ROCKSTAR ATE MY SAVESTATES!

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Octabitus
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 01 Μάιος 2004 12:42
Επικοινωνία:

ROCKSTAR ATE MY SAVESTATES!

Δημοσίευση από Octabitus »

Κατά την διάρκεια των 10ήμερων διακοπών μου στην Λέσβο, μπορώ να πω ότι έλιωσα να παίζω με το GBASP μου. Αφού λοιπόν τελείωσα τα Fire Emblem, MOD:Infiltraitor, Fire Pro Wrestling A & II γύρισα στην πρωτεύουσα να ανοίξω και κανένα βιβλίο (επέστρεψα με αεροπλάνο, να σημειωθεί παρακαλώ). Ένα πρωινό που ικανοποιούσα μία σημαντική βιολογική μου ανάγκη, πήρα μαζί το GBASP. Το ανοίγω και τί να δω ο έρμος? No save found! Σε κανένα παιχνίδι! Και το ρημάδι το Fire Emblem είχε 27 ώρες gameplay μέσα γμτ! Anyway, υποψιάζομαι πως αυτή η καταστροφή επετεύχθη μέσα από τα μηχανήματα ελέγχου του αεροδρομίου για μεταλλικά αντικείμενα. Είχε κανείς από εσάς καμμιά παρόμοια εμπιρία ή μόνο εγώ είμαι ο κατσικοπόδαρος του forum? Να σημειωθεί ότι έπαιζα σε επανεγγραφόμενο cartridge (duh, naturally!):P
K177 3m 477, 73t g0d s0rt 3m 0ut
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Ναι οι ισχυρές X rays του μηχανήματος ελέγχου του αεροπλάνου επιρεάζουν όλες τις flash roms.
Είχα παρόμοια πικρή εμπειρία με την FlashRAM του Vectrex .
Μόλις παρέλαβα το πακέτο (Από Αγγλία) το chip της ROM είχε καταστραφεί.Η επόμενη αποστολή έγινε με εμφανές το χαρακτηριστικό :
No X Ray - Sensitive electronic devise - και δούλεψε τέλεια.
Το ερώτημα είναι :
Μπορείς να σώζεις ή το τσιπάκι καταστράφηκε ολοσχερώς ?
:cry:
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Τα EMP (Electro Magnetic Pulses) είναι δυστυχώς fatal για οποιοδήποτε chip... Οι X-Rays δεν είναι εξαίρεση. Στους Ολυμπιακούς γι'αυτό έλεγαν: "Τα κινητά τηλέφωνα ΟΧΙ μέσα από τις συσκευές ελέγχου"... ;)
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Octabitus
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 01 Μάιος 2004 12:42
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Octabitus »

Thank goodness, τουλάχιστον εξακολουθώ να μπορώ να σώσω. Πάλι καλά γιατί θα είχαμε πάλι παραγγελιές απ'το Hong Kong. Έκανε καλή δουλειά η ΕΖ Team :)
K177 3m 477, 73t g0d s0rt 3m 0ut
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

I know, έχουμε ακριβώς την ίδια παρτίδα... ;)
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Badge
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 26 Απρ 2004 22:01
Τοποθεσία: Patissia, Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Badge »

Αααχ... Νάναι καλά ο παραγγέλων τοις χονδρικής και τακτοποιών τις λεπτομέρειες της πληρωμής και παραλαβής. Αυτό το παλικάρι πρέπει να έχει τραβήξει τα μύρια όσα. Σχιστά θα του έχουν γίνει τα μάτια του, τόσα contacts που έχει με Hong Kong :P
[size=75]A knight is sworn to valor, his heart knows only virtue, his blade defends the helpless, his might upholds the weak, his word speaks only truth, his wrath undoes the wicked.- [i] Knight's Code[/i][/size]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Correction to Whacker's Physics: η ακτινοβολία Χ των αεροδρομίων δεν είναι destructive EMP, απλώς, όπως κάθε ιοντίζουσα ακτινοβολία, μπορεί να μετακινήσει μερικά ηλεκτρόνια πέρα δώθε, κάτι βέβαια που μπορεί όντως να έχει μοιραία αποτελέσματα στο περιεχόμενο των flashable eproms, όχι όμως και στην γενικότερη λειτουργία τους. Αν είχε ένταση κατάλληλη για να καταστρέψει μόνιμα electronic parts, όσοι από εμάς έχουν ταξιδέψει με αεροπλάνο θα είχαμε ήδη πεθάνει από λευχαιμία or something!
Octabitus, αν δεν θέλεις να καταστρέψεις μόνιμα το GBA σου, απλώς μην το πάρεις μαζί για να παίζεις, αν ποτέ χρειαστεί να κάνεις μαγνητική τομογραφία :lol:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Αντίθετα, το flashRAM του Vectrex του Γιώργου, καταστράφηκε γιατί ήρθε ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ, τα πακέτα του ταχυδρομείου σκανάρονται με ψηλότερες εντάσεις ακτινοβολίας, από όσο τουλάχιστον γνωρίζω.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Maddog έγραψε:Αντίθετα, το flashRAM του Vectrex του Γιώργου, καταστράφηκε γιατί ήρθε ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ, τα πακέτα του ταχυδρομείου σκανάρονται με ψηλότερες εντάσεις ακτινοβολίας, από όσο τουλάχιστον γνωρίζω.
Θέλω να πιστεύω πως η ένταση της ανιχνεύσιμης ακτινοβολίας είναι η ίδια και στις 2 περιπτώσεις (γιατί και στις 2 περιπτώσεις τους ενδιαφέρει να βρουν τα ίδια πράγματα). Δεν έχω όμως στοιχεία, ως μη αρμόδιος, οπότε ίσως να έχεις και δίκιο.

Όσο για τα destructive EMP αναφερόμουν στις μνήμες των κινητών τηλεφώνων (=Eproms) όταν έγραφα "οποιοδήποτε chip" (η σωστή έκφραση θα ήταν: "οποιοδήποτε programmable chip").

Η αλήθεια είναι πως δεν το ήξερα, (γνώριζα πως τα eproms "σβήνονται" με έκθεση σε υπέρυθρες και μάλιστα για αρκετή ώρα, σε περιβάλλον εργαστηρίου) γι'αυτό και ρώτησα κάποιον που εργαζόταν στον έλεγχο ασφάλειας των Ο.Α.

Αυτός μου είπε πως σβήνονταν τα contacts από οποιοδήποτε κινητό, αν "ξεχνιόταν" κάποιος και πέρναγε μαζί του από τις συσκευές ελέγχου... (yikes!!!) :shock: Με ένα γρήγορο googl-ισμα (μου άρεσε, το υιοθέτησα) βρήκα πως "παίζουν" και άλλα πράγματα εκτός της έντασης της ακτινοβολίας: πχ: Absorbance factor

Για να καταστραφεί ολοσχερώς ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ chip (programmable ή όχι) φαντάζομαι πως χρειάζεται "κάτι παραπάνω" από μερικά Bequerel ακτινών-Χ, οπότε, correction agnowledged. ;)
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Θέλω να πιστεύω πως η ένταση της ανιχνεύσιμης ακτινοβολίας είναι η ίδια και στις 2 περιπτώσεις (γιατί και στις 2 περιπτώσεις τους ενδιαφέρει να βρουν τα ίδια πράγματα). Δεν έχω όμως στοιχεία, ως μη αρμόδιος, οπότε ίσως να έχεις και δίκιο.
Λοιπόν, το θέμα του ταχυδρομείου το googlisa και εγώ λιγάκι γιατί μας ενδιαφέρει γενικότερα (αγοράζουμε κάμποσα πράγματα από το εξωτερικό lately, εγώ ο ίδιος περιμένω τώρα ένα HDD με data) και βρήκα 2 σενάρια να παίζουν, που μου φαίνονται αρκετά αληθοφανή:
1) Στα ταχυδρομικά πακέτα χρησιμοποιούνται σε κάποιες χώρες (αναφέρει ΗΠΑ, αλλά πολύ πιθανόν να το έχουν υιοθετήσει και άλλες χώρες το σύστημα) ΜΑΓΝΗΤΙΚΟΙ ΤΟΜΟΓΡΑΦΟΙ (λογικό ακούγεται, δίνουν πολύ λεπτομερέστερη απεικόνιση, ειδικά σε υλικά που δεν απορροφούν αρκετά τις ακτίνες Χ)
ΑΥΤΟ ΕΙΔΙΚΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΟΙΡΑΙΟ ΓΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΣΥΣΚΕΥΗ!!!
2) Τα ταχυδρομικά πακέτα στην μετα-Οσάμα εποχή ακτινοβολούνται με υψηλές εντάσεις ακτινοβολίας Χ (ή γάμμα, το ίδιο κάνει...) για να εξουδετερώνονται τυχόν μολυσμένα πακέτα (βλέπε άνθρακας κλπ χαριτωμένα)
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ, ΑΛΛΑ FLASH EPROMS ΚΛΠ REWRITABLE CHIPS EINAI ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟ

Οπότε, καλό θα ήταν οτιδήποτε προέρχεται ή πηγαίνει εκτός Ελλάδας να είναι properly labelled σαν "electronic device" για να μην προκύψει σωρεία απωλειών στο μέλλον! :? Δεν νομίζω πάντως ότι τα ΕΛΤΑ έχουν υιοθετήσει τέτοιες μεθόδους ακόμα :shock:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Προσοχή και στα πακέτα από Αγγλία !! :shock:
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Damn! Και περιμένουμε και καμιά 250αριά Gb ή μου φαίνεται;;;;!!!!
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Απάντηση