Οδηγός "Rom hacking και επεξεργασία κειμένου"

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Απάντηση
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Οδηγός "Rom hacking και επεξεργασία κειμένου"

Δημοσίευση από Vag »

Το κακό με το rom hacking είναι ότι δεν υπάρχουν αρκετά tutorials, με αποτέλεσμα κάθε νέος rom hacker να πρέπει να στηριχθεί σε λίγα, παλιά tutorials, ή να ανακαλύψει ξανά τον τροχό.
Βέβαια υπάρχουν και καλά tutorials, όπως το "Η πρώτη σου μετάφραση!" του Giama (το πρώτο που είχα διαβάσει), αλλά και λίγα άλλα, όχι όμως στα ελληνικά.
Γι αυτό είπα να γράψω ένα tutorial που θα βοηθήσει τους νέους rom hackers λίγο περισσότερο, και το έκανα. Εξηγεί το πώς αλλάζουμε το κείμενο στα roms, αλλά το μεγαλύτερο κομμάτι του έχει να κάνει με τους pointers. Χωρίς την αλλαγή των pointers, υπάρχουν περιορισμοί στο μέγεθος των φράσεων και δεν γίνεται μια ποιοτική μετάφραση.
Το έχω ήδη στείλει στον Giama για την γνώμη του και σύντομα θα μπει και στην σελίδα.
Άβαταρ μέλους
Vrohopoios
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2005 01:53
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευση από Vrohopoios »

Γεια σου φίλε,

Είχαμε επικοινωνήσει πριν αρκετό καιρό και σου ζητούσα βοήθεια για το “The Legend of Zelda: Link’s Awakening” για το Game Boy αν θυμάσαι. Είχε να κάνει με τους Pointers.
Έψαξα αρκετά κάποια Tutorials από κάποια Sites, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με βοήθησαν αρκετά γιατί δεν είχα κάποια εμπειρία πιο πριν με το ROM Hacking και μου φάνηκαν κάπως δυσνόητα. :wall:
Ελπίζω να μας δώσεις σύντομα το δικό σου Tutorial στα ελληνικά, μπας και βοηθήσουμε και εμείς λιγάκι στις μεταφράσεις των παιχνιδιών. :wink:

Καλές Γιορτές... :yahoo:
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Μέσα στο σαββατοκύριακο θα ανέβει στο site το tutorial του Vag.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Εδώ είμαι και πάλι!
Άργησα λίγο να απαντήσω στο post, αλλά ο λόγος ήταν ότι μου κάηκε ο υπολογιστής. Ύστερα από αγορά νέου τροφοδοτικού και νέας motherboard, εγκαθιστώ Windows/drivers/προγράμματα και ετοιμάζομαι ξανά.
Το tutorial θέλει μια μίνι διόρθωση, γι αυτό και ο Giama δεν το ανέβαζε. Εγώ δεν είχα υπολογιστή... Τώρα τον εξουσιοδότησα να κάνει αυτός τις 2-3 διορθώσεις τυποργαφκιών/ορθωγραφικόν λαθών και θα το ανεβάσει.
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

Vag έγραψε:Εδώ είμαι και πάλι!
Άργησα λίγο να απαντήσω στο post, αλλά ο λόγος ήταν ότι μου κάηκε ο υπολογιστής. Ύστερα από αγορά νέου τροφοδοτικού και νέας motherboard, εγκαθιστώ Windows/drivers/προγράμματα και ετοιμάζομαι ξανά.
Το tutorial θέλει μια μίνι διόρθωση, γι αυτό και ο Giama δεν το ανέβαζε. Εγώ δεν είχα υπολογιστή... Τώρα τον εξουσιοδότησα να κάνει αυτός τις 2-3 διορθώσεις τυποργαφκιών/ορθωγραφικόν λαθών και θα το ανεβάσει.
ποιος σε γκαντεμιασε?

εχω και εγω ενα προβλημα με windows update....εδω και μια ευδομαδα

μαλλον φαγαμε μουτζες
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Ναι, ήταν λίγο ατυχία, μια και το τροφοδοτικό κάηκε την τελευταία φορά που θα το άναβα, μετά από πολλές δοκιμές, αφού είχα βρει πια το πρόβλημα.
Τέλςο πάντων, τώρα επανέρχομαι σιγά-σιγά.

Όσον αφορά το tutorial, το καθυστερήσαμε λίγες μέρες παραπάνω, επειδή έκανα κάποιες αλλαγές (πρόσθεσα δύο ακόμη παραγράφους/θέματα).
Μένει μόνο να βρω τον συγγραφέα (μακάρι και το link) ενός tutorial που δεν το βρίσκω πια πουθενά, για να είναι 100% έτοιμο.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Αν και τελικά δεν βρήκα το tutorial που έψαχνα, το έστειλα και ο Giama το ανέβασε στην σελίδα της GreekRoms.
Τώρα paspartoo δεν έχεις άλλες δικαιολογίες... ξεκίνα!
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

αν δεν υπάρχει special section
rom hacking σε linux
rom hacking σε mac os x
θα έχουμε... :)
πέρα από τη πλάκα ωραίος vag!!!!
reboot
--------
Απάντηση