SOS-HELP για 2 probs...(Site Save,Backup -HD-)

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

SOS-HELP για 2 probs...(Site Save,Backup -HD-)

Δημοσίευση από Scatman »

Tον τελευταιo μηνα εχω κανει 4(!!!) format στον σκληρο μου με αποτελεσμα να χασω συνολικα γυρω στα 6GB αρχεια.Μεγαλη απογοητευση ποσο μαλλον οταν μιλαμε για πολυ σημαντικα αρχεια(για εμενα).

Ειχα ακουσει παλιοτερα οτι εαν κανω back up στον σκληρο πριν το format και μετα απο αυτο κανω ενα restore,επανερχεται οτι ειχα.Δε γνωριζω τπτ γιαυτο το θεμα.Ξερει κανεις?

Το δευτερο,μετα το format εχασα ΟΛΑ τα αρχεια του site μου...
Δεν ηταν μεγαλο σε ΜΒ μεγεθος (γυρω στα 17ΜΒ)αλλα ειχα παρουσιασεις 100+ παιχνιδιων και αν υπολογισει κανεις οτι για καθε παρουσιαση ανεβαζα 4 fotos και και...Τοτε η κατασταση γινεται απελπιστικα τραγικη.
Δοκιμασα αρκετα progs για να κατεβασω ολο το site κι οντως εγινε με καποια. Εδω ομως προεκυψε το εξης προβλημα: Πολλα μετονομασαν ολα μου τα αρχεια απο πχ το DukenNukem.html ή .jpg που ηταν αρχικα σε 064765786754789.html ή .jpeg .
Ακομη καποια δεν κατεβαζαν ολο το site επειδη ηταν demo,αλλα δεν μπηκαν καν στον κοπο να λειτουργησουν κτλ

Το να μετοναμαζω 400-500 αρχεια ξεχωριστα το καθενα ειναι επισης τραγικα δυσκολο και χρονοβορο...

Καθε προσανατολισμος δεκτος :)
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Υπάρχει ένα extension για το Firefox που κάνει (θεωρητικά) την δουλειά που θέλεις με το site σου:
Λέγεται ScrapBook και μπορείς να το βρεις στο https://addons.mozilla.org/firefox/427/
Για τα 227 K που "ζυγίζει", μπορείς άνετα να το δοκιμάσεις και να δεις αν σε ικανοποιεί. :)

Για την ερώτηση με τα backup, δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα απολύτως, αλλά μήπως ψάχνεις για κάποιο HDD cloning utility σαν το Norton Ghost; Πάντως με το κόστος που έχουν τώρα οι δίσκοι, εγώ προτιμώ να έχω περισσότερους από έναν σε όλα τα PC μου και τα κρίσιμα/αναντικατάστατα αρχεία (έχω πχ 2 GB με δικά μου scans) είναι αντιγραμμένα τουλάχιστον σε 2 διαφορετικούς δίσκους ΚΑΙ σε ένα DVD-R. :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Scatman »

Maddog δυστυχως το firefox plug in δε με βοηθησε.

Οσο για το δευτερο οντως ειβαι οτι πιο σωστο μπορει να κανει καποιος.Αυτο θα κανω απο δω και περα...Θα επενδυσω σε 2ο σκληρο δεν παει αλλο πια!
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Σε καθε συστημα με "παραθυρα" και 2 δισκους ( system και data) ειναι "υποχρεωτικο" να εχουμε ενα ghost image του system δισκου αποθηκευμενο στον data. Μολις λοιπον ,για οποιοδηποτε λογο , "χτυπησουν" τα "παραθυρα" κανουμε restore την image απο τον data δισκο στον system - αναλογα το μεγεθος του system διαρκει 5-6 το πολυ 10 λεπτα - και καθαριζουμε, ουτε format ουτε χασιμο δεδομενων.

Τωρα για το θεμα του site - δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα , δεν συνδεεσαι με ftp ? Κανε download ολα τα αρχεια με ftp στο δισκο σου - αποκλειεται να αλλαξουν ονομα απο μονα τους.
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Scatman »

Ευχαριστω για τα περι ghost.

Ναι μονο που μετα το format χαθηκαν ολα τα στοιχεια που ειχα για το ftp account μου και γενικα οτι ειχα για το site.
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

:(
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Scatman »

Μεσ' τα μεσανυχτα ενας σοφος εν ονοματι Maddog εδωσε τη λυση σε ενα θαυμαστο γριφο.

Ομως εγω σαν καλος Noob-ας που ειμαι κι εχω μαυρα μεσανυχτα(ακομη),δεν εδωσα τοτε πολυ βαση.Τελικα αυτη ηταν η λυση.

Mozilla rulez.

τελος αποριων :lol:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Scatman έγραψε:Μεσ' τα μεσανυχτα ενας σοφος εν ονοματι Maddog εδωσε τη λυση σε ενα θαυμαστο γριφο.
ΧΑΧΑΧΑ, καλό! :lol: :lol: :lol:
Αν το έβαζα για signature; :P
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Ναι ναι - αν φτιαχναμε και ενα Final Fantasy - Wise man returns ? :P :P :P




(παρακαλω να μην banαριστω πανω απο 1 μηνα ωστε να προλαβω τις προσφορες των Χριστουγεννων....)
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Scatman »

Maddog έγραψε: ΧΑΧΑΧΑ, καλό! :lol: :lol: :lol:
Αν το έβαζα για signature; :P
Μη ξεχνας εχω ακομη τα πνευματικα δικαιωματα της φρασης :P .Θα πρεπει να πληρωσεις πολλα 8)
Απάντηση