θα αργήσει πολύ, αν το τελειώσω κιόλας) και κάποιο άλλο, που δε θυμάμαι τώρα.

Το τί είχε συμβεί με τα περιοδικά και τη Ninbimbo, πρόλαβα και το είχα διαβάσει στη σελίδα σου. Μη νομίζεις, ούτε γω περιμένω και τίποτα καλό από όλες αυτές τις εταιρίες. Πιστεύω είναι βλάκες που δεν εκμεταλλεύονται όλες αυτές τις νέες μεταφράσεις σε άλλες γλώσσες.

Είναι ωραίο που θα μπορούμε να τα λέμε εδώ :-)

Vag.
Άβαταρ μέλους
Badge
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 26 Απρ 2004 22:01
Τοποθεσία: Patissia, Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Badge »

Δυστυχώς Vag, το θέμα του Flashback είναι άλλη μια πικρή ιστορία. Ανάθεμα την τύχη μου, και το χαρακτηριστικό του "γυρολόγου-γύφτου-τσιγγάνου" που με καταδιώκει χρόνια τώρα.

Το Flashback το είχα κατά 60-70% έτοιμο. Δυστυχώς όμως, το PC στο οποίο το δούλευα δεν ήτανε δικό μου. Και δεν είχε ούτε ένα CD-R, μιλάμε εν έτει 2000, που τα recorders ήταν ψιλοακριβά. Όταν λοιπόν μου είπαν "Μάγκα, παρέδωσε και δρόμο", αναγκάστηκα να πάρω τη δουλειά σε δισκέτα. Ε, και μπορείς να μαντέψεις τη συνέχεια. Bad blocks :evil:

Έβριζα για καμμιά βδομάδα, γιατί είχα σβήσει και τα original files από το δίσκο. Τελικά το όλο project χαρακτηρίστηκε ξεκρέμαστο και μπήκε στο ράφι μαζί με τα υπόλοιπα.

Ain't life a bitch :roll:
[size=75]A knight is sworn to valor, his heart knows only virtue, his blade defends the helpless, his might upholds the weak, his word speaks only truth, his wrath undoes the wicked.- [i] Knight's Code[/i][/size]
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Το Flashback ήταν ΤΟ ΜΟΝΟ game που η συμβία μου (ότι είχαμε γνωριστεί τότε), καθόταν και παίζαμε μαζί.

Extremely addictive.

Έτσι για την ιστορία, η εταιρεία που το έβγαζε το παιχνίδι (Delphine) μέσω του κου P. J. Duvivier webmaster της delphinesof.com δήλωσε support στον αγώνα μας κατά του 3037/2002 με email στις 04/09/2002. Εδώ είναι η απάντηση:
>> Hello, Pierre Jean,
>>
>> Delphine Software? *THE* Delphine Software of "Another World"?!?
>> I am an oldschooler, and I really enjoyed this game back in the early
>90s. :-)
>> Thank you guys from the bottom of my heart...
>> I am very grateful for your support and consideration regarding this mad
>law...
>>
>>
>> Best regards.
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Octabitus
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 01 Μάιος 2004 12:42
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Octabitus »

Να θυμηθώ και εγώ που κουστουμαρίστηκα (μην γελάτε, θα πάρω κοτρώνα!) και πήρα τον χαρτοφύλακα ενος φίλου και μια και δυο πήγα στα γραφεία γνωστής εταιρίας, δηλώνοντας στέλεχος της Greek Translations Inc. (Whacker σταμάτα να κρυφογελάς, σε βλέπω!). Ζητούσα την υπεύθηνη δημοσίων σχέσεων η οποία ήταν σε σύσκεψη ΠΑΛΙ και δεν μπορούσε να με δεχτεί. Αυτή ήταν και η αρχή του τέλους ή της παύσης αν προτιμάτε της GTI καθώς με λύπη μου έβλεπα να αδιαφορούν όλοι για αυτό που ο Badge κατασκεύασε και εγώ τέσταρα. Αλλά δεν με πολυπειράζει. Εγώ το καταφχαριστήθηκα το Pokemon στα ελληνικά και ας το έπαιζα για 7η φορά full gameplay.

-Μπλεχ! Θα πάρω καλύτερο pokemon από σένα!
-Έλα να σε πάω μια κόντρα!

LOL! ROXORZ!
K177 3m 477, 73t g0d s0rt 3m 0ut
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Συγχαρητήρια και σε σένα Octabitus!
Παιδιά, κάνατε πολύ καλή δουλειά. Ελπίζω όπως είπες, Octabitus, να είναι παύση και όχι τέλος.
Λοιπόν, αν θέλετε να συνεχίσετε το Flashback από εκεί που το έχω αφήσει, πολύ ευχαρίστως! Πραγματικά, έχω τόσα πολλά μισοτελειωμένα παιχνίδια, που δε νομίζω ότι το Flashback θα το τελειώσω αυτή τη δεκαετία...
Δεν ξέρω να σας πω σε τί ποσοστό το έχω μεταφράσει, σίγουρα μικρότερο του 60-70%, αλλά και πάλι το έχω προχωρήσει κάπως.
Θυμάμαι ότι έχω μεταράσει τους τίτλους τέλους και την πρώτη πίστα. Επίσης, ένα μέρος από τη δεύτερη πίστα. Μόνο που δεν έχω μεταφράσει σωστά όλα τα αντικείμενα...
Πάντως κρίμα, θα είχε τελειώσει τώρα αν δεν ήταν εκείνη η δισκέτα...
Octabitus
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 01 Μάιος 2004 12:42
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Octabitus »

Φίλε Vag, καταρχάς σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια (το ίδιο και ο Badge). Δεν το κάναμε ποτέ για να μας πούνε συγχαρητήρια ή μπράβο, αλλά I know how to take a compliment :) Να σου πω ότι και εγώ έχω αρκετές υποχρεώσεις με το πανεπιστήμιο στο οποίο βρίσκομαι αλλά και ο Badge νομίζω ότι διαβάζει προγραμματισμό αυτόν τον καιρό. Παρόλα αυτά, δεν λέω ποτέ όχι σε λίγο handheld gaming και εάν ο Badge συμφωνήσει να ξεθάψει το Thingy32 από τα folders του, εγώ είμαι έτοιμος να το λιώσω στο testing. Ορκίζομαι, μα την Samurai Showdown series!! :)
K177 3m 477, 73t g0d s0rt 3m 0ut
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Ορκίζομαι, μα την Samurai Showdown series!!
Βαρύς όρκος πράγματι... :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Εγώ θα ορκιζόμουν "μα το rod του Kilik" (πιό βαρύ εέεε;... κανα μισόκιλο τουλάχιστον!) :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Απάντηση